Предавателите на БНР

Техника и технология
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот Enchev » 10 Май 2005, 13:42

В последната една седмица програма Хоризонт в Русе се чува адски зле. И то на областната честото 103.0 FM. Та аз от бр. Ботев го приемам по-добре. Нещо не се излъчва както трябва. Има лек страничен шум, монго лесно губи стерео. И най-важното - нито един тунер не може да го засече автоматично, всчкаш излъчва не от Русе а от Букурещ. трабва да пратя един меил до БНР за проблема. А и този стар руски предавател постоянно излъчва Хоризонт и на 96.25 и на още много много други странични честоти. Когато правят ПРОФИЛАКТИКА на предавателя е супер. всички странични смущения изчезват. в диапазона 101.9 до 102.8 е нещо ужасно. просто ЦЕЛИЯ град е събран там. но когато има техническа профилактика. всичко е ОК. пуснат ли предавателя, чуваш не на една честота, а в този диапазон не едно, или две радиа е повече (Хоризонт+Дарик+ФМ+) а за капак и Румънците излъчват на 102.2.
Последна промяна 1 на Enchev, променена общо 10 пъти
Аватар
misho36
500+
500+

Предавателите на БНР

Мнениеот misho36 » 10 Май 2005, 13:58

moje da ne e ot predavatelq.Na selo ima ne6to podobno.Tam imam ku6ta i na purviq etaj ni6to ne se hva6ta osven na kusi vulni Horizont,a kato otida na vtoriq etaj se hva6ta Radio1-Plovdiv,BG Radio,Darik-Plovdiv,BNP i drugi.Tam nqma silen predavatel i ot dvete strani ima planini i seloto e razpolojeno v "dupka"
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот Enchev » 10 Май 2005, 14:08

как да не е от предавателя, като е. дане мислиш че аз живея на 20 км от Русе. В града си живея, и проблема не е от мен. дори и на площадката пред ТВ кулата е същото, там даже е по-зле.
Аватар
misho36
500+
500+

Предавателите на БНР

Мнениеот misho36 » 10 Май 2005, 14:25

[quote=""TRANCE_RAVER""]как да не е от предавателя, като е. дане мислиш че аз живея на 20 км от Русе. В града си живея, и проблема не е от мен. дори и на площадката пред ТВ кулата е същото, там даже е по-зле.[/quote]Az v Ruse sum hodil predi dve godini kogato s ba6ta mi oburkahme putq(nqma6e tabeli)i kogato vlqzohme v grada si4ko s radioto si be6e nared daje re6ih v kolata da pusna BNR-Horizont(makar 4e nevijdam razlika mejdu BNR-Horizont i Hristo Botev)i se 4uva6e mnogo qsno.Sega predi da pi6a v tozi forum si mislq 4e navsqkude trqbva da nqma problemi s radiata,za6toto horata koito rabotqt v tezi predavateli postoqnno premahvat problemite.
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот Enchev » 10 Май 2005, 14:32

Az v Ruse sum hodil predi dve godini kogato s ba6ta mi oburkahme putq(nqma6e tabeli)i kogato vlqzohme v grada si4ko s radioto si be6e nared daje re6ih v kolata da pusna BNR-Horizont(makar 4e nevijdam razlika mejdu BNR-Horizont i Hristo Botev)i se 4uva6e mnogo qsno.Sega predi da pi6a v tozi forum si mislq 4e navsqkude trqbva da nqma problemi s radiata,za6toto horata koito rabotqt v tezi predavateli postoqnno premahvat problemite.

да така си е, особенно при националните медии. но кой ли ти работи. първо трябва да се оплачеш, че да ти обърнат внимание. А от миналата година до сега в радио ефира на Русе няма много промени. Единствената е че програма Христо Ботев е вече на 95.7. останалите промени са свързани с Румънците. Офф то неби радия, и всеки месец ново радио. цяла южна Румъния слушаш
Аватар
misho36
500+
500+

Предавателите на БНР

Мнениеот misho36 » 10 Май 2005, 14:35

Az ot moq grad na kusi vulni 4uvam ne6to na turski da se govori :)))
ico_pol
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот ico_pol » 10 Май 2005, 14:40

