FM antena U-kolqno

Техника и технология
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Re: FM antena U-kolqno

Мнениеот mita6ki » 03 Дек 2007, 23:36

Днеска като чаках тролея случайно се заприказвах с един старец, който се оказа малко "радио маниак" като нас  :G. И той ми казва че си бил правил някаква "квадратна" антена от алуминиев дебел проводник огънат във формата на квадрат. Да сте чували нещо такова  :)
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 03 Дек 2007, 23:40

Аз лично съм виждал такова чудо в едно село, където работех. Старците гледаха телевизиите от кулата в Белоградчик с нея! :bg:
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 04 Дек 2007, 12:29

Аха. Аз иначе говоря за УКВ  :)
Аватар
baretata_7_62
Нов
Нов

Мнениеот baretata_7_62 » 26 Яну 2008, 14:36

bubic във враца живея кажи някоя препоръка?
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 26 Яну 2008, 19:12

mita6ki написа:Днеска като чаках тролея случайно се заприказвах с един старец, който се оказа малко "радио маниак" като нас  :G. И той ми казва че си бил правил някаква "квадратна" антена от алуминиев дебел проводник огънат във формата на квадрат. Да сте чували нещо такова  :)

Вероятно ти е говорил за магнитна рамка. Тази антена я коментирахме преди време тук. Използва се за СВ и по-рядко за КВ. За СВ този тип са много добри стайни антени. Аз ползвам такава на СВ и съм много по-доволен от нея в сравнение с 16 метровата ми жица, която ползвам са КВ
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 16 Фев 2008, 08:19

baretata_7_62 написа:bubic във враца живея кажи някоя препоръка?

Ако живееш в блок с удобен покрив за монтаж на директорна ФМ-антена,най-добре е да се снабдиш с такава или с две,за да ги свържеш синфазно.много е важно какви станции и на какво разстояние очакваш прием,за да уточниш дали искаш антенен усилвател или не.И също искаш станции за постоянно слушане или евентуално само за сканиране и информираност.Освн българските станции,най-вероятно би могъл да слушаш сръбските,поне 7-8 ще ги слушаш добре. Румънски също ще слушаш доста,поне музика,ако пък говориш езикастава още по-добре,така че кажи какво би искал да постигнеш с приемането.
Аватар
baretata_7_62
Нов
Нов

Мнениеот baretata_7_62 » 30 Юни 2008, 22:42

Jiveq v ku6ta, antenata mi e pod ciglite na pokriva, tq e 14-15 elementna ot tezi stari4kite, v momenta s neq gledam na dva tv - kanal 1, btv, nova, tv2 i s mnogo lo6a kartina TVR1 ili 2 a kato e lo6o vremeto romunksata programa stava izkliu4itelno 4ista kato ima taka kupesta obla4nost. problema mi e 4e razli4nite kanali sa mi s razli4no ka4estvo kato razmurdam antenta edni se opravqt drugi se razvalqt, kak moga napravq vsi4ki kanali da sa mi kolkoto moje iz4isteni, dvata tv sa svurzano posredstvom spliter, na antenata sum napravil edno improvizirano u kolqno i sum go zavil v vibratora na antenata s metalni vintove :) otpletkite na koaksqlnite kabeli sum gi zavurzal i sum pusnal ot tqh kabel koito e zavurzan za edin ot armirova4nite pruti v edna ot nose6tite koloni na ku6tata da se zazemqva i da premahva naprajeniqta po otpletkata, taka sum 4el nqkade :) ISKAM :) da napravq taka 4e s evirna antena edna ili dve ili tam kolkoto sa da hva6tam perfektno bulgarskite efirni kanal4eta i kolkoto moje pove4e 4ujdi srubski i rumanski. A kaji mi sega kakvo da napravq kakvo da tarsq da kopuvam i kak da go svurzvam ama taka kato na prost 4ove4ec da moga da go razbera ot purviq put ili pone da se opitam :)
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 30 Юни 2008, 22:56

