Съвет за антена за DVB-T

Техника и технология
Аватар
nikitrz
100+
100+

Re: Съвет за антена за DVB-T

Мнениеот nikitrz » 23 Юли 2013, 00:53

ste_fun ще послушам съвета ти и ще изчакам да спрат аналоговия сигнал, но до тогава мисля, че можем да обменяме инфо тук, нали?Ето снимка от сайта, който си препоръчал:
http://prikachi.com/images/983/6361983D.jpg
Четох някъде, че цифровия сигнал се влияел по-малко от препятствия от колкото аналоговия, а и вертикалната поляризация на сигнала също спомагала сигнала да преминава през препятствия.Вие ще кажете дали е вярно, но мисълта ми е дали цифровия сигнал ще успее да преодолее този връх, който дефакто ми пречи да приемам сигнал от Копитото?
Също ще бъда благодарен ако споделиш какви други функции има този сайт, които биха могли да ни бъдат от полза!
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 23 Юли 2013, 10:04

Защо не пробваш с антената от бирените кутийки ? При мен вършат чудесна работа и не представляват интерес за братското ромско население , което в моя случай е много важно ! Така като гледам картата се чудя дали не можеш прихвана сигнал от Виден ? Пробвай ! Можеш да се свържеш с момчетата от Цифроним предполагам ще ти услужат с антена за проба . Много са свестни и готини аз лично съм взимал няколко пъти приемници за проба / включително и Т2 / на юнашко доверие ! Успех.
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 23 Юли 2013, 14:03

Ами според картата, линк към която даде колегата, има повече препятствия от връх Виден към селото, а и ако съдим по сигнала на БНР и Христо Ботев(единствените български радиа, които се хващат в района на с.Чеканец) би трябвало да хвана сигнал или от Петрохан или от Копитото.От Виден не хващам абсолютно никакъв сигнал в момента - нито радио, нито телевизия ;)
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 23 Юли 2013, 15:18

Колегата вече веднъж го е пуснал , но ще повторя и аз !
Пий 2 бири и действай .
http://www.galanto.com/content/view/981/32/lang,bg/
Може да прихванеш някакви отражения !
5 лева предполагам можеш да прежалиш пък и остава удоволствието от занимавката !
:D
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 23 Юли 2013, 17:47

Аз лично за следващият тест освен тази с бирените кутийки ще пробвам тази http://www.sattvshop.com/index.php?main_page=product_info&products_id=932 , само ще помоля за препоръка за външен усилвател, че като гледам има много "дървета".

Всъщност ето какво се получи при мен :

Изображение

Въпроса е, дали имам все още някакъв шанс? :Baby
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 23 Юли 2013, 20:06

coolsat написа:Аз лично за следващият тест освен тази с бирените кутийки ще пробвам тази http://www.sattvshop.com/index.php?main_page=product_info&products_id=932 , само ще помоля за препоръка за външен усилвател, че като гледам има много "дървета".

Ами до колкото разбирам от описаното в сайта, тази антена работи в пасивен и активен режим, т.е. ако приемника ти има опция за захранване на антена, то усилвател не ти трябва.В сайта пише, че в активен режим антената има усилване до 40dB, което не е малко!
Иначе за антената с кутиите от бира - интересно е да пробвам с нея, но нещо не схванах от описаното как кутиите се захващат за дървения прът.Като гледам, статията за антенката е писана преди доста време, когато поляризацията на сигнала беше хоризонтална - дали ще върши същата работа при вертикална поляризация?
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 23 Юли 2013, 20:34

антените - добре! ами трафовете и кабелите? да не би да са теглили нови?
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 23 Юли 2013, 21:04

nikitrz написа:Четох някъде, че цифровия сигнал се влияел по-малко от препятствия от колкото аналоговия, а и вертикалната поляризация на сигнала също спомагала сигнала да преминава през препятствия.Вие ще кажете дали е вярно, но мисълта ми е дали цифровия сигнал ще успее да преодолее този връх, който дефакто ми пречи да приемам сигнал от Копитото?
Също ще бъда благодарен ако споделиш какви други функции има този сайт, които биха могли да ни бъдат от полза!

По спомени от училището при разпространение на вълна покрай ръбове (в случая баира) самият ръб става източник на вълната, но с по-малък интензитет (амплитуда). Така, че пробвай да насочиш към ръба на баира. и не се ограничавай само с правилната посока! Чувал съм истории за един дето се ядосал от липсата на сигнал от покрива и си метнал антената от там на земята и сигнала "заспал". Ако те "бие парата", си купи Спектър-анализатор и антена за двеста лева, ама с тия пари можеш и сателитка да си вземеш, та да си разшириш кръгозора. Нали сакралната фраза на ефирната ТВ е "БЕЗПЛАТНА ТВ"! К'ви антенисти със спектър-АНАЛизатори тука??? Я слезте на земята!
Има и една стара максима на "техничарите" - Ако искаш да си правиш - прави си, ако искаш да си имаш - купи си!
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 23 Юли 2013, 21:13

coolsat написа:Аз лично за следващият тест освен тази с бирените кутийки ще пробвам тази http://www.sattvshop.com/index.php?main_page=product_info&products_id=932 , само ще помоля за препоръка за външен усилвател, че като гледам има много "дървета".
Въпроса е, дали имам все още някакъв шанс? :Baby

Антенката си е добра. Само не разбирам какво е това "активно усилване 40 dB"? Според мен самата антена има пасивно усилване 15dB (малко преувеличено според мен) а към нея може да се добави или е добавен усилвател с активно усилване 40dB.
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 23 Юли 2013, 21:22

