УКВ усилвател

Техника и технология
Аватар
nld
100+
100+

УКВ усилвател

Мнениеот nld » 28 Май 2005, 15:50

Не знам дали съм на подходящото място, но все пак:
http://www.dobrikit.dir.bg/page10a.htm#avtous
тук открих готови усилватели за автомобил и стационарни, продават се и в София по пазарите. Дали са ефективни, знам, че усилват доста и паразитните шумове, поне така беше преди време със старите усилватели. Ще се радвам да чуя и вашето мнение, щото мисля да си взема един за проба
Късото съединение прави силата!
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Re: УКВ усилвател

Мнениеот Enchev » 28 Май 2005, 16:02

[quote=""nld""]Не знам дали съм на подходящото място, но все пак:
http://www.dobrikit.dir.bg/page10a.htm#avtous
тук открих готови усилватели за автомобил и стационарни, продават се и в София по пазарите. Дали са ефективни, знам, че усилват доста и паразитните шумове, поне така беше преди време със старите усилватели. Ще се радвам да чуя и вашето мнение, щото мисля да си взема един за проба[/quote]
мм Аз в колата имам усилвател. Ами как да ти кажа, мисля че с него е по-добре. за модел и марка немога да кажа, тъй като на него нищо не пише.
А за тия другите стационарни FM усилватели освен че са една боза друго нищо не мога да кажа. Имах честта да пробвам един такъв, и остана много разочарован. никаква работа неми свърши, само омаза скалата.
Аватар
nld
100+
100+

УКВ усилвател

Мнениеот nld » 28 Май 2005, 16:18

Сигурно си видял колко струват, ще опитам тези дни с един такъв. Знам само, че сигналът не трябва да е много слаб и около станцията да няма други силни предаватели, щото наистина става боза. Поне така беше със старите у-ли, комбинирани с ТВ
Късото съединение прави силата!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

УКВ усилвател

Мнениеот ogibo » 28 Май 2005, 20:23

Е, а при мен в колата се получи боза. Явно трябва да си по-далече от предавателите. :evil:
ico_pol
1000+
1000+

УКВ усилвател

Мнениеот ico_pol » 30 Май 2005, 11:00

Ами, баща ми ми е разправял, че е слагал един такъв на неговия касетофон Респром и скалата станала бъкана от чужди радиа. Все едно си на КВ. Даже се появил и говора на К1. :)
M

УКВ усилвател

Мнениеот M » 07 Юни 2005, 11:16

Като става дума за усилватели, то мога да споделя и моя опит в тази насока. Значи правил съм и съм монтирал няколко до сега. Във всеки от случаите ефектът беше различен! От огромно значение са и селективността и чувствителността на тунера. Затова и някой може да ти препоръча усилвател, който при него работи супер а на теб да се окаже, че не ти върши работа! Първо трябва да разбереш, дали наблизо около теб няма РТВ кула или друг мощен предавател (...доколкото може да се каже МОЩЕН, за предавател в БГ... ;), особено на УКВ. Ако се намираш в тези условия, а искаш да усилваш слаби УКВ станции от целия обхват, то ще видиш голям зор! Най-доброто решение в този случай би бил един теснолентов (честотна лента 200 - 300 kHz) няколко стъпален усилвател с малошъмящи полеви транзистори и резонансени кръгове във всяко стъпало и възможност за едновременна точна пренастройка на честотата в резонансните кръгове! Изглежда условията станаха много, но ако са налице горните гадни обстоятелства, то само това те спасява! Има и още един проблем. Такова "чудо" трудно се намира на пазара! Трябва да търсиш някой приятел радиолюбител или професионалист, ако му се занимава, да ти свърши работа! Иначе, ако няма какво да ти "прави сечено", един едностъпален широколентов малошумящ(87.5 - 108) ще ти свърши добра работа.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

УКВ усилвател

Мнениеот ogibo » 08 Юни 2005, 12:25

А можеш ли да дадеш такава схема? Изображение
Anonymous

УКВ усилвател

Мнениеот Anonymous » 08 Юни 2005, 13:53

[quote=""ogibo""]А можеш ли да дадеш такава схема? Изображение[/quote]
Не мога да ти обещая със сигурност :( Пречертавах я отдавна от някакво списание, дори не си спомням кое беше. От известно време не се занимавам активно с електронна техника и всички схеми и чаркаляци съм набутал по разни шкафове и мазета, други съм раздал... Ще потърся все пак и ако я намеря, няма проблем да ти я дам!
M

УКВ усилвател

Мнениеот M » 08 Юни 2005, 14:40

Това по-горе бях аз...
И още нещо което се досетих за усилвателя - въобще не е удобен за ползване в автомобил или когато често се сменя приеманото радио. Причината е, че всеки път когато си настроиш тунера на някаква честота, трябва да пренастройваш и усилвателя на същата (със стандартен блок променливи кондензатори или варикапна настройка). В противен случаи или нищо не се чува, или сигнала е много подтиснат, вместо усилен! От това следва, че обхвата трябва да ти е добре познат, да знаеш кое радио на каква честота е и когато я избереш - да завъртиш настройката на усилвателя до получаване на качествен сигнал! Не е удобен и за монтаж при антената (със захранване по коаксиалния кабел), защото няма да е удобна пренастройката му, когато смениш приеманата станция.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

УКВ усилвател

Мнениеот ogibo » 08 Юни 2005, 16:21

Е щом не става за автомобил може и да нея търсиш. В къщи нямам проблеми, но в колата ми се губи някое и друго радио. Изображение
антената2
Нов
Нов

Мнениеот антената2 » 08 Юли 2016, 22:14

Последна промяна 1 на антената2, променена общо 29 пъти
Аватар
ste_fun
100+
100+

Мнениеот ste_fun » 05 Яну 2018, 22:49

Здравейте, преди години си играх с разни продавани по магазините усилватели, но резултата беше нищо и половина и се отказах. Тогава имах астра и отзад до антената намерих вграден такъв, захранван от радиото. Като го махнах не се случи нищо. Поиграх си с подобряване на контакта в куплунгите и т.н. и оттам мисля, че това е пътя, както и добрата антена. 8)
Не знам какво очакваш и целиш, но понякога труда не си заслужава и е само разход на време и средства. Пък и сега сме засипани с всякакви медии и уредби. За мен радиото в колата е звуков фон, който има алтернатива (CD,SD,USB) за час-два.

Назад към