DVB-T MPEG4 приемници за наземна цифрова телевизия

Техника и технология

DVB-T MPEG4 приемници за наземна цифрова телевизия

Мнениеот biggeorge » 27 Окт 2010, 03:02

Здравейте! Изображение
Правя нова тема,защото не ми се струва редно да пиша за приемници и антени в темата за Новите мултиплекси,въпреки че двете теми са пряко свързани.
Не успях да открия подобна тема в този подфорум,но съм сигурен,че с напредването на цифровизацията в България все повече хора(като мен!) ще започнат да търсят приемници за наземна цифрова телевизия.
Имам известен(печален!) опит с търсенето на такива приемници и сега накратко ще ви го споделя:
Преди около месец отидох в този хипермаркет да попитам имат ли тунери за ефирна цифрова телевизия.
Интересното беше,че ... те си нямаха и идея за какво им говоря. :-\
В магазина нямаше и едно рафтче с подобна техника - дори и аналоговите антени липсваха,а какво остава за цифрови ...
През 2007 година в същия хипермаркет в град Сливен имаше не само аналогови приемници на ефирна аналогова телевизия,но и сателитни на свободна продажба.
След навлизането на платената цифрова сателитна телевизия тези сателитни приемници на свободна продажба без договорни обвързаности изчезнаха напълно,но поне аналоговите антени си останаха.
През 2009 година все още имаше два рафта за няколко обикновени антени,но днес няма нищо,консултантите си нямат и идея за какво им говориш,а и май не ги и интересува.
След първия неуспешен опит реших да продължа с питането и отидох в другия голям хипермаркет в Ямбол.
Там имаше много и най - различна техника,но когато попитах за цифров приемник ми показаха една стайна аналогова антенка от този вид.
За съжаление тя не е подходяща за гледане на наземна цифрова телевизия,защото доколкото можах да разбера тя няма цифров тунер,а е само антена с усилвателче.
Мисля си,че и с цифровите приемници за наземна цифрова телевизия ще стане като със сателитните приемници на свободна продажба без договорни обвързаности преди време.
Когато пуснат цифровата телевизия хората ще имат няколко варианта за избор - или ще трябва да си купят нов телевизор с цифров тунер,което ще ги оръси здраво и ще направят оборот на хипермаркетите,или ще трябва да се снабдяват с цифрови приемници от специализирани магазини в по - големите градове,или ще могат да си купят цифрови тунери само от офисите на компанията поддържаща и разпространяваща ефирната цифрова телевизия.
Лично мен ме дразни факта,че не мога нито да получа информация на живо,нито да разгледам търсената от мен стока.
Ако някой знае къде и на каква цена може да се намерят приемници за цифрова телевизия нека го напише тук.
Освен това,когато отидох да питам се почувствах адски некомпетентен по въпроса(а уж непрекъснато чета материали по темата),което допълнително ме затрудни,докато обяснявах какво търся.
Дали аз не обяснявах добре,дали те не ме разбираха или пък не искаха да ме разберат ... това е съвсем друг въпрос.
Добре би било хората в този форум,които знаят и разбират от тази тема,да дадат подробна и най-вече разбираема информация.
Така всички бъдещи зрители на наземната цифрова телевизия ще могат да се ограмотят по темата и когато един ден отидат да се интересуват на живо в магазините за техника ще се чувстват като компетентни потребители,а не като пълни аматьори.
Аватар
biggeorge
500+
500+

Re: Приемници за наземна цифрова телевизия

Мнениеот lacho » 27 Окт 2010, 07:05

Има един сайт www.cifronim.com,в който се продават цифрови ефирни приемници,като най-евтините за кинескопни телевизори са 79лв.,а за компютър 35лв.Попитах ги за доставка тогава ми казаха,че до Ямбол ще е около 8 лв.може и по-малко,понеже до Бургас и Варна било толкова.Тогава имаха промоция-поемаха част от разноските-50 процента,тоест 4лв.Имаче в тези магазини има приемници за около 49-59 лв.,но са на MPEG 2.В този хипермаркет в Ямбол-Технополис има антени с приемник,но не пише дали са MPEG2 или MPEG 4,а само MPEG и продавачът ми каза,че няма смисъл да рискувам,така че чакам 1.11 да отида да ги пробват дали хващат нещо от Карандила,ако са пуснали или от Стара Загора при по-силен сигнал.
lacho
Нов
Нов

