Антени за АМ/ЧМ сигнали

Техника и технология
After_Dark
Нов
Нов

Re: Антени за АМ/ЧМ сигнали

Мнениеот After_Dark » 25 Яну 2008, 21:49

Ицо,
направи си елементарен еднотранзисторен усилвател и го закачи директно на антената на покрива а след него да е кабела към тунера - така няма да усилваш шумовете, които са съизмерими понякога с входния сигнал. Захранването ще върви по същия коаксиален кабел. Елементарно е :)
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 26 Яну 2008, 19:48

ico_pol написа:Та... пита се в задачата такъв усилвател с регулиране на мощността дали ще ми свърши работа, за да компенсирам заглъхването на кабела? И... колко струва това нещо? :)

Бъди спокоен ако има регулатор всичко ще е наред аз го използвам на половина усилване.Купих го преди година и струваше 18лв.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 26 Яну 2008, 20:04

After_Dark написа:еднотранзисторен усилвател

Може ли малко повече инфо: схема, термин на английски :)
After_Dark
Нов
Нов

Мнениеот After_Dark » 26 Яну 2008, 20:37

абе няма ли да се научите да ползвате ГУГЪЛ ?

http://www.dosmen.hit.bg/electron/hf/antufm.htm примерно
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 27 Яну 2008, 13:23

Ето това ползвам в момента за СВ. Определено е по-добро от дълга жица поставена навън за този обхват.

Изображение
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 27 Яну 2008, 14:25

Добре изглежда но ефективна ли е и за ДВ и КВ ???
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 27 Яну 2008, 15:21

Bobi MW написа:Добре изглежда но ефективна ли е и за ДВ и КВ ???

Антената се настройва за определена честота посредством променливия лондензатор, който се вижда в долната част. Честотният диапазон, в който антената е резонансна зависи от стойността на този кондензатор, броя навивки и размерът на рамката. В моя случай съм я изчислявал да се настройва в СВ-обхвата. За КВ ще ми трябват 3 вместо 8 навивки и да изключа една секция на кондензатора. За ДВ навивките ще са над 10 и ще трябва да включа още една секция на кондензатора, т.е. всички 3.

Най-добре е да се направят поне 2 антени, едната за ДВ и СВ, а другата само за КВ.

Този тип антени се ползват най-вече за ДВ и СВ и имат някои големи предимства пред другите често използвани интени. Първо, антената е насочена. Сигналите идващи перпендикулярно на равнината на рамката се подтискат. Моята антена не е в най-доброто си състояние, но все пак подтискането е повече от 20 дБ, ако я постегна ще бъде още повече. Така може да се нулират силни станции, които пречат на приемането на по-далечни и слаби сигнали. Второ, антената е настроена, т.е. при всяка смяна на честотата трябва да се пренастройва. Колкото по-добре е направена, толкова по-тясна е честотната и лента. Това е добре, защото самата натена действа като преселектор, усилвайки само честотата която се приема. Така се избягва интермодулацията. Трето, може да се свърже към приемника индуктивно, т.е. не е нужно приемника да има вход за антена на съответния обхват. Като прибавим към това и малкия и размер предимствата стават доста. За AM DX-ing аз използвам вече само тази антена. Жичните ми антени отвън са вече само за КВ.
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 28 Яну 2008, 17:25

И още нещо може ли да се вкючи към радио с вход "антена-земя" или към автомобилен радиоприемник ??? ??? ???
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 29 Яну 2008, 12:39

Moze da se vkljuchi posredstvom svarzvashta navivka.
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 29 Яну 2008, 14:54

kHz написа:Moze da se vkljuchi posredstvom svarzvashta navivka.

Трябва да оставиш скица на всички данни за твоята антена
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 30 Яну 2008, 06:57

kHz написа:
Bobi MW написа:Добре изглежда но ефективна ли е и за ДВ и КВ ???

Антената се настройва за определена честота посредством променливия лондензатор, който се вижда в долната част. Честотният диапазон, в който антената е резонансна зависи от стойността на този кондензатор, броя навивки и размерът на рамката. В моя случай съм я изчислявал да се настройва в СВ-обхвата. За КВ ще ми трябват 3 вместо 8 навивки и да изключа една секция на кондензатора. За ДВ навивките ще са над 10 и ще трябва да включа още една секция на кондензатора, т.е. всички 3.

Най-добре е да се направят поне 2 антени, едната за ДВ и СВ, а другата само за КВ.

Този тип антени се ползват най-вече за ДВ и СВ и имат някои големи предимства пред другите често използвани интени. Първо, антената е насочена. Сигналите идващи перпендикулярно на равнината на рамката се подтискат. Моята антена не е в най-доброто си състояние, но все пак подтискането е повече от 20 дБ, ако я постегна ще бъде още повече. Така може да се нулират силни станции, които пречат на приемането на по-далечни и слаби сигнали. Второ, антената е настроена, т.е. при всяка смяна на честотата трябва да се пренастройва. Колкото по-добре е направена, толкова по-тясна е честотната и лента. Това е добре, защото самата натена действа като преселектор, усилвайки само честотата която се приема. Така се избягва интермодулацията. Трето, може да се свърже към приемника индуктивно, т.е. не е нужно приемника да има вход за антена на съответния обхват. Като прибавим към това и малкия и размер предимствата стават доста. За AM DX-ing аз използвам вече само тази антена. Жичните ми антени отвън са вече само за КВ.

