Техническо запитване относно Цифровата телевизия и 2ри DVB-T

Техника и технология
Аватар
ibonevkz
Нов
Нов

Техническо запитване относно Цифровата телевизия и 2ри DVB-T

Мнениеот ibonevkz » 20 Авг 2013, 16:45

Имам следното запитване, но преди да разгледате схемата, моля прочетете предисторията:
Изображение

От началото на март 2013 се опитвам да гледам Ефирна цифрова в село Горно Изворово, община Казанлък, област Стара Загора. Селото на всяка карта дали ще е за мобилните оператори или по темата Цифрова телевизия е в дупка на обхвата. https://maps.google.com/maps?q=%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE+%D0%98%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE,+%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F&hl=bg&ie=UTF8&ll=42.660206,25.490792&spn=0.012087,0.027874&sll=37.0625,-95.677068&sspn=52.77044,114.169922&oq=%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE+%D0%B8%D0%B7%D0%B2&t=h&hnear=%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE+%D0%98%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE,+%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0+%D0%97%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B0,+%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F&z=16.

По информация на Предавател.ком за цифровизацията попадаме в предавателите за Пловдив, да но антената я насочвам към Стара Загора и с пловдивските честоти гледам всички канали за сега. От това си мисля, че хващам отразен сигнал, защото силата му си играе, а при лека промяна на антената сигналът изчезва. След като заковахме антената да не мърда и единият телевизор вече гледа всички канали, то следва моето желание да направя и за второто тв да има цифрова.

Та ето и проблема: След като единият тв има цифрова, аз исках да разклоня антената със сплитер тройка Изображение подобен на този, но нито първият нито вторият приемник имаха сигнал от антената. След като разменях входове и изходи, реши да вържа кабелите заедно без сплитера. Появиха се програми, но не всички, а на вторият тв се оказа, че не му достига сигналът. Забравих да спомена, че кабелът е 20 метра дълъг. Ето ви и схема.

Изображение

Сега направихме само към единият тв да води антаната. А антената е този вид Изображение. Кабелът е антенен бял. (съжалявам за обяснението за кабела. ). Та сега питам по-запознатите:

Какво трябва да се направи? Нова антена, усилвател към антената?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Re: Техническо запитване относно Цифровата телевизия и 2ри D

Мнениеот coolsat » 20 Авг 2013, 19:27

Ами тя тази антена има усилвател..по принцип
Както и усилвател на напрежението.
А от него могат да се захранят 2 телевизора(приемника)
Изображение
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 20 Авг 2013, 21:39

Не приемаш от Пловдив, а от мултиплексите в Казанлък, така че антената трябва да гледа към Тюлбето, където са монтирани.
Относно кабела то той трябва да е 60 омов, а не 75, какъвто често се купува поради това, че е по-евтин.
Но дори да е 60 омов дължината му е голяма и води до затихване на сигнала. Съветвам те дължината на кабела до двата приемника да е еднаква, а не да правиш разклонение от края на единия към другия приемник и така ще си решиш проблема.
Аватар
ibonevkz
Нов
Нов

Мнениеот ibonevkz » 21 Авг 2013, 11:20

radiomanbg написа:Не приемаш от Пловдив, а от мултиплексите в Казанлък, така че антената трябва да гледа към Тюлбето, където са монтирани.

Благодаря за разяснението относно кабелите.

Относно мултиплексите в Казанък, от Горно Изворово аз нямам пряка видимост към Тюлбето. Може би се бъркаш с Долно Изворово. Ако аз преместя антената в друга посока веднага програмите се губят. Това, което се опитвам да кажа е че хващам отразен сигнал.
Аватар
stankos
100+
100+

Мнениеот stankos » 21 Авг 2013, 11:39

Предполагам , че за да се задейства усилвателя вграден в антената трябва да се подаде напрежение през менюто на приемника ! В случай , че не работи можеш да пробваш с друг външен монтиран максимално близо до антената ! Във форума имаше линк към такива в Продавалник на цена около 12-15 лв. Тогава със сплитер би трябвало да имаш сигнал и на двата приемника ! При мен на вилата е така със сплитер , но явно сигнала е доста по-силен от твоя !
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
Аватар
ibonevkz
Нов
Нов

Мнениеот ibonevkz » 21 Авг 2013, 12:38

Аз вече имам две решения:

1-вото е да купя втора антена, защото всички сервизи ми казаха това ....
2-рото е приемника има антенен изход и кабелът за вторият приемник да излиза от първият .... Това второ ще го тествам и ако стане ще е много хубаво, ако не стане, ще се купува нова антена ....

