Въпрос за ФМ усилвател

Техника и технология
stanimir.k1973
Нов
Нов

Въпрос за ФМ усилвател

Мнениеот stanimir.k1973 » 03 Апр 2009, 22:27

Здравейте,може ли да ми препоръчате ФМ усилвател,че съм се спрял на един БГ производство комбиниран за ТВ и ФМ радио но незнам дали ще ми върши добра работа.Благодаря предварително!
Аватар
liubo
500+
500+

Re: Въпрос за ФМ усилвател

Мнениеот liubo » 03 Апр 2009, 22:43

stanimir.k1973 написа:Здравейте,може ли да ми препоръчате ФМ усилвател,че съм се спрял на един БГ производство комбиниран за ТВ и ФМ радио но незнам дали ще ми върши добра работа.Благодаря предварително!

Много е трудно да намериш добър усилвател за FM. Всички усилват добре ако има сигнал, но за слаби сигнали няма лесно да намериш такъв който да се представя добре, ако това ти трябва. Друг е въпроса че ако имаш и силни предаватели в близост нещата се усложняват. С полеви транзистор на входа е по добро решение но пак до някаква степен. От практиката съм забелязал че ако имаш добър приемник, подходяща антена и не много дълъг кабел усилвател няма да ти е нужен, той само ще ти пречи защото като това което има във входа на приемника трудно ще намериш като самостоятелен елемент за да го поставиш на покрива. По добре опиши обстановката където ще го използваш за да преценят по запознатите тук какво ще ти свърши работа.
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 03 Апр 2009, 23:24

Живея във ВРАЦА,антнената която използвам е външна с 5-елемента,но кабела е дълъг 50 метра,затова си мисля че ако сложа някакъв усилвател ще е по добре.Към тази антена съм подвързал два радиоприемника,единият е автомобилен и го ползвам в гаража и няма проблеми хваща 5 сръбски станци и много от нашите +румънците,но другото радио (TELEFUNKEN)но не е за кола е в къщата а до там има още 25 метра кабел,за БГ станците няма проблем но от сръбските се чуват само две и то едната със шум.Предполагам че се дължи на загубите в кабела,използвам 75 ома коаксиал,като разделянето за двата приемника съм го направил с обикновен троиник със ф-конектори,пробвах и със сплитер но нестава.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 04 Апр 2009, 07:56

Ти там проблем със сръбските не би трябвало да имаш, щом ние тука успявахме да ги уловим. Въпроса е дали искаш да свършиш работа както трябва или просто да сложиш някакъв усилвател защото в добрия случай ще ти излязат и такива които с по просто решение не би могло. Ще задълбая малко нещата за да добиеш малко по добра представа но не мисли че е чак толкова сложно. Тук губиш предимно от кабела но и предполагам приемниците не са най добро решение. Една стара теория казва че най доброто което би могло да постигнеш в случая е както това което ще хванеш ако закачиш тунера непосредствено до антената, ето това трябва да търсиш а в твоя случай то ще е много добро като краен резултат. Предимството на добрия усилвател обаче е че в твоя случай ще можеш да получиш и по добър ефект.
Има няколко съществени неща:
- предполагам там има местни силни предаватели които могат да пообъркат нещата защото повечето усилватели са с биполярен транзистор който не се държи добре ако му подадеш много силен и същевременно друг слаб сигнал, качва силния върху слабия, омазва обхвата, аз съм пробвал такъв с полеви транзистор и разликата не е малка, излизат слаби неща които с другия усилвател ги няма.
- антената за FM ли е и на къде е насочена и дали съгласувана;
- какво имаш в предвид под "сплитер", който не ставал, така наречения "тройник" е точно сплитер но в най търпия вариант.
- и накрая не че е важно за техническото решение но интересува ме кои предаватели ти излизат най добре, кажи на кои честоти за да ме ориентира.
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Мнениеот Enchev » 04 Апр 2009, 10:19

Както е написал Любо, кабела също е от значение.
75 омовите коаксиални тип RG6 (RG6/U) са прекалено "шумни" и за много слаби сигнали не стават.
RG11 и RG59 (RG59/U) са "по-тихи" и една идея по-добри от най-най-масовия RG6.
За авторадиото обаче е необходим 50 омов кабел.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 04 Апр 2009, 10:59

Enchev написа:Както е написал Любо, кабела също е от значение.
75 омовите коаксиални тип RG6 (RG6/U) са прекалено "шумни" и за много слаби сигнали не стават.

