Какво е това DAB?

Техника и технология
ico_pol
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот ico_pol » 09 Май 2005, 12:25

Видях във темата за КВ/ДВ, че се споменава това и реших да пусна тази тема тук (защото й е мястото тук) защото ми се струва интересно това. Та какво е това DAB? Може ли да появните нещо по въпроса? :)
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот Enchev » 09 Май 2005, 13:59

DAB (Digital Audio Broadcast) Цифрово Аудио Излъчване. Този стандарт почти завладя Западна Европа. Както Цифровата ТВ смени Аналоговата, така и цифровото радио ще смени аналоговото. Т.е сигнала е цифров. Адвали ще трябва да обяснявам какво е предимството му. Но все пак CD-качествен звук (при аналоговото радио излъчване е само до 15 khz, а при дигиталното е над 20 khz т.е същото като на CD) получаваш данни, но не такива както при RDS. Тук нещата са много по-подробни. С една дума СУПЕР. Това е бъдещето. Е ако искаш мога да опиша и Сателитното Радио, което и доста популярно в САЩ. Приемаш всичко от спътник където и да си.
Но ние тук, във България можем само да мечтаем за този вид радио разпръскване. Много години ще минат докато се появи у нас.
Ще допълвам информацията.
ico_pol
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот ico_pol » 09 Май 2005, 14:08

А, такова радио ще мога ли да приемам с моята уредба? В смисъл, тя е с цифров тунер, но...!? То, ако е така, това означава, че унас едно радио няма да има, защото всичко, без споменатата уредба е аналогово. 8) И като се има в предвид, че вси4ко, което на запад е хубаво, при нас се о*ира... май е по - добре в близките 10 години наистина да няма подобно нещо. То...нашите велики медии не могат да оправят някакви си прости аналогови трансмиери, та какво ли остава за цифрово, да не говорим за сателитно радио. 8)
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот Enchev » 09 Май 2005, 14:17

[quote=""ico_pol""]А, такова радио ще мога ли да приемам с моята уредба? В смисъл, тя е с цифров тунер, но...!? То, ако е така, това означава, че унас едно радио няма да има, защото всичко, без споменатата уредба е аналогово. 8) И като се има в предвид, че вси4ко, което на запад е хубаво, при нас се о*ира... май е по - добре в близките 10 години наистина да няма подобно нещо. То...нашите велики медии не могат да оправят някакви си прости аналогови трансмиери, та какво ли остава за цифрово, да не говорим за сателитно радио. 8)[/quote]
Абсолютно неможеш да слушаш такова радио с обикновенна уредба. Тунерът ти е цифров, но засича САМО и единствено аналоговите радио-вълни. Недей гледа че тънера ти е цифров.
За DAB радио има специални устройства. (DAB радио уредби, DAB радио в кола и други) Ако искаш повече информация отиди на http://www.google.com и напиши DAB или търси в раздела Изображения. Там има доста.
Аватар
iliyan
500+
500+

Какво е това DAB?

Мнениеот iliyan » 11 Май 2005, 12:40

[quote=""ico_pol""]А, такова радио ще мога ли да приемам с моята уредба? В смисъл, тя е с цифров тунер, но...!?[/quote]

Оууу, недей се заблуждава. Тунерът ти е с цифрово управление, а не декодира цифрови сигнали. Това са толкова отделни работи, че.... Плюс това DAB радиата излъчват на по-висока честота от FM-а.
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
106FM

Какво е това DAB?

Мнениеот 106FM » 11 Май 2005, 13:11

DAB ima niakolko raznovidnosti - DAB-T, DAB-S i DAB-C - saotvetno terra, sat i cable!

Vsichki bulgarski radiomreji izluchvat DVB-S v momenta na razlichni sputnici, priemnicite za tova sa evtini i mojesh da chuesh stotici stancii.

Inache v bulgaria v momenta varvi procedura po prouchvane i izdavane na licanzii za cifrova televizia, testovo dori varvi kanal 1 v Sofia. Do godina i polovina shte zapochne pilotno planirane na kanali za DAB i predpolagam shte ima i vazmojnost da trugnat programi na DAB. Priemnicite veche ne sa tolkova skupi, moje da se nameri i za 70 paunda ne losh priemnik, vaprosat e che multiplexerite i predavatelite sa skupi, kakto i izgrajdaneto na antenna sistema i ne znam koi operatori shte si pozvoliat da investirat v takova neshto v bulgaria, tuj kato hroata tuk sa inertni i shte triabvat pone 10 godini za da se premine ot FM na DAB
ico_pol
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот ico_pol » 17 Май 2005, 20:14

Ммммдам! И аз това викам. Докато хората преминат на нещо ново...доста дълъг период минава. Особено такива, като мене. За мен това означава пълно обновяване на всякакъв вид радиа унас и докато на моята уредба мога да добавя някакъв нов компонент, но на тази, която е във всекидневната...е, и тя има вход, но...ще стане само кабели из нас. Доста трудно ще стане подобен преход, наистина. По - добре първо да се подобри излъчването на УКВ, а после да се прави нещо ново. :)
Аватар
iliyan
500+
500+

Какво е това DAB?

