DVB-T MPEG4 приемници за наземна цифрова телевизия

Техника и технология
mach
1000+
1000+

Re: Сръбските DVB-T2 мултиплекси

Мнениеот mach » 17 Окт 2013, 09:24

Точно така само имат няколко вида лицеви панели за различните имена техномаркет си поръчва Нео и то идва от турциа стронга също за това някой са с дървени кутий иначе всичко друго е китай само тук слагат лицевия панел и капака това е положението
telemaniak5
Нов
Нов

Vupros otnosno dekoder DVBT neo 2100 plus

Мнениеот telemaniak5 » 17 Окт 2013, 19:29

Izvinqvam se za latinicata predvaritelno(tehni4eski problemi) .Kupih si dekoder NEO 2100 plus za efirna cifrova tv. Dekodera ima izhod za skart kabel i chinch,s kabel s dbe buksi (mujka i jenska) ,koito beshe v komplekta.Az sum s vunshna antena.Ta vuprosa mi e tozi chinch ste stane li ili trqbva skart kabel da kupuvam.Oste ne sum probval.Ta ako nqkoi znae ili e probval da spodeli .Mersi predvaritelno :)))
hrdm80
100+
100+

Re: Vupros otnosno dekoder DVBT neo 2100 plus

Мнениеот hrdm80 » 17 Окт 2013, 20:04

В комплекта имаш кабел с мъжка и женска букса.Женската букса я слагаш отзад на приемника където пише RF out и слагаш мъжката букса в антенния вход на телевизора демек тунера му.Настройваш телевизора на 38 канал фабрично приемника подава там но може ръчно да се променя според желянията,и ти излиза сигнал от неото.Ако имаш в момента някакъв скарт кабел го ползвай само него към тв-то а ако нямаш ползвай си този кабел за който ти казах.И да не се забравя най важното антената за ефира да се сложи в приемника където пише ANT IN.И това е гледаш ефирна цифрова
telemaniak5
Нов
Нов

Мнениеот telemaniak5 » 17 Окт 2013, 20:41

Blagodarq ti mnogo za iz4erpatelniq otgovor! :) Hvala!
Аватар
origo
Нов
Нов

Мнениеот origo » 17 Окт 2013, 22:08

Ето, приемника е Strong но нещата са горе-долу същите:
http://www.youtube.com/watch?v=Af65g7kUy3I
Аватар
Vass
100+
100+

Re: DVB-T MPEG4 приемници за наземна цифрова телевизия

Мнениеот Vass » 19 Авг 2014, 08:58

Здравейте !
Наскоро реших да се престраша и да купя комбиниран(DVBS2/DVBT2) приемник, най-вече заради удобството на едно дистанционно. Тъй като става въпрос за район с покритие под 10%, писал съм доста по този въпрос(с.Калугерово, Предбалкана), имах известни съмнения относно чувствителноста на приемника Optimuss Underline 3x1.
Имах съмнения, тъй като тук в форума в тема DVB-T2 приемници, беше твърдо заявено едва ли не, че приемника не става за прием на много слаб сигнал, какъвто е при мен. Само искам да кажа, че досега съм сменил 5-6 декодера последния е Арива Т650, който е с характеристиките на Синапс 2858.
Е в случая, ако Аривата при най-големите сривове на сигнала прекъсваше за секунда-две, Оптимуса прекъсва за част от секунда. За да бъда по-точен, ще кажа още, че при тези сривове на сигнала предишните приемници направо спираха за 3-4 секунди.
Ето градацията ми по декодери откакто започнах да гоня цифровия сигнал:
Strong 8105,Thomson THT 505, Strong 8115, Ariva T650i, Optimuss 3x1.
Тествал съм на комшии още Neo, X-Tremer и някакъв на който не му помня името, но нивото им беше малко над Strong 8105, който е най-зле от всички, но продължава да работи перфектно.....в София.
Надявам се да съм бил полезен на някой :D
Поздрави :Drunk
P.S. Забравих да кажа, че данните на Optimuss-а, които съм качил в темата за DVB-T2 приемници, не са вече същите, защото приемника е с по-нов и мощен процесор, а тези данни са със стария процесор.
Георги01
Нов
Нов

Мнениеот Георги01 » 07 Сеп 2014, 16:13

какво мислите за този приемник THOMSON THT503 ?
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 07 Сеп 2014, 18:24