От проба стана ясно че най добре се представя RG11, но човека си има кабел и едва ли ще инвестира да го подменя. За 50 метра в FM обхвата RG11 затихва 2 db а RG6 - 4 db, още 5 от сплитера или така наречената 'тройка" и ето ти загуби 7 - 8 db в единия случай и 9 - 10 в другия. Разликата в двата кабела е малка за тази честота и не си заслужава подмяна ако ползва RG6 и ще се ползва усилвател. Той вероятно както споменаваш за най масовия е сложил именно RG 6. И тази "тройка" ако е от ония жълтите за под лев на пазара, тя няма никакво съгласуване. Та с един усилвател не много прецизен ако компенсира насъбралите се вече 10 db загуби и даде поне още 5 отгоре предполагам ще си реши нещата, трябва само да подбере усилвател който да не омаже обхвата от силните сигнали с които ще трябва да се справи. Ако колегата има близки в Русе мога да му пратя един да пробва, поне това не иска инвестиция а и имам достатъчно, просто ми е интересно какво ще се получи.
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 04 Апр 2009, 11:41

Антената си е за ФМ,елементите съм ги направил от алуминиеви тръбички Ф-10мм,съответно вертикално разполажени върху стрелата.Сътласуването на антена-кабел е със трафче 300/75 ома,монтирано директно на вибратора и към нето съм закачил коаксиала,но за съжаление немога да кажа каъв точно е экабела защото никаде не пише,имах го от едно време и така си стоеше неизполван до сега,смятам че е добър,има хубава гъста оплетка ,изолациата на сърцевината също е добра а и самата сърцевина не е стоманизирана както ги правят сега на накои кабели. Аза троиника явно не сте ме разбрали,тои е да речем нещо като трипътник за водопровод,вътре няма нищо в него,докато в сплитера има малки намотки а и тозй с които пробвах не е от жълтурчетата цената му е 4,50лв,смених 2-3 сплитера но резултата е един и същ,единствено с този троиник стана работота.Знам че на авторадиото входа е 50ома но на другото не го знам колко е ,то нямаше вход за външна антена и аз му направих тнакъв като използвах изхода от платката за телескопичната антена и към него запоих една букса за 75ом кабел,буксата е от телевизор.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 04 Апр 2009, 12:14

stanimir.k1973 написа:Антената си е за ФМ,елементите съм ги направил от алуминиеви тръбички Ф-10мм,съответно вертикално разполажени върху стрелата.Сътласуването на антена-кабел е със трафче 300/75 ома,монтирано директно на вибратора и към нето съм закачил коаксиала,но за съжаление немога да кажа каъв точно е экабела защото никаде не пише,имах го от едно време и така си стоеше неизполван до сега,смятам че е добър,има хубава гъста оплетка ,изолациата на сърцевината също е добра а и самата сърцевина не е стоманизирана както ги правят сега на накои кабели. Аза троиника явно не сте ме разбрали,тои е да речем нещо като трипътник за водопровод,вътре няма нищо в него,докато в сплитера има малки намотки а и тозй с които пробвах не е от жълтурчетата цената му е 4,50лв,смених 2-3 сплитера но резултата е един и същ,единствено с този троиник стана работота.Знам че на авторадиото входа е 50ома но на другото не го знам колко е ,то нямаше вход за външна антена и аз му направих тнакъв като използвах изхода от платката за телескопичната антена и към него запоих една букса за 75ом кабел,буксата е от телевизор.

Тук има нещо което ми направи впечатление. Някои от Сръбските предаватели които се приемат в Българска територия са на хоризонтална поляризация и така поставена антената няма да ти даде добро приемане. Такива са 87,7 92,5 94,9 96,9 103,5 98,9 100,4 и още от останалите на държавните радия не помня всички честоти а може и на някои от частните, до преди години 89,0 и 93,2 също съм ги приемал на хоризонтална. За 100,7 и 103,7 не знам. По добре пробвай да я завъртиш и ще разбереш как са нещата. Да речем че съгласуването е докарано с това трафче, аз ползвам от старите Руски телевизори трафчетата които са до антенния вход и вършат добра работа. Кабела вероятно ти е модел RG6 така познатия ни коаксиален който масово се продава само дето по старите имаха малко по голямо затихване. Този тройник ако вътре изводите са свързани на късо без траф не бих го коментирал, той обърква всичко със съгласуването но щом ти върши работа ползвай си го. Добрите сплитери са ония на които пише данните за затихването на изходите, примерно от -3,5 до -4 db, обикновено са светли и изгледат добре. Да не те притеснява че единия приемник е 50 ома а другия че си му изкарал коаксиален изход, входа на телескопичанта антена е 75 омов, тук трябва да се пребориш със затихването на кабела и "тройника'. Знай че няма как да раделиш един сигнал на две и той да не затихне, а 3,5 db са два пъти по ниво в микроволти затова сплитер с затихване 2 x -3,5 разделя сигнала точно на две и е добър. Този тройник ако затихва по малко към единия тунер значи подава по слабо ниво към другия.
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 06 Апр 2009, 22:00

