DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
az
1000+
1000+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот az » 14 Фев 2019, 08:53

rfan написа:
Не случайно и още няма телефони с Dab tuner

Тук в Англия

Има един модел на LG с вграден DAB+ тунер. Като цяло обаче телефоните вече масово нямат никакво радио, а залагат само на интернет. Ха познай кой има полза от това? Позна - операторите. :D

Относно Англия - ако обичаш не я давай за пример или ако я даваш, давай я за лош такъв. При тебе единствено MUX-а на BBC става що-годе. Всичко останало е пълен шит. Особено Д1. Станции на DAB с 80 и 64kbps mono на MP2. Не стават за слушане. BTW направи си труда на SDL MUX-а да сравниш качеството на станция на DAB с 80 kbps mono и DAB+ HE-AAC2 с 32kbps stereo. Бас държа, че тази с 32 ще има по-слушаем звук.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 14 Фев 2019, 10:25

дам с 32 ще е по чуваема от тази с 80кбпс разликата е много голяма между МР2 ,ААС и НЕ-ААС разликата е много голяма . Но има хора които гледат само цифри и не разбират абсолюто нищо и аз искам радиостанциите да излъчват с DSD 5.6MHz сиреч звук с 24.5Мбита. ама НЕМА !!!
daniel359
100+
100+

Мнениеот daniel359 » 14 Фев 2019, 13:50

Като всяко нещо и цифровото радио може да бъде скопосно и нескопосно направено. Явно в Англия е нескопосно. Ако може колегата от Англия да ни представи с видео и мукса на BBC ще бъде интересно.
FM-ма също може да бъде с некачествен звук, примери има за това: България он ер и Дарик са много зле. От интернет също може да бъде зле при нисък битрейт или ако си изтеглиш някакви скапани mp3, друго си е flac.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 14 Фев 2019, 16:23

DAB има в англия от 1996та
естествено за времето си 192кбпс бяха нещо не чувано за онова време
но вече нещата са съвсем други енкодерите са други и всичко е друго ..
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 15 Фев 2019, 02:23

Жоро ти си голявм професор чета ти писанията
Не 32 стерео битрейт и He-aac не е по добро от 112 стерео битрейт и Mp2!
Сравних ги няма как ако ще и енкодера да е най-модерния!
Така ,че относно качеството се заблуждаваш ,интересното е че гледах сравнения между прехваления He-aаc v2 и Opus
При компресия над 80kbpss Opus се представя по добре от He-aаc v2...
Както и да е ,това ново излюпено Deep radiо е много зле ,дано не стартир на Dab ,че голяма трагедия е ,звука хич не е на ниво и музиката е много зле! Само го пуснах да чуя този супер звук уж :D
Има много по качествени онлайн радио станции които са много по добре и като плейлист и като звук :)
Сори,че го казвам ,но съм винаги директен
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 15 Фев 2019, 02:49

daniel359 написа:Като всяко нещо и цифровото радио може да бъде скопосно и нескопосно направено. Явно в Англия е нескопосно. Ако може колегата от Англия да ни представи с видео и мукса на BBC ще бъде интересно.
FM-ма също може да бъде с некачествен звук, примери има за това: България он ер и Дарик са много зле. От интернет също може да бъде зле при нисък битрейт или ако си изтеглиш някакви скапани mp3, друго си е flac.

Абе в Англия звука на Fm не се ретранслира чрез интернет поток ,а от студио посредством друг предавател и звука затова е по-чист от Dab
Ето и тест с BBC radio
https://youtu.be/gBchiakVtQk
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Фев 2019, 04:10

При компресия над 80kbpss Opus се представя по добре от HE-AAC v2 Грешиш Хардуерно енкодрите на DEVA ъпват до 56Kbps няма Opus в DAB+ има HE-AAC

Така че Opusа умира автоматично ..както и ти ..с коментарите си !
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Фев 2019, 04:23

rfan написа:
daniel359 написа:Като всяко нещо и цифровото радио може да бъде скопосно и нескопосно направено. Явно в Англия е нескопосно. Ако може колегата от Англия да ни представи с видео и мукса на BBC ще бъде интересно.

Абе в Англия звука на Fm не се ретранслира чрез интернет поток ,а от студио посредством друг предавател и звука затова е по-чист от Dab
Ето и тест с BBC radio
https://youtu.be/gBchiakVtQk

хахаххаа ти с тая ли тояга показваш кое е зле и е добре ... вземи се скрии че ставаш смешен .. като ми пуснеш Denon или YAMAHA тогава може да си говорим
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 15 Фев 2019, 11:02

rfan написа:При компресия над 80kbpss Opus се представя по добре от He-aаc v2...

Ако не се лъжа HE-AACv2 се прилага и има смисъл при битрейт максумум до 64 kbps.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Фев 2019, 11:37

Точно а енкодерите на ДЕВА работят до 56кбпс .. но оня умния .. ще ти каже че е зле .. кое е зле че Харт и Кепитал и Смут работят на 48 кбпс а Меджик на 32 На оня Смешник от ЛЪНДЪН ! "Нашата групировка" му препоръчва да си пие редовно хапчетата и да посещава веднъж седмично курсове що е то компресия , качество ,мултимедия и има ли почва у нас !
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 15 Фев 2019, 14:01

