Маломощен FM предавател в обхвата 87.5 - 108MHz

Техника и технология
Аватар
origo
Нов
Нов

Маломощен FM предавател в обхвата 87.5 - 108MHz

Мнениеот origo » 07 Дек 2013, 17:16

Здравейте за целите на озвучаването в къщи ми трябва да слушам в няколко стаи от апартамента една онлайн радиостанция, като естествено не ми се опъват кабели по стаите и реших да направя маломощно УКВ - ЧМ предавателче. Схемата е следната:
http://imageshack.us/a/img819/3272/s3vo.jpg
Ето и снимка на монтажа тип умряла буболечка :):
http://imageshack.us/a/img138/7661/dycl.jpg
Даже намерих един плъгин за уинамп който генерира директно през изхода на звуковата карта стерео сигнал с пилот тон на 19к. Картата ми поддържа 192к и реших да го пробвам, учудването ми беше голямо че работата стана и това нещо изкара звук с не по-лошо качество от останалите радиостанции в ефира :). За антена използвам неразгъната телескопична антена от радиоприемник (приблизителна дължина 25см.)(при разпъване на антената покритието се увеличава ненужно за мен). Апартамента се покрива с добро качество на сигнала. Разходих се с джобен радиоприемник из входа на панелката и един етаж над мен и под мен вече почти нищо не се хваща. Около блока също нищо не се хваща, само от страната на прозореца до който е близо предавателя долу до блока има две "петна" в които се хваща слабо (аз съм на 4тия етаж) . Преслушах в къщи с телевизионен приемник в I, II и III телевизионен обхват за хармоници и хванах само основния хармоник във първи телевизионен обхват. Преслушах и с радиоприемник от 64-108MHz хващам го само по основна и огледална честота, но не приемам други паразитни хармонични или интермодулационни съставки. Не знам колко е изходната мощност на тази схема но съдейки по постояннотоковия режим на схемата едва ли ще изкара повече от 1-2 миливата в 50 ома. С късата антена с която излъчвам се надявам ERP да е под миливат. И въпреки това искам мнението на по-вещите в областта във форума - прекалено незаконно ли е да използвам това което съм направил, и има ли опасност да ми дойдат гости? Благодаря за отделеното време.
gakal
100+
100+

Re: Маломощен FM предавател в обхвата 87.5 - 108MHz

Мнениеот gakal » 07 Дек 2013, 19:18

Схемата, както си я описал е маломощна и не би трябвало да имаш проблеми.
Сега остава да добавиш и един RDS ... :Horray
Аватар
origo
Нов
Нов

Мнениеот origo » 07 Дек 2013, 19:22

Ами той плъгина генерира и RDS само че не съм го пробвал още дали работи защото нямам радио с RDS.
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 07 Дек 2013, 20:00

Абе той плъгина ще ги изгенерира, но въпроса е дали звуковата карта ще ги "изплюе ", все пак става въпрос за 57kHz.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 07 Дек 2013, 20:18

origo,
Същата работа ще ти върши и един обикновенен трансмитер за кола с аудиовход .Иначе схемата е добра,колото за мощността щом не се чува извън блока е добре,но пак могат да те навестят ''чичковците с вратовръзките'',ако някой ''добросъвестен гражданин'' те изпее че лъчиш. :o
Аватар
origo
Нов
Нов

Мнениеот origo » 09 Дек 2013, 15:23

Току що пробвах RDS-а на радиото на GSM-a на един приятел, учудването беше голямо както и за стереото, когато установихме че работи :). В заключение, ако не дай си боже някой се обади и ми цъфнат от КРС, очаква ли се малката мощност да смекчи вината ми, или щом се е стигнало до там да дойдат, не е на добре?
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Дек 2013, 17:39

В заключение, ако не дай си боже някой се обади и ми цъфнат от КРС, очаква ли се малката мощност да смекчи вината ми, или щом се е стигнало до там да дойдат, не е на добре?[/quote]

Ми тук някъде в форума четох,че санкцийте са от 30 - 300 000,но според мен е много.Споко,и аз съм излъчвал незаконно с самоделка стерео предавател с много по голяма мощност (0,1W),но не са ме хванали,само бяха писали в един друг подобен сайт на този за това.Ако не се хвалиш с това,мисля че няма кой да те изпорти,най много комшийте ти да си помислят че в някоя кола е забравен трансмитеррът.Ако не си в голям град като София,а си в малко градче в провинцията опасността да те гепат е много малка,но щом си в София,трябва да знаеш,че КРС имат контролни кули с които сканират ефира за пирати,за това се пази!
Аватар
origo
Нов
Нов

Мнениеот origo » 09 Дек 2013, 18:09

Да, в София съм и знам че имат стационарни контролни пунктове и затова съм много внимателен. Възможно ли е да ми прихванат сигнала с тази мощност? При положение че почти не излиза от рамките на сградата възможно ли е да бъде засечен?
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 09 Дек 2013, 22:10