Днес пробвах един усилвател за UHF/VHF/FM 36dB усилване със възможност за регулиране,захранването му е 9v,и работи в диапазона от 30-850Mhz.Но се получи страшна обърквация : :-[ :Blink .Уре ако имам вмреме ще пренеса приемника възможно най близо до антената и ще подвържа само него без автомобилното радио.Дори ще му направя заземяване,той си има такава букса,предполагам че щом е предвидена трябва да има ефект.Ако и тогава нестане значи проблема си е в тунера.Но пък не ми се вярва автомобилнното радио да е с по добър тунер който със стандартна автомобилна антена не хващаше кой зне какви станци,а сега с тази 5-елементовата направо изпълни скалата,която дори не е цифрова.А и самият приемник е някакво Американско "съоражение" което представлява 3 в 1:радио тунер+касетофонен плеър+усилвател с еквилаизери,всяко от тези трите е в отделна кутия които са наредени и закрепени една върху друга ,а самото свързване помежду им е посредством кабели с куплунзи в задната част на това чудо на Американската техника.По въпроса за сплитерите,тези които изпробвах са бели ,добре изглеждащи,и по големи от "жълтурчетата",но на тях пише само че работят в диапазона от 5 до 1000Mhz.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 06 Апр 2009, 22:20

stanimir.k1973 написа:Днес пробвах един усилвател за UHF/VHF/FM 36dB усилване със възможност за регулиране,захранването му е 9v,и работи в диапазона от 30-850Mhz.Но се получи страшна обърквация . . .

Най добре е когато ползваш "прост" фабричен усилвател с регулиране на усилването в район с местни предаватели, е да го нагласиш на най малко усилване. Един пример, ако местен предавател ти влиза с 80 db в антената и го усилиш с максималните 36 db накрая стават 116! Е няма тунер който да издържи такова входно ниво, и ако са повече от една програма наистина става проблем :)
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 06 Апр 2009, 22:26

И какъв да е този прост усилвател,че тук по магазините само този модел с които пробвах намерих.Но пък сега като стана по късно нещата се по оправиха което да речем е нормално,но защо автомобилното радио не се влияе от ден и нощ
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 06 Апр 2009, 22:29

stanimir.k1973 написа:И какъв да е този прост усилвател,че тук по магазините само този модел с които пробвах намерих.Но пък сега като стана по късно нещата се по оправиха което да речем е нормално,но защо автомобилното радио не се влияе от ден и нощ

Аз дори не разбрах как са изглеждали нещата когато не са били наред, и как вечерта когато са се оправили?! Ти не си дал подробности, само че нещо се е объркало.
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 06 Апр 2009, 22:46

Значи през деня стционарното радио хваща 2 от сръбските станци,едната е чиста но другата шуми,обаче ей по това време тази шумната малко се поизчиства.Докато автомобилното което ползвам в гаража хваща 5 станци почти без шум и така е без значение дали е ден или нощ.Точна честото не мога да ти дам защото и двата приемника неса със цифрова скала но по принцип хващам:радио Белград87.9MHZ,радио САША 98.9MHZ,радио Индекс 94MHZ,ХИТрадио99.3 и радиоБ-2 104.6MHZ,това са приблизителни честоти,и всичките ги хващам със автомобилното,докато със стационарното радио хващам чистао радио Индекс и със доста шум Хит радио
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 06 Апр 2009, 23:12

stanimir.k1973 написа:Значи през деня стционарното радио хваща 2 от сръбските станци,едната е чиста но другата шуми,обаче ей по това време тази шумната малко се поизчиства.Докато автомобилното което ползвам в гаража хваща 5 станци почти без шум и така е без значение дали е ден или нощ.Точна честото не мога да ти дам защото и двата приемника неса със цифрова скала но по принцип хващам:радио Белград87.9MHZ,радио САША 98.9MHZ,радио Индекс 94MHZ,ХИТрадио99.3 и радиоБ-2 104.6MHZ,това са приблизителни честоти,и всичките ги хващам със автомобилното,докато със стационарното радио хващам чистао радио Индекс и със доста шум Хит радио

Възможно е вечерта малко да се засилва сигнала и затова стационарния приемник да поизчиства слабата станция, докато автомобилния, при него тя е чиста и няма как да забележиш промяна, сигнала денем нощем не е постоянен, дори на по близки предаватели се променя а да не говорим за далечни както в случая. Мисля че до стационарния ти липсва ниво и усилвател е правилно решение. А честотите са 87,7 Б1, това което наричаш Саша би трябвало да е Хит от Салаш и честотата е 98,5 но него не съм го хвашал тук, а на 98,9 трябва да е Белград 202, Индекс е на 94,1, Б 92 е на 104,8. С добра антена фидерна линия и приемници в Враца ще хванеш мисля над 20 Сръбски предавателя.
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 06 Апр 2009, 23:22