Мнениеот iliyan » 17 Май 2005, 20:39

[quote=""ico_pol""]По - добре първо да се подобри излъчването на УКВ, а после да се прави нещо ново. :)[/quote]

Абсолютно. Хората ще са минали на DAB, ние ще си останем с FM-а и по този начин никой няма да ни заглушава.
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот Enchev » 17 Май 2005, 20:44

[quote=""iliyan""]Абсолютно. Хората ще са минали на DAB, ние ще си останем с FM-а и по този начин никой няма да ни заглушава.[/quote]
е неговори така сега де. сигърно много ти харесва ФМ, че нещеш DAB. все едно да кажеш че предпочиташ касетата пред компакт диска (DVD)
Аватар
iliyan
500+
500+

Какво е това DAB?

Мнениеот iliyan » 17 Май 2005, 21:05

[quote=""TRANCE_RAVER""]не неговори така сега де. сигърно много ти харесва ФМ, че нещеш DAB. все едно да кажеш че предпочиташ касетата пред компакт диска (DVD)[/quote]

Точно напротив. Повече искам DAB, но измислих компенсация на нашето изоставане пред света.
Zen
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот Zen » 18 Май 2005, 04:43

[quote=""106FM""]DAB ima niakolko raznovidnosti - DAB-T, DAB-S i DAB-C - saotvetno terra, sat i cable!
Vsichki bulgarski radiomreji izluchvat DVB-S v momenta na razlichni sputnici, priemnicite za tova sa evtini i mojesh da chuesh stotici stancii.[/quote]
С първото съм напълно несъгласен и протестирам. DVB-S(atellite)/C(able)/T(errestrial) съществуват, но стандарти като DAB-S/C/T не е имало никога и ме съмнява да има някога. DAB като стандарт може да бъде ползван само посредством наземната мрежа. За аргумент мога да те опътя към http://www.worlddab.org/about.aspx.
DVB-S/C/T се разработва от съвсем различна организация и всички Европейски Аудио/Видео сигнали с цифрова компресия са съвместими с DVB а DVB НЕ е съвместим с DAB стандарт.
За второто съм съгласен и мога да препоръчам на всеки вместо да дава пари за set-top-box да си вземе един SkyStar 2 базиран на Flexcop II b2c2 chipset. :)
106FM

Какво е това DAB?

Мнениеот 106FM » 18 Май 2005, 06:54

DAB raboti v ciala centralna i zapadna evropa ot niakolko godini, testovete mu trugnaha v UK:)
RAzprostranenieto na signala e nazemno:)

Stara ti e informaciata
Zen
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот Zen » 19 Май 2005, 05:16

ами аз тъкмо това ти пиша, че се разпространява САМО и ЕДИНСТВЕНО наземно и, че DAB не е = на DVB, тъй като в предния си постинг в темата ти говореше за "DAB-T, DAB-S i DAB-C" а такива не съществуват. повтарям отново: има един DAB и той е само terrestrial ;)
ico_pol
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот ico_pol » 19 Май 2005, 17:52

Хубаво де! Ако гледам логиката на мобифоните и GSM, не би ли трябвало въпросния DAB да му трябват повече предаватели. В вмисъл, че по - голямата честота е с по - малък обхват, или това се прави GSM с цел да има телефона по - малко облъчване, което се компенсира с по - гъсто разположените клетки.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот ogibo » 21 Юни 2005, 23:49

Днес един приятел се върна от Германия и стана въпрос за техните DAB радия. Всеки град си имал свое радио и когато влезеш в обхвата му първо чуваш пътната обстановка. Някой знаели за какво става въпрос? Просто той не можа да обясни както трябва.Разбрах, че имали две три национални радия и всички други са месни.
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Какво е това DAB?

Мнениеот Enchev » 22 Юни 2005, 09:40

[quote=""ogibo""]Днес един приятел се върна от Германия и стана въпрос за техните DAB радия. Всеки град си имал свое радио и когато влезеш в обхвата му първо чуваш пътната обстановка. Някой знаели за какво става въпрос? Просто той не можа да обясни както трябва.Разбрах, че имали две три национални радия и всички други са месни.[/quote]
Хе, за пътна обстановка Sunshine-live я дават на х.30 мин или малко след кръгъл час. и това е до 20.00. Но аз говоря за Sunshine-live и това което съм чул през Астра-та.
А за Германските ДАБ мисля че си имат някакви канали (напр. Kanal 2-c, Kanal 5-c и някакви честоти от сорта на 1.466,656 което и аз незнам какво е)

Списък с DAB рисийвъри http://www.worlddab.org/images/productguide_Jan2005.pdf

Честоти с DAB http://www.wohnort.demon.co.uk/DAB/

За Германия http://www.atlas-digital-radio.de/
stefan stanev

DRM

Мнениеот stefan stanev » 05 Окт 2005, 09:52

има го в сайта http://www.drm.org ? ne
Аватар
Puflet
500+
500+

Какво е това DAB?

Мнениеот Puflet » 05 Окт 2005, 19:45

[quote=""ogibo""]...когато влезеш в обхвата му първо чуваш пътната обстановка. Някой знаели за какво става въпрос?....[/quote]
Ами аз мисля.... че при DAB просто има възможност за няколко цифрови стрийма на една честота, без да се влиаят един от друг. И това позволява пътната информация да си върви постоянно, а тунера да е в нещо като TA mode при RDS-a и той сам да си я пуска, след което си минава на основния стрийм на радиото.
LZ1PUF

Назад към