ефирна телевизия на затънтено място - става ли и с каква антена

Техника и технология
icefire
Нов
Нов

ефирна телевизия на затънтено място - става ли и с каква антена

Мнениеот icefire » 14 Окт 2018, 23:11

Имам малка къщичка в едно много малко село около гр. Сливница, където ходя рядко, но пък като съм там би било добре да има някаква телевизия. Не ми се плаща за Булсатком и други подобни, защото говорим за ходене няколко пъти в годината, така че ми се иска да се опитам да хвана ефирната цифрова ТВ, понеже така или иначе имам свободен компютърен монитор и DVB-T рисийвър, които иначе просто седят да събират прах.

Въпросът е за антената. Доколкото четох, за стайна антена мога да забравя - ок, това не е проблем. Външните антени, които гледах са общо взето 2 вида - дълга алуминиева антена с вертикална поляризация - те такава:
Изображение

или малка, с отделен усилвател, подобна на това:
Изображение

Едно време, докато имаше аналогова телевизия, там едва се хващаше Канал едно и bTV, и то само с усилвател. Не знам дали се ползват сега същите предаватели. Що се отнася до радио - има само Хоризонт и Христо Ботев, но отново не знам това има ли отношение към телевизията.

От друга страна мобилните оператори имат що-годе добър обхват и дори LTE покритие. Ясно, че може да се гледа ТВ по интернет, ама тогава трябва да се занимавам да си свързвам телефона с монитора или да нося лаптоп и т.н., а аз искам решението да е елементарно и да намеря приложение на вече същестуващия хардуер.

Близките ретранслатори са в Брезник, Годеч, Искрец и Трън, обаче между селото и тези ретранслатори има хълмове и пътят на сигнала е реално блокиран. А и къщичката е в ниската част на селото.

Въпросът е, някой има ли опит с ефирна ТВ на затънтени места около София. Кой тип антена е по-добрият избор? Някъде четох, че с усилвател нещата могат и по-зле да станат.

Знам, че има много теми по въпроса, четох доста, но засега не съм стигнал до отговор.

Благодаря предваритенлно :)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Re: ефирна телевизия на затънтено място - става ли и с каква антена

Мнениеот ogibo » 15 Окт 2018, 13:48

Първоначално разпитай из селото дали хващат нещо ефирно. Също така провери мониторът ти дали поддържа MPG4.
nradkov
500+
500+

Мнениеот nradkov » 15 Окт 2018, 16:51

Кое е тайното село?
Само така ще може да се даде съвет.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 15 Окт 2018, 18:43

В много от малките села където е имало ретранслатори за аналогова телевизия сега цифрово не се излъчва от тях предполагам, че и при теб е така и тогава единствената алтернатива остава прием от близък съседен такъв и тогава ще ти трябва по голяма антена и усилвател, не си споделил за кое село става въпрос, ето тук : http://www.predavatel.com/bg/karta/ можеш да направиш справка дали твоето село има цифрово излъчване или ако няма кой е най близкият излъчвател до него.
icefire
Нов
Нов

Мнениеот icefire » 15 Окт 2018, 20:37

Селото се казва Драготинци. Огледах кои са ретранслаторите на картата, най-близките съм си написал в първия пост. Според инфото ето тук покритието е м/у 30 и 90% - явно зависи къде точно. На картата с покритието районът е шарен - бяло-лилав.

То е ясно, че ще се знае със сигурност едва след като се пробва, но въпросът е изобщо с какъв тип антена / услилвател да пробвам...
nradkov
500+
500+

Мнениеот nradkov » 15 Окт 2018, 21:15

Отговорът е на този адрес https://dxing.org/viewtopic.php?f=13&t= ... 040#p11040
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Окт 2018, 21:46

Малката антена я забравяш. Май ще ти трябва нещо такова, но и цената си я бива. https://vimeo.com/86005016
Преди а влезеш в този филм, разпитай из селото какво хващат или вземи от някой антена и пробвай.
ozren69
500+
500+

