Какво се приема в Троян

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
ico_pol
1000+
1000+

Re: Амаче работа!

Мнениеот ico_pol » 08 Ное 2005, 21:13

[quote=""Топчидер""][quote=""ico_pol""] Звукът му беше чист, но някак глух като от телевизор[/quote]
Извади 10,7 мегахерца от честотата, на която приемаш радиото. Според мен съседите ти слушат Веселина и ти просто си уловил честотата на осцилатора. Аз така си приемем Сигнал+ на 100,75. (от 90,0) Просто при мен съседите явно са с аналогов приемник и не са си настроили честотата. :idea: :wink:[/quote]
Не те разбирам? Как да го приемат съседите ми? В Троян няма радио Веселина по кабелната. Само телевизията, пък нали писах, че само радио Веселина казваха.
Топчидер

Какво се приема в Троян

Мнениеот Топчидер » 08 Ное 2005, 21:59

[quote=""ico_pol""]
Не те разбирам? Как да го приемат съседите ми? В Троян няма радио Веселина по кабелната. Само телевизията, пък нали писах, че само радио Веселина казваха.[/quote]
Да, в такъв случай наистина е странно. Може би някой просто е решил да си предава :lol: ... ако имаш транзистор, можеш да опиташ на няколко места в града, да видиш дали пак се хваща и дали със същото качество...В София се приема една сръбска с много добро качество, но със същия "глух" звук.Не знам на какво точно се дължи това.
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 09 Ное 2005, 11:09

АКо съдя по периодичността на появяването, явно е някакво атмосферно явление. Преди бях намерил Фреш на някаква честота, която я няма нито в Търново, нито в Плевен, въобще някъде около мен. Беше с подобен глух, но чист звук и беше с 2 секунди някъде по - бавна от плевенската.
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот predavatel » 27 Яну 2006, 21:23

Ицо, в темата за стоте мегахерца споменаваш:
"Nqkyde okolo 104 starata uredba mi dawa indikaciq, 4e ima
ne6to, no nqma pomen.", а пък в темата за Габрово [ viewtopic.php?t=778 ] един гост е написал:
"Az sum ot Troian po princip,no jiveya na moje bi nai visokata to4ka v troian i hva6tam perfektno 4isto vsi4ki gabrovski radia,a pri hubavo vreme i tezi ot Tarnovo."

Така, че шума на 104 може да е от Габрово? За последното мнение, точно глухо и тихо да не би да е Фреш от Ботевград 98.9?
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 28 Яну 2006, 11:16

Az jiveya na jk.Bucuvec v Troyan i hva6tam slednite radia:87.6-Radio Shumen-pochti vinagi perfektno,88.1-Expres-Tarnovo-malko slabo,88.9-Rezonans-Tarnovo-mnogo dobre vkliuchva se i RDS,89.8-Favorit-Tarnovo-perfektno vkliuchva se i RDS,90.3-Edno-Tarnovo-mnogo dobre,90.9-Info-Tarnovo-perfektno-vkliuchva se i RDS,92.2-Hristo Botev-BNR,93.9-Zig zag-Tarnovo-perfektno,no nyama RDS,94.5-BG-Gabrovo-perfektno-vkliuchva se i RDS,94.9-BG-Tarnovo-mnogo dobre,96.4-Darik-Gabrovo-perfektno-vkliuchva se i RDS,96.7-Gong-Tarnovo-dobre,ako si premestya malko antenata hvashtam Darik-Yablanica pak na 96.7,no sun si fen na GONG i si slusham nego razbira se,97.3-Darik-Lovech-paradoks-mnogo slabo,nishto,che Lovech e na 30 km. ot Troyan,100 MHz-Viva hit-Troyan-perfektno-vkliuchva se i RDS-MNOGO YAKO,100.3-FM+-Tarnovo-dobre,100.9-Horizont,101.2-Darik-Sliven-mn.dobre pri hubavo breme,101.7-Bumerang-Gabrovo-perfektno-vkliuchva se i RDS,102.4-Fokus-Tarnovo-mnogo dobre-vkliuchva se i RDS,103.8-Liani,104.05 MHz-Edno-Gabrovo-perfektno,no na 104.05,a ne na 104,zaradi Liani,104.8-Fresh-Tarnovo-dobre,105.2-Retro-Tarnovo-dobre,105.7-Nova evropa-Tarnovo-mnogo dobre,106.6-Darik-Tarnovo-mnogo dobre,107.4-Favorit-Gabrovo-perfektno-vkliuchva se i RDS,107.8-Liani-Aprilci-perfektno.
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 28 Яну 2006, 14:39

