RTL SDR и подобни usb dongle приемници - впечатления, инфо.

Техника и технология
CHH4
Нов
Нов

RTL SDR и подобни usb dongle приемници - впечатления, инфо.

Мнениеот CHH4 » 17 Юли 2014, 19:10

Здравейте. Питах в темата за цифровизацията в южна България, но не получих точен отговор, пък и си мисля, че въпроса ми е достатъчно специфичен, че да заслужава отделна тема.

Миналата година си купих usb dvb-t stick Realtek RTL2832u за да гледам телевизия през лаптопа си. Ето какво представлява комплекта:
Изображение

В общи линии китайчето приема и работи безпроблемно, само че антенката му е много слабичка и в комбинация с "перфектното" покритие на някои места каналите насичат много яко. Понеже няма как да оправя предавателите на НУРТС или фърст диджитъл реших да търся решение - да сменя антената.
Този стик работи с MCX (микро коаксиална букса) поради което ми се наложи да си купя този преходник:
Изображение
Изображение

Въпросът ми е: Ще има ли проблем ако включа вътрешна стайна антена като тази например? Става въпрос да не ми се случат някакви поразии по лаптопа, защото и без това е нов. А ако тази антена не става, моля препоръчайте ми друга която ще работи безопасно.

Благодаря предварително.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Re: Realtek dvb-t usb stick + вътрешна стайна антена

Мнениеот radiolubitel » 17 Юли 2014, 21:44

Колега,посочената от теб антена е с усилвател,захранван от приемника(телевизора). Ако на антенния вход на твоя стик не се подават 5в,то антената няма да работи и ще трябва да потърсиш активна стайна антена с външно захранване. Виждал съм такива немски-HEITECH.
Аватар
cybercrackerbg
100+
100+

Мнениеот cybercrackerbg » 17 Юли 2014, 22:48

Колега, вземи си стайна DVB-T антена STRONG ANT 12 ECO. Тя има и външно захранване към комплекта от 5V и до 45 Db усилване на тв сигнала. Ще си доволен!
http://www.strong.tv/bg/products/access ... rtant12eco
Има ги в Технополис в момента, 25 лева.
Роси
1000+
1000+

Мнениеот Роси » 18 Юли 2014, 08:14

Посочената от CHH4 антена "Филипс" също има външно захранване (в комплект с адаптер за електрозахранване е).
Аватар
cybercrackerbg
100+
100+

Мнениеот cybercrackerbg » 18 Юли 2014, 08:44

Ползвам антената STRONG ANT 12 ECO заедно с декодер 8113 и смея да кажа, че тази антена е много добра, в сравнение с други алтернативи. Затова си позволих да я предложа, защото е тествана и ще бъда конкретен - единствено с нея регионалният мукс за София на 64 канал не накъсва.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 20 Юли 2014, 13:55

Може да си вземеш отделно захранване за коаксиала, т.нар "power inserter". Имам няколко такива за 5 и 12 волта, купувал съм ги от JMT и от Конрад, под 20 лева бяха по спомени, работят доста прилично.

Между другото за колко пари и откъде намери MCX-PAL преходника? Снощи се прибрах и установих че поредния такъв ми е строшен заради ветровете, които са клатили кабела, беше буквално отчупен, та трябва да се зареждат нови.

Видеото спокойно може да насича поради други причини иначе, софтуерни. За разлика от случаите когато гледаш MPEG файл или стриймнато видео, тук няма вариант плеъра да пребуферира като хората. Ако mpeg фреймовете не се изчетат от USB устройството в допустим период от време, следват насичания. По-слаба или по-натоварена система спокойно може да прави такива мизерии. Но не мога да дам много съвети тук, много зависи от ситуацията. Аз бих пробвал да изпотрепя всякакви ненужни неща и да пробвам да видя дали ще има подобрение.

