РРТС "връх Ботев"

Предаватели, приемници, антени, радио-софтуер
Аватар
coolsat
100+
100+
Мнения: 142
Регистриран на: 30 Юни 2013, 16:04
Has thanked: 38 times
Been thanked: 13 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от coolsat »

Май доста народ сме се заблудили за Ботев, поне не и тези в трасето към Плевен.
Всичко останало като че ли лови от Априлци, бих казал че и аз съм се заблудил за приемите в Търновско,мислейки че са от Ботев.
fan_radio
100+
100+
Мнения: 263
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 28 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от fan_radio »

http://www.kazanlak-bg.info/index.php?o ... &Itemid=25

(Цифрова ефирна телевизия DVB-T) - РРТС Връх Ботев / сигналът е предназначен за северният регион Плевен/Ловеч и е възможно да бъде хванат в Казанлъшко/


Мукс1 - 41 - Bulgaria On Air
Мукс2 - 51 - bTV, Нова телевизия, TV7, News 7, Ring BG +1, bTV Lady +1, Diema Family +1
Мукс3 - 57 - БНТ1, БНТ2, БНТ1 HD


Така ли е наистина?
Аватар
plamen74
Нов
Нов
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Мар 2013, 22:12

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от plamen74 »

Не знам колко е вярно, но в този район муксовете не са така, а са по следния начин:

Мукс1 - 41 - БНТ1, БНТ2, БНТ1 HD
Мукс2 - 51 - Bulgaria On Air
Мукс3 - 57 - bTV, Нова телевизия, TV7, News 7, Ring BG +1, bTV Lady +1, Diema Family +1

А дали изобщо излъчва сигнал вр.Ботев? До като не се обяви официално само ще си чешем езиците! :D
fan_radio
100+
100+
Мнения: 263
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 28 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от fan_radio »

plamen74 написа:Не знам колко е вярно, но в този район муксовете не са така, а са по следния начин:

Мукс1 - 41 - БНТ1, БНТ2, БНТ1 HD
Мукс2 - 51 - Bulgaria On Air
Мукс3 - 57 - bTV, Нова телевизия, TV7, News 7, Ring BG +1, bTV Lady +1, Diema Family +1

А дали изобщо излъчва сигнал вр.Ботев? До като не се обяви официално само ще си чешем езиците! :D
Явно не - никъде връх Ботев не се споменава, в никакви официални документи, че е въобще точка за излъчване на която и да е ефирна цифрова телевизия. А в Румъния явно хващат от Русенската Левент Табия, няма друг смислен вариант... В Плевен пък предавателят е местен.
http://mmzin.com/?Coverage
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+
Мнения: 417
Регистриран на: 29 Юли 2005, 10:25
Местоположение: обл. Търговище
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от JukeBoxHero »

Нещо се размечтах. Ето какво покритие би направил ФМ предавател с мощност 100 киловата, излъчващ от тази точка. :D :o :Bounce :Drunk :Happy
Изображение
ozren69
500+
500+
Мнения: 784
Регистриран на: 23 Май 2014, 23:37
Местоположение: Плевен
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от ozren69 »

Не си се размечтал, горе долу и сега така стоят нещата като на твоята карта,някои хора се опитват да ме убеждават че е само 10 kw ,ама ще е много трудно да го докажат.Повече клони в момента към 100 kw.Поне в северозападна ,централна северна и чак в русенско е много трудно да се скриеш от Хоризонт и Христо Ботев ,че даже и от RDS-a oт връх Ботев.А и колеги от този и dxing форума имат приеми от връх Ботев и извън очертанията на горната карта.
gakal
100+
100+
Мнения: 473
Регистриран на: 04 Фев 2007, 15:04
Местоположение: Пловдив
Been thanked: 6 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от gakal »

10kW мощност на изхода на предавателя и близка до 100kW ERP ( ефективно излъчена мощност ) още по точно обясняват нещата. А картата вероятно е сметната с ERP...
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+
Мнения: 417
Регистриран на: 29 Юли 2005, 10:25
Местоположение: обл. Търговище
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от JukeBoxHero »

Използвах този сайт - http://lrcov.crc.ca/main/. Иска регистрация.
viliqnkopetkov
100+
100+
Мнения: 298
Регистриран на: 29 Апр 2021, 21:28
Has thanked: 15 times
Been thanked: 68 times

Re: РРТС "връх Ботев"

Мнение от viliqnkopetkov »

Откриването на РРТС "връх Ботев"

Източник: БТА https://www.bta.bg/bg/ot-arhivite/11639 ... na-stantsi

На 10 юли 1966 г. на най-високия връх в Стара планина – Ботев (2376 м), е пусната в експлоатация Радиорелейната и телевизионна станция „Връх Ботев“ (РРТС „Връх Ботев“). На откриването присъстват секретарят на Централния комитет на Българската комунистическа партия (ЦК на БКП) Митко Григоров, министърът на съобщенията Стоян Тончев, председателят на Комитета по културата и изкуството Павел Матев и др.

