Как да усиля приемането на радиосигнал към приемника ми?

Техника и технология
Аватар
Doktora
100+
100+

Re: Как да усиля приемането на радиосигнал към приемника ми?

Мнениеот Doktora » 13 Яну 2008, 01:52

georgi bancov написа:
Doktora написа:
Старите приемници са по-издръжливи и печеляяяяят :D

Абсолютно си прав - особено в новите приемници АМ-а го няма никъв, само колкото да се каже че го има..

Само, че аз имам един АМ и ФМ касетофон, който е нов ама бие старите приемници по всики параграфи.
Много радиостанции, отличен сигнал :Drunk :Horray

Ееее, има и изключения - и аз имам в колата един нов Panasonic, който просто не е истина как хваща AM - перфектен е; обаче и двете ми уредби в къщи са гола вода на АМ, са нови. Требе си стария VEF.... ;)
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 15 Яну 2008, 22:53

Чувствителността на един приемник на АМ се определя в голяма степен от антената. Става въпос не за мерената чувствителност, а за това какво и как се чува на изхода. Обикновено, това е вградената феритна антена. Понеже феритните пръчки са сравнително скъпи, вече ги правят все по-малки и по-малки, от което страда и приемането разбира се. Виждал съм даже и сравнително евтини приемници, които са почти глухи на АМ с вградената феритна антенна, но които оживяват при включване на външна антена.
Погледнете на Вефовете колко им е голяма феритната антена вътре и ги сравнете с новите китайски радия-оттам идва разликата.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 16 Яну 2008, 01:48

Драги КХЦ,май не си обърнал достатъчно внимание на дисциплината "радиомриемници",когато имаш време отвори я отново.
Чувствителност е минималното ниво на напрежение,на което приемното устройство реагира като приемник,т.е.на изхода му има полезен сигнал,дори и да не е много качествен.Чувствителността не се определя от антената,тя може да се сменя и т.н.Това,че се ползва и външна антена,изобщо не означава,че чувствителността се подобрява,тя е константна величина,а външната антена просто подава много силен полезен сигнал и т.н.
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 16 Яну 2008, 10:39

bubic написа:Драги КХЦ,май не си обърнал достатъчно внимание на дисциплината "радиомриемници",когато имаш време отвори я отново.
Чувствителност е минималното ниво на напрежение,на което приемното устройство реагира като приемник,т.е.на изхода му има полезен сигнал,дори и да не е много качествен.Чувствителността не се определя от антената,тя може да се сменя и т.н.Това,че се ползва и външна антена,изобщо не означава,че чувствителността се подобрява,тя е константна величина,а външната антена просто подава много силен полезен сигнал и т.н.

А вие бубик май не сте обърнали много внимание на дисциплината четене, която предполагам сте започнали да изучавате по времето когато моя милост се е занимавал с приемници. :Devil
Написал съм ти го в прав текст и сега ще ти го напиша удебелено пък дано го забележиш:
"Става въпос не за мерената чувствителност, а за това какво и как се чува на изхода"

Какво те интересува, че новия ти приемник има два пъти по-висока чувствителност когато феритната му антена е колкото цигара и ти дава поне 10 dB по-слаб сигнал от антените на старире радия, т.е. ще ти трябва 10 пъти по-висока чувствителност за да компенсираш "глухата" антена и пак няма да се получи понеже ще ти се вдигне и нивото на шума, да не говорим какво ще стане с интермодулационните продукти и претоварването при по-силни сигнали.
Понеже споменаваш смяна на антената, ще ти кажа, че вградената феритна антена принципно може да се подмени, но това изисква отваряне, разпояване и запояване т.е. неща, които не всеки ползвател е готов да прави. Съвсем не всички радия имат и вход за външна антена на СВ. Бяхме писали по тази тема за рамковите антени и т.н.
Идеята ми беше да добавя нещо полезно по темата, а не да се заяждам. Що се отнася до дисциплината "приемници" на теб ще ти препоръчам да отвориш поне един от твоите радиоприемници както и някои книги, но стига с това...
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 16 Яну 2008, 10:40

bubic написа:Драги КХЦ,май не си обърнал достатъчно внимание на дисциплината "радиомриемници",когато имаш време отвори я отново.

А вие бубик май не сте обърнали много внимание на дисциплината четене, която предполагам сте започнали да изучавате по времето когато моя милост се е занимавал с приемници. :Devil
Написал съм ти го в прав текст и сега ще ти го напиша удебелено пък дано го забележиш:
"Става въпос не за мерената чувствителност, а за това какво и как се чува на изхода"

Какво те интересува, че новия ти приемник има два пъти по-висока чувствителност когато феритната му антена е колкото цигара и ти дава поне 10 dB по-слаб сигнал от антените на старире радия, т.е. ще ти трябва 10 пъти по-висока чувствителност за да компенсираш "глухата" антена и пак няма да се получи понеже ще ти се вдигне и нивото на шума, да не говорим какво ще стане с интермодулационните продукти и претоварването при по-силни сигнали.
Понеже споменаваш смяна на антената, ще ти кажа, че вградената феритна антена принципно може да се подмени, но това изисква отваряне, разпояване и запояване т.е. неща, които не всеки ползвател е готов да прави. Съвсем не всички радия имат и вход за външна антена на СВ. Бяхме писали по тази тема за рамковите антени и т.н.
Идеята ми беше да добавя нещо полезно по темата, а не да се заяждам. Що се отнася до дисциплината "приемници" на теб ще ти препоръчам да отвориш поне един от твоите радиоприемници както и някои книги, но стига с това...
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 17 Яну 2008, 06:02

