DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
rfan
100+
100+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот rfan » 15 Фев 2019, 14:46

Казах на ниска компресия ,че не работи с реално стерео ами преработено ,ти май не разбираш какво говоря ,32kbpss е точно с ефект living room
;)
За по висок битрейт може да е стерео ,но не е този звук който се опитвате да изкарате ,даже ако си с по големи тонколони маркови звука при компресия 64-80 kbpss няма да в върха... Какво ми коментирате посредствен звук ,орязан откъм честоти ,компресиран ,за да се пестяли пари..Ами не мерси
Предпочитам да си пусна радио със звук 192 ,mp2 ,отколкото радио с 64-72 ,He-aac!
Винаги съм казвал,че за качествения звук не трябва да има компресия ,определено ако има такава до момента е Flac ми допада като звук
az
500+
500+

Мнениеот az » 15 Фев 2019, 15:03

rfan написа:компресиран ,за да се пестяли пари.

Е, видя ли къде е "закопан заякот"? Плаща се за стрийм. И от твойте "приятелчета" в кралството зависи за колко ще си платят.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Фев 2019, 16:20

Toчно едно е да платиш като медия 240 хил на месец , друго е 40хил нали (национално) .. а ефекта е горе -долу същия .. :D :D :D :D :D
както едно е като Група да пклатиш 240хил за всичките си 7 канала друго е да извадиш 2млн

От всичко трябва да се пести .. то и МПЕГ-2 е най хубав за ХД ама едно е да излъчваш с 22мегабита , друго е с 4.5 нали .. гледа се сметката а не качеството .. все пак това е бизнес не е домашна фонотека

Пък ти ако искаш и ДСД слушай това за броудкаст го няма .
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 16 Фев 2019, 14:20

az написа:
rfan написа:компресиран ,за да се пестяли пари.

Е, видя ли къде е "закопан заякот"? Плаща се за стрийм. И от твойте "приятелчета" в кралството зависи за колко ще си платят.

Английските станции не ги мисли ,те имат пари да плащат просто за тях не е приоритет още да са само на Dab .Пак казвам още по света е тестово цялото това излъчване ,да не говоря ,че една Турция е която се наливат много пари за радио ,още не са стартирали... Не е само до пари ,ами и до това какво ще е качеството .Вие сами го казахте много е скъпа самата услуга и с това посредствено качество ,няма смисъл от нея
Fm е в пъти по добре като качество ,това като едно време аналоговите фотоапарати няма компресия ,сега всички дигитални ти компресират снимката

П.п всъщност в Турция е стартирал Mux ,но само на националните които са пълен бълвоч :D
Явно Ердоган е спонсорирал тази услуга,но частните не искат още хаха
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 16 Фев 2019, 15:10

но частните не искат

Разбита се, че няма да искат, както и нашите частници не искат. Решението е чисто икономическо, и няма нищо общо с кодеци, приемници за населението и т.н.
За пълно преминаване към DAB е необходимо много голямо вложение - кодери, мултиплексори, пренос, предаватели, антени, монтаж - сумата със съгурност ще превиши 100 млн. И не слушайте разни "отворковци " които ви разправят за 300-500 ватови предаватели в големите градове. Просто тези които знаят за какво става въпрос се дърпат - с основание. Допълнителен аргумент е и това, че голяма част от бъдещите потребители на ДАБ ще са в автомобилите си ( за разлика от DVB-T ) Това поставя още по-високи изисквания към проектната напрегнатост на полето за да няма прекъсване при движение, а това става с МОЩНОСТИ на излъчването.
Та тази сума ще трябва да се изплати за 5-6 години макс, защото след това ще трябва да се сменят съоръженията - просто толкова им е живота. Е-е кой е готов да ги даде ? И колко да бъде годишната такса за програмите качени на мукса.? Не 32kBps ами по 3,2 кBps да ги пуснат пак сумата излиза голяма. Включете калкулаторите и смятайте !
И аз да съм собственик на радиоверига и аз ще съм против да ми спрат ФМ предавателите които вече имам и работят и да ме накарат да плащам здраво за ДАБ.
За целта трябва да има държавна политика, но засега няма политик който да поиска събирането на допълнителни такси за радиоразпръскването от населението както е в Германия.
Единсвената утеха за любителите на ДАБ-а е , че тя няма алтернатива - рано или късно ще стане.Просто трябва да почакаме. :)
az
500+
500+

