Телевизионните кули

Техника и технология
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот predavatel » 18 Май 2005, 03:18

Изображение
Ето една примерна картинка, скоро ще се опитам да направя схема със всичките 8) За тази в Добрич - грешката в сайта е моя - там където съм написал височина - съм написал надморска височина на кота терен - 265м., ще го поправя, но сега като потърсих, никъде не намирам точна информация ... аз предполагам, че е висока около 150м, но незнам кой да питам, и снимки също не се намират, ще се радвам ако някой може да снима, като обикаля нагоре-надолу да запълваме галерията :) ... както и няма информация кога точно е построена - в един сайт пише 1973, в друг пише, че е открита пред 1981г. ???

За кулата в Русе - навсякъде има различни числа:
http://www.rousse.bg/geography.php:
На юг хълмистият терен е увенчан от Саръбаир, висок 159 м. Върху него, до Левент табия, се издига Телевизионната кула, висока 206 м с антената. Това е най-високата кула в България.

http://www.rousse.bg/history.php:
През 1972 г. в Русе е открит телевизионен център, а през 1976 г. е построена и телевизионна кула, висока 201 метра – най-високата на Балканите.

Явно и в Община Русе не знаят точно колко е висока :lol: , може би в областната администрация знаят:
http://ruse.e-gov.bg/bg/historylandmark.php:
Най-високата телевизионната кула в България се извисява на хълма Левента, който е разположен над град Русе. По неофициални данни тя няма конкуренция и на Балканския полуостров.
Действителната височина на кулата, заедно с антената, е 198 метра. Само бетонното тяло се издига на 120 метра. Бар Панорама се намира на 107 метра от земята. Но към тях трябва да бъдат прибавени поне още около 250 метра денивелация до нивото на центъра на Русе. Така че докато си пият кафето, русенци могат да се наслаждават на пейзаж от височината на около 350-400 метра. При ясно време от прозорците на барчето се откриват дори върховете на планината Карпати в Румъния. Официалното откриване на кулата се е състояло на 7 май 1987 година. Излъчва телевизионни и УКВ радио програми. През нейните съоръжения минава международният и местен телефонен трафик.

А за тази на Шейновец до Свиленград нищо незнам, ако ogibo бъде малко по-конкретен ще е супер!
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот Enchev » 18 Май 2005, 11:16

Е то няма съмнение че нашата (в Русе) е най-вискока като зграда. Но друг фактор е и морското равнище. А , ако става на въпрос с каква мощ излъчва някои ТВ просто си пуснате Нова ТВ и ще видите с каква 'мощ' излъчва. Отначало когато дадоха лиценз на Нова за трета национална ТВ, в Русе имаше минимално покритие, глвано в централната част. Ааа, забравих да спомена че кулата съсредоточава цялата си мощ към северната част на града. Ами ние от Южната част на ТВ кулата, какво да гледаме, Канал1 и бТВ ли. Ето това ми е доста смешно, закакво им е да излъчват главно в северна посока, искат и Румънците ли да ни гледат. Те не се ли справиха с този проблем мнооого от давна, като ни заглушиха там в Румъния.
Както казах моя квартал е краен, и е южна посока и тук с обикновенна антена неможеш да хванеш НоваТВ и регионалната програма на БНТ програма "Север". Трябва да разчитам само на кабелния си оператор. Сега леко са по-усилили сигнала, но той остава далеч далеч по-слаб от този дори на бТВ. А между другото първи Русенци успяха да се насладят на СТЕРЕО по бТВ. Първата кула дето излъчи за първи път Стерео сигнала на БТВ беше нашата. Време е БТВ да помислят и за телетекс.
Преди три години ходих в едно габровско село, и там имаше покритие от нашия предавател.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот ogibo » 18 Май 2005, 20:29

Дължа извинение за неточното изказване, че кулата е на 500 м. от Гърция. Днес случайно стана въпрос за това с един от гранична. Та кулата наситена е на 500-600 м., но до съоръженията (мрежата), а от там 2-2.5 км. до Гърция. Намира се на около 30 км. от градът. Старото име на върха е Курт кале. Ще изпратя две снимки на админа, че не мога да ги кача тук.
Аватар
iliyan
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот iliyan » 18 Май 2005, 21:43