прекалено , много ги преувеличавате работите
факта , че продават свободно фм трансмитери по магазините и които са с по-голяма мощност
и излъчват над 100 метра , мисля че проблем няма
първо да спрат да ги внасят като са незаконни , а факта че са внесени в държавата и се продават свободно говори , че въобще никой не го е грижа какво се случва :)
нека първо контролират вноса на стоки от Китай и тогава да пишат актове , защото не е виновен този който яде баницата , а този който му я дава нали знаете
ние гражданите нямаме вина затова
явно никой в тази страна не си върши работата , както трябва
и за какъв акт говорим при положение , че това е супер ниска мощност
да не говорим , че в момента едно радио от Поморие , което като напишеш в сайта на Сем
не фигурира вече,а продължава да излъчва с 480 ватов предавател все още незнайно защо
Може би гратисен период :D
Последна промяна 1 на rfan, променена общо 9 пъти
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Дек 2013, 22:18

origo написа:Да, в София съм и знам че имат стационарни контролни пунктове и затова съм много внимателен. Възможно ли е да ми прихванат сигнала с тази мощност? При положение че почти не излиза от рамките на сградата възможно ли е да бъде засечен?

Не с тази мощност според мен не,трябва някой да се обади "тук там" и тогава идва едно бусче с антени и локатори и започва да сканира от къде идва излъчването. Един съвет от мен,пускай го вечер по късно така няма да привличаш внимание в етера,ако искаш можеш да настройш предавателчето да излъчва извън обхвата,например на около 109мхз,или на около 86мхз,после пренастройваш един приемник да го хваща и никой няма да разбере че лъчиш.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Дек 2013, 22:21

rfan написа:прекалено , много ги преувеличавате работите
факта , че продават свободно фм трансмитери по магазините и които са с по-голяма мощност
първо да спрат да ги внасят като са незаконни , а факта че са внесени в държавата и се продават свободно говори , че въобще никой не го е грижа какво се случва :)
нека първо контролират вноса на стоки от Китай и тогава да пишат актове , защото не е виновен този който яде баницата , а този който му я дава нали знаете
да не говорим , че в момента едно радио от Поморие , което като напишеш в сайта на Сем
не фигурира вече,а продължава да излъчва с 480 ватов предавател все още незнайно защо

Съгласен съм с теб, но забравяш,че все ще се намери някой,на който му пречи това което си пуснал,и тогава глобата ти е в кърпа вързана.
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 09 Дек 2013, 23:04

Stani написа:
rfan написа:прекалено , много ги преувеличавате работите

Съгласен съм с теб, но забравяш,че все ще се намери някой,на който му пречи това което си пуснал,и тогава глобата ти е в кърпа вързана.

казах ти нещо -първо да спрат да продават тези трансмитери по магазините :)
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Дек 2013, 23:38

rfan написа:казах ти нещо -първо да спрат да продават тези трансмитери по магазините :)[/q
uote]
[/quote][/quote] Да ама като дойдат онези с вратовръзките не питат дали си го купил.
Последна промяна 1 на Stani, променена общо 10 пъти
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 09 Дек 2013, 23:52

Stani написа:
    rfan написа:
    Stani написа:
    rfan написа:казах ти нещо -първо да спрат да продават тези трансмитери по магазините :)[/q
    uote]
    Да ама като дойдат онези с вратовръзките не питат дали си го купил.

нали се сещаш , че веднага ще надигна гласност
    и ще съдя държавата , затова че нарушават моите права
    аз си купувам нещо от магазина свободно , да отидат да конфискуват всички трансмитери :)
    кой ви е наплашил така незнам -престанете с тези вратовръзки , с тези бусове
    ако си с трансмитер за кола нищо неможе да ти направят -най много да ти го вземат и да ги заведа в няколко магазина където ги продават свободно -да ми обяснят , защо се продават :D
    Аватар
    Stani
    1000+
    1000+

Мнениеот Stani » 10 Дек 2013, 00:13

rfan написа:

нали се сещаш , че веднага ще надигна гласност
    и ще съдя държавата , затова че нарушават моите права
    аз си купувам нещо от магазина свободно , да отидат да конфискуват всички трансмитери :)
    кой ви е наплашил така незнам -престанете с тези вратовръзки , с тези бусове
    ако си с трансмитер за кола нищо неможе да ти направят -най много да ти го вземат и да ги заведа в няколко магазина където ги продават свободно -да ми обяснят , защо се продават :D