Георги01 няма Т2 и не е дадена чувствителност на тунера- какъв е- колко шум-бегайте от това менте :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 07 Сеп 2014, 21:05

@Георги01
Виж на Л.С.
@palman
Сигнал ниво: -20 ~ -82 dBm
Флаш памет: 4 MBytes
Системна памет: 64 MBytes
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 07 Сеп 2014, 22:52

Васс--минус 82 е слаба чувствителност за мен е меродавно - 76 -78 дбм .волт.м. какъвто е Синапс 2900-и Ицекрипта-който е и критичен спрямо кацеството но го вади при 4 проца сила -прием в Радомир с прост дипол на 59 к. без усилвател :) Ако този с -82 отвори 31 к . в София ще го призная за добър :) :) :) :) :) :) :)
А колко е шума на тунера?
Аватар
Vass
100+
100+

Мнениеот Vass » 08 Сеп 2014, 10:11

@palman
Ето данните на Strong 8201:
Входящо ниво на сигнала: -20 ~ -84 dBm
Flash памет: 4 Mbytes
SDRAM: 128 MBytes
Според теб с тези данни би трябвало изобщо да не индикира сигнал, а се оказа, че за момента е с най-чувствителен тунер. Всичко е много относително.......
Тъй като говорим за Thomson THT503, който е същия, като Thomson THT505, а аз съм имал такъв ще ти припомня клипа с сила/качество 45/0 в който приемника работеше и всички тогава казвахте, че е невъзможно да работи ... да но работеше!!!
После разбрах, че точно на това място се преплитат 2-3 отразени сигнала и бъркат нещо индикаторите, но приемника де факто си работеше, а други приемници(виж по-горе съм ги изброил) изобщо не захапваха.
Поздрави!
P.S. За съжаление по погрешка изтрих клипа и не мога да го възстановя !

Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 08 Сеп 2014, 20:28

@ palman:

Отдавна бяхме коментирали dBm дименсията за чувствителност на приемник, но не намирам поста. Затова отново:

"Because receiver sensitivity indicates how faint an input signal can be to be successfully received by the receiver, the lower power level, the better. Lower power for a given S/N ratio means better sensitivity since the receiver's contribution is smaller. When the power is expressed in dBm the larger the absolute value of the negative number, the better the receive sensitivity. For example, a receiver sensitivity of −98 dBm is better than a receive sensitivity of −95 dBm by 3 dB, or a factor of two. In other words, at a specified data rate, a receiver with a −98 dBm sensitivity can hear signals that are half the power of those heard by a receiver with a −95 dBm receiver sensitivity."

Т.к. чувствителността на приемника показва колко слаб входен сигнал може да бъде успешно приет от приемника, колкото е с по-малка стойност по мощност, толкова по-добре. По-малка мощност при дадено съотношение Сигнал/Шум(S/N) означава по-добра чувствителност защото участието на приемника е по- малко.
Когато мощността се означава с dBm, колкото по-голяма е абсолютната стойност на отрицателното число, толкова по-добра е чувствителността на приемника. Например, приемник с чувствителност -98 dBm е по- добър от такъв с -95 dBm с 3 dB, или с фактор 2. С други думи, при специфицираните данни, приемник с −98 dBm чувствителност може да приеме сигнали които са половина по мощност от тези приемани от приемник с −95 dBm чувствителност.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 08 Сеп 2014, 21:18

@ПОПОВ-значи аз да го разбирам така-приемник с -82 дбмикрв. е по добър от приемник с -78дбмикрв. -ок ама стронга не ми показа сила на сигнала в Дружба на 59 к. а синапса показа 58 сила кач. 0 това го установихме с Радиолюбител -какво става не знам ;) за мен -78 е по ниска стойност от - 82 защото числото - -78 показва по малка напрегнатост от числото-82 Нека някой колега да ни светне :) :) :) :)
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
PGF
500+
500+

Мнениеот PGF » 08 Сеп 2014, 21:40

Колеги, не ви разбирам защо сте се вторачили в тази чувсвителност, като има и други по-важни при цифровия сигнал параметри.Например отношение сигнал-шум на входното стъпало и селективност.В общи линини съвременните тунери ги правят за по евтино без дискретни настроиваеми кръгове и от там страдат тези параметри.Всичко е чиптунери и няма никакви бобини ,там е проблема. >:( Всичко друго е софтуер.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 08 Сеп 2014, 22:53

