Новини от СЕМ - 4.4

Какво прави (и не прави) администрацията?
Аватар
PatrioT
500+
500+

Новини от СЕМ - 4.4

Мнениеот PatrioT » 05 Апр 2007, 11:57

Не възразява Комисията за регулиране на съобщенията при спазване разпоредбите на Закона за далекосъобщенията да измени индивидуална лицензия № 101-00032 от 25.01.2005 г. за осъществяване на далекосъобщения чрез налична и/или нова далекосъобщителна мрежа за наземно радиоразпръскване на радиосигнали в гр. Ямбол, притежавана от “РАДИО ВЕСЕЛИНА” ЕАД.
Изменението на лицензията е както следва:
“Комисията за регулиране на съобщенията ИЗМЕНЯ индивидуална лицензия № 101-00032 от 25.01.2005 г. на “РАДИО ВЕСЕЛИНА” ЕАД, както следва:
• Изменя букви “а”, “б”, “в”, “е”, “ж”, “з” и “и” от Приложение 1 към лицензията така:
а) адрес : гр. Ямбол, връх “Асанбаир”, РРС Ямбол
б) географски координати:
- северна ширина: 42 N 26 53
- източна дължина: 26 E 47 47
в) надморска височина на кота терен: 513 m
е) максимална мощност на изхода на предавателя: до 200 W
ж) максимална ефективно излъчена мощност: до 700 W
з) вид на антенната система: тип на платната: Р3 N
и) максимална ефективна височина на антенната система: до 400 m
• Заменя “Приложение 3” от лицензията с “Приложение 3-01”
• Изменя Приложение 2 “Размер, срокове и начин на заплащане на таксите по лицензията”
Председател:

Мария Стефанов

И някой ако ми каже къде аджаба е Асан Баир ?!
Съвет за Електронни Малоумници
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Re: Новини от СЕМ - 4.4

Мнениеот mita6ki » 05 Апр 2007, 13:47

а какво ще рече ефективна мощност на излъчване
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 05 Апр 2007, 14:13

Ами както "предавателя" веднъж обясни, това е практическия ефект от приемането на сигнала - например в случая мощността на изхода на антената на предавателя може да е 200 Вт, но излъчена от височина 700 м ефекта на приемане от слушателите може да е като от предавател с мощност например 500 Вт. Височината на излъчване е обвързана с мощността.
Това има значение за спазване на нормативите за обхвата на разпространение на различните по вид радио станции - едни имат разрешение за по-голям обхват, защото са национални и тогава могат да излъчват и от връх Ботев, а други са локални и не трябва да се приемат надалече и затова не се разрешава да излъчват с по-големи мощности и от много високи точки.
Последна промяна 1 на R R П, променена общо 5 пъти
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 05 Апр 2007, 14:52

ясно  :da:
nasko-burgas
Нов
Нов

Мнениеот nasko-burgas » 07 Апр 2007, 22:06

Ами това значи че Веселина започва излъчване след месец два от РРС на Бакаджика и ще звучи в 3 области Ямб Слив и Бургаска на 91,1мхц а не както досега от хълма Боровец
Аватар
Xemyc
100+
100+

Мнениеот Xemyc » 07 Апр 2007, 23:05

Асанбайр е най-високата точка на възвишението Бакаджиците край Ямбол - там където е релейната станция.

Идеята е много добра - предвид височината и ниската равнинна околност, по поречието на река Тунджа. Без проблеми ще е за покриване на двата по-големи града - Ямбол и Сливен и отвоюване на много от българската граничните територии с Турция - Тополовград, Елхово, Болярово, Средец.... Сигнал ще има по целия участък от новата - бъдеща Автомагистралата - Ст. Загора, Нова Загора, Ямбол, Карнобат и Бургас. (ако не броим предавателите на 91.1 от Пловдив и Бургас), а навярно и в Хасково и Свиленград.

Браво! Първо е било желанието, сега има решение - чакаме по-скоро изпълнение! (както и пускането на новите 5 предавателя - нямам ни един вече пети месец ?????????? )
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Мнениеот predavatel » 08 Апр 2007, 17:16

Доколкото ми е известно, станцията на Бакаджиците е на БТК, досега е само част от радиорелейна линия и не е служила за излъчване на сигнали за "обществено" радиоразпръскване. Друг подобен пример е РРС Аида близо до Хасково, от където излъчва само Дарик Радио. А на същия ден, СЕМ е одобрил и други решения на КРС:

Не възразява Комисията за регулиране на съобщенията при спазване разпоредбите на Закона за далекосъобщенията да измени индивидуална лицензия № 101-02782-01 от 14.03.2007 г. за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за осъществяване на далекосъобщителна дейност наземно радиоразпръскване на радиосигнали в гр. Пазарджик, притежавана от “ФОКУС - НУНТИ” ООД.