Ако сложиш на покрива за всеки предавател по 3 елементна антена ще получиш по добър сигнал отколкото с тази под циглите, въпроса е от колко различни посоки ти идват сигналите респективно колко антени ще ти трябват и как ще ги свържеш. Разбира се поне 5 елементни са по доброто решение а за слаб сигнал си мисли и за 10 - 15 елемента, разбира се ако искаш добър резултат. Ако НЕ просто си изкарай тази над циглите, те ти спират към 10 децибела.
Аватар
baretata_7_62
Нов
Нов

Мнениеот baretata_7_62 » 30 Юни 2008, 23:33

kak moga da razbera ot kolko mesta mi idva signala znam za edna kula do vraca s prqka vidimust za drui kuli s prqka vidimost neznam kak da razbera kak da gi naso4vam tezi anteni gore dolu kakvo predstavlqvat ot kade da si gi kupq kakvi pari struvat moje li tazi 15 elementatna da q polzvam za slabite 4ujdi kanali a drugite da se varzvat za tezi regionalnite :)?
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 01 Юли 2008, 00:59

С толкова елементи става много тясна диаграмата. Затова пък имаш хубаво усилване. Пробвай с нещо с по-малко елементи, може да се избистрат местните, но пък чуждите има опасност да отидат яко дим. Щом с малко мръдване става за БГ мисля, че това в разковничито. За повече антени се пита в задачата, при обединяването им в един кабел няма ли да има прекалено много загуби от сплитера и ако има, дали могат да се компенсират с усилвател след него? Тук обаче има опастност да се усили и нещо, което не искаш, ако не си с добър усилвател. Макар, че и тези от биташките антени с чиниите също вършат работа... но за локално приемане. Пробвал ли си с такава, между другото?
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 01 Юли 2008, 07:42

С въртене на антената може да се определи посоката но общо казано 3 - 4 антени нашите от местния предавател с една комбинирана, става както пише ico_pol , Румънците нямам представа как са в Враца /там мисля пишеш че живееш/ ако са силни комбинирана метрови и дециметрови но няма гаранция, предполагам 8-ми канал и някой дециметров посока север и остават Сърбите поне 20 елементна дециметрова за добър прием, мисля че в Враца се лови добре Дели Йован 23 и 43 канали посока северозапад. Когато си намериш някоя комбинирана за нашите програми преди да я заковеш окончателно ще използваш за проба с въртене как ще ти излизат Румънци и Сърби и ще добиеш представа за сигнала и посоката. Къде се продават свестни антени нямам представа, аз си ги правя.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 01 Юли 2008, 09:15

ico_pol написа:С толкова елементи става много тясна диаграмата. Затова пък имаш хубаво усилване. Пробвай с нещо с по-малко елементи, може да се избистрат местните, но пък чуждите има опасност да отидат яко дим. Щом с малко мръдване става за БГ мисля, че това в разковничито. За повече антени се пита в задачата, при обединяването им в един кабел няма ли да има прекалено много загуби от сплитера и ако има, дали могат да се компенсират с усилвател след него? Тук обаче има опастност да се усили и нещо, което не искаш, ако не си с добър усилвател. Макар, че и тези от биташките антени с чиниите също вършат работа... но за локално приемане. Пробвал ли си с такава, между другото?

Да се опитам да внеса малко яснота относно сплитерите и усилвателя.
Всеки качествен сплитер е и добър сместител - т.е. той е обратим. Затихването на двоен сплитер е 4dBuV, на троен - 6dBuV и т.н. Ако се работи с качествен усилвател проблеми не би трябвало да има, но трябва да се спазват определени изисквания:
1. След усилването най-силния сигнал трябва да е под нивото на максимален сигнал, който може да се извади от усилвателя (дава се в параметрите и трябва да го има написан и на самия усилвател). В противен случай усилвателя се претоварва и излиза извън линеен режим на работа. На телевизора това се вижда най-често като хоризонтални линийки и дефекти в картината (две картини една върху друга, от които едната "плува")
2. Близкостоящи канали не бива да се различават по ниво на входния сигнал повече от 5-6dBuV, за да не се получават кросмодулационни изкривявания. На телевизора това се вижда като наклонени къдрави или прави линии (муари).
За да се направи една добра антенна система трябва да се спазват и общите правила - качествени кабели и елементи, заземяване, гръмозащита и най вече добро съгласуване.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 01 Юли 2008, 11:17

