Re: ЕМЛ от антена на мобилен оператор - пределни стойности?

Техника и технология
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 04 Юни 2007, 15:25

Оу! :( Аплодисменти за тоя работодател, който те е набутал в работещи антени. Дано няма последващи ефекти за теб в бъдеще. И все пак... това си е стабилно облъчване на почти гигахерцова честота. Вярно, че не съм чел много по тия въпроси, но... щом задават да не се говори повече от 15 минути по телефона, какво ли остава за седене близо до клетка. Иначе, сигурно си прав, че ако не прави връзка едва ли е толкова опасно, но...
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 04 Юни 2007, 17:13

ico_pol написа: Оу! :( Аплодисменти за тоя работодател, който те е набутал в работещи антени. Дано няма последващи ефекти за теб в бъдеще. И все пак... това си е стабилно облъчване на почти гигахерцова честота. Вярно, че не съм чел много по тия въпроси, но... щом задават да не се говори повече от 15 минути по телефона, какво ли остава за седене близо до клетка. Иначе, сигурно си прав, че ако не прави връзка едва ли е толкова опасно, но...

Не бих казал, че е толкова опасно. Както казах, веднага бих усетил прилошаване или главоболие, поне при 2.4GHz така ми става. За клетката как излъчва - съдя по тези на 2.4GHz, когато не се ползва(само броудаства)или се ползва слабо, излъчването е минимално, обаче когато се ползва на макс, в стая, в близост до монитор - картината започва да трепери, както при GSM апаратите когато звънят и говориш. :da: Тогава е и пиковата мощност на излъчване.
Нямам идея на колко W работят самите БС-и, но вероятно не са на много. Може би между няколко W до 20W. Незнам. От дълги разговори по GSM ме е боляло глава(не само от сметката), вероятно защото самата антена е на около 1см от главата при разговор. Принципно всяка антена трябва да е на минимум 20см от други антени, у-ва и живи същества. На 2.4GHz при някакви смешни 30mW отчетох веднъж 105dBm(което е адски много), когато приемника е до самата антената(равносилно на 2.4GHz предавател в близост до главата). Но дори на няколко см от антената нивото на сигнала силно намалява. Предполагам при 900MHz е подобно. Най-силно е излъчването на 1-4 см от антената(предавателя на GSM апарата), а на 50см е нормално. Вече на метри е още по-слабо и не опасно за здравето.
Естествено облъчването с голяма продължителност(месеци, години) може и да оказва влияние на здравето.
BeckhamStZ
Нов
Нов

Мнениеот BeckhamStZ » 13 Юни 2007, 23:40

FrozenMax написа:Незнам какви са допустимите стойности, но това което видях в Стара Загора(където съм студент)ме навява на много лоши мисли за живущите в един блок(по -точно на последните етажи), каних се да му направя снимка и да я постна но неможах да намеря качествен фотоапарат, да хване по отвисоко гледката и да се вижда ясно, обещавам че ще я направя и ще я постна!
Става на въпрос(за тези които живеят в Стара Загора, ще знаят мястото) за един блок в кв. Казански(блока е 23) точно срещу Билла се пада на който има около 10-тина от въпросните антени, незнам дали е повдигана тема за това и дали някой се е заинтересувал, но щом при 1 антена се възмущавате и избива на съмнение, значи при тая гледка няма да има трогнати и със сигурност не е добро за здравето. Доколкото разбрах около тоя блок е имало доста дебати и май работата не е чиста, плаща се за да си затварят очите въпросните комисии. Мястото е доста згодно и за това май блока е използван та е накачен като коледна елха. Е за това господата да се попитат как е възможно...за една антена всеки ще криволичи и няма да му е зор ама за тва безобразие... :Chair

http://beckham.united-bg.net/images/1.jpg
http://beckham.united-bg.net/images/2.jpg
http://beckham.united-bg.net/images/3.jpg
http://beckham.united-bg.net/images/4.jpg
Ето снимки на въпросния блок. Неска ги направих.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 16 Юни 2007, 22:16