Преди ползвах 3-елементна антена сега със със 5 -елемента.Схемата я взех от ето тук:http//radio.meteor.free.fr/us/yagi_fm.html ,аз ползвам таз с 5-елемента.Сега се сетих имам един усилвател 18dB,той е за автомобилна антена и няма възможност за регулиране,утре ще го пробвам.А радио Саша и Хит радио са две различни,тях ги приемам без проблем в гаража със автомобилното радио
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 12 Апр 2009, 21:18

Имам един усилвател РЕСПРОМ който се състой от две части,едната се монтира на вибратора на антената,а другата се включва на входа на приемника,едно време го използвах за антената на ТВ,но незнам става ли за ФМ радио.Ако някой си спомня тези усилватели и може да каже стават ли за ФМ нека да каже,до сега не успях да намеря нещо което да ми свърши работа.А с тези 50метра кабел,няма да изчистя далечните станци без "помощтник".Благодаря предварително
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 12 Апр 2009, 23:10

stanimir.k1973 написа:Здравейте,може ли да ми препоръчате ФМ усилвател,че съм се спрял на един БГ производство комбиниран за ТВ и ФМ радио но незнам дали ще ми върши добра работа.Благодаря предварително!

Ще ти свърши напълно работа! До първия приемник включваш усилвателя и след него един TapOff с затихване -10dBuV. От директния изход пращаш кабела към другото радио. Това за 50-те ома не бива да те притеснява.

Enchev написа:Както е написал Любо, кабела също е от значение.

Какви са тия "Шумни" и "Тихи" кабели??? И да сравняваш RG11 с RG59 е като да сравняваш кон с магаре. >:(
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 12 Апр 2009, 23:56

Ще ти свърши напълно работа! До първия приемник включваш усилвателя и след него един TapOff с затихване -10dBuV. От директния изход пращаш кабела към другото радио. Това за 50-те ома не бива да те притеснява.

Може ли малко по подробно,каде да включа усилвателя,и този усилвател които е за UHF/VHF/FM-36dB,захранване с вграден адаптор 220/9 волта също така има възможност за регулиране на усилването,с него се получи страшно объркване :-[ .А този усилвател РЕСПРОМ коЙто е от две части(едната част е на антената,другата е на входа на приемника) дали ще стане за ФМ,едно време го ползвах за ТВ,него не съм пробвал
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 13 Апр 2009, 08:12

stanimir.k1973 написа:Живея във ВРАЦА,антнената която използвам е външна с 5-елемента,но кабела е дълъг 50 метра,затова си мисля че ако сложа някакъв усилвател ще е по добре.Към тази антена съм подвързал два радиоприемника,единият е автомобилен и го ползвам в гаража и няма проблеми хваща 5 сръбски станци и много от нашите +румънците,но другото радио (TELEFUNKEN)но не е за кола е в къщата а до там има още 25 метра кабел,за БГ станците няма проблем но от сръбските се чуват само две и то едната със шум.Предполагам че се дължи на загубите в кабела,използвам 75 ома коаксиал,като разделянето за двата приемника съм го направил с обикновен троиник със ф-конектори,пробвах и със сплитер но нестава.

Подсказах ти решението, но не си прочел внимателно.
Lupus написа:........
До първия приемник включваш усилвателя и след него един TapOff с затихване -10dBuV. От директния изход пращаш кабела към другото радио. .....

До колкото разбирам от по-горния пост първо кабела влиза в гаража, а после отива още 25м до другото радио. Значи мястото на усилвателя е в гаража. Качествен кабел (не турски или китайски) RG6 е добър за целта. RG11 не ти трябва.
Всеки усилвател за кабелна телевизия от по-модерните поколения ще ти свърши работа. 25dB усилване и възможност за регулиране са напълно достатъчни. Не зная с какви усилватели правиш пробите, но РЕСПРОМ не съществува вече 20 години. Съвременни усилватели се правят от фирми в София, В.Търново, Русе. Потърси в Google, за да не им правя реклама тук. Аз мога да ти предложа комплексно решение на базата на този усливател: http://www.forel-bg.com/images/CA25R0005.JPG
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
stanimir.k1973
Нов
Нов

Мнениеот stanimir.k1973 » 13 Апр 2009, 08:37

Прочетох за този затихвател,но незнам да ли ще го намеря по магазините.А РЕСПРОМА-а не съм го пробвал,усилватела с който пробвах е тозй: http://www.k99bg.com/ElC_Catalog/ShowPi ... L-35DB.jpg незнам какво производство е,работи в диапазона от50-850Mhz,но нестава с него,всичко се "омазва" въпреки че изглежда добре направен.За кабела правилно си разбрал,до гаража кадето е сплитера и едното радио е 15м,а от там до другия приемник има още35метра

Назад към