Така ето ме и мен в тази интересна тема. Наистина стана едно объркване с височината на кулата ни и тази в Русе. Излезе следното недоразумение - кулата в Русе е най-висока на Балакните, а тази в Добрич - на България!?!?!?!?
Както и да е, вече всичко е уточнено за най-високите ни кули, но аз ще дам едно малко инфо:
-първо админа се чуди, че е строена през 70-те, а откриването й е през '81 - нищо нелогично, строежът продължава няколко години. А сега относно строежа (разказвали са ми):
-започнало се е с изкопаване на значителен трап. Полагал се е дунавски пясък. Имало е операции по трамбоване и укрепване, защото цялото това нещо си концентрира тежестта на сравнително малка площ=>налягането се увеличава.
-след полагането на темелите, е изградено именно това:
Изображение
-там по принцип е цялата електроника, необходима за излъчването. След това е започнало изграждането на кофраж за основното тяло и епическото наливане на бетон. Просто се е образувал конвой от бетонобъркачки, превозващи материала за построяване на зданието.
-по принцип след всеки етап е имало преустановяване на работата, но тук е траел малко по дълго (за втърдяването на бетона). Всъщност цилиндричното тяло е кухо и отвътре е бил направен проходен отвор за асансьори и спираловидни евакуационни стълби.
-след втърдяването е започнало изграждането на:
Изображение
По принцип това доста е забавило цялата работа, защото там са помещения и естествено - атракцията - ресторанта (колко е работил като такъв е отделно), разположен на забравих колко метра.
-накрая е най-лесното поставянето на бяло-червената тръба(активната част).
-завършекът са били довършителните работи - остъкляване, ел.инсталации, вграждане на апаратури и интересното - високоскоростни асансьори до горе. И се стигнало до това:
Изображение
-последно - откриването било голямо събитие за областта.
Единственото, което ме притеснява, че не мога да ви помогна с дати и метри.
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
Аватар
RADIO
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот RADIO » 19 Май 2005, 17:13

Аааа, къде е Карандила :wink:
ico_pol
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот ico_pol » 19 Май 2005, 17:18

Относно Русе и Нова ТВ: а, те нямат ли свои собствени предаватели? Защото като получиха лиценза, ако не се лъжа, заявиха, че ще изграждат свои собствени предаватели. В Троян забелязах някакъв нов предавател с много висока и тънка мачта, и предполагам, че е техен.
Аватар
iliyan
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот iliyan » 19 Май 2005, 17:58

[quote=""RADIO""]Аааа, къде е Карандила :wink:[/quote]

На сините камъни...
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
Аватар
RADIO
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот RADIO » 19 Май 2005, 18:12

[quote=""iliyan""][quote=""RADIO""]Аааа, къде е Карандила :wink:[/quote]

На сините камъни...[/quote]

ха-ха-ха :twisted:
картинка имах предвид

Поздрави от: "Сини камъни"
Аватар
iliyan
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот iliyan » 19 Май 2005, 18:16

Каквокато слушам Гонг? Не мога да мразя Левски и да съм за ЦСКА ли? - мразя ги и още как. Така, че се успокой и нямаше нужда да правиш с така. Ето ти снимка:
Изображение
Аватар
RADIO
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот RADIO » 19 Май 2005, 18:18

[quote=""iliyan""]Каквокато слушам Гонг? Не мога да мразя Левски и да съм за ЦСКА ли? - мразя ги и още как. Така, че се успокой и нямаше нужда да правиш с така. Ето ти снимка:
Изображение[/quote]

Акцентирам, че това е име, пише се с ГОЛЯМА БУКВА :lol:

А и ти показвам какво всъщност представляваш, когато правиш подобни дребнави забележки!
Аватар
iliyan
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот iliyan » 19 Май 2005, 18:44

[quote=""RADIO""]Акцентирам, че това е име, пише се с ГОЛЯМА БУКВА :lol:
А и ти показвам какво всъщност представляваш, когато правиш подобни дребнави забележки![/quote]

Сетих се. Но видях червено и синьо и просто забравих за Сините камъни.
Показвай, нямаш проблем. Сега малко съм поядосан от теб, правя грешки и затова ти се отдава да използваш червеното. До сега защо не ти се налагаше?
Аватар
RADIO
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот RADIO » 19 Май 2005, 18:46

