Проблем с антена (турска)

Техника и технология
icemans
Нов
Нов

Проблем с антена (турска)

Мнениеот icemans » 23 Май 2008, 21:53

Здравейте, днес купих една антена за бабата на село от тези турските с чинията. Точно тази която взех се води уж българска, защото на нея пише БЪЛГАРИЯ, но е едно към едно с турските. Както и да е - имам проблем със сглобяването. Има едно упътване, но няма да го коментирам, защото най-много човек да се обърка повече. Идеята е, ако някой е сглобявал нещо подобно да даде акъл как да стане. Благодаря!
icemans
Нов
Нов

Re: Проблем с антена (турска)

Мнениеот icemans » 24 Май 2008, 21:25

Проблемът се оказа, че не са ми дали пълен комплект с частите и след като се върнах вече всичко е ОК. Благодаря все пак на всички прочели темата. Ето и резултата - работи много добре за 20лв :)
Изображение
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 25 Май 2008, 01:36

Аз си мислех, че ще е трудно да ти се отговори на въпроса без снимка. Останал бях с впечатлението, че си взел от онези стайните антени с чиния и усилвател, но сега разбрах каква е всъщност.
Върши ли работа след като я сглоби?
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 25 Май 2008, 17:41

Винаги ми е било чудно при тези антени как се формира коефициента фронт-тил в метровия обхват. За дециметровия ясно - въпросната чиния служи за отразител, но за метровия? Така като гледам тази антена, а и другите с такова изпълнение, дипола за метровия обхват практически приема от двате страни на насочването. В такъв случай как се избягват огледалните образи, в следствие на отразени сигнали, идващи отзад на насочеността? :-\
icemans
Нов
Нов

Мнениеот icemans » 26 Май 2008, 21:15

Значи не разбирам много от антени, въпреки, че съм технически грамотен, но малко в друга област. Антената вършу чудесна работа. Дипола за VHF е отзад зад чинията, а за UHF се явява предната решетка. Коаксиалният кабел от двете антени се събира в усилвател, който се захваща за задната част на антената ( не се вижда на снимката). Ами незнам колко съм обяснил, но това е :up
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 26 Май 2008, 22:03

Това, пред чинията е логопериодична антена.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
voic4e
Нов
Нов

Мнениеот voic4e » 23 Юни 2008, 18:15

Струва ми се, че дупките в "чинията" оказват някакво магическо влияние на вълните от метровия обхват ::)
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 23 Юни 2008, 18:42

voic4e написа:Струва ми се, че дупките в "чинията" оказват някакво магическо влияние на вълните от метровия обхват ::)

А на мен ми се струва, че пропускат вятъра, за да не не много голямо ветровото налягане и да не духне антената. :P
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 25 Юни 2008, 10:48

аз пък мисля,че са за украска :Laugh
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 25 Юни 2008, 19:21

Lupus написа:
voic4e написа:Струва ми се, че дупките в "чинията" оказват някакво магическо влияние на вълните от метровия обхват ::)

А на мен ми се струва, че пропускат вятъра, за да не не много голямо ветровото налягане и да не духне антената. :P

Правилно мисли Лупус. На чичо ми даже беше от метална решетка. Само, че... гълъбите му много обичаха да кацат на нея и ся... е без решетка. Щото гълъбите памперси не носят, пък екскрементите им киселинни яко. :D И все пак ми е чудно дипола на метровия обхват как се заглушава за сигналите, идващи от нежелана посока? ;)
voic4e
Нов
Нов

Мнениеот voic4e » 25 Юни 2008, 19:31

Сега като погледнах снимката, отново се замислих не пречи ли "чинията" на дипола за метровия обхват? Дори си мисля, че той приема сигналите от задната страна - вероятно отразени.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 27 Юни 2008, 00:17

За да пречи трябва диаметъра му да е по-голям от самия дипол. Всеки елемент пред дипола и по-малък от него в малка или голяма степен усилва сигнала. Е, разбира се, ако е разположен където трябва. Но в случая не пречи, защото отразява по-къси вълни от тези, които ще приема метровия дипол.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 04 Мар 2009, 18:05

+
Последна промяна 1 на deni, променена общо 8 пъти
Изображение
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 08 Мар 2009, 21:10

ico_pol написа:Винаги ми е било чудно при тези антени как се формира коефициента фронт-тил в метровия обхват. За дециметровия ясно - въпросната чиния служи за отразител, но за метровия? Така като гледам тази антена, а и другите с такова изпълнение, дипола за метровия обхват практически приема от двате страни на насочването. В такъв случай как се избягват огледалните образи, в следствие на отразени сигнали, идващи отзад на насочеността? :-\

Според мен тази решетка е някакъв маркетингов трик за повече покупки на антената, тъй като няма как да си я продадат, най-малкото защото хората са претрупани от социалистически антени.