Мнениеот ozren69 » 15 Окт 2018, 21:52

icefire 5 KW Петрохан/49 к/ и Копитото/40 к/са сигурни ,с малките предаватели не се занимавай, дори отразеният сигнал от тези предаватели ще е достатъчно силен за приемане , може да излезе и 27 от Копитото на вертикална поляризация с първата антена от твоя пост.За сръбските ще е по-трудно -първо ти трябва Т2 приемник, после антена тройно яги тип Дат антена хоризонтална поляризация,усилвател Тера или Телевес/продават се и в София/и най-вероятно гледане от зона Тупижница също на отразен сигнал.Колегата @ogibo ти е препоръчал най-добрата антена за твоя случай -вече ти решаваш.С тази антена ще приемеш и сръбски и български програми със сигурност.
антената2
Нов
Нов

Мнениеот антената2 » 15 Окт 2018, 22:28

ТРИПЛЕКС АНТЕНА 35dB - ISKRA 128.5 СМ. С УСИЛВАТЕЛ http://satplus.info/index.php?route=pro ... uct_id=120

Изображение
icefire
Нов
Нов

Мнениеот icefire » 15 Окт 2018, 23:53

Хора, страхотни сте, благодаря за съветите.

nradkov написа:Отговорът е на този адрес https://dxing.org/viewtopic.php?f=13&t= ... 040#p11040

Благодаря, колега, разбирам че това вероятно е най-добрата антена, но цената й ми идва в повече.

nradkov написа:Отговорът е на този адрес https://dxing.org/viewtopic.php?f=13&t= ... 040#p11040

Много благодаря за отделеното време, ще следим и там как се развива въпросът :)

ozren69 написа:icefire 5 KW Петрохан/49 к/ и Копитото/40 к/са сигурни ,с малките предаватели не се занимавай, дори отразеният сигнал от тези предаватели ще е достатъчно силен за приемане , може да излезе и 27 от Копитото на вертикална поляризация с първата антена от твоя пост.За сръбските ще е по-трудно -първо ти трябва Т2 приемник, после антена тройно яги тип Дат антена хоризонтална поляризация,усилвател Тера или Телевес/продават се и в София/и най-вероятно гледане от зона Тупижница също на отразен сигнал.Колегата @ogibo ти е препоръчал най-добрата антена за твоя случай -вече ти решаваш.С тази антена ще приемеш и сръбски и български програми със сигурност.

Приемникът ми е DVB-T2 / DVB-T, това не е проблемът.

А какво ще кажете за ето тази антена - значително по-евтина от DAT 75 HD, а с характеристики почти като тази, която колегата антената2 препоръчва, но по-евтина и от нея:

https://www.technomarket.bg/anteni/funk ... 1-09134213
https://manualzz.com/doc/2773640/funke-abm-4551
Изображение
nradkov
500+
500+

Мнениеот nradkov » 16 Окт 2018, 08:59

Когато си там или мислиш да ходиш ми пиши на лични, с удоволствие ще дойда да проверим за какво става на въпрос. Като начало виж едно време с каква антена е гледано и дали не е още налична за да може да се ползва. Не се мятай на антени като Функето от горе защото не са здрави! Добър вариант е триплексовата Искра, но без усилвател - 59 лв. от http://satplus.info/index.php?route=pro ... path=61_79.
Не е лошо да се регистрираш в https://www.dxing.org/ за да можеш да получиш и други интересни съвети ;) пък и да попрочетеш в темата за техниката какво друго може да ти бъде необходимо - https://www.dxing.org/viewtopic.php?f=10&t=29 ако имаш други въпроси с удоволствие ще ти отговорим там :)
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 16 Окт 2018, 09:54

А пък моя милост слуша на Вилата компактдискове по 40 стотинки които си записвам сам , тъй както старата ми майка сама си затваря чушки в буркани...
Princess, adore you. (Spin doctors)
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 16 Окт 2018, 12:39

icefire написа:Селото се казва Драготинци. Огледах кои са ретранслаторите на картата, най-близките съм си написал в първия пост. Според инфото ето тук покритието е м/у 30 и 90% - явно зависи къде точно. На картата с покритието районът е шарен - бяло-лилав.

То е ясно, че ще се знае със сигурност едва след като се пробва, но въпросът е изобщо с какъв тип антена / услилвател да пробвам...

Имаше едно време споразумение да не се покриват с цифрова телевизия Западните покрайнини, вероятно затова сигналът е по-слаб.
Princess, adore you. (Spin doctors)
icefire
Нов
Нов

Мнениеот icefire » 16 Окт 2018, 20:18

nradkov написа:Добър вариант е триплексовата Искра, но без усилвател - 59 лв. от http://satplus.info/index.php?route=pro ... path=61_79.