“Комисията за регулиране на съобщенията ИЗМЕНЯ индивидуална лицензия № 101-02782-01 от 14.03.2007 г. на “ФОКУС - НУНТИ” ООД, както следва:

• Изменя букви “а”, “б”, “в”, “е”, “ж”, и “и” от Приложение 1 към лицензията така:
а) адрес : гр. Пазарджик, ВЕЦ “Алеко”
б) географски координати:
- северна ширина: 42 N 06 35
- източна дължина: 24 E 16 59
в) надморска височина на кота терен: 471 m
е) максимална мощност на изхода на предавателя: до 115 W
ж) максимална ефективно излъчена мощност: до 210 W
и) максимална ефективна височина на антенната система: до 300 m ...

Не възразява Комисията за регулиране на съобщенията при спазване разпоредбите на Закона за далекосъобщенията да измени индивидуална лицензия № 101-00070-01 от 03.10.2005 г. за осъществяване на далекосъобщения чрез налична и/или нова далекосъобщителна мрежа за наземно радиоразпръскване на радиосигнали в гр. Велико Търново, притежавана от “ФОКУС - НУНТИ” ООД.

“Комисията за регулиране на съобщенията ИЗМЕНЯ индивидуална лицензия № 101-00070-01 от 03.10.2005 г. на “ФОКУС - НУНТИ” ООД, както следва:

• Изменя букви “е” и “ж” от Приложение 1 “Параметри на мрежата” от лицензията както следва:

е) максимална мощност на изхода на предавателя: до 308 W
ж) максимална ефективно излъчена мощност: до 606 W ...

Второто решение е за увеличение на мощността на Радио Фокус за Велико Търново, но първото е за нов предавател над Пазарджик. Досега предавателя на Радио Оберон и Хот ФМ е в центъра на града, което и не предполага особено добър прием извън него. С това рение Фокус със сигурност ще се хващат много по-добре в цяла Пазарджишка област и предполагам в Пловдив.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна 1 на predavatel, променена общо 8 пъти
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 09 Апр 2007, 11:38

бе аз не чух никви отзиви за това радио (фокус-пазарджик)
нещо ще кажете ли, свири ли вобще  :)
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Мнениеот arhimed_bg » 10 Апр 2007, 12:33

R R П написа:Ами както "предавателя" веднъж обясни, това е практическия ефект от приемането на сигнала - например в случая мощността на изхода на антената на предавателя може да е 200 Вт, но излъчена от височина 700 м ефекта на приемане от слушателите може да е като от предавател с мощност например 500 Вт. Височината на излъчване е обвързана с мощността.
Това има значение за спазване на нормативите за обхвата на разпространение на различните по вид радио станции - едни имат разрешение за по-голям обхват, защото са национални и тогава могат да излъчват и от връх Ботев, а други са локални и не трябва да се приемат надалече и затова не се разрешава да излъчват с по-големи мощности и от много високи точки.

:-X
А пък аз си мислех че вечният двигател е фантастика - тия от КРС-то явно смятат че се произвежда фабрично!
п.п. Не можеш да консумираш 400вата (200вата на изхода на предавателя по кпд-то, което е най-много 50%) и изведнъж да излъчиш в антената цели 700 вата. Я да ми го обясни някой от тия "радио" специалисти!
  :Clap ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ :Clap
Божието - Богу! Кесаревото - Кесарю!
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 10 Апр 2007, 12:55

В този пример от антената не се излъчват реално 700 Вт, само ефектът на приемане е като за такава мощност. Това е само за сравнение.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 10 Апр 2007, 13:57

До Алхимед:

Антените имат така наречения коефициент на усилване. Мощност на изхода на предавателя и ефективноизлъчена мощност са съвсем различни параметри. Взима се предвид типа на антенната система, броя вибратори, вид вибратори и т.н.
КРС не са толкова неграмотни, колкото си мислите. Като цяло постановките им са издържани.
Аватар
geno vatanas
100+
100+

Мнениеот geno vatanas » 11 Апр 2007, 10:57

arhimed_bg написа:
R R П написа:Ами както "предавателя" веднъж обясни, това е практическия ефект от приемането на сигнала - например в случая мощността на изхода на антената на предавателя може да е 200 Вт, но излъчена от височина 700 м ефекта на приемане от слушателите може да е като от предавател с мощност например 500 Вт. Височината на излъчване е обвързана с мощността.