Иначе тази антена, която съм я сложил - усилвателят си е заминал отдавна ... не е нова и за това като вариант 3 е да купя усилвател, ама никой от сервизите не ми го препоръча. Явно като не разбирам от кабели, съм и закупил грешният ("Относно кабела то той трябва да е 60 омов, а не 75") и освен това е 20 метров. При слаб сигнал, че и отразен явно каквото и да направя е или нова антена, или усилвател или този вариант изходната антена от цифровият приемник с кабел към другият приемник.

Пак ще е на проба грешка май, защото логиката отдавна я свърших
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 21 Авг 2013, 15:17

Относно кабела то той трябва да е 60 омов

Би ли дал препратка към фирма, която продава такъв кабел , 'щото не се сещам ???

Стандарта за приемна антена е един -75 ома. Трябва обаче като се купува такъв кабел да не се ходи в магазините за 1 лев, а да се пазари от фирми, които гарантират качеството и параметрите на стоката си. Имай в предвид, че за лош ( евтин )кабел разликата в затихването на сигнала за 21 и 60-ти канали достига до 2-3 dB за 1 метра, а при 20 метра кабел - все едно каква актена ще сложиш - все е зле.
Това, че антената е с "умрял усилвател " не е добре - предполагам ,че някой вече го е демонтирал и е свързал правилно кабела през съгласуващ трансформатор, защото ако не е направено -все едно че нямаш антена.
Аватар
coolsat
Нов
Нов

Мнениеот coolsat » 21 Авг 2013, 15:43

Колега, не знам за колко лош кабел става на въпрос ама чак 2-3dB затихване на метър :)))
На най-високата честота 860Мхз, със нормален 75 омов кабел затихването е около 16dB/100m,демек на метър по 0,16dB ;)
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 21 Авг 2013, 22:05

Прав си, добрите кабели имат затихване около 15-16 dB на метър ( за 850 Mhz ).
Когато обаче пазариш в магазините не винаги имаш възможност да провериш какво е качеството на това което купуваш( освен ако нямаш под ръка спектроанализатор с генератор) . Написал съм 2-3 dB , защото съм го видял с очите си, мерейки неизвестен за мен кабел със спектроанализатора. Възможно е да е бил видеокабел, но нали се досещате, че на добрите видеокабели пише VIDEO , а на този имаше само надпис 75 ома. Е , каква е гаранцията, че няма да ти пробутат в магазина такъв - и той е 75 ома по стандарт ?. Ето за сведение параметрите на два случайно подбрани добри китайски RF кабела:
http://www.alibaba.com/product-gs/63111 ... _CCTV.html
http://www.alibaba.com/product-gs/71959 ... axial.html
Пиша добри, защото имат публикувани параметри ( дали са верни няма да коментираме - засега го приемаме ). Ако пуснеш търсачка в гугъла - 75 ohm ще се учудиш колко сайта ще ти предложат
"отлични" антенни кабели без параметри.
Повечето хора нямат възможност да измерят параметрите на това което са купили, затова пак им препоръчвам - пазарувайте от там, където можете поне да прочетете спецификацията на продукта.
Иначе ще има още много въпроси от рода "защо не мога да гледам телевизия".
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 22 Авг 2013, 11:56

gakal написа:
Относно кабела то той трябва да е 60 омов

Би ли дал препратка към фирма, която продава такъв кабел , 'щото не се сещам ???

Стандарта за приемна антена е един -75 ома. Трябва обаче като се купува такъв кабел да не се ходи в магазините за 1 лев, а да се пазари от фирми, които гарантират качеството и параметрите на стоката си. Имай в предвид, че за лош ( евтин )кабел разликата в затихването на сигнала за 21 и 60-ти канали достига до 2-3 dB за 1 метра, а при 20 метра кабел - все едно каква актена ще сложиш - все е зле.
Това, че антената е с "умрял усилвател " не е добре - предполагам ,че някой вече го е демонтирал и е свързал правилно кабела през съгласуващ трансформатор, защото ако не е направено -все едно че нямаш антена.

