FM антена - дипол+40 м коакс. кабел

Техника и технология
kamkad
Нов
Нов

FM антена - дипол+40 м коакс. кабел

Мнениеот kamkad » 19 Окт 2007, 15:47

Здравейте

Имам проблеми с приемането на някои станции в Шумен.  Понеже има много бетон над приемника, изкарах коаксиален кабел на покрива. Махнах ширмовката на около 2 - 3 метра от него и нещата се оправиха. С влошаването на времето обаче се влоши и сигнала. Става дума за радио 1, радио Фреш и т.н.

Прочетох една безкрайна поредица от пощи на тема FM антени във форума,
и установих че въпросите са ми повече от преди.

Затова ето конкретния случай, пък дано някоя умна глава се смили:

Закупих тази диполна антена,

Изображение

Пуснал съм и 75 ома коаксиален кабел до покрива с дължина около 30-40м.

Въпросът ми е Трябва ли ми някякви съгласуващи звена между приемника, кабела и антената?

На кой антенен вход да включа кабела?
MR1

Re: FM антена - дипол+40 м коакс. кабел

Мнениеот MR1 » 19 Окт 2007, 17:42

Мислам дека за ФМ треба 50 омски кабел
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 19 Окт 2007, 19:02

Там, където свързваш кабелът към антената има ли някакви намотки или нещо подобно? Ако има не ти трябва съгласуване.Добре е за това разстояние да имаш и усилвател. Иначе както казва колегата наистина си дал парите на вятъра, щото тази антена не е читава.
Аватар
rado86
Нов
Нов

Мнениеот rado86 » 19 Окт 2007, 22:53

Ама Радио 1 от Варна хваща ли се в Шумен?!  :Hmmm

Кога ще спрат Канал 1 от 5-ти канал?
MR1

Мнениеот MR1 » 19 Окт 2007, 23:15

rado86 написа:Кога ще спрат Канал 1 от 5-ти канал?

Ocakva sa
paveldjurov
Нов
Нов

Мнениеот paveldjurov » 21 Мар 2008, 23:32

ee кофти ,че си оголил фидера не знам в Шумен как е радиоразпръскването но явно има слаб сигнал на входа на приемника ти не е необходимо допълнително съгласуване на фидера само трябва да прочетеш на входната букса на приемника ти какъв е импеданса на съпротивлението 50 или 75 ома и такава антена да имаш със същия импеданс за да получиш бягаша а не стояща вълна по фидера и да имаш максимално пренасяне на сигнала от антената до радиоприемника !!!! това е от мен с пожелание Кибернетко................ако има не6то друго питай на skype
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 21 Мар 2008, 23:46

paveldjurov написа:ако има не6то друго питай на skype

Остава да оставиш Skype име. :tooth :tooth
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 24 Мар 2008, 08:45

Сега,
Хайде да не объркваме човека допълнително с "импеданса на съпротивлението" :o и други разни непонятни за никого термини.

Ще се опитам да бъда максимално ясен без да се впускам в обяснения.
Първо, ако кабелът който си пуснал до антената е с прекъсната оплетка или до антената стига само единия от проводниците, трябва да го смениш.
Второ, за свързване на коаксиален кабел към такъв тип антна наистина трябва антенно съгласуващо устройство. Както ти е писал ogibo, погледни дали в точката на свързване има някакво устройство, като намотки около нещо с формата на пръстен или бнокъл. Най-добре ще е да направиш една снимка и да я пуснеш тук. Ако антената се свързва направо към кабела ще трябва да си монтираш сам такова устройство.
Трето, не слушай тези, които ти казват, че антената е "боклук". Наистина има и по-добри, но при правилна инсталация и свързване работи добре и най-вероятно ще ти свърши работа.
Четвърто, няма толкова голямо значение дали кабелът ти е 50 или 75 ома. В твоя случай, по-важно е кабелът да е с добро качество. Забрави за кабелите които се продават по пазрите, екранирани с алуминиево фолио. Като абсолютен минимум трябва да потърсиш добър кабел от типа RG-58 или нещо с още по-малки загуби.
Какъв е входа на приемника ти?

Назад към