Мнениеот biggeorge » 27 Окт 2010, 08:34

lacho написа:Има един сайт http://www.cifronim.com,в който се продават цифрови ефирни приемници,като най-евтините за кинескопни телевизори са 79лв.,а за компютър 35лв.Попитах ги за доставка тогава ми казаха,че до Ямбол ще е около 8 лв.може и по-малко,понеже до Бургас и Варна било толкова.Тогава имаха промоция-поемаха част от разноските-50 процента,тоест 4лв.Имаче в тези магазини има приемници за около 49-59 лв.,но са на MPEG 2.В този хипермаркет в Ямбол-Технополис има антени с приемник,но не пише дали са MPEG2 или MPEG 4,а само MPEG и продавачът ми каза,че няма смисъл да рискувам,така че чакам 1.11 да отида да ги пробват дали хващат нещо от Карандила,ако са пуснали или от Стара Загора при по-силен сигнал.

Прочетох всичко на сайта,който си дал и сега разбирам защо ми предложиха онази малка антенка ...
Явно ... когато си купиш нов телевизор с вграден тунер за наземна цифрова телевизия,ти продават и тази антенка,за да можеш като се прибереш с новата придобивка,директно да включиш антенката към телевизора и да започнеш да гледаш цифровата телевизия.
Сега ми хрумнаха други въпроси:
1.От показаните на сайта тунери кой бихте избрали вие и защо?
2.Кое е по - добре(по - евтино във времето) - да си купиш тунер за стария телевизор или директно да си купиш нов телевизор с вграден тунер?
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот lacho » 27 Окт 2010, 09:49

Аз лично,понеже имам няколко кинескопни телевизора най-добре е първият от 79лв-sd 101economy,понеже има меню на български,по-евтин е,онези над 100лв.са hd приемници,трябва телевизорът ти да поддържа hd.Освен това има телетекст,те май всички имат,карточетец той и другия от 79лв-sd 102 има,но пък вторият е по-малък и има epg-информация за каналите,докато за първия не видях да пише нещо такова,но пък за втория не намерих да пише,че има меню на български,но пък по-малкият има dab.Що се отнася до това дали да си купиш телевизор или приемник,те преди казваха купете си телевизор с цифров тунер,ама те тогава бяха mpeg 2 и тези,които си купиха се набутаха май,после може да измислят нещо друго dvb-t2,както се говори и тогава наново да се сменят,така че най-добре е тунер ако не е много скъп.
lacho
Нов
Нов

Мнениеот deian » 27 Окт 2010, 15:02

Не се занимавайте с глупости, ами направо сменете телевизора. Едно дистанционно, директно цифров сигнал, а не нещо сбозено по SCART-а и т.н. Освен ако не си вземете такъв с HDMI, за да гледате наистина цифрова ТВ, ама да изтърсиш над 100 лв за приемник, който един ден ще хвърлиш на боклука... мерси.
Аватар
deian
100+
100+

Мнениеот ogibo » 27 Окт 2010, 19:23

Що не изчакате да тръгни първо че после да си купувате приемници!?! Аз от бързане вече си имам един паметник в къщи и сега докато не видя че може да хване нещо не давам и стотинка.
ама да изтърсиш над 100 лв за приемник, който един ден ще хвърлиш на боклука... мерси.

Ми то да дадеш за телевизор 1000 лева пак ще дойде времето да го изхвърлиш. :D
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот biggeorge » 27 Окт 2010, 19:43

ogibo написа:Що не изчакате да тръгни първо че после да си купувате приемници!?! Аз от бързане вече си имам един паметник в къщи и сега докато не видя че може да хване нещо не давам и стотинка.

Да и аз така мисля да направя.
Първо да видим дали и кога ще стартира цифровата телевизия и след това ще си вземем приемник/телевизор с тунер.
Но аз предпочитам да събера предварително информация,за да знам какво да търся като дойде времето за това.
ogibo,разкажи какво си купил ти?! :Noex
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот elektrik » 27 Окт 2010, 20:45

Аз също се набутах със т.нар. сет топ бокс за МПЕГ2 и сега си го бия от главата, понеже тогава не бях достатъчно информиран. Браво за темата, ще е от полза за всички нас!!!
Радио УЛТРА - Модерен фолк и супер хитове!!!
Аватар
elektrik
500+
500+

