Антена...

Техника и технология
Stoyan

Антена...

Мнениеот Stoyan » 09 Юли 2006, 15:26

Здравейте!

Може ли някой да ми каже как мога да си направя или приспособя Антена, която да приема радиочестотния диапазон от- 108 до 137 MHz?

Предварително ви благодаря!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Антена...

Мнениеот ЖОРО » 09 Юли 2006, 15:29

Нормална Антена телевизионна що за въпрос ?!?!?!?!
Stoyan

Антена...

Мнениеот Stoyan » 10 Юли 2006, 22:33

Става дума не да хваща телевизия а този радио честотен диапазон, или то няма значение?
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Антена...

Мнениеот ЖОРО » 10 Юли 2006, 22:59

Няма значение важното е да е с много елемнти Антена тип ЯГИ обаче само за метров VHF обхват и кабел не знам с какъв приемник си мисля че с 75OHM става !!! !!!

и си готов !!!
Stoyan

Антена...

Мнениеот Stoyan » 10 Юли 2006, 23:59

Може ли да помоля да ми обясниш като за абсолщтно нищо незнаещ?
katilchoto

ima zna4enie

Мнениеот katilchoto » 11 Юли 2006, 08:43

ima zna4enie dali e za radoi ili telelviziq, ima i zna4enie dali e horizontalna ili vertikalna
samo deto na teb za kakvo ti e tozi 4estoten spektyr?
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Антена...

Мнениеот ЖОРО » 11 Юли 2006, 09:17

Ами много просто иска да падат самолетите !!! :lol: :lol: :lol:

Е да прав си за вертикална и Хоризонтална !!! но този честотен диапазон е абсолютно забранен !!!! за граждани !!!
Stoyan

Антена...

Мнениеот Stoyan » 15 Юли 2006, 14:16

Не си прав.

Този честоте диапазон НЕ Е забранен за слушане а за излъчване от граждани. Аз искам само да слушам, както правят много други хора в БГ.

Та по темата.
Гледах някъде в интернет за Антена профил J, та си мислех дали не мога да я направя от стари части за телевизионна антена?

Поздрави! 8)
Аватар
dhaa
Нов
Нов

антена

Мнениеот dhaa » 18 Юли 2006, 23:49

Има ли значение в кой квартал на софия си кой тв ще ловиш ако си най-обикновена антена???
otin
Stoyan

Антена...

Мнениеот Stoyan » 20 Юли 2006, 18:09

Ами принципно нямам идея, но си мисля, че колкото по-далече съм, по-мощна антема ще и трябва.

Аз за това питам, защото не знам.
Аватар
NNinja
Нов
Нов

Антена...

Мнениеот NNinja » 21 Юли 2006, 22:12

Нямаш проблем да си направиш J антена, стига да я направиш с точната дължина
Който побеждава другите е силен. Който побеждава себе си е могъщ [Лао Дзъ]
За да побеждаваш, научи се на търпение. За да живееш, научи се да умираш
Stoyan

Антена...

Мнениеот Stoyan » 24 Юли 2006, 16:27

Ясно, но какъв материал се иска. В сайта който гледах пише Мед, но съгласете се колко време ще изтрае медна антена, около 2-метра висока на покрива на блока. Нали хората от малцинствата имат зрение за металите повече от химиците!
Anonymous

Антена...

Мнениеот Anonymous » 09 Яну 2008, 15:50

е какво се лови на този обхват, че ми е интересно
gakal
100+
100+

Re: Антена...

Мнениеот gakal » 11 Яну 2008, 19:32

Много ясно ти казаха- вземи си обикновена ТВ антена за метровия диапазон.Ако си далеч и искаш по голяма чувствителност- вземи си китайска ТВ антена с вграден усилвател- ще ти свърши чудесна работа, само трябва да я закрепиш по здраво че е много "хилава". :Bounce
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 14 Яну 2008, 07:32

Момчета,когато някой иска антена за даден обхват,редно е да знае какво и как се излъчва на него и откъде.Ако став въпрос за сканиране,това става с обикновеная телескопична антена.на този обхват се излъчва обикновено с цел приемане на близки разстояния. Ако някой иска да приеме далечен сигнал,прави си обикновена УКВ-антена "вълнов канал",с полувълнов дипол,има учебници и справочници колкот искате.
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 15 Яну 2008, 10:46

