Проблем с антена (турска)

Техника и технология
ico_pol
1000+
1000+

Re: Проблем с антена (турска)

Мнениеот ico_pol » 29 Мар 2009, 21:27

Не съм съгласен, че може да се поставя знак за равенство между УКВ и дециметровия обхват на телевизията. Да, принципът им е един и същ, и двете вълни са ултракъси. Но кажи ми, като са толкова сходни, защо за приемането на радио Хоризонт и Христо Ботев от връх Ботев вкъщи ми трябва не повече от телескопична антена, а за БНТ 1 и БТВ трябва да монтирам чак на покрива антена и пак няма да е гаранция, че ще се приема.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 29 Мар 2009, 21:36

Ico,Въчло е прав,чети внимателно. Разпространението на вълните е много сходно,а самото приемане изисква по-прецизна АФС-Антенно-фидерна система,за да доведе сигнала до ниво,годно за обработка от стъплата на приемника. И дължината на вълната изисква съвсем други геом размери на полуваълновия дипол или други антени.Поне така мисля аз
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 29 Мар 2009, 21:43

bubic написа:Ico,Въчло е прав,чети внимателно. Разпространението на вълните е много сходно,а самото приемане изисква по-прецизна АФС-Антенно-фидерна система,за да доведе сигнала до ниво,годно за обработка от стъплата на приемника. И дължината на вълната изисква съвсем други геом размери на полуваълновия дипол или други антени.Поне така мисля аз

Именно! Не само мислиш, а е и така- за 100Mhz УКВ дипола ми е около метър и половина, докато за дециметровия е около 20-30 сантиметра. И тук искам да подчертая, че примера ми касаеше стационарен стационарен прием. А като се има предвид, че залагат навсякъде като предимство на цифровизацията, че щяло да се пести от ток, тъй като цифровото разпространение предполагало по-маломощни предаватели. Вероятно изхождат от това, защото приемниците евентуално биха смогнали да коригирват грешките...но при движение? Това, че на Запад нещо е по един начин, далеч не означва, че при нас ще е така. Пък и радио-предавателната мрежа на НУ РТС е била проектирана доста отдавна, при това за аналогов прием в стационарно положение. В думите на Вълчо има логика за гъсторазположените предаватели, но това пък означава, че трябва да се изграждат нови. Лично за мен това ми се струва доста съмнително начинание.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 29 Мар 2009, 23:17

@ico_pol,
Ако Бубич ми разреши и не ми се обиди, ще ти подаря двата тома на "Наръчник по антени" на Карл Ротхамел. На мен вече ми е късно да уча нови неща и старото издание ми върши работа. А и аз съм специалист по електроника и с комуникациите се занимавам в областта на GSM и предавана на данни. А на теб ще ти е от полза. Това е безценна книга. Така че се обади на лични да се чуем и да се разберем как да ти я предам.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

:)

Мнениеот Playbob » 30 Мар 2009, 00:54

Lupus написа:@ico_pol,
Ако Бубич ми разреши и не ми се обиди, ще ти подаря двата тома на "Наръчник по антени" на Карл Ротхамел. На мен вече ми е късно да уча нови неща и старото издание ми върши работа. А и аз съм специалист по електроника и с комуникациите се занимавам в областта на GSM и предавана на данни. А на теб ще ти е от полза. Това е безценна книга. Така че се обади на лични да се чуем и да се разберем как да ти я предам.

@Lupus: Вълчо, в деня в който се видяхме с теб, след като ти дадох книгите отидох да пратя един комплект за Ицето, затова бързах тогава, за да не изпусна автобуса :-) Така че той вече има книгата - няколко часа след теб.

@ Ico_pol: Иначе относно цифровият сигнал, не смятам че ще е необходимо изграждеането на нови РРС. В БГ броят им е достатъчно голям. Покритието на цифровият сигнал ще е ефективно не само от гледна точка на честотният ресурс, но и от енергия, защото от една страна КПД на предавателите е много по-голямо от това на старата техника, а от друга защото няма да е необходима мощност от няколко десетки киловата както е вмомента.
Пример: в София на КРТЦ "Витоша" предавателите на бТв, Нова и Канал 1 са по 10 киловата (принципно по лиценз кулата не може да излъчва с мощност по-голяма от 10кВт), вмомента същото покритие се осъществява с цифровият пр3давател там който е с мощност 800Вт !!! Има още един който е на кулатан на Алея Яворов, но той е само 300Вт. Разликата е доста голяма. А отделно компенсацията на грешките допълнително ще спомага.

За радиото и телевизията - в радиото количеството информация която се предава е доста по-малко от това при теелевизионният сигнал, като малки смущения могат да останат незабелязани. При ТВ сигнала нещата са доста по-сложни и малки смущения могат да се отразят на много параметри на картината. Това е моето мнение, ако греша ще се радвам да ме поправите. Затова и смятам, че ТВ предавателите винаги са в пъти по-мощни от устройствата предназначени за радиоразпространение :-)
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
ico_pol
1000+
1000+

Re: :)

Мнениеот ico_pol » 30 Мар 2009, 21:35

playbob написа:
Lupus написа:@ico_pol,

@Lupus: Вълчо, в деня в който се видяхме с теб, след като ти дадох книгите отидох да пратя един комплект за Ицето, затова бързах тогава, за да не изпусна автобуса :-) Така че той вече има книгата - няколко часа след теб.