ХВАЩАШ ХОРИЗОНТ ОТ БОТЕВ!!! А, СТИГА БЕ! :) трудно ми е да го повярвам! Тук, в Свищов се хваща едвам, едвам. Въобще, тоя трасмитер на Ботев е е*аси боклука! В Троян, дори, в по - ниските етажи има проблеми със стереото му. Чудно, как го приемаш в Русе! Направо не мога да повярвам! За мен тоя предавател въобще няма такъв обхват, какъвто го представят в сайта. Много ми е интересно дали дори в Плевен има скопосен сигнал. Говоря за сигнал на нивото на улиците, а не на 8 - я етаж на някой блок. Мъка! :) Но, щом казваш, че се приема...добре. Колкото до това, че не приемаш сигнала под кулата, нищо чудно! :) Все пак ъгъла между теб и пръчката (пеленгатор или там както му се вика на излъчвателя) е доста малък! :) То, ако можеше така, сигърно в центъра на Русе щяха да я построят тази кула.
Аватар
misho36
500+
500+

Предавателите на БНР

Мнениеот misho36 » 10 Май 2005, 14:47

[quote=""ico_pol""]ХВАЩАШ ХОРИЗОНТ ОТ БОТЕВ!!! А, СТИГА БЕ! :) трудно ми е да го повярвам! Тук, в Свищов се хваща едвам, едвам. Въобще, тоя трасмитер на Ботев е е*аси боклука! В Троян, дори, в по - ниските етажи има проблеми със стереото му. Чудно, как го приемаш в Русе! Направо не мога да повярвам! За мен тоя предавател въобще няма такъв обхват, какъвто го представят в сайта. Много ми е интересно дали дори в Плевен има скопосен сигнал. Говоря за сигнал на нивото на улиците, а не на 8 - я етаж на някой блок. Мъка! :) Но, щом казваш, че се приема...добре. Колкото до това, че не приемаш сигнала под кулата, нищо чудно! :) Все пак ъгъла между теб и пръчката (пеленгатор или там както му се вика на излъчвателя) е доста малък! :) То, ако можеше така, сигърно в центъра на Русе щяха да я построят тази кула.[/quote] :))) az jiveq vuv Varna ot tam hva6tam na kusi vulni edno tursko radio :)))) kakvi gi govori6.
ico_pol
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот ico_pol » 10 Май 2005, 14:58

Говорим за FM! За КВ, СВ и ДВ е ясно, че се приемат на големи растояния (стига да не ги заглушава нещо, защото лесно се заглушават). Предавателя на връх Ботев излъчва само и единствено на УКВ. Говорим за радиосигналите. Така, че... все пак, приятелю, загледай се по - добре в темата.
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот Enchev » 10 Май 2005, 15:06

[quote=""ico_pol""]ХВАЩАШ ХОРИЗОНТ ОТ БОТЕВ!!! А, СТИГА БЕ! :) трудно ми е да го повярвам! Тук, в Свищов се хваща едвам, едвам. Въобще, тоя трасмитер на Ботев е е*аси боклука! В Троян, дори, в по - ниските етажи има проблеми със стереото му. Чудно, как го приемаш в Русе! Направо не мога да повярвам! За мен тоя предавател въобще няма такъв обхват, какъвто го представят в сайта. Много ми е интересно дали дори в Плевен има скопосен сигнал. Говоря за сигнал на нивото на улиците, а не на 8 - я етаж на някой блок. Мъка! :) Но, щом казваш, че се приема...добре. Колкото до това, че не приемаш сигнала под кулата, нищо чудно! :) Все пак ъгъла между теб и пръчката (пеленгатор или там както му се вика на излъчвателя) е доста малък! :) То, ако можеше така, сигърно в центъра на Русе щяха да я построят тази кула.[/quote]
Ами вр. Ботев покрива почти цялата страна. Преди една седмица ходих на с.Телиш (Плевенско) ами какво да ти кажа. От Русе до там имаше покритие. През целия път. Все пак той е на най-високото място в Ст.Планина. За Свищов незнам, но в Русе има покритие. Не е изключително, но има. Понякога стерео сигнала е много шумен, но иначе се приема добре. Тук в Русе се хващат и Свищовските радиа - Резонанс и Велико Търново. Идеално се чуват, въпреки слабите си предаватели (виж в Радио в България на гр. Свищов, с каква мощност излъчват) все още няма Дарик Свищов 91.6, защо го пише.
ico_pol
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот ico_pol » 10 Май 2005, 15:18