P.S аз сега видях антената от твоя линк. Имам май точно същата. Трябва да има адаптер заедно с нея, моята поне има, както има и букса за захранване отдясно на там дето влиза коаксиалния кабел. Няма нужда от друго захранване. Абсолютно безопасна е за ползване, аз моята съм я ползвал доста с rtlsdr стикчета, работи си прилично.
CHH4
Нов
Нов

Мнениеот CHH4 » 20 Юли 2014, 22:44

gat3way написа:Между другото за колко пари и откъде намери MCX-PAL преходника? Снощи се прибрах и установих че поредния такъв ми е строшен заради ветровете, които са клатили кабела, беше буквално отчупен, та трябва да се зареждат нови.

Някакво китайче от ибей, за 2-3 долара.

Иначе не вярвам проблема да е в слаби характеристики на машината, защото съм с нов лаптоп, ThinkPad Edge E540, 4-то поколение процесор Haswell (Core i5-4200m, HD Graphics 4600), 4gb RAM.

Относно антената филипс която съм дал в първия линк - все още не съм я купил, за да пробвам. Като я взема ще споделя впечатленията си тук.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 20 Юли 2014, 23:33

Да му се не види, цената е горе-долу същата на каквато си ги вземам оттук, май няма да се окаже много далавера като включа шипинга :(

Антенката е значително по-добра от пръчката с донгъла, така че предполагам ще си доволен. Не бива да очакваш чудеса все пак, защото е омни антена, не е точно железарията за ловене на далечни слаби сигнали, но въпреки всичко е с порядъци по-добра от фабричната пръчка. Ако я използваш в градски условия особено ще си доволен, защото има освен усилвател и очевидно и някакви филтри за по-добра RF "хигиена". Според мен има някакъв lowpass филтър вероятно срещу GSM смущения, при това с относително остър cutoff защото някъде от 850-860 нататък шумовия фон пада осезаемо на SDR waterfall-а, над 1 GHz няма тотално нищо, дори ads-b от самолетите почти не се лови - нещо което не се случва с пръчката или разни саморъчни антени, които съм си творил. А иначе самият донгъл много лесно се overload-ва, някоя GSM клетка наблизо лесно може тотално да съсипе приемането и да гледаш извращения на честоти на които не би трябвало да ги има. С тази антенка тези неща няма да пречат толкова. Та като цяло съм доволен де.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Re: kakво се приема във видин

Мнениеот m3gab0y » 20 Ное 2014, 19:17

@ Halfdead,
С кой вариант на стика си ти? Аз съм със NOT ONLY TV и се претоварва от моята антена, но хваща прилично като цяло.

Изображение
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 20 Ное 2014, 23:34

@m3gab0y, стика е RTL2832U+R820T с DAB. Cъс стандартната женска антенна букса - http://prikachi.com/images/877/7734877a.jpg , няма марка.. Баш китайче ;) но върши работа. Закупено от продавалник за 20лв. Същия потребител все още ги продава, но е дигнал леко цената. Явно се купуват. http://olx.bg/prodavam-tsifrov-tuner-za ... -i55210960 Нямах никакви очаквания да е толкова селективен. При друга настройка на програмата, внася смущения или не приема добре слабите сигнали. Най-общо настройките ми са: http://prikachi.com/images/949/7734949U.png , бъркам само в децибелите на gain-a и ги намалявам ако е по-висока честотата (над 105 примерно) или ги издувам още, ако е м/у 87.5 и около 98MHz. Проследи клипа ми от миналата страница -> https://www.youtube.com/watch?v=97UcBRzlVTM#t=37 и по-точно на 00:37, където доста си играя с gain-a върху врачанското Силвър(88.9) Бях забравил да пусна стереото, сещам се да го пусна чак след 90,6. :-[ Не гледай bandwidth-a от снимката, увеличих го стабилно за да приема правилен РДС от далечния KissFM на 104.1. :D
Последна промяна 1 на Halfdead, променена общо 24 пъти
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 21 Ное 2014, 10:02

Да, предпочитам Александра Радович, която звучи по време на скана ти, отколкото според мен напълно излишното особено за този регион "варненско" радио.
Поздрави.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 21 Ное 2014, 10:27

При мен е надутия (ценово) вариант на този стик, но от сега ти казвам, че с "тежката" артилерия се претоварва доста лесно, дори в момента съм на най-ниското усилване, както можеш да видиш от скрийншота горе и имам предчувствието, че ще трябва да си купувам допълнително тапче за наманяване на силата на входящия сигнал, защото очевидно му подавам много силен сигнал на входа (антената няма усилвател).

