въпрос за разпространението на сигнала...

Техника и технология
Аватар
747
500+
500+

въпрос за разпространението на сигнала...

Мнениеот 747 » 28 Ное 2008, 00:12

имам си някакви мои си теории, но те са далеч от това да са професионално издържани, затова си питам... значи: "Христо Ботев" и "Радио Пловдив" излъчват с еднаква честота, 1 КВт, от едно и също място - "Копривките". В "Овча купел" "Ботев" се хваща почти идеално на тая честота, излиза му и РДС и автоматично си намира честотата от Копитото. "Пловдив" се смущава от "Мелъди", но някак си се чува (преди също излизаше с РДС по околовръстното), след Плевен, в Обнова, и двете се чуват със смущения, но "Ботев" - по-чисто (няма съседни честоти, които да им пречат)... интересното обаче е, че на 105.4 "Дарик" почти не се чува в София, а излъчва с наполовина по-голяма мощност, 1,5 КВт, отделно съм чувал (не зная доколко е вярно), че колкото по-голяма е цифрата на честотата, толкова по-голямо покритие има. в тоя смисъл, би трябвало "Ботев" да се чува много по-зле от "Дарик", едно заради мощността, второ - заради честотата, още повече - и трите излъчват от една и съща точка... та, хипотезите ми са (доколкото знам, по стандарт всички радиостанции у нас излъчват с еднаква поляризация, така че - това отпада): или са насочени предавателите в различна посока (а не би ли трябвало да не са, а да описват нещо като кръг около точката, от която излъчват, ако допуснем, че са в равнина и наоколо няма планини), или са поставени на различна височина на самата мачта на антената... абе, изобщо - знаете ли отговора?
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Re: въпрос за разпространението на сигнала...

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 28 Ное 2008, 07:42

Зависи накъде са насочени антените на дадено радио,или другия вариант е да не са насочени.Но да оставим този въпрос на MIRORUSE ;)
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 28 Ное 2008, 14:04

А защо си мислиш, че Дарик излъчва с 1,5 kW :o
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 28 Ное 2008, 14:33

ми, така пише тука... (което не е довод, де, но нямам друг източник на информация и приемам този за достоверен... а и нямам причина да не вярвам на инфото в сайта)
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 28 Ное 2008, 18:59

Не бях обърнал внимание на написаното в сайта, но ще ти кажа, че Дарик също излъчва с 1 kW.
:Hmmm И за да те объркам още, ще ти подскажа, че трите изброени предавателя работят на обща антена :Hmmm Не мога да ти отговоря на въпроса, не съм правил твоите експерименти, но на тази честота няма ли нещо в София което да го забива? :Bounce
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 28 Ное 2008, 23:43

Тезиса с честотите е добър, но не забравяй, че става въпрос само за сравнително малка честотна разлика. То и затова УКВ скалата е разделена на диапазони ( стария и европейския обхват и т.н.).
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 30 Ное 2008, 19:44

747 написа: значи: "Христо Ботев" и "Радио Пловдив" излъчват с еднаква честота, 1 КВт, от едно и също място - "Копривките".

Това малко не го схванах "еднаква честота"?. Значи разликата между 1 KW и 1,5 KW е около 2 db което значи че почти няма да има разлика, малко по малко шум в критична точка. Но друг е въпроса че различните честоти дори излъчени от една и съща антена се разпространяват по различен начин. Аз съм правил опит с модулатори закачени на една антена а честотата с 5 мегахерца разлика и се оказа че покритието е различно, става въпрос за 3 - 4 километра радиус. На места на които едната честота е излизала добре, другата бе по зле, и обратно, но като цяло ми се стори че по високата малко по добре се държеше в покритието, което обаче не е логично мисля, просто зависи от терен, препятствия и други.
пацо
100+
100+

Мнениеот пацо » 30 Ное 2008, 20:12

Това е така,защото на различните честоти антената има различна диаграма и коефициент на усилване.Обикновенно на по високата честота диаграмата е по тясна , а от там и коефициента на усилване по голям.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 01 Дек 2008, 00:49

liubo написа:
747 написа: значи: "Христо Ботев" и "Радио Пловдив" излъчват с еднаква честота, 1 КВт, от едно и също място - "Копривките".

Това малко не го схванах "еднаква честота"?. Значи разликата между 1 KW и 1,5 KW е около 2 db което значи че почти няма да има разлика, малко по малко шум в критична точка. Но друг е въпроса че различните честоти дори излъчени от една и съща антена се разпространяват по различен начин. Аз съм правил опит с модулатори закачени на една антена а честотата с 5 мегахерца разлика и се оказа че покритието е различно, става въпрос за 3 - 4 километра радиус. На места на които едната честота е излизала добре, другата бе по зле, и обратно, но като цяло ми се стори че по високата малко по добре се държеше в покритието, което обаче не е логично мисля, просто зависи от терен, препятствия и други.