@ Ico_pol: Иначе относно цифровият сигнал, не смятам че ще е необходимо изграждеането на нови РРС. В БГ броят им е достатъчно голям. Покритието на цифровият сигнал ще е ефективно не само от гледна точка на честотният ресурс, но и от енергия, защото от една страна КПД на предавателите е много по-голямо от това на старата техника, а от друга защото няма да е необходима мощност от няколко десетки киловата както е вмомента.
Пример: в София на КРТЦ "Витоша" предавателите на бТв, Нова и Канал 1 са по 10 киловата (принципно по лиценз кулата не може да излъчва с мощност по-голяма от 10кВт), вмомента същото покритие се осъществява с цифровият пр3давател там който е с мощност 800Вт !!! Има още един който е на кулатан на Алея Яворов, но той е само 300Вт. Разликата е доста голяма. А отделно компенсацията на грешките допълнително ще спомага.

За радиото и телевизията - в радиото количеството информация която се предава е доста по-малко от това при теелевизионният сигнал, като малки смущения могат да останат незабелязани. При ТВ сигнала нещата са доста по-сложни и малки смущения могат да се отразят на много параметри на картината. Това е моето мнение, ако греша ще се радвам да ме поправите. Затова и смятам, че ТВ предавателите винаги са в пъти по-мощни от устройствата предназначени за радиоразпространение :-)

Така е, Боби, съгласен съм с доводите ти за телевизията, но именно това, че аудио-видео сигнала е много по-тежък от чистото аудио ме навежда на мисълта, че нещата няма да са чак толкова розови в движение. Казваш за Копитото ще смъкнат мощността. Така ще стане и с Левент табия в Русе, а и на други места, където точките сега излъчват с голяма мощност. Какво обаче ще стане с градове, като Троян, където предавателите излъчват с по 100 вата? И като тръгна от Троян до Ловеч дали ще може да се гледа, при положение, че селските предаватели са с още по-ниски мощности? И докато по-мощните предаватели в големите градове ще могат евентуално да се справят в движение, то малките селски ретранслатори дали ще може да компенсират думпките, които оставят големите помежду си? Ето заради това си мисля, че някои неща няма да са толкова цветущи, за колкото ги представят.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 30 Мар 2009, 22:08

@ico_pol,
Само времето и тестовете ще покажат къде е истината. Останалото е теория.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 30 Мар 2009, 22:25

Не казвам че ще се смъкват умишлено мощности - просто явно толкова ще е достатъчно. Нещата ще се оразмерят и ще видим. Времето ще покаже.
Надявам се скоро пак да ходя на Копитото, защото и аз искам да поразпитам повече неща за това, а началника на кулата уникален човек и обяснява нещата страхотно. Дано имам честта и възможността да си поговоря с него отново.

bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 01 Апр 2009, 09:43

Вълчо, може би проявих доза нахалство,та ПлейБоб те "натовари" с тези книги,но допуснах,че може да са ти от полза,имайки предвид високото ниво на знанията и опита ти в тази област.Но т.к. те са твои, само ти разполагаш с правото си да ги съхраняваш,или да се освободиш от тях, не е етично да препоръчвам на другиго какво да прави с негова,лична собственост,независимо от начина на придобиването й. Има много начини ,по които може да постъпиш, съгласно твоите разбирания,сигурен съм,че ще избереш най-изискания.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 01 Апр 2009, 13:37

В тази книга Наръчник по антени засегната ли е някаква тема за логопериодичните антени? Трябват ми само формулите за изчисление на такъв вид антена.
Изображение
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 01 Апр 2009, 20:09

deni написа:В тази книга Наръчник по антени засегната ли е някаква тема за логопериодичните антени? Трябват ми само формулите за изчисление на такъв вид антена.

Да.
Ето линка към книгата.

deni
500+
500+

Мнениеот deni » 01 Апр 2009, 21:34

Playbob,
Можеш ли да ми дадеш само формулите за изчисление, тъй като не мога да я изтегля :(
Изображение
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 01 Апр 2009, 22:44

deni написа:Playbob,
Можеш ли да ми дадеш само формулите за изчисление, тъй като не мога да я изтегля :(

Въпроса не опира само до формули. Трябва да си наясно с конструкцията, броя на елементите и конструктивните размери.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 02 Апр 2009, 00:24

Lupus написа:

Въпроса не опира само до формули. Трябва да си наясно с конструкцията, броя на елементите и конструктивните размери.

Да, и освен това докато съм на работа няма как да седна да преписвам формулите, извинявай.
Логопериодичните антени се намират в Том 1 от книгатан а Ротхамел, на страница 341 - погледни за пълно инфо там ;-) Има всичко което ти е необходимо ;-)

Освен това ти препоръчвам (както и на всички колеги) книгите на Добри Добрев - "Радиокомуникации" част 1 и 2 !
Книгите са страхотни и много полезни.
Имай предвид че говоря за изданието им от 2001г., защото след това има ново издание (името е променено на "Радиокомуникационна техника")в което тези 2 тома са събрани в една книжка - сам може да се сетиш колко информация е спестена.
Книгите на пазара май вече почти не може да си ги намериш. Аз с голям късмет ги намерих в тази книжарница. Като гледам дори може би съм взел последните копия, защото още като я поръчах казаха че я няма никъде и дори при тях, но след седмица и нещо ме потърсиха и казаха че са я намерили. :Clap

Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 02 Апр 2009, 00:34

Аз я направих в PDF формат и ако искаш мога да ти я изпратя (отнася се за всеки, който има проблем с този djvu файл).

deni
500+
500+

Мнениеот deni » 02 Апр 2009, 14:00

Ако можеш я качи в www.054.110mb.com/upload/ като в лейбъла ново име трябва да напишеш името на същия файл и разширението му.
Изображение
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 02 Апр 2009, 15:59

deni написа:Ако можеш я качи в http://www.054.110mb.com/upload/ като в лейбъла ново име трябва да напишеш името на същия файл и разширението му.

Съжалявам, през този линк не може да се качи...
Чакам, чакам, чакам и накрая нищо...
Дайте алтернатива.

Назад към