[email protected]Така е вторачили сме се заради слабия сигнал от Сърбия-и ако го отваряме сега -гарантирано ни е напролет да го отваряме без мъки в София специално и от това се пораждат тези бих казал шантави спорове а и тука други слаби сигнали не са налични -и за това чегъртаме тая тема-направо може да станеме за ;D ;D ;D ;D Представям си от нета какъв смях пада и нека да пишем де факто какво се случва а не за сензитивност която просто не я виждаме :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 12 Сеп 2014, 01:01

Колеги, не ви разбирам защо сте се вторачили в тази чувсвителност, като има и други по-важни при цифровия сигнал параметри.Например отношение сигнал-шум на входното стъпало и селективност.В общи линини съвременните тунери ги правят за по евтино без дискретни настроиваеми кръгове и от там страдат тези параметри.Всичко е чиптунери и няма никакви бобини ,там е проблема. >:( Всичко друго е софтуер.

Абсолютно вярно е това, поне колкото повече чета по въпроса стигам и аз до този извод. На практика между едно софтуерно радио и между DVB-T приемника няма особена разлика - единствената е че във втория случай имаш dedicate-нат чип който е сложен да демодулира QPSK/QAM COFDM каналите и да декодира битстрийма. И в двата случай имаш отпред един АЦП дето ти семплира I/Q стойности и всичко, ама абсолютно всичко нататъка става в софтуера. Съответно когато първата ти грижа е себестойността и консумацията на енергия, софтуера има ограничения. Селективността и dynamic range-а са ти ограничени най-вече от ADC-то, което обикновено семплира с "ниска резолюция", 8 бита, в добрия случай 12, та това което можеш да направиш да подобриш нещата е да туриш отпред някой филтър. S/N съотношението можеш да го подобриш с по-добра антена и нискошумов усилвател и това ще помогне далеч повече отколкото да си купиш по-добър приемник.

Надявам се скоро да успея да се сдобия с hackrf, това е софтуерно радио семплиращо с до 20msps, което идеално покрива честотната лента на dvb-t, ще мога да си правя демодулацията изцяло върху x86 процесора (има готов flowgraph за целта), само дето ще мога покрай това да си tune-вам gnuradio flowgraph-а разбира се за сметка на CPU натоварването. Ще ми е много интересно да го сравня с тия RTL стикчета, още повече че отпред имам същите ограничения - ADC семплиращ 8-битови I/Q стойности. Склонен съм да вярвам че ако се пипне като хората, gnuradio flowgraph-а реализиран изцяло върху x86 процесора ще бие прилично dedicate-натия rtl2832u чип. Апропо, hackrf е велика играчка, защото може и да изпраща, освен да приема, на теория можеш да си направиш домашен dvb-t мукс и да излъчваш стрийм от уебкамерата вкъщи примерно. Разбира се няма да го правя, за да не дойдат онези с микробуса с голямата антена да ми се карат и да ме глобяват :) Но софтуерът за това е наличен така или иначе и е безплатен и е опънсорс.
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 13 Сеп 2014, 07:53

@ palman:
И други приемници са ми показвали сила стойности и то много по-големи, но качество нула и не може да се сканира и гледа.
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 01 Ное 2014, 00:51

Не искам да отварям нова тема за това, тази не е подходяща, но ми стана много любопитно едно нещо.

Когато сканирам с тунера на телевизора, в общи линии излизат три категории неща - телевизия, радио и "data services". Последните какво точно се очаква да представляват? Може би нещо като downlink канал за интернет достъп, макар че поради ред причини последното силно ме съмнява. Какви точно са тези услуги?
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 03 Ное 2014, 11:34

интерактивна телевизия - шопинг, банкиране, времето, и т.н.....
gat3way
100+
100+

Мнениеот gat3way » 03 Ное 2014, 23:10

А в България такива неща има ли, защото съм виждал телевизора да показва че има такива, но честно казано не знам за какво става въпрос...

Апропо, Харалд Велте сега беше на опънфеста и разправяше че в Берлин видеостените в метрото използват DAB за да предават към проекторите сигнала, във всяка станция има малък DAB трансмитер, бях доста учуден от цялата работа, ама знам ли. Та предполагам че с подобни цели може би може да се използва и DVB-T.

Назад към