Миналата година се катерихме из планина "Родопи" и попаднах на една глобулска мачта на един гол хълм. Интересното е че беше абсолютно безшумна и форгона (автоматичната станция) под нея. Извадих телефона и звъннах вкъщи. Разбира се, да говориш до клетката, качеството е супер, но с набирането на номера, станцията започна да бучи (някакъв вентилатор или охлаждаща система). Как мислите, може ли едно телефонно обаждане да накара да се включи охлаждането на клетката (съжалявам, че сменям темата, но съм се питал от миналата година насам :) )

P.S. BeckhamStZ, подобен блок съм виждал и във Враца, но "само" с 4 глобулски антени. Леле, на тия хора не им завиждам :(
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 20 Юни 2007, 09:55

ТИ СИ ЖИВЯЛ ПОД А НЕ ДО !!! ПРАВИ РАЗЛИКА !!!
Няма по голям трол от Джорджи™
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 20 Юни 2007, 15:14

Защо не облицоваш тавана с алуминиево фолио :P
BeckhamStZ
Нов
Нов

Мнениеот BeckhamStZ » 20 Юни 2007, 18:23

как разбирате чия клетка на чии оператор е :) и каде мога да намеря описание за тез клетки. аз не сам много наясно с тез неща ама са ми любопитни.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 21 Юни 2007, 12:51

Хехе, на МТЕЛ са един малки, закръглени, а на глобул са едни дълги, прави, тънки. На Втел не знам какви са. Ами разбрах го, преди да дойде Втел. Над офиса на МТЕЛ имаше закръглена клетка и си помислих, че няма да сложат глобулска клетка на 1 м над офиса на МТЕЛ :)
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 21 Юни 2007, 14:57

Начин да познаеш чия е клетката:
1. Въпросната клетка я има още преди да стартира Глобул - на Мтел е! :)
2. Вадиш два апарата с различни СИМ карти - ако един от двата се колебае дори с чертичка, когато си близо до въпросната клетка - значи е на другия оператор.
3. Антената(е) на клетката е доста мръсна - най-вероятно е на Мтел (събирала е по-дълго време прах), но може тук и да сбъркаш. :)
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 21 Юни 2007, 23:54

Хм...говорите за разпознаване.Аз живея в район,където от доста време се заглеждам по блоковете.
1. На Глобул има няколко вида.Едните единични отделни тва е GSM мрежа а когато са по два пръта заедно това е UMTS мрежа.Третия вариянт е комбиниран(така е в даскалото ми)Един прът на него закачени много кръгли и няколко прави антени.
2.На М-тел са или "мръсни ,сиво-тъмни" или са на някоя стара сграда или на техния център.
3.На Вивател са "чисто бели" и са по три отделни във всеки ъгъл на покрив на блока или често са окачени по сщия начин на пощи и на техни центрове
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 24 Юни 2007, 02:48

Разлика между антените не мисля, че има. Всички ползват секторни антени на 900MHz(не знам за 1800-те MHz, но сигурно пак слагат секторни - или така наречените слот антени). "Кръгличките" са за backhaul-а и осъществяват връзката между отделните клетки и то на 7.хх GHz честота, не мога да се сетя точната честота сега.

Друго - облъчване ПОД антените има, не се заблуждавайте! Антените излъчват най-силно в дадените градуси - примерно секторните антени в 120 или в 180гр, но това не значи че зад и под антените няма излъчване - има, но не е толкова силно и намалява с разстоянието от антената.

Аз пък се чудя защо операторите не слагат имена и район на клетките си, може би умишлено. В момента към клетката на Вивател, GSM апарата ми дава само тази информация:

Cell ID: 52491 (CD0B)
LAC: 5100 (13EC)
NET: 284 03 (GSM)
NAME: -
AREA: -
Signal: -77 dBm
Signal Quality: 51%
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 24 Юни 2007, 15:04

С кой GSM си? :o Искам и аз да видя CID :(
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 24 Юни 2007, 18:06

Panasonic X700. И трите оператора не поддържат допълнителна информация относно клетките си :-\
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 24 Юни 2007, 18:17