Е,това е сериозно устройство,няма съмнение.Колега,моля те за отговор на следните въпроси,мисля,че всички ще останат доволни на отговорите,като предврително те моля да игнорираш самоограничението си към мен,защото не съм вложил грам подигравка и унижение към достойнството ти и професионалните ти умения.Склонен съм да ти се извиня,ако все пак си убеден ,че съм прекалил...
1.Антената има ли самостоятелно заземяване,или е общо с това на приемника ти,ако въобще предположим,че го заземяваш?
2.как настройваш антената ,да речем за СВ,имаш ли някакъв индикатор на ниво и честотен индикатор?
3.при приемане,приемника ли настройваш първо или антената.после ,налага ли се допълнително настройване.Най-вероятно правиш и допълнително насочване на рамката?пробал ли си при оптимално приемане,да донастройваш и във вертикална равнина?
4.колко е приблизителната честотна лента на антената,ако да речем избереш за Fр=1MHz?
5.Сравнявал ли си жичната си антена по максимална далечина на приемане на сравнително слаба и далечна станция с рамковата ти, и при кой вариант са по-добри резултатите? Аз предполагам,че при дневно приемане във високочестотния диапазон :1200-1700КХц ,жичната ти антена ще даде по-добри резултати?
6.Понеже казваш,че антената действа като преселектор,най-вероятно Ч.Л. е сравнително тясна...
7.Ако ти е възможно,кажи мястото,където правиш сканирането и кои са най-отдалечените станции,приемани през деня-например,италиански,руски,арабски и пр.
Бих ти препоръчал един Щатски сайт за АМ и ФМ-антени.ccrane.com,ako не греша,но ще направя справка.Благодаря...
Аватар
kHz
100+
100+

Мнениеот kHz » 30 Яну 2008, 15:36

Bobi MW написа:
kHz написа:Moze da se vkljuchi posredstvom svarzvashta navivka.

Трябва да оставиш скица на всички данни за твоята антена

За такива антени има много данни в нета. Все пак, ще опиша по-подробно антената веднага щом остане малко повече време в края на седмицата.

По останалите въпроси:

Антената не се заземява самостоятелно.
Настройването се извършва "на ухо" и по индикатора за сила на сигнала. Първо, приемника се настройва на желаната честота, след което се нстройва променливия кондензатор докато се получи максимален сигнал. След това рамката се върти ако е необходимо за да се нулират нежеланите сигнали. Моментът на резонанс е доста отчетлив и се усеща. Изисква се малко опит, но не е проблем. Честотната лента в резонанс зависи от честотата, но при добра изработка на СВ се постига ч.л. от 15 кХц.
Жичната ми външна антена дава по-силен сигнал, но е доста по-шумна и при тази си дължина на СВ е почти омнидирекционална.
С тази антена съм приемал СВ станции на около 2000 км.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 30 Яну 2008, 19:01

Благодаря за отговора,изглежда ,че е малка вероятността да има по-ефективна антена от тази,особено е интересен факта за Ч.Л.,която посочваш.Значи ли,че трептящият кръг и настройката му са идентични на входния кръг на самия приемник. А приемника заземяваш ли го,мисля че е по-добре,но не съм сигурен.Ако си пробал,хващал ли си радио Любляна през деня,да речем около 12-14часа? Ако си го хващал,значи антената е действително страхотна.
Ако имаш време,прегледай посочения сайт CCRANE.COM и item# S,HW,TCA,M. Mоже би ги знаеш от по-рано...
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 03 Фев 2008, 16:07

В тези снимки ще видите някои елементи на антена за АМ сигнали тип "дълга жица"
Изображение
Последна промяна 3 на Bobi MW, променена общо 22 пъти
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 03 Фев 2008, 16:09

Свързване на антената
Изображение
Последна промяна 3 на Bobi MW, променена общо 22 пъти
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 03 Фев 2008, 16:11

Обща дължина на антената погледната отгоре
Изображение
Последна промяна 1 на Bobi MW, променена общо 22 пъти
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 03 Фев 2008, 16:15

.
Последна промяна 2 на Bobi MW, променена общо 22 пъти
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 03 Фев 2008, 16:20

Керамичните изолатори в двата края
Изображение
Последна промяна 1 на Bobi MW, променена общо 22 пъти
Аватар
georgi bancov
1000+
1000+

Мнениеот georgi bancov » 03 Фев 2008, 16:58

Bobi MW написа:В тези снимки ще видите някои елементи на антена за АМ сигнали тип "дълга жица"

Същата мога да изпозлвам аз за уредбата ми на СВ и ДВ :Bounce
Аватар
Bobi MW
500+
500+

Мнениеот Bobi MW » 03 Фев 2008, 17:26

georgi bancov написа:Същата мога да изпозлвам аз за уредбата ми на СВ и ДВ :Bounce

Перфектна работа ще ти върши много съм доволен само едно заземяване трябва да направим но кога ще ми дойде музата ???

Назад към