Оооо какво ми цитирате тази Дева броадкаст
Явно тука са се събрали големи разбирачи
Бургаското Power fm са с тяхна техника и качеството на звука е далече от това на английските Fm радио станции ,както и холандските
Лично аз съм пускал стрийминг с компресия от двата енкодера при Opusa на 80kbpss звука е по реалистичен,а при He-aac звучи по изкуствен...
А при по ниска компресия He-aac за да се чува по ясно се променя стерео и звучи като имаше един ефект при настройка на звукова карта living room ,нещо като ехо но глухо ехо ,ето това е звука при ниската компресия ... И защо да се мъчим с този звук?
Пестене на пари ли :D ,айде стига глупости ,затова още не са спрели Fm в много държави защото радиостанциите не искат посредствен звук и компресиран до минимум!!! Има и други решения
Последна промяна 1 на rfan, променена общо 15 пъти
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 15 Фев 2019, 14:08

ЖОРО,
112kbpss е компресията Стерео ,mp2 на ,Smooth ,Heart и Capital ,къде са тези 48 и 32?
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 15 Фев 2019, 14:17

Ето къде е "най-дървен" звука:

https://fmscan.org/net.php?r=d&m=s&itu= ... 1+National

Цитираните 32 са по-добре, защото са на DAB+:

https://fmscan.org/net.php?r=d&m=s&itu= ... L+National
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Фев 2019, 14:26

HE-AAC до 80Kbps работи на Joint Stereo
от 96 ,до 128 е в stereo

Пич вземи се скрии и не се бъркай че ставаш смешен
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 15 Фев 2019, 14:46

Казах на ниска компресия ,че не работи с реално стерео ами преработено ,ти май не разбираш какво говоря ,32kbpss е точно с ефект living room
;)
За по висок битрейт може да е стерео ,но не е този звук който се опитвате да изкарате ,даже ако си с по големи тонколони маркови звука при компресия 64-80 kbpss няма да в върха... Какво ми коментирате посредствен звук ,орязан откъм честоти ,компресиран ,за да се пестяли пари..Ами не мерси
Предпочитам да си пусна радио със звук 192 ,mp2 ,отколкото радио с 64-72 ,He-aac!
Винаги съм казвал,че за качествения звук не трябва да има компресия ,определено ако има такава до момента е Flac ми допада като звук
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 15 Фев 2019, 15:03

rfan написа:компресиран ,за да се пестяли пари.

Е, видя ли къде е "закопан заякот"? Плаща се за стрийм. И от твойте "приятелчета" в кралството зависи за колко ще си платят.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Фев 2019, 16:20

Toчно едно е да платиш като медия 240 хил на месец , друго е 40хил нали (национално) .. а ефекта е горе -долу същия .. :D :D :D :D :D
както едно е като Група да пклатиш 240хил за всичките си 7 канала друго е да извадиш 2млн

От всичко трябва да се пести .. то и МПЕГ-2 е най хубав за ХД ама едно е да излъчваш с 22мегабита , друго е с 4.5 нали .. гледа се сметката а не качеството .. все пак това е бизнес не е домашна фонотека

Пък ти ако искаш и ДСД слушай това за броудкаст го няма .
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 16 Фев 2019, 14:20

az написа:
rfan написа:компресиран ,за да се пестяли пари.

Е, видя ли къде е "закопан заякот"? Плаща се за стрийм. И от твойте "приятелчета" в кралството зависи за колко ще си платят.

Английските станции не ги мисли ,те имат пари да плащат просто за тях не е приоритет още да са само на Dab .Пак казвам още по света е тестово цялото това излъчване ,да не говоря ,че една Турция е която се наливат много пари за радио ,още не са стартирали... Не е само до пари ,ами и до това какво ще е качеството .Вие сами го казахте много е скъпа самата услуга и с това посредствено качество ,няма смисъл от нея
Fm е в пъти по добре като качество ,това като едно време аналоговите фотоапарати няма компресия ,сега всички дигитални ти компресират снимката

П.п всъщност в Турция е стартирал Mux ,но само на националните които са пълен бълвоч :D
Явно Ердоган е спонсорирал тази услуга,но частните не искат още хаха
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 16 Фев 2019, 15:10

но частните не искат

Разбита се, че няма да искат, както и нашите частници не искат. Решението е чисто икономическо, и няма нищо общо с кодеци, приемници за населението и т.н.
За пълно преминаване към DAB е необходимо много голямо вложение - кодери, мултиплексори, пренос, предаватели, антени, монтаж - сумата със съгурност ще превиши 100 млн. И не слушайте разни "отворковци " които ви разправят за 300-500 ватови предаватели в големите градове. Просто тези които знаят за какво става въпрос се дърпат - с основание. Допълнителен аргумент е и това, че голяма част от бъдещите потребители на ДАБ ще са в автомобилите си ( за разлика от DVB-T ) Това поставя още по-високи изисквания към проектната напрегнатост на полето за да няма прекъсване при движение, а това става с МОЩНОСТИ на излъчването.
Та тази сума ще трябва да се изплати за 5-6 години макс, защото след това ще трябва да се сменят съоръженията - просто толкова им е живота. Е-е кой е готов да ги даде ? И колко да бъде годишната такса за програмите качени на мукса.? Не 32kBps ами по 3,2 кBps да ги пуснат пак сумата излиза голяма. Включете калкулаторите и смятайте !
И аз да съм собственик на радиоверига и аз ще съм против да ми спрат ФМ предавателите които вече имам и работят и да ме накарат да плащам здраво за ДАБ.
За целта трябва да има държавна политика, но засега няма политик който да поиска събирането на допълнителни такси за радиоразпръскването от населението както е в Германия.
Единсвената утеха за любителите на ДАБ-а е , че тя няма алтернатива - рано или късно ще стане.Просто трябва да почакаме. :)
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 16 Фев 2019, 15:39

Назад към