п.с. моя стик изкарва доста хармоници по скалата както намери за добре и трябва доста да се експериментира с настройките и точната позиция на тунинг за да намаля хармониците до минимум, но предполагам, че това се случва заради силния за стика сигнал, идващ от антената.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 21 Ное 2014, 11:59

m3gab0y, претоварва се, защото си включил AGC. При това положение няма голямо значение на каква стойност си сложил gain-а. AGC контрола е малоумна история и не работи като хората.

Между другото за zero-if тунери като FC0013 в not only tv е препоръчително опцията "correct IQ" да е включена, както и потискането на DC hum-а в средата, не знам дали в sdr# го има това като опция. За R820T няма нужда.

FC0013 тунерите по мои наблюдения се справят много добре точно на FM обхвата, малко по-добре от R820T, макар че това е малко субективно и вероятно зависи от конкретните донгъли които съм тествал. На по-високи честоти, R820T почва да става осезаемо по-чувствителен обаче.
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 21 Ное 2014, 12:20

//offtopic

@gat3way, има го в SDR#, опцията correct IQ при мен също елиминира онова в средата. Стикa е R820T. Снимка с моите настройки: http://prikachi.com/images/949/7734949U.png Както казваш, с отметките offset tuning и/или RTL AGC, gain-a става почти неизползваем а скалата се пълни с хармоници!
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 21 Ное 2014, 14:09

offset tuning-а не би трябвало да предизвиква такива ефекти, малко е странно това. Но знам ли...

Апропо, приложения като SDR#, gqrx и подобни не могат да работят добре с R820T, в смисъл чисто хардуерно има три gain стъпала,които могат да се контролират. Драйверът фиксира едната от трите стойности, другите две могат да се контролират от софтуера. Но повечето софтуер не го прави, те контролират само едното (в един branch на gqrx съм виждал конфигуруеми и двата параметъра - единия наречен "hardware gain", другия "RTL gain", което е малко некоректно).

Има някакъв апокрифен уиндоуски драйвер, който позволява да ги пипаш тези неща, но не знам много по въпроса:

http://www.rtl-sdr.com/demo-new-r820t-d ... justments/
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 21 Ное 2014, 19:42

При мен тези опции понякога са полезни, понякога вредни, зависи от честотата на която работя.
Ето едно примерно видео как се държи моя стик с различните опции из разни честоти по софийския FM band с отворения дипол на покрива.
http://www78.zippyshare.com/v/56400567/file.html
FM-RX:
WiFi RX/TX:
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 21 Ное 2014, 21:16

Много странно поведение е това, не може шумовия фон да ти е по-висок при ръчен gain на минимум в сравнение с включен AGC. Това ако съвсем малко го бутнеш нагоре при изключен AGC пак ли е така?

Също това с offset tuning-а е много неочаквано, въобще не би трябвало да прави така. Идеята е просто да "измести" малко baseband спектъра - идеята е главно за да се избегне DC пика в средата. Това не би трябвало да има такъв радикален ефект върху шумовия фон.

С уиндоус нямам много опит, та може би там е различно, но това ми мирише на проблем с драйвера. Дали ъпдейт на последния няма да промени нещата?

Иначе тук пробвах да повторя експеримента, само че с gqrx под линукс и turnstile антената за 137mhz, ето ефекта от същите експерименти, същия донгъл (not only tv, fc0013 тунер):

Gain-а минимална стойност, без AGC:

Изображение

С AGC, много ясно се вижда DC spike-а в средата:

Изображение

Същия, донякъде коригиран с DC cancel и IQ balance:

Изображение

DC cancel, IQ balance и offset tuning:

Изображение

Без AGC, gain-а е на някаква средна стойност (което е малко над оптималното усилване, DC hum-а още е там и с offset tune/DC cancel лесно може да се разкара лесно):

Изображение

Личи си и QRM-a, тези тесни пикове, идват вероятно от компютъра който е на 5-6 метра от антената. Или от някое шибано импулсно захранване някъде вкъщи. С това няма лесна оправия - или по-насочена антена или по-добро положение, както и да е.