Мнениеот ogibo » 27 Окт 2010, 23:23

biggeorge написа:ogibo,разкажи какво си купил ти?! :Noex

Mustek PT2270
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот biggeorge » 28 Окт 2010, 03:10

ogibo написа:

Mustek PT2270

Хубаво телевизорче - Mustek PT2270.
Жалко,че не ти е свършило работа. :-\
Колко лева даде за него?
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот ЖОРО » 28 Окт 2010, 07:40

Може и да не ги ползвате изобщо приемниците . Може и да останат 35% без наземнна телевизия..
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 28 Окт 2010, 09:49

biggeorge написа:
ogibo написа:

Mustek PT2270

Хубаво телевизорче - Mustek PT2270.
Жалко,че не ти е свършило работа. :-\
Колко лева даде за него?

Вече не си спомням, беше към 250 - 300 лева. Когато пътувам го ползвам с аналоговият тунер, но за тази „екстра” можех да мина и по-евтино.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот biggeorge » 28 Окт 2010, 23:42

Ще продължа да търся и приемници,и телевизори! :)
Наскоро намерих един 22-инчов телевизор за 400 лева,който имаше цифров тунер.
Това е най - евтиния вариант за нов телевизор с тунер,който аз открих.
Но като гледам накъде отиват нещата,май скоро няма да имаме наземна цифрова телевизия. :(
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот ste_fun » 15 Ное 2010, 22:58

уф, и аз как се прецаках... преди време си търсех ТВ и си купих без DVB t тунер, и уж "спестих" 50-70 лв. И сега, като гледам какво се продава (STB) - НАПРАВО МЕ Е ЯД! :-[
Кажете моля дали... и къде се продава универсален приемник - DVB T+C+S?
Има ли изобщо такоз" жиуотно?
няколко дена рова из нета, ама - цък!
или айде нека поне Т+С! ;D
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот Tarnum » 21 Ное 2010, 18:16

lacho написа:Има един сайт http://www.cifronim.com,в който се продават цифрови ефирни приемници,като най-евтините за кинескопни телевизори са 79лв..

Същата джаджа я има за $25 с доставка от Китай - http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.31663
Поръчах, като дойде ще тествам и докладвам.

Магазините са прави за себе си - защо да продават евтини тунери, ако могат да те накарат да купиш цял телевизор. :(

ДОБАВЕНО: Да, видях постинга по-долу, че пише че е само мпег-2, но на сайта на производителя пише мпег-4. Надявам се производителя да е прав. Няма да спирам поръчката, ако стане-стане. :Whist
Последна промяна Tarnum на 21 Ное 2010, 21:20, променена общо 1 път
Аватар
Tarnum
Нов
Нов

Мнениеот ogibo » 21 Ное 2010, 20:21

Добре дошъл в клуба на набутаните.
- Frequency Range: VHF: 147~429.9MHz; UHF: 430~858MHz- MPEG-2 digital & fully DVB-T
compliant
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 23 Ное 2010, 19:59

Tarnum написа:
ДОБАВЕНО: Да, видях постинга по-долу, че пише че е само мпег-2, но на сайта на производителя пише мпег-4. Надявам се производителя да е прав. Няма да спирам поръчката, ако стане-стане. :Whist

Дано стане. Долу има отзив и от България.
Bottomline: Firmware 0907
Oct 19, 2009

Other Thoughts: Works great in Bulgaria, 7 TV channels found (no radio). One of the channels says "There is no HDTV" (think that can support HDTV, but i don't have such TV).
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот deni » 23 Ное 2010, 23:21

Бихте ли разглобили един цифров приемник и публикували интегралната/интегралните схеми, които отговарят за декодирането на сигнала?
Изображение
deni
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 24 Ное 2010, 04:16

deni написа:Бихте ли разглобили един цифров приемник и публикували интегралната/интегралните схеми, които отговарят за декодирането на сигнала?

Нали всяка нова техника е в гаранция ... кой ще си отвори цифровия си приемник,само и само,за да снима интегралните схеми,след като така гаранцията му ще "падне"?!? ???
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот BoskoIgic » 24 Ное 2010, 16:13

ogibo написа:Oct 19, 2009

Other Thoughts: Works great in Bulgaria, 7 TV channels found (no radio). One of the channels says "There is no HDTV" (think that can support HDTV, but i don't have such TV).

Този човек е вероятно хванал тестов мултиплекс на канал 64.
BoskoIgic
100+
100+

Следваща

Назад към Предаватели, приемници, антени