Ами, тук се приема Дарик! Незнам какво пише, не съм поглеждал. А, това за Ботвев, че покривал цяла България е абсолютна лъжа. Той, дали покрива и 1/3 от страната. Иначе качеството на звука е отлично (поне спрямо останалите радиа), но не е толкова добър като покритие. Би следвало в Троян да се чува отлично, а както ти казвам, има доста проблеми. Наистина, релефа е доста хълмист, но за трансмитер с такава мощност, на такова малко растояние е логично да няма проблеми. Незнам...не съм чак толкова вещ, но ми се струва, че работите въобще (не малко) не са такива, каквито ни ги изнасят от радиата. Просто, за мен хората се тупат по гърдите и нищо повече. Включително и БНР, което според мен не се тупа толкова, а по - скоро нищо не прави. То е така, нали е държавно. :)
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот Enchev » 10 Май 2005, 15:28

Не знам защо там в Троян е така. Аз постоянно пътувам из Северна България. Когато бях там нямах проблеми. Хоризонт се чуваше що годе добре. То зависи и от предавателите на другите радиа в града. те могат да излъчват и на други честоти, близки или на честотата на Хоризонт и затова. НАЙ-СРАМНОТО Е ЧЕ ДАРИК, КАТО НАЦИОНАЛНО ЧАСТНО РАДИО НЯМА ЧЕСТОТА НА ВРЪХ БОТЕВ. Значи държавните могат, а частните не. А защо тогава БТВ излъчва от Ботев, нали е частна медия. Дарик толкоз ли немогат да си платят, да излъчват и от там. Всички национални медии, било то държавни или частни трябва да имат предавател и на Ботев. Те у нас са само Хоризонт, Христо Ботев и Дарик.
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот Enchev » 10 Май 2005, 15:30

ама Радосвет Радев вместо да купи предавател за вр. Ботев, той си купи вече фалиралото радио Тангра, и направи радио Гонг. а да не говорим за това радиице на има Гонг, защото то е много смешно.
ico_pol
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот ico_pol » 10 Май 2005, 16:10

Преди малко се изказах малко гневно в едиюна друга тема за това. В БЪлгария никой не го е грижа колко реално слушатели има, защото рейтинг се отчита на шуробаджанашки принцип. В това съм убеден и 99.99% сигурен! Дарик за мен е псевдонационално нагло радио, което има адската наглост да ми се нарич национално. Е, да ама явно и тоя господинчо си мисли, че България е няколко областни града, както повечето босове на радиа в българия. Така е... ама какво да се прави. Явно трябва да пукнем всички, че да почне реално да се преценява колко се слуша едно радио и защо. А, на Ботев дълго време няма да има частен УКВ предавател, защото поддръжката му е много скъпа, а шефовете на радиата явно смятат за по - добра инвестиция да си купуват лъскави автомобили и да вадят вид, все едно, че са собственици на CNN. Това е то! Добре дошли в България! :twisted:
Аватар
iliyan
500+
500+

Предавателите на БНР

Мнениеот iliyan » 11 Май 2005, 00:27

И чудно ли ти е всичко това. Според мен е нормално и следствие от политическата обстановка в България.
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
ico_pol
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот ico_pol » 17 Май 2005, 20:18

Нормално...не мисля, че е нормално! Аз и затова все по - малко слушам радио и все по - малко казвам, че слушам такова. А, дано повече хора като мен, току виж някои "умници"се сетили, че трябва да дадат някой лев за нещо различно от таратайките и куп глупости, които купуват. Е, те нека си купуват. Някой ден може да си останат само с тях, както са тръгнали. :evil:
Стефан

УКВ

Мнениеот Стефан » 29 Юли 2005, 18:46

Предавателите са си сравнително начественни и нйама значение това че са стари сред като от време на време ги ремонтират. Като имат части време и желание може да се постигнат добри и успешни резултати в началото. Може би на УКВ слушам пр.Хр.Ботев с 200 W, ”Дарик Радио” с 79W, пр.Хоризонт с 350W, но имам интереси повече кьм Телевизията, Електрониката нещо не ме влече в последно време и нямам свободни средства. :shock: :idea:
Samanyolu
Нов
Нов

Предавателите на БНР

Мнениеот Samanyolu » 01 Авг 2005, 19:38

Stranno! ne znam zashto sporite za neshta, koito ne vinagi se obiasniavat s RAZSTOYANIETO! V povecheto sluchai relefat ima znachenie!
Ot Vr.Botev se hvashta i v Sofia na 100.9, no v Stara Zagora ne se hvashta Horizont ot vr.Botev, makar, che e mnogo po-blizo! tam se chuva ot predavateliat v Kurdjali.

