Съвет за антена за DVB-T

Техника и технология
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Съвет за антена за DVB-T

Мнениеот coolsat » 20 Юли 2013, 22:15

Колеги, дайте съвет за антена за отдалечено приемане на цифрова наземна в пресечена местност. Най близкия предавател е на около 30 км по права линия а именно този излъчващ от Арбанаси. Има и по близки но те са в по слаби и в по ниски затворени местности. Последно съм пробвал със стронг и една китайска с усилвател. С тази втората нивото на качеството играеше от 0-40% само на 26к, с ефирен приемник Стронг съм. Май съм наблизо, лично до тука смятам че съм за логопериодична антена, но все пак ще се радвам да някакви насоки от ваша страна.
Предварително благодаря!
gakal
100+
100+

Re: Съвет за антена за DVB-T

Мнениеот gakal » 21 Юли 2013, 09:03

Антената определено трябва да е логопериодична. Ако само с нея не става добави добър усилвател, разположен до самата антена. Не се доверявай на евтините китайски антени с усилвател - много слаби са физически, и макар да ги дават за целия обхват не са логопериодични а обикновени Ягита.
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 21 Юли 2013, 10:16

Може ли някой конкретни модели да препоръчате, както за антена така и за усилвател.
Ще се радвам и на препоръки от някой който приема в подобни условия,каквито са и моите.
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 21 Юли 2013, 19:49

И аз се интересувам именно от по-мощни (ако мога така да се изразя) антени, защото също се намирам в район с много слаб, да не кажа никакъв сигнал!Купих тази антена:
Изображение
Но с нея хващам сигнал само на по-високите части!
Сега се чудя дали да не купя тази и да пробвам с нея:
Изображение
За логопериодичната антена пише, че е с 12 db усилване, а за другата с 16.5 db.И двете са без усилвател!
Ако някой може да предложи по-мощни антени с усилвател, моля нека да пише!Ще съм ви благодарен!
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 21 Юли 2013, 20:19

Тая горната е PACO-STAR но е много къса.Има едни който са по 1,10м, аз се чудя дали да не пробвам с такава и отделен усилвател.Долната е FUBA- DAT, също крепя някакви надежди да изкарам нещо с нея но по съм си сигурен в логопериодичната,Между другото днес стъкмих ето това Изображение

На 10 км от кулата в гр .Русе (Левента) зад един байр измежду блоковете на нисък етаж изкара 100/100% сигнал на всички муксове.
В сравнение с една обикновена стайна антенка ето такава Изображение

която на 26 и 49к изкарва 100/80%, а на 58к 100/60%

Инфото за направата на горната антенка от тук:

http://www.galanto.com/content/view/981/32/lang,bg/
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 21 Юли 2013, 20:25

За съжаление, ако няма сигнал в ефира, каквато и антена да сложиш все тая! А усилвателя има смисъл да компенсира загубите в кабела . Ако имаш къс ( няколко метра ) кабел - няма да ти помогне и усилвателя. Затова за отдалечен прием , общо взето, се процедира по следния алгоритъм:
1. Намираш добра ( физически здрава ) логопериодична антена. Мисля, че и двете които си посочил стават.
2.Намираш добро място - задължително навън, за предпочитане на висок стълб, кол, покрив ..., с добра видимост в посоката на предавателя, без препятствия - къщи, дървета и др.
3. Намираш добър кабел ( ако може с известни параметри - затихване на метър ), пресмяташ затихването за най високата честота ( около 850 MHz ) на целия кабел , и ако е повече от 5-6 dB можеш да мислиш за усилвател - задължително поставен непосредствено след антената. Няма смисъл от усилвател да входа на телевизора.
4.Старателно свързваш кабела към антената, усилвателя, стараеш се контактите да са максимално чисти, вземаш мерки за влагоизолация , привързваш всички кабели, за да не се разбягат при силен вятър.
5.Ако живееш на по-високо място, или антената ти е разположена на висока точка, не е лошо да предвидиш гръмозащита на входа на ТВ приемника или сетоп-бокса - задължително с добро заземяване за да има ефект.
Успех на всички желаещи да приемат в отдалечени точки. :Happy
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 21 Юли 2013, 20:40

Колеги, да ви напомня, че сега се налага излъчване на двойно повече сигнали през антенно-фидерните системи, което логично води до големи затруднения в смесването им (пак там). 8) Проблеми с интерференции и хармоници... 8) Логично е също, че монтираните захранващи мощности не са изчислени и предвидени за излъчване на "двойно" по-голяма мощност в ефира, нали? Според мен сега се излъчва така, че да не си пречат аналоговото и цифровото излъчване т.е. на по-ниска мощност и на 2-те. А след заветната дата, когато спрат аналоговия сигнал ''сичко ше си до'е на место!" Не знам "що се 'абите?"
Да почакаме до 1/9 и след това - грабвайте ключовете и всички на покривите... ако се налага!!! :Baby
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 21 Юли 2013, 20:53