Аз съм със Siemens. Нямам достъп до такава информация. Имало начин чрез някакви руски пачове и оригинален кабел (моят не е :( ) да се включи някакво такова меню. За съжаление аз не мога, но има много яка програмка (ако бях успял) - MiniGPS. Всяка клетка й задаваш име и тя ти показва с коя клетка си свързан. Аре - много оффтопик стана. Млъквам :X :P
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 24 Юни 2007, 19:25

/офф

Ами по-просто е. Трябва ти смартфон, програмата се казва CellTrack и е най-добрата, която съм срещал. Показва и други налични от даденият оператор, ама не показва наличните на другите оператори.
Ръчно задаваш име на клетката, и вече се ориентираш къде си. Ама въпроса е, че нашите оператори не въвеждат тази информация... На 1800MHz може и да си правят труда, но на 900MHz инфо липсва. :Ne

/офф
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 20 Юли 2007, 11:29

Отскоро имам Nokia 6300 и се поразрових из книжката му:
Ръководство за употреба на Nokia 6300 написа:СЕРТИФИКАЦИОННА ИНФОРМАЦИЯ (SAR)
(...)Тези указания са разработени от независимата научна организация ICNIRP (...) Граничната стойност на SAR, посочена в указанията на ICNIRP, е 2.0 W/kg, осреднено за 10 грама тъкан. Тестовете на SAR се провеждат, като се използват стандартните експлоатационни позиции, като устройството предава с най-високото си гарантирано ниво на мощност на всички изпитани честотни ленти. Действителното ниво на SAR на функциониращото устройство може да бъде под максималната стойност, защото устройството е проектирано да използва само толкова мощност, колкото му е необходима, за да се свърже с мрежата. Използваната мощност зависи от редица фактори, например колко сте близо до базовата станция на мрежата. Съгласно указанията на ICNIRP най-високата стойност на SAR за използване на устройството до ухото е 0.57 W/kg.
(...)
Вашето устройство също така е проектирано така, че да съответства на изискванията за излагане на радиовълни, установени от Федералната комисия по съобщенията (САЩ) и Канадската индустриална камара (Industry Canada). Тези изисквания определят гранична стойност на SAR от 1.6 W/kg, осреднено за един грам тъкан. Най-високата стойност на SAR, отчетена по този стандарт при сертификация на продукта за употреба до ухото, е 0.16 W/kg. Информация за този модел на устройството може да бъде намерена на адрес www.fcc.gov/oet/fccid, като се търси в системата за оторизация на оборудване и се използва FCC ID: PPIRM-217

GSM-а работи на 900/1800/1900 MHz честота.

:Offtopic Лелееее... заболяха ме пръстите :P
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 20 Юли 2007, 20:36

При мене на Viva tel в Иван вазов Signal  -27,5 !!!!!!! :o :o :o :o :o :o  Quality 100%

И прави проблем  при сателитното приемане !  1892 =11642
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 22 Юли 2007, 18:58

-27.5 dBm?  :o Че то в близост до антената ще е над 0-та.  :-[

Като гледах рекламата на Мтел(егати пропагандата), че били с най-добро покритие, изобщо няма да се учудя ако дори да няма смисъл, нарочно пускат БС-ите на голяма мощност, че като гледаш пълен обхват(от клетката)на телефона и да се кефиш. Нещо като измислен критерии за покритие. Да, обаче често се случва сигнала до телефона да е на 6, а отсреща да не те чуват добре - защо ли?  :D
Последна промяна 1 на Даниел, променена общо 22 пъти
DIMCHO
Нов
Нов

Мнениеот DIMCHO » 22 Юли 2007, 20:08

А какво е на практика.
В централната част на Стара Загора в сградата където е офиса ми Глобул им изчезва сигнала.
TV Partner-Стара Загора
042/680815
088/8457690
[email protected]
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 23 Юли 2007, 07:02

Даниеле имам  предвид че на 100 м от антените е -27.5dbm  горките хора около този  блок  скоро ще пускам жалба до МНЗ

Назад към