Според мен този дипол не приема от други елементи, защото няма електрическа връзка с логопериодичната антена. Дипола за метровия обхват е свързан за платка, в която пистите са свързани по специалин начин, който е бил измислен преди повече от 20 години. Съответно това свързване малко повече усилва сигнала. Добавен с онзи усилвател, който върви с комплекта тази антенка е велика.

Някой може ли да ми даде размерите на такъв дипол от подобни антени? Ще му бъда много благодарен :)
Изображение
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 08 Мар 2009, 22:25

Deni, прочети още веднъж горния пост на Вълчо,това е истината... Решетката няма нищо общо с маркетинга,плюс това в техниката няма нисто социализъм,нито капитализъм,това са остаряли догми,не си губи времето с тях...
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 09 Мар 2009, 18:51

deni написа:
ico_pol написа:Винаги ми е било чудно при тези антени как се формира коефициента фронт-тил в метровия обхват. За дециметровия ясно - въпросната чиния служи за отразител, но за метровия? Така като гледам тази антена, а и другите с такова изпълнение, дипола за метровия обхват практически приема от двате страни на насочването. В такъв случай как се избягват огледалните образи, в следствие на отразени сигнали, идващи отзад на насочеността? :-\

Според мен тази решетка е някакъв маркетингов трик за повече покупки на антената, тъй като няма как да си я продадат, най-малкото защото хората са претрупани от социалистически антени.

Според мен този дипол не приема от други елементи, защото няма електрическа връзка с логопериодичната антена. Дипола за метровия обхват е свързан за платка, в която пистите са свързани по специалин начин, който е бил измислен преди повече от 20 години. Съответно това свързване малко повече усилва сигнала. Добавен с онзи усилвател, който върви с комплекта тази антенка е велика.

Някой може ли да ми даде размерите на такъв дипол от подобни антени? Ще му бъда много благодарен :)

Пич, платката на дипола е съгласуващо устройство, което преобразува 300 омовото вълново съпротивление на сгънатия полувълнов вибратор в 75, каквото е на коаксиалния кабел. Колкото до легена, не мисля, че е маркетингов трик, освен ако не е пластмасов. Всичко, що е метал и е с по-голям размер от вибратора а.к.а дипола заглушава сигнала, идващ към него. В тая връзка пак никой не ми отговори, аджеба как това чудо формира фронт-тил в метровия обхват, като зад дипола няма никой!? :Baby Логиката ми говори, че това нещо се явява чисто и просто гол полувълнов вибратор... В такъв случай- честити двойни образи и прочие.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 09 Мар 2009, 20:02

Така е Ицо,елементарен,полувълнов вбратор(сгънат дипол). Но съвсем не е задължително,че ще има двоен образ. Ако предавателя е близо,силен,няма препядствия,диаграмат не се деформира силно о др. Приема ще си е добър,още повече,ако и МВ-сигнала се усилва от АУ-л. В София съм хващал с такава антена Б.Кобила сигнала беше почти перфектен... Много интересно се получаваше,когато съм ползвал многоелементна антена,с мн. добра насоченост, с-3-4 елементен рефлектор,а сигнала с усилвател не се различаваше съществено от горната антена,ако някой е имал подобен случай,нека каже,а не можех да си го обясня.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 09 Мар 2009, 21:55

bubic написа:Така е Ицо,елементарен,полувълнов вбратор(сгънат дипол). Но съвсем не е задължително,че ще има двоен образ. Ако предавателя е близо,силен,няма препядствия,диаграмат не се деформира силно о др. Приема ще си е добър,още повече,ако и МВ-сигнала се усилва от АУ-л. В София съм хващал с такава антена Б.Кобила сигнала беше почти перфектен... Много интересно се получаваше,когато съм ползвал многоелементна антена,с мн. добра насоченост, с-3-4 елементен рефлектор,а сигнала с усилвател не се различаваше съществено от горната антена,ако някой е имал подобен случай,нека каже,а не можех да си го обясня.

На тая антена аз също много съм се чудил.... Единственото смислено обяснение е, че дупките са така пробити и с такъв диаметър, че се явяват усилвател на сигнала за дипола зад чинията. Има такова явление в оптиката, на сега не се сещам как се наричаше....
пацо
100+
100+

Мнениеот пацо » 09 Мар 2009, 22:43

Явлението се наричаше дифракция или рефракция ( в същност това са две различни явления от физиката която съм учил отдавна та може и да бъркам).Но според мен са по характерни за светлината.Даже се сещам ,че едното от тях позволяваше на радиовълните да се огъват от препятствия и разпространяват в зоната на радиосянка зад тях (маи това беше рефракция)
@Бубич този ефект съм го наблюдавал и аз точно от Бесна кобила защото можех да екпериментирам дори от терасата към този предавател.
.В нехомогенно поле(разбираи и по -малка височина) по -късата антена
дава по-силен ,макар и по - некачествен сигнал от по - голямата и по-насочената антена. :Drunk
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 09 Мар 2009, 23:04

пацо написа:Явлението се наричаше дифракция .....

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 1%82%D0%B0

Назад към