DAT HD BOSS 45 и 75, Fracarro sigma 6, Ikusi flashd. Това са качествените антени за цифров сигнал. И задължително с усилвател, ако не са активни, особено в зоните със по-слаб сигнал. Разните яги, самоделки, логопериодични, турски и китайски не са подходящи за качествен прием на цифров сигнал! Ако някой не вярва да измери с професионален спектрален анализатор стойностите на Vber и Cber от такава антена и да види за какво става въпрос.
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 21 Юли 2013, 20:54

Колкото до антенките - и двете са за хоризонтален монтаж (поляризация), и трябва да се има предвид при монтажа.(изолация към носещата мачта особено на първата), колкото до дължината на по-горната, наистина логопериодична антена - тя зависи и се изчислява според дължината на вълните (честотитния обхват), на които ще работи.
или с други думи - всеки сдвоен елемент (пръчки):

___I I___
1/2L

представлява полувълнов дипол (1/2 дължина на вълната)
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 21 Юли 2013, 20:58

playboby написа:DAT HD BOSS 45 и 75, Fracarro sigma 6, Ikusi flashd. Това са качествените антени за цифров сигнал. И задължително с усилвател, ако не са активни, особено в зоните със по-слаб сигнал. Разните яги, самоделки, логопериодични, турски и китайски не са подходящи за качествен прием на цифров сигнал! Ако някой не вярва да измери с професионален спектрален анализатор стойностите на Vber и Cber от такава антена и да види за какво става въпрос.

Бре-ей! Аз искам 3 такива - единия ше си го ползвам, втория ше го давам под наем на разни балъци дето си немат... и третия ше си го пазя за НОВ! 8)
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 22 Юли 2013, 00:51

playboby написа:DAT HD BOSS 45 и 75, Fracarro sigma 6, Ikusi flashd. Това са качествените антени за цифров сигнал.

Не споря за това!Въпроса е че не са налични на нашия пазар!Ако знаеш от къде могат да се купят сподели!
Единствено намерих сайт, който предлага антените на Televes с поръчка, но цените започват от 200 лева нагоре!Нямам нищо напротив да ги дам, но никой не може да ми гарантира, че ще успея да хвана някакъв сигнал с такава антена!А ако не успея какво да я правя тая купчина алуминии за 200 лева?
В едно от писмата ми към НУРТС споменах за антените на Televes и помолих да ме посъветват дали да се изръся толкова пари за такава скъпа антена, тъй като те трябва да знаят къде и какво покритие ще има цифровия сигнал - не ми отговориха!
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 22 Юли 2013, 02:31

За това в европа има професия антенист. Обаждаш се на фирмата, даваш адрес, идва антенист с контролна антена, замерва сигнала и ти казва какво е положението. Никой не търси размери за яги антени или схеми на самоделки от нета. Като нямаш измервателен уред, как ще разбереш с каквато и да е антена, че сигнала, който евентуално си хванал е стабилен и дори при лоши атмосферни условия ще гледаш телевизия? Но щом и от нуртс не те препращат поне на антенист, значи и там за цифровизация само са чували... Не че в Испания мина гладко гасенето на аналога преди 3 години, въпреки че симулкаста беше 4 години, пак останаха отдалечени села без телевизия. Във Франция и Италия не е по-различно, затова наземните им канали са достъпни и от спътник.
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 22 Юли 2013, 09:07

Ако някой не вярва да измери с професионален спектрален анализатор стойностите на Vber и Cber от такава антена и да види за какво става въпрос.

А би ли пояснил с думи прости какви са тези показатели, за да се ограмотим и ние?
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 22 Юли 2013, 13:38

Cber е броя грешни битове преди да са коригирани от приемника. Най-добре е да е в рамките от 1,0E-03 до 9,9Е-03, и до Е-05.
Например стойността 1Е-03 означава, че 1 бит на всеки 1000 е грешен, а стойност от 1Е-02 - че 1 бит на всеки 100 е грешен.
Vber e броят на грешните битове, след като вече са коригирани в приемника (алгоритъм на Витерби). Най-добре е да е в рамките на 1.0 до 9,9Е-07. При стойности под Е-05 ще пикселизира.
Отношението сигнал/шум (C/N) трябва да е >25dB.
Силата на сигнала също е важна, и трябва да бъде от 40-70dBmV. При по-високи стойности е възможно някои модели приемници да пикселизират, както и сигнали от близки честоти да си пречат, което също води до пикселизиране.