Няма ТВ антена, която да е разчетена да работи в този обхват просто защото там ТВ не се излъчва. Един обикновен дипол с резонансна дължина в средата на обхвата ще ти свърши много по-добра работа. Многоелементните Яги антени са сравнително теснолентови. Извън обхвата, за който са предназначени усилването им пада рязко и КСВ е много голямо, което води до загуби. С една дума няма никакъв смисъл да ползваш многоелементна антена, която е разчетена за друг диапазон. Смисъла на многоелентните антени от този тип е да се постигне усилване и насоченост. Тоест сигналът се концентрира в определена посока. Това обаче се постига само в една сравнително тясна честотна лента, в която вибраторът на такава антена (обикновен или сгънат полувълнов дипол) е резонансен.

Само не се опитвай да предаваш в този диапазон!
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 15 Яну 2008, 17:02

Един отворен тип дипол върши работа. Колкото до насочените антени и те биха вършили, но при положение, че имат мотор за въртене. И все пак... с тях не става кой знае какъв скан. Предполага да се зададе търсената честота и да се върти антената до поличаванет на сигнал с най-добро качество. Така, че отворен дипол. До колкото знам хваща от всякъде, особено когато е в хоризонтално положение.
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 15 Яну 2008, 22:45

ico_pol написа:Един отворен тип дипол върши работа. Колкото до насочените антени и те биха вършили, но при положение, че имат мотор за въртене. И все пак... с тях не става кой знае какъв скан. Предполага да се зададе търсената честота и да се върти антената до поличаванет на сигнал с най-добро качество. Така, че отворен дипол. До колкото знам хваща от всякъде, особено когато е в хоризонтално положение.

Точно в хоризонтално положение няма да хваща отвсякъде,ще има нули успоредно на дипола (т.е. откъм краищата) Да не говорим, че радиослужбите в цитирания диапазон ползват вертикална поляризация.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 17 Яну 2008, 06:11

Колега КХц,телевизионната антена се нарича не защото приема в определен честотен диапазон,а защото в определен честотен диапазон има излъчване на телевизионна програма.Така,че колегата може да ползва всякакъв вид антена за споменатия от него диапазон,стига да съответства на честотата на излъчване и поляризацията.Например,"Яги-антените' са теоритично название на първия елемент от приемната система,но те могат да се използват както за радиоприемане,така и за телевизионно приемане.Същото важи и за телескопичния вид антена-тя приема както радио,така и ТВ-сигнал, пс други видове,като СБ,ГСМ и пр.
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 18 Яну 2008, 12:06

bubic написа:Колега КХц,телевизионната антена се нарича не защото приема в определен честотен диапазон,а защото в определен честотен диапазон има излъчване на телевизионна програма.Така,че колегата може да ползва всякакъв вид антена за споменатия от него диапазон,стига да съответства на честотата на излъчване и поляризацията.Например,"Яги-антените' са теоритично название на първия елемент от приемната система,но те могат да се използват както за радиоприемане,така и за телевизионно приемане.Същото важи и за телескопичния вид антена-тя приема както радио,така и ТВ-сигнал, пс други видове,като СБ,ГСМ и пр.

Бубик, честно казано малко ми омръзна да се хващаш за думите ми и да правиш свободни тълкувания. Същото като в другата тема. Понеже случая се повтаря, ще е най-добре да те игнорирам. Пиши си не ми пречиш, нито ще чета постингите ти оттук нататък, нито ще ти отговарям. Заставам зад всяка дума от предишния ми постинг, пък ти си теоризирай колкото искаш. Аз отговорих на въпроса на човека.
И последен съвет от мен, вместо да философстваш върху постингите се опитай да бъдеш малко полезен на хората , които задават въпроси или имат конкретен проблем. Иначе си отвори една тема, където можеш да си цитираш другите и да им се хващаш за думите. Прегледах ти и други постинги, това е твоят стил. 90% от написаното от теб е подобно заяждане, т.е. спам. Не знам дали въобще имаш някакви познания по радиотехника, но и да имаш не ги споделяш с никого тук.
С теб няма да се занимавам повече. Ако си нямаш по-важна работа пиши, цитирай ме, аз твоите поистинги няма да ги чета-безмислено е.

Назад към