Е... Буковец! :) Много ясно! Ти си почти на нивото на Къпинчо, да не е и по - високо. Аз съм в ниското и от изток виждам голям зор. Е, то виждам зор от всякъде, де, но все пак! Интересното е, че преди седмица си преместих уредбата в друга стая със западен изглед и като забих антената в един ъгъл почна да се приема Дарик-Габрово доста добре. Е, стереото ми не беше цвете за мирисане.
@Мишо: това, което ми изкарва индикация на 104 едва ли е точно на тази честота. За жалост тунера ми е със скала и всичко ми е приблизително. Тоя, пък с цифровото сканиране за нищо не става. Само за локални санции. :? Иначе, за Веселина, едва ли ще да е от Ботев град. От там излъчва Фаворит. Интересно също е, че някъде между 100 и 97 хващам Лиани сравнително добре. Като гледам единствената им честота в тоя диапазон май е в Банско :shock: Шантава рабоа!
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот predavatel » 28 Яну 2006, 15:04

Много благодаря за подробното описание! Интересно, дали ако изключат Радио Романтика (87.6) в София ще се хваща Радио Шумен :lol: щом в Троян е почти перфектно и докарва и до Родопите ....
А Ицо_пол, горе ставаше въпрос, че хващаш Фреш (не Веселина), но не от Плевен, Ловеч или Търново, затова писах Ботевград ... Веселина най-вероятно идва от Пловдив - всеки който е от Северна България, твърди, че хваща покрай Плевен - Ловеч - Търново 94 Радио Пловдив, 97.7 Радио Веселина, 105.4 Дарик или 106.5 Ритмо, някакси се получава, че на места минават между балканите (както и Шумен от другия край или примерно Румънската телевизия, която един съгражданин хвана на 24-ти канал, когато нямаше бТВ)
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 28 Яну 2006, 15:10

Ясно...не съм се замисля! Макар, че ми се струва доста далече за Ботевград. От там нищо друго не съм приемал.
MI5

Какво се приема в Троян

Мнениеот MI5 » 24 Авг 2006, 12:09

Преди няколко дни бях в Троян и на една къща на центъра имаше предавател, а според информацията в сайта той не е на Лиани!!Някой тарикат вече се е приготвил да печели лиценз, според логиката, или...Как мислите?
MI5

Какво се приема в Троян

Мнениеот MI5 » 24 Авг 2006, 12:12

Между другото, браво за сайта, скоро попаднах на него, прочетох доста неща, и реших да се включа с нещо. Дано някой си размърда задника след публикациите-трябва да си оправим мрежите!
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 24 Авг 2006, 19:00

Ми...ако доживеем да се поведат конкурси и за Троян, може и да тръгне радио от там. За сега стискам палци за Дарик. Те поне вече имат честота и проблема при тях е технически. Интересно: днес се загледах в предавателя и видях, приблизитено на половината на на мачата имаше дипол в хоризонтална поляризация. Въпросния дипол и преди го е имало, само, че беше доста по-ръждив. Дали пък няма да тръгне Дарик и до Нова година!? А, дай боже! :)
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 26 Авг 2006, 17:48

Интересно, този ден всички румънски държавни радиа плюс Инфо Про и Хорион - Крайoва се приемаха с перфектно стерео. По принцип и друг път съм засичал Харион и Инфо про със стереосигнал, но Хорион предимно вечер, а през деня ми се губи, а Инфо про само сутрин се приема с доста хубаво стерео. Същото важи и за Музикал и Културал на румънското национално радио. 102.2 Го хващам постоянно, с променливо качество, изразяващо се в загуба на стерео, но все пак се слуша много по-добре от Дарик- Габрово. Появи ми се също и Кис ФМ, може би на 99.2 с лош сигнал, но все пак много по-добър от този, който съм приемал до сега. Някакво друго румънско, много слабо, така и не разбрах как е казва, пък ми изхвърли Дарик-Габрово. Интересното е, че Дарик винаги ми е звучал по-силно от това радио и въпреки това беше заглушен.
В случая не ме учудва това, че приемам всички програми на румънското национално радио, както и Инфо про, а ме учудва това, че качеството им е направо убийствено и то вече повече от 7 часа. И друг път съм ги хващал стерео, но само сутрин или късно вечер, а сега от 10 до към 18 (в момента нямам радио при мен за да кажа точно сега как се приемат) се приемат отлично. Дори силата на сигнала им е по-голяма от тази на Хоризонт. Предполагам, че това е някаква аномалия. Интересно само защо до сега не съм срещал подобен феномен. Да не са сметнали румънците, че се приемат много слабо в България и да са си понадули предавателите, белким се приемат по-добре и на южното черноморие!? ;)
Все пак тези сигнали не могат да се приемат със слаби радиоприемници в ниското. Лично аз ги приемам от втория етаж на къщата ни с приемник Schneider 6031 и с антена тип отворен дипол, която стои на прозореца на стаята ми. Въпросния прозорец има източен изглед, но освен за по-добро приемане на Хоризонт и Христо Ботев, този изглед май за нищо не става. А, да и за Дарик-Габрово. И все пак, до сега толкова продължително и качествено не съм приемал тези програми. И ако за 4-те програми на Румънското национално радио и Инфо про някой може да каже, че се приемат, защото излъчват от високо, то как така приемам с идеално качество радио, което излъчва от Крайова!? ;) Едва ли предавателя им е на някое много високо място, все пак Крайова е в равнината. А, български радиа...и следа няма! Тъпо...! А, бе границата на Румъния с България не е ли по Дунава!? Имам чувството, че е някъде около Ловеч. Даже по-близо! ;)
Аватар
R R П
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот R R П » 26 Авг 2006, 18:06