Мнениеот az » 16 Фев 2019, 15:39

gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 16 Фев 2019, 17:05

Много добра презентация.
И какви изводи правиш ?
nradkov
500+
500+

Мнениеот nradkov » 16 Фев 2019, 17:21

gakal написа:......За пълно преминаване към DAB е необходимо много голямо вложение - кодери, мултиплексори, пренос, предаватели, антени, монтаж - сумата със съгурност ще превиши 100 млн. И не слушайте разни "отворковци " които ви разправят за 300-500 ватови предаватели в големите градове. Просто тези които знаят за какво става въпрос се дърпат - с основание. Допълнителен аргумент е и това, че голяма част от бъдещите потребители на ДАБ ще са в автомобилите си ( за разлика от DVB-T ) Това поставя още по-високи изисквания към проектната напрегнатост на полето за да няма прекъсване при движение, а това става с МОЩНОСТИ на излъчването.
Та тази сума ще трябва да се изплати за 5-6 години макс, защото след това ще трябва да се сменят съоръженията - просто толкова им е живота. Е-е кой е готов да ги даде ? И колко да бъде годишната такса за програмите качени на мукса.? Не 32kBps ами по 3,2 кBps да ги пуснат пак сумата излиза голяма. Включете калкулаторите и смятайте !
И аз да съм собственик на радиоверига и аз ще съм против да ми спрат ФМ предавателите които вече имам и работят и да ме накарат да плащам здраво за ДАБ.
За целта трябва да има държавна политика, но засега няма политик който да поиска събирането на допълнителни такси за радиоразпръскването от населението както е в Германия.
Единсвената утеха за любителите на ДАБ-а е , че тя няма алтернатива - рано или късно ще стане.Просто трябва да почакаме. :)

Колега ако потърсиш както трябва в интернет ще видиш, че за под 1 000 лв. можеш да си изградиш локална Даб мрежа. Естествено ако искаш да излъчваш с голяма мощност ще трябва малко по-голям бюджет, но и това е изпълнимо дори и за една малка фирма/физическо лице. Проблемът е, че няма "Ясна държавна политика" но не за излъчването ами за лицето, което трябва да излъчва и страхът да не влезнат нови играчи на пазара, които да протегнат ръце към УКВ рекламките. Колкото до качеството, в краткото време, в което лъчеше ДАБ+ музикален сигнал в София той беше доста по-добър като качество от наличните ФМ станции. Пък ми е и интересно какво се случва след решението ВАС и то не е ли задължително за КРС/СЕМ?
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 16 Фев 2019, 17:42

че за под 1 000 лв. можеш да си изградиш локална Даб мрежа

Не съм съгласен. Прочети брошурата посочена в поста от "az" там доста коректно са указани разходите за замяна на един 10 KW аналогов предавател с един 2,5kW ДАБ предавател, който би трябвало да го замени като територия на покритие.
Вярно е, че Harris са един от световните лидери в произодството на техника за радиоразпръсване и цените им са в горния край на скалата, но е вярно и че стабилно професионално покритие се прави с такъв тип техника. Или както го е казал простично народа - "с пръдня боя не става ".
Всички тези неща които съм писал по-горе се отнасят за изграждане на мрежа, която да покрие цяла Б-я.
Разбира се , че малка фирма или екип от любители може да стартира ефирно излъчване на ДАБ, но предполагам правите разлика от тестово излъчване и стабилно покритие на някаква територия.
nradkov
500+
500+

Мнениеот nradkov » 16 Фев 2019, 20:03

Може и да не си съгласен, ама прочети малко из бг форумите и ще видиш, че е възможно.
Поздрави, DXing.org
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 16 Фев 2019, 20:53

Единствено държавата ще може да финансира Dab в България
Едва ли някой частна радио станция ще дава луди пари за Dab излъчване при положение,че един интернет стрийминг е 100 пъти по достъпен ,като цена и като качество!
Да направим кефа на 50 радио фена и да пуснем Dab?
Интереса е нулев в България ,направете една анкета и питайте 100 човека биха ли слушали Dab радио,повечето няма да си купят приемници защото са доста скъпи и второ ,че всеки има таблет ,лаптоп и телефон на който си теглиш приложението и си пускаш радио
Повечето магазини в Бургас през компютъра си пускат радио ,а не чрез радио приемник
Да в 21 век сме и Dab радиото не е върха на сладоледа ,а един посредствен звук ,за който плащат големи суми собствениците на радиостанции и потребителите за скъп радио приемник !
daniel359
100+
100+

