Въпрос за радиовълни

Техника и технология
glizan
Нов
Нов

Въпрос за радиовълни

Мнениеот glizan » 03 Яну 2012, 13:00

Здравейте,

първо честита нова година на всички :-)

Искам да попитам няколко неща, които предполагам, че не се обясняват за пет минути, но все пак се надявам да разбера няколко неща.
Не разбирам много от радиоелектроника и т.н. Въпроса ми е свързан с разпространението на радиовълните в градски условия и извънградски условия.
Ако искам безжично да управлявам нещо, което се движи в сгради където има много бетонни стени, метални елементи и т.н. - какви честоти е най-подходящо да се използват. Ниски или високи?
Като цяло знам че за големи разстояния се използват къси вълни. Знам, че на теория по-ниските честоти могат да преминават през стени и т.н., но също така понякога имат способността да се отразяват в някой предмети или материи при което се получават смущения.
За пример мога да покажа ето това http://www.irobot.com/gi/ground/110_FirstLook/ - радиоуправляеми военни роботи, които така като гледам ходя където си искат...
Според вас как е постигнато това ?
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Re: Въпрос за радиовълни

Мнениеот LZ2GPB » 03 Яну 2012, 18:08

glizan написа:Здравейте,

първо честита нова година на всички :-)

Искам да попитам няколко неща, които предполагам, че не се обясняват за пет минути, но все пак се надявам да разбера няколко неща.
Не разбирам много от радиоелектроника и т.н. Въпроса ми е свързан с разпространението на радиовълните в градски условия и извънградски условия.
Ако искам безжично да управлявам нещо, което се движи в сгради където има много бетонни стени, метални елементи и т.н. - какви честоти е най-подходящо да се използват. Ниски или високи?
Като цяло знам че за големи разстояния се използват къси вълни. Знам, че на теория по-ниските честоти могат да преминават през стени и т.н., но също така понякога имат способността да се отразяват в някой предмети или материи при което се получават смущения.
За пример мога да покажа ето това http://www.irobot.com/gi/ground/110_FirstLook/ - радиоуправляеми военни роботи, които така като гледам ходя където си искат...
Според вас как е постигнато това ?

На мен познатите ми VLF, LF, MF, HF, VHF могат да преминават през стени без проблем, затова слушаме дълги, средни, къси и ултракъси вълни с малки приемници вкъщи примерно. VLF (3 - 30kHz) вълните имат свойството да пробиват водата, поради което се използват за комуникация с подводници! Същото трудно може да се постигне на дълги, средни, къси вълни ако не се лъжа и не е рентабилно. Подобни роботи от какви разстояния се управляват?

В тези спецификации: http://www.irobot.com/gi/filelibrary/pd ... stLook.pdf пише, че използват 2,4GHz. Ето ти по-детайлна информация за ISM банда: http://en.wikipedia.org/wiki/ISM_band, има и на български.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 04 Яну 2012, 22:10

30-180 MHz с тясна лента и правилна модулация би било оптимално решение, особено за по-големи разстояния, а за къси разстояния и при наличие на доста стени, по-подходящи са по-високи честоти.

На 2.4 GHz е прекалено пренаселено и ако робота ти мине в обхвата на рутера на Гоце и домашния безжичен телефон на Воце - връзката бързо ще изчезне.

Друг е въпроса как стоят нещата с лицензирането на тези честоти и как ще те гледат регулаторните органи, ако те пипнат :Devil
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
glizan
Нов
Нов

Мнениеот glizan » 05 Яну 2012, 01:55

В България има един подобен робот - ДОТИ го използват. По спецификация в градски условия може да се управлява на 200м, а извънградски на 500.
Реално погледнато ако се управлява вътре в сграда и 50м е достатъчно защото... колко да е голяма тая сграда... проблема е че до тези 50 метра може да има 15 бетонни стени и какви ли не още кабели и други радио смутители.
В градски условия на около 100, 200 метра, а извън града на 500-1000м.

Аз лично съм правил доста проби на 27MHz FM и ако съм в полето 500 метра не са никакъв проблем, но ако го пусна на улицата м/у два реда коли може и на 10 метра да нямам никакъв контрол.
Правил съм проби и в един голям двор, който е около 120м. Всичко е Ок, ама ако се доближа да металната ограда дето обикаля двора или до сградата и всичко загива.

До колкото знам това се получава защото сигнала се отразява. Отразения сигнал има закъснение във времето (различава се по фаза). В приемника попада както истинския сигнал така и отразения - и за това се получават смущенията.

За това все си мисля, че ако съм на много къси вълни (в гигахерцовия обхват) ще е доста по-добре.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 05 Яну 2012, 10:15

И аз това казвам, ISM Band, като всяка страна си регулира честотното разпределение на този обхват, използва се за най-различни цели.
radiofan-nikolai
Нов
Нов

Мнениеот radiofan-nikolai » 05 Яну 2012, 14:17

БУБИЧ ШОВИНИСТ

Назад към