Това е и с ръчно издут gain повече отколкото трябва:

Изображение

Приемникът вече е overload-нат, появяват се сигнали дето ги няма, SNR-а рязко се влошава и такам...

П.П наистина е възможно антената да приема достатъчно добре че да overload-ва приемника дори на минимален gain, обаче тогава AGC няма да подобри нещата повече от ръчната ситуация с намален до минимум gain, което ме навежда на мисълта че уиндоуския драйвер нещо не управлява добре донгъла, вероятно са му фиксирали прекалено висока стойност за едното стъпало или фиксират и двете отново на прекалено висока стойност, не знам, нямам идея...в този най-лош случай май се налага да се тури атенюатор преди входа, дори да няма готов за целта, няколко сплитера един след друг между антената и приемника би трябвало да докарат прилични загуби така че донгъла да не се overload-ва. Понякога загубите не са толкова лошо нещо :)
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 22 Ное 2014, 16:01

При мен ги няма тези тесни спайкове и единственото нещо по пътя на кабела е лаптопа (тук вече не държа десктоп машини), който е на около 1 метър от донгъла (свързал съм го с USB удължител) но не виждам никаква разлика дори директно в лаптопа да го включа.

Понеже и аз си помислих, че шума идва от суича или WiFi-то, реших да "експериментирам" със свален бушон на цялото жилите - абсолютно същото е.

Кабела е масивен RG-11 и е дълъг около 40-тина метра и стига до масивната FM антена на покрива на един от най-високите блокове в квартала - самата тя е полувълнов отворен дипол, настроен за 100 MHz, но работи добре и на другите честоти из познатия ни FM Radio band.

Същия кабел, свързан към 90-тарски тунер показва по-добри резултати от донгъла, макар и пак да има малко паразитни сигнали. А като го свържа към Sony XDR F1HD има само 1 паразит на 97.2 (който го има на всички тунери - подозирам, че е паразитно излъчване от предавателя на радио Вероника на 96.7) и се справя доста по-добре със слабите сигнали на скалата - тези, които излизат на донгъла се чуват с качеството на местни сигнали с XDR-а.

Ще си поиграя с тунерчето в различни условия да видим как ще се държи. И съм отворен към идеи за драйвера за Windows 8.1 - в момента съм с последната версия на WinUSB.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 22 Ное 2014, 19:13

Привет,

Не съм уиндоус потребител и rtl-sdr върху тази операционна система съм разцъквал само на лаптопа на жена ми. Доколкото имам спомени, zadig и winusb са инфраструктурни неща, реално драйвера за устройството е реализиран в rtlsdr.dll, който аз поне теглих от osmocom-ския сайт. Така че zadig/winusb няма нужда да се бутат, по-скоро виж дали има по-нов release на въпросния dll от osmocom.org.

Тесните спайкове при мен са гадости приети от антената, ако я монтирам на друго място са по-малко или повече, в зависимост от локацията. Твоята антена е далеч от шумове на покрива и затова нямаш това "щастие".
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 23 Ное 2014, 13:09

Сложих последната версия на dll-а.
Това не ми помогна особено - същите странности се появяват с разликата, че онзи спайк в средата изчезна.
А като включа другата (старата) антена със стария кабел - слабите сигнали изчезват напълно, паразитите си стоят а силните сигнали са значително по-слаби. Направих си експеримента със една стайна антена и пак не "хващам" тези тесни спайкове но и силните сигнали стават доста слаби - вече почват леко да пръщят и да имат проблеми със стерео приема. Този проблем го няма с тунера. Извода, който аз си направих, е, че този тунер е с доста слаба чувствителност, но пък софтуерната селективност е на ниво.
FM-RX:
WiFi RX/TX:

Назад към