Na tozi ot Ruse, koyto tvardi, che hvashta Horizont ot vr.Botev, neka poyasnia, che moje da go hvashta ot Varnenskia predavatel na Horizont, koyto SUSHTO E NA CHESTOTA 100.9! v Dobrich se hvashta na perfektno stereo Horizont ot varnenskia predavatel! Pak 100.9! ot Varna, ne ot Vr.Botev, makar che chestotata e edna i ista.

Na tozi ot Varna, koyto napisa: "az jiveq vuv Varna ot tam hva6tam na kusi vulni edno tursko radio ))) kakvi gi govori6."!
Heh, V Dobrich, Varna i po cialoto chernomirie se hvahstat turski radiostancii na FM! A na Kusi valni mojesh da chuvash radiostancii ot ciala Evropa! izobshto ne e postijenie tova, che na SW si hvanal tursko radio! nay-normalno si e! na 89.3 FM izluchva ALEM FM tursko radio, koeto v pokrayninite na DObrich veche zaglushava BRAVO FM, kakto i varnenskoto KANAL KOM, kogato izluchvashe na sushtata chestota. Dori v Axakovo ne se hvashtashe, a samo v centera na Varna. i tochno zashtoto suvpada na sushtata chestota 89.3 ! ima i tursko radio na 90.5, koeto pokriva Radio 1 v Burgas, ima i oshte mnogo mnogo drugi.
No vse pak ot Turcia do nasheto chernomorie ima samo MORE! niama planini, niama relef i prepiatstvia! Taka che...kolkoto i dalech da e, shte se hvashta :lol:
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Предавателите на БНР

Мнениеот Enchev » 01 Авг 2005, 21:38

[quote=""Samanyolu""]Na tozi ot Ruse, koyto tvardi, che hvashta Horizont ot vr.Botev, neka poyasnia, che moje da go hvashta ot Varnenskia predavatel na Horizont, koyto SUSHTO E NA CHESTOTA 100.9![/quote]
...с "този от Русе" преди време си писа e-mail'и с него. (припомни си форума на радио Гонг и ще се сетиш кой съм)...
И така, в Русе Хоризонт и Христо Ботев се хващат и от вр. Ботев. Но от Варна.... лелеее че ние от Разград едва хващаме.
Ахххх защо точно на 92.2 трябва да излъчва Х.Ботев... Има едно Румънско радио DEEA (Dance, Nice, Easy) на 92.1. Как си пречат само. Супер яки сетове пускат...иначе

Но темата е за БНР предавателите. Явно Русенския доста са му намалили мощостта, защото вече не е с такова покритие както беше през 2002/2003. Сега дори и ИНФО радио бие и Дарик по покритие.
А иначе предавателя на БНР в Шумен (на радио Шумен 87.6 и на Хоризонт 102) най-ги признавам. От Русе до Добрич перфектно стерео.
..то откакто се помня винаги са излъчвали на макс.
Samanyolu
Нов
Нов

Предавателите на БНР

Мнениеот Samanyolu » 04 Авг 2005, 22:01

abe choveche, zashto me yadosvash?
tova, che chuvash Horizont na 100.9 OTKADE ZNAESH otkade go chuvash? ot vr.Botev ili ot Varna!? zashtoto i ot dvete tochki, chestotata e edna i sushta! Shtom hvashtash Horizont na 100.9 zashto si mislish, che e ot Vruh Botev!? tova, che ot Razgrad ne hvashtash nishto izobshto ne znam kakvo obshto ima! Tam s kakva moshtnost izluchvat radiostanciite znaesh li? a ot Varna programite na BNR izluchvat s 10 KW! Ne sas 100W!

V Dobrich idealno se chuva Horizont ot Varna, Horizont ot Shumen i radio Shumen ot Shumen! Zashtoto izluchvat i trite s chestota 10 KW! Drugi radiostancii ot Varna i Shumen ne se hvashtat v Dobrich ot samite gradove, a s otdelni predavateli v Dobrich:))

Taka che... ne se znae otkade go chuvash tozi Horizont na 100.9! Ot Varna ili ot vr.Botev! nay-veroyatno e ot Varna! shtom v Dobrudja se chuva, znachi moje i do Ruse da stiga! A za Radio Gong deto govorish, ima slushateli ot Shumen, koito hvashtat radio Gong ot VARNENSKATA CHESTOTA< ne ot RUSENSKATA!!!!!!!!!!!!!
Ako ima po-gladak relef ot Varna do Ruse i poveche prepiatstvia ot Shumen/Razgrad do Ruse... sardi se na planinite, ne na razstoyaniata:)

da ne sporim za gluposti, koito ne sa ni ot kompetenciata:)
uspeh

Назад към