Стандарта е 60 омов кабел, а не 75!!!. Търговците добре си вършат работата да си продават залежалата стока. Разликата е в дебелината на коаксиалния кабел. Дебелия е 60 омов, а по-тънкия е 75 омов и затихването е по-голямо заради по-голямото съпротивление.
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 28 Авг 2013, 14:35

Колега, като гледам антената, още не е за изхвърляне. Можеш да "разкараш" дипола (който е за метровия диапазон - става за FM) заедно със съгласуващия трансформатор (синята кутийка) и ще ти остане една логопериодична антена с "параболичен" рефлектор отзад. на рефлектора ролята не е много ясна, но може да се пробва със... и без... него. Обаче кабела се включва отпред (късите пръчки), като е за предпочитане ширмовката да е на носещата, за която се захваща антената към мачтата - идеята е, че са "с обща маса". Ориентацията е вертикална (според поляризацията) и насочена към предавателя. В къщи ползвам същата антена насочена към "Копитото" и разделям сигнала на 2 тв със сплитер за CATV. трябва да се съблюдава и галваничното изолиране на двете "платна". Можеш да слагаш усилвател близо до антената, т.е.сплитера трябва да "пуска" захранващото напрежение. От Конрад си купих усилвател за CATV с един вход и 2 изхода, но не съм убеден в ползата от него(точно тоя модел). Поизчукай и "параболата"! Колкото до спора "60/75 ома" мисля, че това няма значение! кабела трябва да е с твърда изолация (да запазва геометрията на фидера) по цялата дължина дори и на сгъвките. А логопериодичната антена е съгласувана с кабела, както и входа на телевизора/сплитера/декодера! иначе щяха да ги вграждат в тях. Купи си повече F-конектори муфа и сплитер... Пробвай разни варианти! 8)
УСПЕХ! :Drunk
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 28 Авг 2013, 15:25

radiomanbg написа:Стандарта е 60 омов кабел, а не 75!!!. Търговците добре си вършат работата да си продават залежалата стока. Разликата е в дебелината на коаксиалния кабел. Дебелия е 60 омов, а по-тънкия е 75 омов и затихването е по-голямо заради по-голямото съпротивление.

Драги radiomanbg, 60-омови коаксиални кабели не се използват масово в Европа от... 30-40 години. От 50-омовите кабели, най-масово се използва RG-58/59, а от 75-омовите - RG-6. Съпротивлението в случая няма никакво значение, тъй като антените са приемни и загубата от недоброто съгласуване на коаксиал и антена ще са минимални. Важното е кабелът да е качествен, със добра изолация и много здрава оплетка, а такива трудно се намират в местната железария или в магазина на ъгъла. :P Освен това, цените на качествения коаксиал са в десетки пъти по-високи от китайските боклуци. Например, RG-58 с медно жило ми излезе... 3лв на метър. По-евтиния вариант е RG-58 с многожилен централен проводник. И двата имат ниски загуби и вършат много добра работа, но вторият си има известни недостатъци. С две думи, търсене скъпо германско производство, а не евтин китайски боклук. Магазини колкото искате, Конрад например.
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 30 Авг 2013, 00:47

ibonevkz, във Вашето село как се гледа аналогова телевизия? Няма ли локален ретранслатор за аналогова, който тепърва да започне да излъчва и цифрова телевизия с напредването на цифровизацията? Това, че твърдите, че никой от мобилните оператори няма покритие там (дори и VIVACOM), ме навежда на мисълта, че близо до Вас няма ретранслатор на НУРТС. Въпросът е, обаче, след като няма, как хората от селото ползват стационарна телефония, след като знаем, че VIVACOM отдавна не поддържат аналогови АТЦ и са раздали безжични телефони във всички села. Питам Ви в контекста на това, че ако има местен аналогов телевизонен предавател, сигурно след време ще сложат и мултиплекс на РРТС-то, което Ви обслужва.
Аз съм едно малко перде
и ти, ако искаш, ела да сме две.
Така на прозореца ще стоим закачени,
за да закрием всички вътрешни проблеми.
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 30 Окт 2013, 21:56

"Стандарта е 60 омов кабел, а не 75!!!. Търговците добре си вършат работата да си продават залежалата стока. Разликата е в дебелината на коаксиалния кабел. Дебелия е 60 омов, а по-тънкия е 75 омов и затихването е по-голямо заради по-голямото съпротивление."

60/75 ома е импеданс а не "съпротивление" и няма много общо със загубите по кабела. съгласуването е важно, защото при лошо съгласуване се получават стоящи вълни и енергията "остава" в тях. коаксиалния кабел е вълновод, а не просто два проводника свързани във верига. Разбира се важни са размерите (диаметър), материала и конструкцията му. Многожилния проводник е по-добър от едножилния заради "скин" ефекта при високи честоти, но трудно се произвежда и монтира (в клеми и съединения). А по отношение на търговците ще кажа, че никой не те кара да купуваш калпава стока - това си е ТВОЕ решение!

Назад към