[quote=""iliyan""][quote=""RADIO""]Акцентирам, че това е име, пише се с ГОЛЯМА БУКВА :lol:
А и ти показвам какво всъщност представляваш, когато правиш подобни дребнави забележки![/quote]

Сетих се. Но видях червено и синьо и просто забравих за Сините камъни.
Показвай, нямаш проблем. Сега малко съм поядосан от теб, правя грешки и затова ти се отдава да използваш червеното. До сега защо не ти се налагаше?[/quote]

хахаха, не ме карай сега да ти вадя "мръсните ризи", че няма да ми стигне мястото :wink:
Аватар
iliyan
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот iliyan » 19 Май 2005, 18:49

[quote=""RADIO""]хахаха, не ме карай сега да ти вадя "мръсните ризи", че няма да ми стигне мястото :wink:[/quote]

Че и аз имам да ти вадя "неизпраните фланелки".
Аватар
RADIO
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот RADIO » 19 Май 2005, 18:51

А за кулата на Карандила, виждал съм я доста по-често от теб :wink: ако изобщо си я виждал на живо някога :lol:
ico_pol
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот ico_pol » 19 Май 2005, 19:00

Като се замисля... дали наистина има нужда, вече от някакви свръх високи и можни кули и предаватели, при положение, че едно радио едва ли предава на една и съща честота в 2 съседни града. Та...какъв е смисъла от такива съоражения за целите на радиата, като ще почнат да ги режат, ако, примерно, имам лиценза за Сливен на една честота, а за Ямбол на друга и издувам предавателя ми на Карандила (то и да не го издувам, пак се чува до Ямбол). Ще ме погнат, че нелицензирано излъчвам... Какво да коментирам повече, явно сме в ерата на покривните трансмитери. 8)
Аватар
iliyan
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот iliyan » 19 Май 2005, 19:02

[quote=""RADIO""]ако изобщо си я виждал на живо някога :lol:[/quote]

Защо да не съм я виждал? Ти ли ми попречи, да не я видя?
Аватар
RADIO
500+
500+

Телевизионните кули

Мнениеот RADIO » 19 Май 2005, 19:02

[quote=""ico_pol""]Като се замисля... дали наистина има нужда, вече от някакви свръх високи и можни кули и предаватели, при положение, че едно радио едва ли предава на една и съща честота в 2 съседни града. Та...какъв е смисъла от такива съоражения за целите на радиата, като ще почнат да ги режат, ако, примерно, имам лиценза за Сливен на една честота, а за Ямбол на друга и издувам предавателя ми на Карандила (то и да не го издувам, пак се чува до Ямбол). Ще ме погнат, че нелицензирано излъчвам... Какво да коментирам повече, явно сме в ерата на покривните трансмитери. 8)[/quote]

А то ва Ямбол изобщо нещо като кула има ли? :roll:
ico_pol
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот ico_pol » 19 Май 2005, 19:08

В Ямбол...ако не се лъжа, май имаше някаква мачта на Боровец, ама...не съм съвсем сигурен. Мисля, че имаше ретранслатор янкакъв. Мисълта ми е, че такива предаватели като тези на Карандила май няма да ги бъде...просто там и на 80 вата да качиш предавател, пак ще се приема в Ямбол, че може и в Стара Загора. Следователно, ще го сложа на покрива на някой блок или хотел. Тол като гледам тук повече от половината радиа в България май са по покривите на хотелите. 8)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот ogibo » 19 Май 2005, 20:32

В Ямбол съм виждал някакъв предавател на един от хотелите им, ама май е останал от ерата на ОРТ. И в Свиленград си имаме такъв. Мяса високо волтов стълб.А си имаме и още една ТВ кула в с.Дервишка Могила. Като помисля май само в София и Свиленград има две ТВ кули. :wink: :wink:
А това са снимките от в. Шейновец:
Изображение
Изображение
Последна промяна 1 на ogibo, променена общо 8 пъти
ico_pol
1000+
1000+

Телевизионните кули

Мнениеот ico_pol » 21 Май 2005, 12:41

Е, незнам какво има сега, но... А, междо другото тази кула, дето си я показал край Свилен град ли е? И...дали върши някаква работа или като трансмитера на Ботев е сложена да "краси"планината. :)

Назад към