Диполи или триелементни антени?

Техника и технология
Аватар
elektrik
500+
500+

Re: Диполи или триелементни антени?

Мнениеот elektrik » 21 Яну 2011, 19:50

Къде пише, че двете рамена са по 1,45 всяко?
Raduci Radio - Добрите стари хитове!!!
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 21 Яну 2011, 19:52

Както и да е!
Формулата за този вид антени е проста :
Дължината на едната от пръчките във метри умножена по 4! След това се разделя на 300!
Нека колегата сам да я сметне!

И накрая ще те помоля да се въздържаш от класификация на мненията ми! Предварително благодаря!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 21 Яну 2011, 20:48

Meloman № 1 написа:Да, все пак 66 км си е сравнително голямо разстояние. А възможно ли е да хващам радиостанциите от София за обхват 87.6-108.00 MHz с ето тази антена:
Изображение
Тя има усилвател, както и метров и дециметров обхват, но не съм сигурен до колко dB усилва. Подходяща ли е за приемане на УКВ радио сигнали?

Разстоянието до София ми се вижда голямо и само поради тази причина мисля че тази антена няма да ти върши работа. Поне не и в стаята. Разпъни до край и я разположи вертикално. Аз до скоро използвах една антена тип „заешки уши” и до като беше в стаята не хващаше читаво. Ма то и комп че рутер и за капак DECT телефон до нея. Качих я в таванското помещение и започнаха да ми излизат гръцките от Ористиада на 55-60 километра по асфалт.
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 22 Яну 2011, 08:30

Работата не става така! Това е все едно да използвате чаена лъжичка за супа!
Когато ще се използва допълнителна антена за приемане на радио, хубаво е да сте си я правили самите вие, като сте я сметнали и оразмерили точно за определената честота!
Така със антена която не е направена за приемане на радио да приемате радио няма да постигнете същите резултати, които ще постигнете със една антена, която сте си направили вие, и която е оразмерена и сметната точно! Точно това исках да кажа във предните си постове!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 22 Яну 2011, 13:10

Това е при положение че правиш антена за точно определена честота. Макар че на телескопичната антена предимството и е че можеш да си сменяш дължината. А тази която е дадена на снимката, ако се поровиш малко ще откриеш че е и за FM.
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот elektrik » 22 Яну 2011, 13:34

Макар че на телескопичната антена предимството и е че можеш да си сменяш дължината. А тази която е дадена на снимката, ако се поровиш малко ще откриеш че е и за FM.

И аз това се опитвам да му обясня на колегата програминг122, но той явно не чете внимателно и темата адски се усложнява и не е полезна на никой по този начин! Само обърква другите.
Raduci Radio - Добрите стари хитове!!!
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 22 Яну 2011, 14:49

Ами, щом посочената от мене стайна антена има и метров обхват, би трябвало да е подходяща за радиоприемане. Метровите вълни са най-дълги от всички, и може би това е определящ фактор в случая. Обаче, аз не съм особено доволен от тази антена, защото се чупи и на всеки 6 месеца трябва да си купувам нова. Възможно ли е да се намерят качествени антени за прием на дециметрови и метрови вълни в помещения и, ако е, моля да споменете марка. Благодаря предварително!
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 22 Яну 2011, 15:13

Условията КАЧЕСТВЕН ПРИЕМ и ПРИЕМ В ПОМЕЩЕНИЕ са взаимно изключващи се, освен в случаите когато помещението е разположено много близко да станцията, от където се излъчват сигналите и има пряка видимост до там.
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 24 Яну 2011, 12:45

Осъзнавам, че местоположението на предавателната система и мястото, където е разположена антената, с която се приема, са изключително важни фактори. Ала, макар, че и на мене ми се иска да приемам с елементна антена, нямам такава възможност поради куп причини и вече близо две години съм включил стайна към телевизора. Затова зададох въпроса за качеството и марката на втория тип.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 24 Яну 2011, 12:58

Ми аз със споменатата от мен антена хващам от Шейновец без проблем.
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 26 Яну 2011, 20:38

колеги, да се върнем на въпроса - с каква антена качена на покрива на блока да се хващат FM станции в среда на по-силни смущаващи такива! 8)
ето една идейка и от мен:
да се сложи насочена антена (или дипол) в сянката на блока по отношение на смущаващите сигнали - или с други думи на гърба на блока, така че силните станции да са от другата му страна. А колкото до спора ви смятам, че всичко е въпрос на проба и е важно да се опитва... теорията и практиката в тази материя са полезно нещо, но винаги има нещо, което може те направи смешен. Пак напомням факта, че в някои тръби за парно с диаметър 20-25 мм има алуминиева вложка и според мен са идеален матриал за радио антени спомнете си "скинефекта" при ВЧ. Другия по-скъп матриал са бакърените тръби - пак от там... Железото не е добра идея и като пада от покрива - пада тежко! :-[
Имаше едни телескопични антенки за ТВ, с 2 рамена и лентов кабел с коакс. куплунг (в него има балун-трансформатор), които се поставят (в нарочна дупка) върху самия апарат. Ако на т'ва му се махне лентовия и се сложи коаксиален кабел и се монтира на вън - може да се постигне добър резултат. Разбира се, се изопнат (мерено с ролетка) рамената на "магичните" 72 см (което е половината на полувълновия дипол)
Импровизация му е майката!
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 26 Яну 2011, 20:56

Другото, което попита човекът е къде да си включи антената ако има дръжкофон с телескопична антена. Ето още една идея от мен: :D
Тия уреди са от пластмаса, което ги прави лесни за "копане". Обикновено антенката им е "вързана" с жичка към платката на радиото. Тая жичка се отпоява и на нейно място се запоява жилото на късо коакс. кабелче, което "отива" на монтирания на гърба коаксиален куплунг (продават се в магазините за електроника и резервни части), като масата се взима от точка близо до антенния вход на платката (там обиковено има минус). Разбира се за монтажа на куплунга се прави дупка. Вътре в корпуса може да се скрие и антенен усилвател - обикновено има място, който може да се захрани от самото радио. Щях да забравя - на кабелчето което сме отпоили може да се сложи куплунг, който се включва към новия когато дръжкофонът се ползва далеч от "антената - майка" :Bounce
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 26 Яну 2011, 23:53

ste_fun написа: А колкото до спора ви смятам, че всичко е въпрос на проба и е важно да се опитва... теорията и практиката в тази материя са полезно нещо, но винаги има нещо, което може те направи смешен.

Мисля и друг път съм го писал това във форума ама айде пак. Монтираме с един приятел неговата антена за телевизия. Аз съм на покрива и въртя антената, а той кибичи пред телевизора и дава насоки. Врътни натам – върни малко, бе след петата минута и превъртял антената няколко пъти ми писна и я метнах от покрива надолу. Приятеля се извика дръж така. К'во да държа бе аз я лашнах в доматите му викам. Слизам долу картината аквариум, почети HD. Две години местото не се обработваше заради антената и след това си прекараха кабелна.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 31 Яну 2011, 18:14

Този ефект съм го изпитал и аз. :)
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 25 Сеп 2011, 23:44

Благодаря на всички за полезните включвания! Много ми помогнахте! Ще изпробвам в близкото бъдеще предложените от Вас варианти и ще взема решение! Признателен съм Ви!

Назад към