Виж какво ,колега,аз не се заяждам ,само припомням какво съм учил и не си спомням за термин 'Мерена чувствителност",иначе,за останалия коментар си абсолютно прав,явно сме чели едни и същи учебници.Чувствителността на всички радиоприемни устройства се дава като постоянна величина,също както КУ,Мощност,и др.параметри и коефициенти.Никога не съм чул и за понятие "това,което се чува на изхода на приемника".Ако можеш,поясни се ,може би не знам нещо, или не те разбирам добре.И моля те,не ползвай повече тази дума "заяждане",защото не изпитвам подобно чувство към хора като теб,които пишат грамотно и културно,не всички сме еднакви по способности и информираност,но с добър тон,може да сме полезни един на друг,благодаря...Не смятам,че възрастта е причина за разногласия,аз съм на 58 години и сигурно имам пропуски,но смяташ ли ,че ти всичко си научил в областта на радиото,ако е така,свалям ти шапка,аз не знам всичко и никога няма да знам...
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 17 Яну 2008, 16:26

bubic написа:Виж какво ,колега,аз не се заяждам ,само припомням какво съм учил и не си спомням за термин 'Мерена чувствителност",иначе,за останалия коментар си абсолютно прав,явно сме чели едни и същи учебници.Чувствителността на всички радиоприемни устройства се дава като постоянна величина,също както КУ,Мощност,и др.параметри и коефициенти.Никога не съм чул и за понятие "това,което се чува на изхода на приемника".Ако можеш,поясни се ,може би не знам нещо, или не те разбирам добре.И моля те,не ползвай повече тази дума "заяждане",защото не изпитвам подобно чувство към хора като теб,които пишат грамотно и културно,не всички сме еднакви по способности и информираност,но с добър тон,може да сме полезни един на друг,благодаря...Не смятам,че възрастта е причина за разногласия,аз съм на 58 години и сигурно имам пропуски,но смяташ ли ,че ти всичко си научил в областта на радиото,ако е така,свалям ти шапка,аз не знам всичко и никога няма да знам...

И аз не искам да се заяждам. Относно терминологията не се придържам стриктно към нея по две причини. Първо, някои от по-малдите колеги може да не ги знаят и второ аз самият не знам как се превеждат на български някои неща. Така се случи, че много от нещата ги научих в чужбина и до днес продължавам да чета главно на чужди езици по тази тематика.
За конкретния случай, под "мерена" имах предвид чувствителността, която се цитира в техническите характеристики на приемника и би могла да се измери.
"Това което се чува на изхода на приемника" не е величина, не се дефинира и не се дава като характеристика. Не съм имал предвид някаква характеристика, а просто как един приемник приема сигнала-това, което чуваме. В крайна сметка това е най-важното и е съвокупност от много характеристики на приемника, антената и условията на ефира. Чувствителност, селективност, ниво на шума (вътрешно генериран), са някой от по- важните характеристики на приемника. За антената, това са усилване и диаграма на излъчване плюс съгласуване с фидера и приемника. Останалото е прохождение. Често приемането се характеризира със силата на сигнала в С-единици. Аз предпочитам да не използвам С-скалата поради две причини. Първо, не всеки С-метър е калибриран както трябва (стандарта е 6 дБ на деление от с1 до с9) и второ това отчита цялата сила на сигнала т.е. полезен сигнал плюс шум. Например какво ме интересува, че отчитам С9 на дадена станция, когато QRM-a е С8. Отношението сигнал шум е много по-важно за приемането отколкото абсолютната стойност на силата на сигнала.
Ох, увлякох се и оспамихме на човека темата, дано все пак да има нещо полезно във всичките тези писания.
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 17 Яну 2008, 16:41

Doktora написа:Требе си стария VEF.... ;)

Ами тук в града точно такова ползвам :P
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 17 Яну 2008, 16:45

kHz написа:Погледнете на Вефовете колко им е голяма феритната антена вътре и ги сравнете с новите китайски радия-оттам идва разликата.

На моя ца цели 18 сантима ,а на китаиските :Laugh едва 4-5 см
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 17 Яну 2008, 17:05

kHz написа:Чувствителността на един приемник на АМ се определя в голяма степен от антената. Става въпос не за мерената чувствителност,

Значи "kHz" ти си напълно прав.Чувствителноста на шум/сигнал с феритна антена за ДВ е 150mV а за СВ е 70mV това ако са дани за вашето радио направо супер но ако това число е много по голямо резултатите са :sorry иначе такава чувствителност с външна антена направо :yahoo
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 18 Яну 2008, 02:58

Taka e koлега,съгласен съм с всичко написано в последния ти постинг,но за измерване на чувствителност ще трябва сигнал-генератор,добре калибриран и чрез атенюатора се подава сигнал на входа на приемника и се отчита чувствителността му,а младите не искат да четат много-много,ама тяхна работа,нашето време се изнизва.....Ако знаеш друг начин на измерване,кажи,може и да има...
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 18 Яну 2008, 13:52

bubic написа:.Ако знаеш друг начин на измерване,кажи,може и да има...

??? ??? ???

Назад към