Да но в случаят не се касае за трансмитер.
    rfan
    100+
    100+

Мнениеот rfan » 10 Дек 2013, 00:16

ами трансмитер е маломощен предавател :) едното е ръчна изработка и видимо си личи
    защото ръчната изработка може да е некачествена и да разпръсква хармониции
    тези за колата които са са с мощност 100 mw и около 30-50 метра се приема стерео сигнал
    това , че примерно си пуснал музика в колата през този трансмитер на свободна честота на кой ще пречи като си постоянно в движение - какво патрулките ще те преследват като в екшън филм ли :Clap много комична ситуация ще е честно :D
    Аватар
    Stani
    1000+
    1000+

Мнениеот Stani » 10 Дек 2013, 10:02

rfan написа:ами трансмитер е маломощен предавател :) едното е ръчна изработка и видимо си личи
    защото ръчната изработка може да е некачествена и да разпръсква хармониции
    тези за колата които са са с мощност 100 mw и около 30-50 метра се приема стерео сигнал
    това , че примерно си пуснал музика в колата през този трансмитер на свободна честота на кой ще пречи като си постоянно в движение - какво патрулките ще те преследват като в екшън филм ли :Clap много комична ситуация ще е честно :D

Ето тук в форума е писано по въпроса: http://forum.predavatel.bg/viewtopic.ph ... a&start=40
    Re: пиратско радио
    Мнениеот m3gab0y » 09 Сеп 2013, 21:39
    Почти всички трансмитери са незаконни. Максималната разрешена мощност по закон за FM е 5mW. Или иначе казано до съседната стая или джанката отпред.
    Относно безжичните рутери - 100mW ти е максимално разрешената мощност. Не съм смущавал никой, и няма да мога, освен ако този рутер, който заглушавам работи на 30mW например, и е на същия канал и не е в същата стая - което е почти невероятно.

Нооо.... дооооста други си излъчват WiFi даже и с повече и не виждам да са спирали - доминират си в каналите с години и обхват 1800+ метра прием с обикновен телефон.
    FM-RX:
    @Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
    @Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
    @Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Sony MDR EX50 earphones
    WiFi RX/TX:
    @Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
    @Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
    Аватар
    m3gab0y
    1000+
    1000+

Ето ти и един пример:
    http://www.dnevnik.bg/tehnologii/2010/1 ... a_kvartal/
    Аватар
    origo
    Нов
    Нов

Мнениеот origo » 10 Дек 2013, 10:37

Обикновено трансмитерите за кола са по-маломощни. Това дали трансмитера или моя предавател бълва повече хармоници зависи от това как е направен трансмитера и педавателя. Ако последния пост който си цитирал беше верен, то моя предавател е напълно законен защото мощността му е доста под 5 миливата, но това е стара информация, 5 миливата е било някога, сега до колкото разбирам не може законно да се излъчва в този обхват. Според европейски документи разрешената мощност е 50nW (не е грешка НАНО вата) Страница 32:
    http://www.erodocdb.dk/docs/doc98/Official/Pdf/Rec7003e.pdf
    Докато в нашите документи е упоменато че обхвата от 87.5 - 108 е предназначен за безжични аудио приложения с малък обсег на действие стр.68:
    http://www.crc.bg/files/_bg/Freq_plan_2013_BG.pdf
    но в следващия документ, който касае правилата за използването им, изобщо обхвата не присъства в таблицата с мощностите:
    http://www.crc.bg/files/_bg/Pravila_2012_za_publ_Internet_.pdf
    От което следва че е забранено излъчването с всякаква мощност в този обхват у нас. Което е жалко но факт. Не че според европейските документи 50 нановата е много използваема мощност, но все пак някаква разрешена мощност.
    Последна промяна 2 на origo, променена общо 10 пъти
    rfan
    100+
    100+

Мнениеот rfan » 10 Дек 2013, 10:39

'човек ти на колко си години , че нещо ми се струва че не си много наясно с нещата и четеш някви статии в нета и някви тука са те наплашили -стига с тази параноя :D
    май говорим за различни неща
    първо този
    човек , който е излъчвал на 91 мхц -не вярвам да е бил с трансмитер за кола
    а сигурно с по-мощен предавател , за да го чуят чак от КРС
    пак казвам с това малко трансмитерче което е без антена
    абсурд да метнеш на повече от 50 метра
    и ако си в движение постоянно ти се мени точката и няма как някой да трръгне след теб
    има много хора с такива трансмитери за кола (недей да влизаш сам в твоите филми
    Аватар
    origo
    Нов
    Нов

Мнениеот origo » 10 Дек 2013, 10:48

То тук темата не е за трансмитер за кола а за моя самоделен предавател с който си предавам онлайн радио в съседната стая и кухнята. Мощността е под 1 миливат, покрива около 15 - 20 метра в блока. Проблема е да не се оплаче някой, иначе няма страшно. А за кола, трансмитер естествено че едва ли някой ще те хване и ще ти го направи на въпрос, още повече че едва ли ще има някой който да хване сигнала около теб. На 24г. съм :)

Назад към