За времето си станцията е най-големият и модерен радиосъобщителен комплекс в България. Тя покрива с телевизионен и радиосигнал повече от половината територия на страната. Първоначално от съоръжението се излъчват двете програми на Българското радио – „Хоризонт“ и „Христо Ботев“ и програмата на Българската телевизия.

Изграждането на радио-телевизионния комплекс е определено като значително техническо постижение за периода. Президиумът на Народното събрание издава Указ за награждаването с ордени и медали на работниците и инженерите, които са участвали в построяването на съоръжението.

Създаването на комплекса е част от държавната политика на БКП за разширяване на телевизионното покритие в страната. Основната цел е до 1970 г. цялото население да получи достъп до телевизионни програми. За реализирането на тази задача е предвидено изграждането на радио- и телевизионни предаватели и на други планински върхове.

В бюлетин „Вътрешна информация“ на БТА четем за откриването на Радиорелейната и телевизионна станция „Връх Ботев“:

Основни насоки в развитието на народното стопанство на НРБ през периода на IV петилетка 1961–1965 година

София, 12 май 1962 г. /БТА/ (…) Да се осигури по-нататъшно развитие на съобщителните средства. До края на 1965 г. да се създадат телефонни връзки между всички населени места в страната с население над 200 жители и да се увеличи капацитетът на градските телефонни централи, а между по-големите градове да се внедри и полуавтоматично далечно избиране. Да се построи комплексна телевизионна и радиостанция на ултракъси вълни с честотна модулация на връх Ботев. (…)

***

Открит е най-модерният и най-голям в страната радиосъобщителен комплекс

Връх Ботев, 10 юли 1966 г. /БТА/ Залят от слънчева светлина, първенецът на гордия Балкан – връх Ботев посрещна днес скъпи гости от цялата страна – строители и монтажници, проектанти и други специалисти, много граждани и туристи. Тук дойдоха Митко Григоров, член на Политбюро и секретар на ЦК на БКП, секретарят на постоянното присъствие на БЗНС и министър на съобщенията Стоян Тончев, председателят на Комитета по културата и изкуството Павел Матев, завеждащият отдела „Изкуство и култура“ на ЦК на БКП Венелин Коцев, ръководители от Пловдивски окръг.

В 10:30 часа започна митингът.

Доклад по случай тържественото откриване на телевизионната и УКВ-ЧМ станция на връх Ботев изнесе първият заместник-министър на съобщенията инж. Иван Игнатов.

Той подчерта като много радостен факт, че от досегашната експлоатация на телевизионния предавател са потвърдени първоначалните предвиждания връх Ботев да покрие с телевизионна програма 50 на сто от територията на страната, т.е. да обслужи около 4 милиона зрители. В резултат на това трудещите се от В. Търновски, Търговишки, Русенски, Плевенски, Врачански, Пазарджишки, Пловдивски, Хасковски, Ямболски и Старозагорски окръзи приемат с високо качество програмата на Българската телевизия…

Инж. Ив. Игнатов изтъкна, че построяването на телевизионния предавател на връх Ботев е плод преди всичко на колективните усилия и ум на много наши специалисти и работници от министерството, от експлоатацията, от Института за проучване и проектиране „Транс проект“ и Научноизследователския институт на съобщенията. Всички технически решения за конструкции на съоръженията, строителството и др. коренно се отличават от класическото изпълнение. Тук всеки технически въпрос се е превърнал в научен и технически проблем. Затова всяко решение в проектирането и строителството на телевизионната станция е оригинално и нов принос в техническия прогрес.

От името на ръководството на Министерството на съобщенията най-сърдечно приветствие към всички строителни работници, монтажници, проектанти, инженери и специалисти отправи министърът на съобщенията Стоян Тончев. (…)

М. Григоров изтъкна, че днешното тържество е забележително събитие в нашата културна революция… Тази голяма придобивка е важен етап в достигането на голямата цел – през 1970 година в цялата страна да бъдат приемани телевизионни програми. Затова ЦК на БКП и правителството са поставили и друга много важна задача – през следващите години да се увеличи значително производството на български телевизори, които имат високи качества и се ценят не само у нас, но и зад границите на родината. Тези грижи за развитието на телевизионната промишленост ще допринесат през 1970 година в страната да затрептят четири-пет пъти повече малки екрани, отколкото през 1965 година. (…)

След това зам.-министърът на съобщенията инж. Ив. Аладжов прочете Указа на Президиума на Народното събрание за награждаване с ордени и медали на участниците в проектирането и изграждането на предавателите, а министър Ст. Тончев връчи наградите. (…)

Официалните лица се отправиха към сградата, където М. Григоров преряза лентата и обяви новия телевизионен и радиокомплекс за открит.
Публикувай отговор