Радио Београд од Бесна Кобила

Радио и телевизија у Србији
Георги01
Нов
Нов
Мнения: 99
Регистриран на: 09 Ное 2008, 22:33

Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот Георги01 » 09 Сеп 2013, 00:59

Денес направив скен во Скопје и забележав радио Београд се слуша на фрекфенција 91,7МХз. Ма да планина Бесна Кобила је далеко, преко 90km. Дали неко зна колико је снажан тај предајник ?
tonimak
100+
100+
Мнения: 210
Регистриран на: 15 Окт 2012, 09:38

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот tonimak » 09 Сеп 2013, 18:34

mislam deka e 10kw,sto fati drugo vo skopje i vo koj del od gradot/?
Георги01
Нов
Нов
Мнения: 99
Регистриран на: 09 Ное 2008, 22:33

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот Георги01 » 09 Сеп 2013, 22:30

Фатив радио Београд 1 со најдобар сигнал, Радио Београд 2 средно добар сигнал, и Радио 202 со добар но по слаб сигнал, од Бесна Кобила. Го Фатив и Радио S со супер сигнал како Р. Београд 1. Локацијата беше во населбата лисиче која се наоѓа после населбата Аеродром и Ново Лисиче. Имаше и еден радио пират што пушташе албанска музика, па после некое време почна да емитува некој гласен ШШШШШШШ што личеше на DRM во ФМ модулација :o
BoskoIgic
100+
100+
Мнения: 368
Регистриран на: 28 Май 2009, 11:04
Местоположение: Бела Паланка, Сърбия

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот BoskoIgic » 10 Сеп 2013, 22:07

Да погодим:
Београд 1: 91.7
2: 95.3
202: 100.1
Радио С: 101.1
Георги01
Нов
Нов
Мнения: 99
Регистриран на: 09 Ное 2008, 22:33

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот Георги01 » 11 Сеп 2013, 17:41

не е въпрос честотата, трябва да се погоди мощността
Георги01
Нов
Нов
Мнения: 99
Регистриран на: 09 Ное 2008, 22:33

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот Георги01 » 12 Сеп 2013, 02:20

най-голяма загадка се снагите на сръбските и македонските предаватели. Тя се държи в тайна :) ..... ееее моята чудесна страна :)
Аватар
Stani
1000+
1000+
Мнения: 2995
Регистриран на: 07 Сеп 2013, 14:20
Местоположение: Самоков

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот Stani » 10 Ное 2013, 17:43

BoskoIgic написа:Да погодим:
Београд 1: 91.7
2: 95.3
202: 100.1
Радио С: 101.1

Няма ли начин да се увеличи мощността на тези 4 предавателя?
BoskoIgic
100+
100+
Мнения: 368
Регистриран на: 28 Май 2009, 11:04
Местоположение: Бела Паланка, Сърбия

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот BoskoIgic » 14 Ное 2013, 18:09

Што се тиче Радија Београд 1, 2 и 202, не може да се повећа снага зато што је стуб на Бесној Кобили у ОЧАЈНОМ стању. Што се тиче Радија С на 101.1 са предајника за Врање, снага не може да се повећа због околних станица, поготово Македонског радија 3 на 101.3 са предајника Црн Врв-Велес.
Аватар
Stani
1000+
1000+
Мнения: 2995
Регистриран на: 07 Сеп 2013, 14:20
Местоположение: Самоков

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот Stani » 15 Ное 2013, 22:27

Благодарам клега за информацje.
Аватар
nvr
1000+
1000+
Мнения: 1315
Регистриран на: 06 Яну 2013, 22:02
Местоположение: Дупница/София

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот nvr » 08 Яну 2020, 20:47

Докога вие сърбите ще сте против нас?https://faktor.bg/bg/articles/mneniya-lacheni-tsarvuli-zashto-v-belgrad-prodalzhava-da-gi-trese-yarostna-balgarofobiya.Вие настроихте македонците срещу вас.И вашите приятели гърците също онзи ден убиха фен на Ботев Пловдив.
Подкрепям стартирането на DAB+ излъчването в България
Аватар
nvr
1000+
1000+
Мнения: 1315
Регистриран на: 06 Яну 2013, 22:02
Местоположение: Дупница/София

Re: Радио Београд од Бесна Кобила

Мнениеот nvr » 25 Яну 2020, 13:51

Да така е.
Подкрепям стартирането на DAB+ излъчването в България

Назад към

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 1 и 0 госта