Благодаря :)
Един глупав въпрос: Без усливател заради цената или защото по принцип няма да върши работа? Ако е без усилвател цената ме устройва, но не знам дали ще станат нещата. Ако в последствие се окаже че не е достатъчно само с антена, какви са опциите в последствие да се сложи усилвател?
ozren69
500+
500+

Мнениеот ozren69 » 16 Окт 2018, 20:25

А откъде сте сигурни че сега е слаб сигнала.Според мен нашите муксове ще се хванат и с парче тел или малка антенка, трябва само да се пробва.Искрата също е добър избор ,но не и Функе-ще се разпадне до две години.Между другото Петрохан го ловя в Плевен с вътрешна антена от 140 км Копитото също се хваща в плевенско, погледнете само на какво разстояние е селото от два 5 KW предавателя - просто е смешно ако не излезе картина.По скоро голяма антена ще трябва за сръбските муксове.
icefire
Нов
Нов

Мнениеот icefire » 18 Окт 2018, 19:08

Преди аналоговата ТВ също се е излъчвала от копитото - сигналът беше ужас. Едвам се хващаше Канал 1 и bTV (през сняг), Нова реално не ставаше за гледане. Това с антена на покрива и усилвател. Радио има само Хоризонт и Христо Ботев.
Къщичката е в ниското, около селото са само хълмове и баири - сигналът е блокиран.
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Мнениеот viliqnko.petkov » 18 Окт 2018, 21:10

icefire написа:Преди аналоговата ТВ също се е излъчвала от копитото - сигналът беше ужас. Едвам се хващаше Канал 1 и bTV (през сняг), Нова реално не ставаше за гледане. Това с антена на покрива и усилвател. Радио има само Хоризонт и Христо Ботев.
Къщичката е в ниското, около селото са само хълмове и баири - сигналът е блокиран.

Според Google Earth пътят между Копитото и Драготинци по права линия е около 37 км. А Петрохан е с 1 км по-малко, 36, въпреки хълма. В Драготинци може да се види Черни връх, а не цяла Витоша, а Копитото не е в южната част на Витоша и така след Перник почва да губи сигнал.
Изображение
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 19 Окт 2018, 18:45

@ icefire:

Ако старата антена е налична и си й правил профилактика - подмяна стар кабел(с коаксиален), почистване/калайдисване жилата му към връзките с антената и куплунга към ТВ/декодера, първо провери за наличие на сигнал от Петрохан 49к/698MHz(имаш минимално "засенчване" и възможност за прием на "пречупен" сигнал=дифракция, или отразен) и от други посоки при ръчно търсене/сканиране по канал/честота. Добре е да дадеш инфо за антената, снимка,усилвател, както и за приемника.

Терен профил Петрохан-Драготинци
Изображение
ozren69
500+
500+

Мнениеот ozren69 » 19 Окт 2018, 21:01

При тези разстояния и мощности не трябва да има проблем с приема и на двата предавателя.Цифровия сигнал е много по-пробивен от аналоговия.И аз на моето село Голям Извор на 9 км от Ябланица едвам изваждах картина със снеговалеж с 12 елементно яги и усилвател от Правец и от връх Ботев, а сега приемам със стайна антена.Дори тези баири около селото ще са от полза за прихващане на отразен сигнал, както е при мен-насочил съм антената в посока юг към гората /посока към нито един предавател/ , но от там ми идва най-силния сигнал.А пък аз в каква дупка съм -заграден от всички страни с високи хълмове , но за информация Дат -75 без усилвател прихваща сигнала в радиус от 180 градуса поставена легнала на цимента на южната тераса въпреки че съм в много дълбока радиосянка от всички страни.Този терен профил направо е цвете пред моя.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 20 Окт 2018, 12:30

Определящо е локацията. Показаният профил е за локация в средната част на селото(ок.670 м.н.в.). Подобно и по-добре е положението в южната(по висoка) част, но в северните райони е доста по-зле(среднo ок.645 м.н.в.) с насложена "сянка" от близки терен височини.Проверката ще покаже реалностите, предполагам е известно: антената - на вертикална поляризация(въпреки, че при силен сигнал и при хоризонтално е възможен прием), търсене максимален сигнал при местене атената вертикално и хоризонтално.

Назад към