Тези аномалии се дължат на временни промени в ниските слоеве на атмосферата, срещащи се и на сушата, които оказват влияние на далечните и слаби радиосигнали като ги усилват или намаляват. Могат да бъдат наблюдавани предимно с по-голяма антена разположена на благоприятно и високо място. При вас релефът благоприятства за това - към Румъния няма планини. Не са спорадични отражения, по-трайни са и имат по-малък обсег на действие от тях. Интересни са, предизвикват изненада и любопитство.
Последна промяна 1 на R R П, променена общо 26 пъти
sutcliffe

Какво се приема в Троян

Мнениеот sutcliffe » 26 Авг 2006, 18:12

Същото се наблюдава и наизток от града, и то не отскоро.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот R R П » 26 Авг 2006, 18:16

Понякога могат да се задържат и повече - например един сезон.
Anonymous

Какво се приема в Троян

Мнениеот Anonymous » 26 Авг 2006, 18:20

[quote=""MI5""]Преди няколко дни бях в Троян и на една къща на центъра имаше предавател, а според информацията в сайта той не е на Лиани!!Някой тарикат вече се е приготвил да печели лиценз, според логиката, или...Как мислите?[/quote]

Този предавател там е на Вива хит, които в началото на годината излъчваха незаконно около 10 дни. Сега чакат да се обяви конкурс и да започнат да излъчват т.е. имат връзки в СЕМ , поне аз така мисля за последното.
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 26 Авг 2006, 21:31

[quote=""R R П""]Понякога могат да се задържат и повече - например един сезон.[/quote]
Ммм...в интерес на истината румънците се приемат целогодишно, като най-добре, до сега, съм ги приемал сутрин. Но не само лятото, например, а и през зимата, есента...въобще, цяла година.
Коклото до релефа, много се лъжете! Да - не е Стара планина, но има доста високи възвишения, които възпрепятстват навлизането на вълни от Плевен и Ловеч. Ако нямаше тези възвишения, предполагам, че поне от Ловеч щях да хвана нещо, ама на най. Затова лично на мен ми е чудно как ловя сигнали от Крайова. Айде, тия националните и Инфо про излъчват някъде от Карпатите и има логика да се хващат, но тия, които излъчват от равнината...странна работа.
Sutcliffe

Какво се приема в Троян

Мнениеот Sutcliffe » 26 Авг 2006, 22:12

Значи Вива Хит вече са сигурни,че ще печелят. А този предавател се показа наяве месец след като излъчваха в началото. Мисля,че е монтиран там малко след като спряха излъчване .
ico_pol
1000+
1000+

Какво се приема в Троян

Мнениеот ico_pol » 26 Авг 2006, 22:32

Пуф...бе, незнам кой какво ще спечели, ама конкурс аз за Троян не виждам да има скоро. Като гледам как се точат тия, за областните, за нас пак ще има едно голямо...чакане! :mad:
sutcliffe

Какво се приема в Троян

Мнениеот sutcliffe » 09 Сеп 2006, 12:06

Ако някой си е мислил, че нещата в града не вървят, то трябва да прочете в. 24 часа от 07.09, за да стане поне малко оптимист. Ако проекта се изпълни, ефира на града ще е цел за много вериги! :)

Назад към