Мнениеот daniel359 » 16 Фев 2019, 21:17

Да напомня, че темата е, кога ще тръгне DAB+ радио в България, а не е за интернет радио. За интернет радиото и любителите му си има друг раздел във форума.
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 17 Фев 2019, 21:39

Айде Жоро спри се с този ВАС
Всички знаем ,че България не е готова още за Dab+
Хората нямат пари за ядене ,обаче Dab+ е по важен да стартира. Виждаме,че Fm радиото като цяло не се слуша ,а за Dab няма интерес към него...
Защо се натискате да стартира ,явно някой пак иска да тегли кредити по позната схема и после да не ги връща ... Защото едва ли частните радиостанции ще плащат за Dab+ която не се слуша поради скъпи радио приемници и високи суми .Единствено БНР и това измислено радио Deep без история ли ще слушаме на Dab+?
az
500+
500+

Мнениеот az » 17 Фев 2019, 21:51

К'ъф ти е проблема бе пич? Като не искаш да слушаш DAB+, ами не слушай! Недей обаче да пречиш на тези, които искат да слушат. И пак рИвеш за "тоз' беден народ". Все едно слушам КУрнелия Нинова.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 17 Фев 2019, 22:08

Естествено че е важен старта ,все пак трябва да се развива някакъв бизнес ..а не да се стои на едно място ..

Покрай Deep още колко радия има . ти е бедна фантазията 24 са ..

METRO DANCE
METRO HITS
METRO VIRTUOSO и други ..
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 17 Фев 2019, 23:58

Да видях ги ,но това са интернет радиостанции
+ Няколко локални с не добро реноме и некачествена радио продукция
Това радио Vox го пуснах да чуя какво излъчва,за съжаление много аматьорско звучи
От българските станции само City ,The Voice и Nrj заслужават Dab+ ... Останалото е пълен шит...
Нисък рейтинг ,а относно това което говорите за Dab+ ,че трябва да предлага разнообразие от стилове и качествена радио продукция обяснете ми как тези 24 радио станции ще го предложат ,само един компютър и winamp ли? Защото бичат само музика и от време на време някой кух водещ каже някоя простотия.
Без концепция не става човек :)
Още нещо да вметна в Англия ,няма интернет радио станции на Dab ,а защо в България искат да вкарат интернет радио станции на Dab? Къде в случая са органите да не позволяват новоизлюпени аматьори да се намесват в ефира ?
daniel359
100+
100+

Мнениеот daniel359 » 18 Фев 2019, 00:12

DAB радиоприемници има за пари по всеки джоб, както и AM/FM приемници с аналогова настройка по-скъпи от DAB/FM приемник. В очакване съм на dab+ имам и домашно и джобно dab+/fm радиопарати :).
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 18 Фев 2019, 00:32

Ами ако стартира като гледам отново боза в ефира,слушай ги тогава радио Vox + Deep :D
Направо да се обединят и правят Deep Vox :Happy
Ето сега пуснах стрийм на 80kbpss Аac+ обаче и доста обработка на звука за да се постигне горе долу добър звук....
http://78.129.224.13:14927/listen.pls :Clap
Доволен съм от резултата ,след като чух някой други станции
IDF
100+
100+

Мнениеот IDF » 18 Фев 2019, 00:53

rfan написа:От българските станции само City ,The Voice и Nrj заслужават Dab+ ... Останалото е пълен шит...

Какво значи „заслужават“? Много странен избор на дума, в крайна сметка, който иска да се разпространява по един или друг начин нека го прави и да не му се пречи. А още повече недоумение у мене буди, че изредените радиа не са „шит“.
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 18 Фев 2019, 02:27

Изброените радиа имат концепция и слушатели!
Така,че има нужда от тях в Dab muxa
А без Voxa и Deep може и да минем
Колко са слушателите на тези две станции ,около 100 човека не редовни слушатели....Естествено,че чрез манипулация ще ни кажат ,че имат 2000-3000 последователи в социалните мрежи,нищо че никой не е чувал за тях освен техните познати и приятели :D
Това е истината ...

Назад към