има и по-просто решение на "Бирите" - аз съм го писал в тоя форум няколко пъти - разцепения коаксиален кабел, а именно:
Разцепва се коаксиалния кабел на около 15 см и се разделят жилото (заедно с изолацията около него) и оплетката/ширмовката. Така се получава т.нар. полувълнов дипол, който закрепен във вертикална позиция представлява цялата антена. при следваща публикация тук ще ви покажа снимки на антена, на която сгънатия вибратор съм заменил с такъв.
Е, ако някой пробва - да пише за резултата!
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 23 Юли 2013, 21:54

И на мен не ми е ясно това с 40-те децибела, нали трябва усилвател все пак.Към комплекта такъв няма!!
Освен ако не е на друга логика, цялата конструкция при логопериодичните.
Относно бирените кутийки, аз лично останах изумен от резултата.
В линка който съм дал по назад в темата, е обяснено много ясно как се прави, има дори и размери.
Кутийките се закрепят към летвата посредством болтовете който минават през дъното на същите.
Всъщност просто трябва да са по дълги и леко да стърчат колкото да се захванат в предварително разпробитата летва съответно с по малък диаметър от колкото са самите болтове за да се застопорят добре.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 24 Юли 2013, 10:18

В линка наистина доста добре е написано как да се направи тази антенка и е важно да се спазят точните размери . И в двата случая е важно да се хванат някакви отразени от някъде сигнали неизвестно от къде , което с насочена антена ще е доста връткаво - Пък и човек като я държи и върти и оказва много голямо влияние , което впоследствие може и ще се отрази на крайния резултат. В София съм в къща зад висок блок и приема на ефирна аналогова е немислимо . За сравнение при цифровата качеството е над 90 и се гледа без проблем .
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 24 Юли 2013, 20:41

Въпроса е, дали имам все още някакъв шанс?

Ако правилно си задал координатите си и тези на предавателя, и имаш три "дървета " с височина около 200 метра над директорията на пряка видимост, според мен нямаш шанс да осигуриш стабилен прием.
Не бих приел насериозно идеите за отразяване на сигнала от разни върхове и други прегради.
Теорията за разпространение на електромагнитната вълна е разработена доста отдавна, и е добре известна. Вълната в дециметровия обхват не може да заобиколи препятствие. За да разчиташ да приемеш добър отразен сигнал, трябва да има определени условия - мощен предавател и достатъчно голяма отразяваща повърхност. Недостатък на отразения сигнал е, че не е постоянен във времето - например при влажно време и дъжд сигнала рязко да нарасне , или напротив - да намалее. Ако това те устройва - продължавай с експериментите. Ако не - търси алтернативни методи - сателитни доставчици.
Успех!
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 24 Юли 2013, 21:45

gakal написа: Ако не - търси алтернативни методи - сателитни доставчици.
Успех!

А, всъщност там имам 4 сателитни антени и 3 приемника,телевизия имам..... всякаква. :Icecream
Въпроса е в тръпката, да изкарам картина от трите мукса там , каквото и да става. 8)
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 25 Юли 2013, 18:48

Щом е за спорта - ето един съвет:
Логопериодичната антена с 15 дБ усилване е добра. Пробвай първо само с нея.
Ако не стане - прочети за сфазирани антенни системи - например 4 логопериодични. Малко сложно е да изчислиш връзките между тях - но при желание може да се намери оптимума за трите приемани честоти. Така на теория можеш да достигнеш пасивно усилване на антената над 20 дБ.
Ако трябва - т.е. имаш по-дълъл кабел - добавяш усилвател - мисля, че повече от 20 дБ няма смисъл.
Успех!
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 25 Юли 2013, 19:18

Да и аз така мисля да пробвам първо без усилвател, но ще е добре да имам някой под ръка тъй като разстоянието ще е поне 20м антена - приемник, поне на финала ако хвана нещо.
Все пак се надявам за съвет от Вас, относно кадърен усилвател.
А какво мислите за тази антена http://www.amazon.com/Philips-SDV4400-27-Outdoor-Antenna/dp/B001IAWVY4 :Happy
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 25 Юли 2013, 21:03

Усилвател не мога да ти препоръчам - само един път съм купувал готов - за 15 -тина лева и при измерването се оказа, че усилва само до около 600 MHz.
Антената изглежда добре, но преди време коментирахме подобна с разклонена предна част на директорите. Аз лично не знам какво ще се получи с диаграмата на такава антена като я завъртиш за прием на сигнал с вертикална поляризация. Освен това закрепването е по средата на антената, което означава, че при завъртането носещата конструкция ще се разположи между директорите и вероятно ще окаже влияние -не позитивно.
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 25 Юли 2013, 21:32

След като порових насам натам в нет-я, мисля че открих подходящ усилвател за целта http://prodavalnik.com/visokokachestven-machtov-usilvatel-za-efirna-televiziya-fracarro-i3920537
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 26 Юли 2013, 11:47

coolsat написа:
gakal написа: Ако не - търси алтернативни методи - сателитни доставчици.
Успех!

А, всъщност там имам 4 сателитни антени и 3 приемника,телевизия имам..... всякаква. :Icecream
Въпроса е в тръпката, да изкарам картина от трите мукса там , каквото и да става. 8)

Щом целта оправдава средствата варианти много ! :D
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 26 Юли 2013, 15:10

А така стой въпроса ако би имало излъчване от връх Ботев

Изображение

Назад към