Саниране на колективна антена

Техника и технология
dixonbg
Нов
Нов

Саниране на колективна антена

Мнениеот dixonbg » 15 Юни 2010, 23:13

Здрвейте,

В предвид предстоящото пускане на цифровата телевизия в София, калпавите домашни антени, и все по скъпите и досадни кабелни оператори... бих искал да се възползвам от паметника на върху входа на панелния ми блок. Идеята е поне телевизионния блок да заработи за пълния пакет от актуални и обявени телевизионни честоти. Радиото ще е чудесен бонус.

За целта искам да ви попитам дали някой във форума има опит с подобна дейност или да дадете насоки към специализирани фирми. Идеята е да събера оферти и евентуално да ги представя на живущите във входа... ако те откажат, а цената не е прекалено скъпа, аз лично ще се възползвам.

Блока е на 20 години в жк Дружба-2. Състоянието на античната кабелна мрежа, разпределителни кутии, усилватели и антени е не известно... чувал съм съседи да кават, че са зазидали разпределителните си кутии... както и нещо за изкормена кутия с усилватели. Но на пръв поглед антените горе на мачтата са здрави. Предполагам в момента на пазара има доста по-добри смесители, усилватели, сплитери, кабели и т.н. от старите руски версии и ще подлежат на подмяна. Така основния проблем си остава състоянието на кабелните кутии и дали съседите ще разрешат да се кърти за благото на всички.

Всякакви съвети са добре дошли.

Поздрави,
Дидо
Аватар
playboby
100+
100+

Re: Саниране на колективна антена

Мнениеот playboby » 16 Юни 2010, 00:52

Нямам представа дали изобщо има фирма в България, която да предлага подобна услуга. Цената обаче ще е доста висока, защото във вашия случай ще трябва да се подмени изцяло дистрибуционната мрежа надолу към апартаментите. Старите антени, за които си написал, също трябва да се подменят и мачтата да се укрепи ако е необходимо. Старите антенни усилватели няма да могат да се използват. В случай че намериш подходяща фирма, която да се заеме с това, настоявай да монтират програмируема централа - ето пример: http://www.sateliterover.com/media/multimedia/ficheros/1657_TECNICAS.pdf, а не система с отделни модули за всеки канал, за да не се налага вбъдеще да викаш техниците да подменят модули при всяка промяна в тв ефира над София.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 16 Юни 2010, 09:06

dixonbg написа:Здрвейте,
......
За целта искам да ви попитам дали някой във форума има опит с подобна дейност или да дадете насоки към специализирани фирми. Идеята е да събера оферти и евентуално да ги представя на живущите във входа... ако те откажат, а цената не е прекалено скъпа, аз лично ще се възползвам.
.......
Дидо

Да, има! Една от моите фирми се занимаваше 13 години с изграждане и поддръжка на КТВ мрежи. Започнахме 1991 точно от там - възстановяване на колективните системи в три много големи блока в "Младост 3". Макар че от пет години вече не се занимаваме с това, целия потенциал на фирмата от материали, апаратура и обучен екип е запазен. За да се възстанови мрежата обаче първо Вие трябва да се организирате като съсобственици и всички да дадат достъп до апартаментите си. Кабелите и розетките трябва да се подменят, антенната система да се укрепи и да се монтира нова, отговаряща на изискванията за цифрова телевизия апаратура. Ако това наистина Ви интересува, пишете ми на лични.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
dixonbg
Нов
Нов

Мнениеот dixonbg » 26 Юни 2010, 17:54

Мдааа.. когато го писах това, не бях спал цяла нощ... Сега като го чета на ново осъзнавам колко абсурдно звучи. Входа ни е от 27 апартамента и 85% от тях са абонати на кабелни оператори. Шансът да се съгласят да дадат пари за нещо което не използват е никакъв.

Вероятно ще трябва да се захвана сам. Ще се опитам да намеря достъп до техниката горе (ако все още я има), да намеря информация за експлоатацията и, и да се опитам да я пренастроя за цифровите канали.

Наистина ли мислите, че се налага пълна смяна на КТВ системата?

Ако тръгне нещо и ми върши работа - чудно. Ако не успея, и на следващото събрание на входа намеря единици ентусиасти - ще ви пиша пак. Ако и това не стане... Една логопериодична на мачтата горе с кабелче до телевизора :) и забравям за проблемите.

Благодаря ви за отговорите.

Назад към