Силните местни предаватели може да избегне лесно ако идват от задна страна на антената с по яка решетка или подобно иначе може да се получи гореописания проблем при усилването. Рядко има усливатели с описание за максималното изходно ниво но то се вижда по по слабите програми, ако са чисти значи е издържал нивото. Аз бих препоръчал първо да усилва и след това да смесва с сплитер или каквото и да е. Има усилватели с два входа за метрови и дециметрови които сами смесват и имат регулация за всеки обхват и ако подаде Румънците през такъв и отделно си усили Сръбските ще се получи. Нашите може после да смеси без да ги усилва, те ще са с достатъчно ниво мисля. Всичко е въпрос на проби и играчка по покрива и рано или късно резултата ще дойде.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 01 Юли 2008, 11:42

liubo написа:Силните местни предаватели може да избегне лесно ако идват от задна страна на антената с по яка решетка или подобно иначе може да се получи гореописания проблем при усилването. Рядко има усливатели с описание за максималното изходно ниво но то се вижда по по слабите програми, ако са чисти значи е издържал нивото. Аз бих препоръчал първо да усилва и след това да смесва с сплитер или каквото и да е. Има усилватели с два входа за метрови и дециметрови които сами смесват и имат регулация за всеки обхват и ако подаде Румънците през такъв и отделно си усили Сръбските ще се получи. Нашите може после да смеси без да ги усилва, те ще са с достатъчно ниво мисля. Всичко е въпрос на проби и играчка по покрива и рано или късно резултата ще дойде.

1. За максималното изходно ниво - пред мен са два усилвателя от кабелната ми мрежа. На единия е дефинирано като Output Level -max 90dBuV/60CH > това е максимално ниво при 60 програми в пакета. На другия е означено MAX. OUTPUT LEVEL - 119dBuV за един канал и 104dBuV за целия пакет.
2. Идеята първо да се усилва и после да се смесва върши работа ако на всяка антена има отделен усилвател и с регулиране на усилването можеш да изравниш нивата преди смесване. Ако има един усилвател само е добре да се направи изравняване на нивата преди смесване и последващо усилване на целия пакет. За регулиране се ползват специални атенюатори с входно и изходно съпротивление 75 ома.
3. Добре е да не се разчита на визуална настройка само, а да се настроят нивата с уред. Такива вече има в изобилие в техниците по кабелните телевизии.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 01 Юли 2008, 13:03

Сега се сетих едно хубаво нещо. Незнам как в големите градове, но в Троян, Свищов поне аз не съм попадал на сплитери, чиято посока да е от двата (или повече) кабела, към единия. В смисъл, че въпросните устройства са направени посоката им да е от единичния към многото кабели, а при теб е точно обратното. Така, че обърни внимание на това. Да не си купиш обикновен слитер, дето с кабелната работи, ама с антените не става. А дали вече има такива устройства незнам. Имаше едни антенни сплитери, слагаха ги на по-старите телевизори, които са с два входа, да разделя от една антена, та мисля, че те бяха двупосочни, но може и да греша. Обърни на това внимание.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 01 Юли 2008, 14:25

ico_pol написа:Сега се сетих едно хубаво нещо. Незнам как в големите градове, но в Троян, Свищов поне аз не съм попадал на сплитери, чиято посока да е от двата (или повече) кабела, към единия. В смисъл, че въпросните устройства са направени посоката им да е от единичния към многото кабели, а при теб е точно обратното. Така, че обърни внимание на това. Да не си купиш обикновен слитер, дето с кабелната работи, ама с антените не става. А дали вече има такива устройства незнам. Имаше едни антенни сплитери, слагаха ги на по-старите телевизори, които са с два входа, да разделя от една антена, та мисля, че те бяха двупосочни, но може и да греша. Обърни на това внимание.

