ефирна телевизия на затънтено място - става ли и с каква антена

Техника и технология
Аватар
nvr
500+
500+

Re: ефирна телевизия на затънтено място - става ли и с каква антена

Мнениеот nvr » 16 Дек 2018, 13:03

Сръбски канали не хващаш ли?Предавателят от Бесна Кобила е доста силен,щом в София понякога се хваща,те имат доста програми на сръбския мултиплекс.
ozren69
500+
500+

Мнениеот ozren69 » 17 Дек 2018, 10:45

Vass написа:
ozren69 написа:......,но не и Функе-ще се разпадне до две години..

Това как го установи. Аз съм с малкото Функе на покрива на къщата от 5 години и антената си е все цяла :Hmmm

Изображение

Ето как го установих - това са снимки на моето Функе от покрива на блока дори няма и 2 години престой/добре обветряно,обледявано и доволно изпочупено ,за да не поставя никога повече този модел антени/:
http://media.snimka.bg/s1/6301/038847022-big.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/6301/038847023-big.jpg?r=0
Аватар
plevel
100+
100+

Мнениеот plevel » 17 Дек 2018, 19:19

И от моите 4 ри функета, останаха елементи за 3 и по-малко.
Има на покрива гълъби, защото е високо и като кацат разместват елементите и също и благодарение на вятъра са доста изпочупени перата.
Последна промяна 1 на plevel, променена общо 18 пъти
ozren69
500+
500+

Мнениеот ozren69 » 18 Дек 2018, 09:06

Да забравих да спомена и гълъбите които са в изобилие на покрива.
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 20 Дек 2018, 16:43

ozren69 написа:Да забравих да спомена и гълъбите които са в изобилие на покрива.

Да, птиците са причината за изпочупените Функета, а не вятъра. Снимката, която съм постнал е от село, а наоколо е гора и птиците си кацат по дърветата и не излизат много, много на открито, защото има доста ястреби, соколи и сови. Захващането на елементите е малко смотано, но иначе антената си работи на покрива 5 години без грешка наистина ! ...Въпреки официалното изявление на НУРТС - "На това място няма сигнал" :D

P.S. Сложил съм на още трима от селото същата антена. Всичките са на покривите, здрави са и работят без грешка :)
ozren69
500+
500+

Мнениеот ozren69 » 04 Яну 2019, 17:52

При това вертикално разположение ,не виждам коя птица ще се реши да кацне на антената.Пластмасата която държи елементите също не е утойчива на атмосферни условия ,след известно време става крехка и чуплива и силните напори на бурните ветрове ,които са често явление в откритата Дунавска равнина допринасят за бързото и разпадане.При добре конструирана антена ,нито атмосферните условия ,нито птиците ще попречат на разпадането на антената.
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 09 Яну 2019, 18:51

ozren69 написа:.....При добре конструирана антена ,нито атмосферните условия ,нито птиците ще попречат на разпадането на антената.

На времето имах Годечка антена на покрива, канална, за сърбите. Знаеш ги, струваха около 22лева. и за времето си бяха перфектни. Много добро захващане на елементите с пластмасовите "тапи". За две-три години всички елементи бяха изкривени, някои до неузнаваемост, но продължаваха да стоят на "тапите".
Сега имам на терасата 110см чиния на мотор, която ми е пред очите. Проблемът идва , когато кацналата птица, особено гарга или врана реши да излети. Следствие на подемната сила, цялата конфигурация се разтриса за 3-4 секунди все едно духа вятър 50-60км/ч. Представям си какво трябва да издържат елементите на антената, които са под краката на птицата. :o
stylish_i
Нов
Нов

Мнениеот stylish_i » 15 Яну 2019, 19:51

icefire написа:Имам малка къщичка в едно много малко село около гр. Сливница, където ходя рядко, но пък като съм там би било добре да има някаква телевизия. Не ми се плаща за Булсатком и други подобни, защото говорим за ходене няколко пъти в годината, така че ми се иска да се опитам да хвана ефирната цифрова ТВ, понеже така или иначе имам свободен компютърен монитор и DVB-T рисийвър, които иначе просто седят да събират прах.

Въпросът е за антената. Доколкото четох, за стайна антена мога да забравя - ок, това не е проблем. Външните антени, които гледах са общо взето 2 вида - дълга алуминиева антена с вертикална поляризация - те такава:
Изображение

или малка, с отделен усилвател, подобна на това:
Изображение

Едно време, докато имаше аналогова телевизия, там едва се хващаше Канал едно и bTV, и то само с усилвател. Не знам дали се ползват сега същите предаватели. Що се отнася до радио - има само Хоризонт и Христо Ботев, но отново не знам това има ли отношение към телевизията.

От друга страна мобилните оператори имат що-годе добър обхват и дори LTE покритие. Ясно, че може да се гледа ТВ по интернет, ама тогава трябва да се занимавам да си свързвам телефона с монитора или да нося лаптоп и т.н., а аз искам решението да е елементарно и да намеря приложение на вече същестуващия хардуер.

Близките ретранслатори са в Брезник, Годеч, Искрец и Трън, обаче между селото и тези ретранслатори има хълмове и пътят на сигнала е реално блокиран. А и къщичката е в ниската част на селото.

Въпросът е, някой има ли опит с ефирна ТВ на затънтени места около София. Кой тип антена е по-добрият избор? Някъде четох, че с усилвател нещата могат и по-зле да станат.

Знам, че има много теми по въпроса, четох доста, но засега не съм стигнал до отговор.

Благодаря предваритенлно :)

В момента Vivacom е операторът, с най-голяма територия на покритие.
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 23 Яну 2019, 22:20

А профил на терена може да се изследва от:

http://www.dvbtmap.eu

Има разни инструменти за нагледно показване на релеф/сигнал/ и т.н.
Показвам го отново и дано е от полза на други! :)
антената2
Нов
Нов

Мнениеот антената2 » 24 Яну 2019, 21:24

Има котловини където не може да се приеме ефирна телевизия.
В тези ситуации по-добре поставете сателитна антена на 39 градуса и ще гледате ефирните програми, всички радио станции и още 20 програми:
-BNT 1
-BTV
-NOVA TV
-BNT2
-BNT HD
-BulgariaOnAir
-Канал 3
-Евроком
-Ekids
-TheVoice
-MagicTV
-FenTV
-Fen Folk TV
-Folklor TV
-Balkanika Music TV
-Planeta Folk TV
-НИКИТА
-15 радио станции

това аз гледам с този приемник: http://satplus.info/index.php?route=pro ... uct_id=252
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 29 Яну 2019, 14:03

За да сме коректни, ефирните:
-BNT 1
-BTV
-NOVA TV
-BNT2
-BNT HD
-BulgariaOnAir
които са т.н. "multistream" трябва приемник, който поддържа този режим.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 29 Яну 2019, 15:55

Аз бих добавил и 45.0°E предимно заради радиата.

Евроком
Алфа ТВ
Българска Християнска ТВ
БНТ 4
TheVoice
ПП ТВ
БС ТВ
ВТК
City TV

И радията:

RADIO 1
BG RADIO