имам предвид "мощност", естествено...
иначе - добре, де - би трябвало - както казва Пацо - на по-високите честоти ("Пловдив" и особено "Дарик") коефициентът на усилване да е по-голям от на "Ботев", а те двете се чуват по-зле от него дори и в райони, в които няма смущения от предаватели, излъчващи на съседни честоти...
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 01 Дек 2008, 07:40

747 написа:коефициентът на усилване да е по-голям от на "Ботев"...

Ти май малко разменяш термините и затова оставаш леко неразбран. На кое коефициента на усилване да е по голям, да не искаш да кажеш покритието да е по добро в следствие на по голямата мощност? Нали ти писах че няма логика, два предавателя от едно и също място с еднаква мощност могат да дадат различен резлтат в покритието и във всяко обяснение може да има малко истина.
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 01 Дек 2008, 11:49

Ок, благодаря ти, много си любезен, че се занимаваш с мен. Хубав ден от мен!

ПС: Ако все пак някой може да го обясни на по-прости хора като мен, без да ми се кара за това - бих бил благодарен! Знаете - любопитството гризе и човърка стабилно... :D :D :D
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 01 Дек 2008, 14:47

пацо написа:Това е така,защото на различните честоти антената има различна диаграма и коефициент на усилване.Обикновенно на по високата честота диаграмата е по тясна , а от там и коефициента на усилване по голям.

Това означава ли, че сигнала става по- насочен и от там по-силен, но в полето на насочването? Нещо, подобно на многоелементните антени - голямо усилване, но от точно зададена посока?
Аватар
RadioAmater
100+
100+

Мнениеот RadioAmater » 03 Дек 2008, 20:14

...
Последна промяна 1 на RadioAmater, променена общо 2 пъти
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 03 Дек 2008, 21:41

MIRORUSE написа:Здравей :)
Ако излъчват от едно и също място, на една честота, просто ще се самозаглушават, това е абсурдно. Може би имаш предвид, че излъчват от едно и също място, с еднаква мощност и на различни честоти. Не те разбирам - кажи това ли имаш предвид

Ей, супер!
Не че разбрах много, щото ми е малко като "на китайски", но доста неща ми се изясниха, наистина! Между другото - много читаво обясняваш!
Иначе - да, както и по-нагоре бях писал, имам предвид "еднаква мощност", не "еднаква честота", естествено - просто в бързината съм объркал... иначе, просто ми беше направило впечатление, че предаватели на "Ботев" и "Радио Пловдив" (и двата - и на Копривките, и на Снежанка) излъчват от една и съща точка с една и съща мощност, но се чуват различно добре, и то без да има съседни честоти, които да им пречат - бях чул, че зависи от честотата (колкото по-голямо е числото, толкова по-добре се чува, и по-надалеч), но това ме обърка още повече, защото честотите на "Пловдив" са по-големи числа от на "Ботев" при една и съща точка на излъчване (съотв: 91,7 и 94 от Копривките и 96 и 103,1 от Снежанка)... та, така - такива едни неща терзаят душата ми... :Baby :Baby :Baby
пацо
100+
100+

Мнениеот пацо » 03 Дек 2008, 22:02

Браво MIRORUSE ,чудесно си обяснил на разбираем език това което мене ме домързя да напиша.(просто мразя да пиша)
Аватар
RadioAmater
100+
100+

Мнениеот RadioAmater » 04 Дек 2008, 00:08

...
Последна промяна 1 на RadioAmater, променена общо 2 пъти
Аватар
747
500+
500+

Мнениеот 747 » 04 Дек 2008, 03:18

:Happy :Happy :Happy
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 04 Дек 2008, 05:35

Дам, точно така е. Евалата, идеално го обясни. За това например на 2,4 всичко влиза от всякъде и прониква къде ли не само със 30-50 mW.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 04 Дек 2008, 08:26

MIRORUSE написа:(...) на 88,3 и 106,7 (...) Панела (...) ще е като рефлектор (...)
радиовълната на 840 MHz (...) ще успее да се промъкне през желязобетона и да нахлуе в стаята ти, това е така, защото колкото е по-голяма честотата, толкова е по-малка дължината на вълната , а колкото е по-малка, толкова е по проницаема и се "намушква" :D къде ли не...

MIRORUSE малко ме обърка. Нали колкото по-голяма е честотата, толкова повече сигнала се разпространява като от светлинен източник т.е. дифракцията намалява (не може да "заобикаля" обекти). И имам няколко примера които са точно на обратно на това което каза. Защо като с GPS слезеш в подлез нищо не се хваща. GPS-а работи на няколко гигахерца и би следвало да има по-голяма проницаемост, а радио в подлеза може да се хване. Също AM радиата се ловят навсякъде в града (въпреки че има смущения но това е друг въпрос) дори и предавателите да са на няколко стотин километра. А пък да не говорим за радиата от SW1,2,3... които се хващат от хиляди километри разстояние... За тях няма арматура, няма бетон, нищо...
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 04 Дек 2008, 13:49

Ами тогава как ще обясним как радиостанциите с огромна дължина на вълната проникват навсякъде. Да не би да е от това че ползват по-мощни предаватели? Или по-скоро това че сигналите се отразяват от йоносферата и един вид сигнала идва от небето, а не през бетона/блоковете/хълмовете/дърветата? ::)

Назад към