От опит мога да кажа, че различните модели антени дават различни показатели на Cber и Vber, въпреки, че по документи имат еднакво усилване и директивност. Бил съм свидетел на тестове на едно и също място, и най-добри показатели дадоха моделите, които съм изброил в предния ми пост. Всички се предлагат и активни, тоест с вграден усилвател, и е нужно само да се подаде захранване по кабела. Силно впечатление напоследък ми прави Televes DAT BOSSHD, на която вградения "интелигентен" усилвател изравнява нивата на различните честоти. http://www.televes.es/sites/default/files/dathdboss.pdf
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 22 Юли 2013, 14:11

Ами как да ме изпратят на антенист, при положение, че в България няма такива!То ако имаше, аз щях да съм повикал някой, вместо да им пиша писма, на които ми отговарят половинчато или пък въобще не отговарят!И пак да попитам понеже не разбрах има ли от къде в България да си купя антена SIgma 6 или Ikusi?
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 22 Юли 2013, 15:10

Televes има. http://www.satshop-bg.com/cart/index.ph ... th=122_124 Попитай в същия магазин и за антенист. Няма начин в София да няма.
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 22 Юли 2013, 16:16

Аз ходих до този магазин и от там си взех логопериодичната антена!Момчето, което работи там каза, че антените на Televes се купуват само с поръчка, защото са много скъпи и ги нямат на склад!Т.е. как да провери дали при мен има сигнал като той не разполага с такава антена?
А иначе се порових и в интернет и не намирам информация за хора занимаващи се именно с това(говорим за ефирната цифрова, тъй като за сателитната има кой да замери при необходимост, но там нещата са други).Благодаря все пак за помощта ;)
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 22 Юли 2013, 17:32

Далеч си ми, иначе август съм си в България и бих ти помогнал... Пробвай с логопериодичната първо без усилвател, но си качи телевизора на покрива при теб, за да можеш да гледаш резултата. Но най-напред мачтата, на която ще бъде антената трябва да е добре укрепена. Както и да е на такова място, че да няма високи дървета или сгради пред антената. Пробвай и на честотите от рртс Петрохан. Успех!
Последна промяна 2 на playboby, променена общо 23 пъти
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 22 Юли 2013, 21:46

gakal написа:
Ако някой не вярва да измери с професионален спектрален анализатор стойностите на Vber и Cber от такава антена и да види за какво става въпрос.

А би ли пояснил с думи прости какви са тези показатели, за да се ограмотим и ние?

Ха-ха-а-а-а-а-а-а :D :D :D :D :D :D :D
кой разбира - тук се спира!
Ее-е дай, Боже всекиму СПЕКТЪР-АНАЛИЗАТОР!
Разбира се че в НУРТС имат лаборатория за тез' работи, която би обикаляла села и паланки с антенка ама после ше ги БИЯТ с антенката.... нали за това ония на запад са по-тъпи щот' при тях интернет доставките работят! и може би имахме късмет да се родим 20-30 години ПРЕДИ ИНТЕРНЕТ и да СЕ НАУЧИМ как се пра'ят антени и КАК СЕ ХВАЩА СРЪБСКАТА БЕЗ спектър-АНАЛизатори...
Разбира се, че съм рязал кабели-отпадъци от енергото и съм се катерил по покривите с "антенка" да търся сигнала... понякога простите решения са успешни - виж (тук някъде беше) антената от бирени кутии (евала!). :Clap
Как ще се почувстваш ако си поръчаш суперантена от някой лъскав сайт и не стане, или не си разбрал какво точно ти е нужно и как се монтира? разочарованието ще е голямо.
Преди време ми попадна изследване за избор на място за строеж на кула на Витоша и въз основа на него е построена "Копитото" предпочетена пред "Камен дел" заради изградения път, комуникации и малко по-доброто покритие към пернишко. Та за тия неща, спектър-анализаторите де, са нужни ПАРИ! По-евтино е с алумин' от кабели...
Моето мнение (ОТНОВО ГО КАЗВАМ) е да се изчака пускането на сигналите с номинална мощност и да се пробва с "антенка" на различни места, като се почне от най-удобното за монтаж и с по-проста антена. На повечето декодери/тунери има скала за силата на сигнала.
Ето и един сайт, който може да помогне да се намери посока и положение на антената:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistancepair.h ... 8E269ABFA6
Аватар
playboby
100+
100+

Мнениеот playboby » 23 Юли 2013, 00:50

Колега, ясно стана на всички, че за цифрова тв само си чувал от рекламите. Моля те да престанеш с безполезните аматьорски коментари. Антенните системи на всички предаватели са сменени и цифровия сигнал се излъчва от новите антени. Нищо съществено няма да се случи като спре аналога, най-много в пограничните райони да се хване по-добре някой комшийски канал.
Последна промяна 1 на playboby, променена общо 23 пъти

Назад към