@ico_pol,
Прочети какво съм написал за сплитерите в поста си от 8.15ч днес. Те са обратими устройства - могат както да делят сигнала на две с затихване от 4dBuV, така и да сумират два сигнала със същото затихване. Няма различни сплитери за делене и за сумиране!!!
Последна промяна 1 на Lupus, променена общо 1 пъти
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 01 Юли 2008, 14:59

ico_pol написа:Имаше едни антенни сплитери, слагаха ги на по-старите телевизори, които са с два входа, да разделя от една антена, та мисля, че те бяха двупосочни, но може и да греша. Обърни на това внимание.

Това бяха филтри които разделят метровия и дециметровия сигнал.Старите телевизори бяха с отделни входове.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 01 Юли 2008, 17:54

Lupus написа:
ico_pol написа:Сега се сетих едно хубаво нещо. Незнам как в големите градове, но в Троян, Свищов поне аз не съм попадал на сплитери, чиято посока да е от двата (или повече) кабела, към единия. В смисъл, че въпросните устройства са направени посоката им да е от единичния към многото кабели, а при теб е точно обратното. Така, че обърни внимание на това. Да не си купиш обикновен слитер, дето с кабелната работи, ама с антените не става. А дали вече има такива устройства незнам. Имаше едни антенни сплитери, слагаха ги на по-старите телевизори, които са с два входа, да разделя от една антена, та мисля, че те бяха двупосочни, но може и да греша. Обърни на това внимание.

@ico_pol,
Прочети какво съм написал за сплитерите в поста си от 8.15ч днес. Те са обратими устройства - могат както да делят сигнала на две с затихване от 4dBuV, така и да сумират два сигнала със същото затихване. Няма различни сплитери за делене и за сумиране!!!

ОК, нека е така, не споря, но все пак това, което аз съм виждал на единия му вход има ин, на другите два аут. Гледам, вътре в тях някакви резистори, май бяха. Тали ще пускат сигнала обратно или трябва да се премодифицира по някакъв начин?
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 01 Юли 2008, 22:58

Съвсем правилно, сплитера има еднакво затихване в права и обратна посока, разликата между по добрите е в изолацията между двата крайни извода - OUT и от друга страна общото затихване на прехода. Ако подадеш сигнал в въображаемия IN на добър сплитер в двата OUT-тa имаш с 3,7 по малко в децибели и два пъти по малко в напрежение, разделил си го на две. Ако подадеш в единия OUT в IN имаш пак 3,7 по малко в децибели и с около 40 по малко в другия OUT. Ако подадеш на двата OUT-тa еднакви нива, от две еднакви ориентирани в една посока антени на IN ще получиш различно - 3,7 повече в децибели и два пъти повече в напрежение което значи че сплитера е едно добро съвременно устройство за сумиране на сигнал от две антени, решение с което си блъскахме главите преди 20 години. Е нямаше сплитери :) За по неграмотните обяснението е съвсем просто, водопровод разделен на две - тече два пъти по малко вода в всяка посока, и обратно, два водопровода събрани в един - тече два пъти повече вода от това което подаваш! Така работи сплитера :)
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 01 Юли 2008, 23:05

liubo написа:Съвсем правилно, сплитера има еднакво затихване в права и обратна посока, разликата между по добрите е в изолацията между двата крайни извода - OUT и от друга страна общото затихване на прехода. Ако подадеш сигнал в въображаемия IN на добър сплитер в двата OUT-тa имаш с 3,7 по малко в децибели и два пъти по малко в напрежение, разделил си го на две. Ако подадеш в единия OUT в IN имаш пак 3,7 по малко в децибели и с около 40 по малко в другия OUT. Ако подадеш на двата OUT-тa еднакви нива, от две еднакви ориентирани в една посока антени на IN ще получиш различно - 3,7 повече в децибели и два пъти повече в напрежение което значи че сплитера е едно добро съвременно устройство за сумиране на сигнал от две антени, решение с което си блъскахме главите преди 20 години. Е нямаше сплитери :) За по неграмотните обяснението е съвсем просто, водопровод разделен на две - тече два пъти по малко вода в всяка посока, и обратно, два водопровода събрани в един - тече два пъти повече вода от това което подаваш! Така работи сплитера :)

Точно така! Но аналогията с водопровода не е вярна - там имаш деление на две или умножение по две.

Назад към