:-X
А пък аз си мислех че вечният двигател е фантастика - тия от КРС-то явно смятат че се произвежда фабрично!
п.п. Не можеш да консумираш 400вата (200вата на изхода на предавателя по кпд-то, което е най-много 50%) и изведнъж да излъчиш в антената цели 700 вата. Я да ми го обясни някой от тия "радио" специалисти!
  :Clap ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ :Clap

Явно че има да се учиш доста, но за твое успокоение не е късно щом се интересуваш ще ти обясня, че антената система (когато са една, две или повече антени) има усилване и когато на изхода на предавателя имаш 100W то на изхода на антената може да имаш 200W.
URN OFF THE SERVERS
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Мнениеот arhimed_bg » 12 Апр 2007, 10:04

Явно тия дето са измислили физиката са пълни профани, та покрай тях и аз. :P
Ще се опитам да преосмисля процеса на появяване на "ефективната" мощност. Така - значи, вземаме от трите посоки по 200 вата и ги наслагваме на посоката на излъчване - тогава ефективната мощност ще е 200+200+200+200=800 вата. Ок! Грешката от 100 вата явно е от загубите в атмосферата - когато вали или има смог, или ято врабчета се гонят и разсейват радиовълните...
...Впрочем като се замисля, ми идва на ум и един контролен въпрос - чисто лично се интересувам, защото ми дойде на ум грандиозна идея (за нея - по-късно!).
Та на въпроса - колко е максималната "ефективна" мощност която може да се "направи" в антената от един предавател с изходна мощност 100 вата? Дали ще мога да си го направя 10 мегавата? Отделно питам (само като питане де!) как ще я измеря тая "ефективна" мощност и къде - пред антената?, зад антената? ( впрочем зад антената не става - като сме взели от там 200 че и повече вата, стрелката на прибора току виж се дръпнала назад - явно трябва да показва ОТРИЦАТЕЛНА мощност - само колко съм умен - не съм ли велик?) и на колко разстояние от антената? на 1м, или на 100км? Или май в точката на приемане?( :Bounce)
Ако ми е много глупав въпроса - кажете си ми го направо - ама нали някога и глупаците грешат? Простено им е!
Впрочем един физик го е казал - Нилс Бор. Когато Хитлер му предложил да стане германски гражданин, за да подпомогне "атомната" програма на германците (Бор беше май датчанин) отговора бил: "Доволен съм че съм син на народ, достатъчно малък, за да върши големи глупости!"...
Добре поне че и СЕМ са малко хора... :Drinks :focus:
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 12 Апр 2007, 11:07

Много е смешно, когато някой се изказва неподготвен, ей така, щото като дете са му казвали, че има висока обща култура.

Не знам защо си мислиш, че радио науката е измислена от биолози, например.
Купи си, има една много хубава книжка, казва се "Наръчник по антени". Изключително приятна тухличка. Ще научиш доста неща.
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Мнениеот arhimed_bg » 13 Апр 2007, 09:05

Абе аз съм си радиодилетант от доста години, всичко ми е ясно (нали - обща култура), ама все пак нека се опита някой да ми опише установката с която мерят тая ефективна мощност бе хора! На изхода на предавателя - да! Ама вече от антената - как? Щото както ми казваше моят учител по обща култура в ТУ (училището за прикачвачи към тракторния техникум :G) когато нещо измериш точно - значи си в грешка, когато го мериш относително - значи си на прав път!
  :Tease
  (А Ротхамел си го имам като библия - и старото издание на бг, и последното му издание на deu! ::)
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Мнениеот predavatel » 13 Апр 2007, 09:35

Последна промяна 1 на predavatel, променена общо 13 пъти
Аватар
geno vatanas
100+
100+

Мнениеот geno vatanas » 13 Апр 2007, 09:51

arhimed_bg написа: Абе аз съм си радиодилетант от доста години, всичко ми е ясно (нали - обща култура), ама все пак нека се опита някой да ми опише установката с която мерят тая ефективна мощност бе хора! На изхода на предавателя - да! Ама вече от антената - как? Щото както ми казваше моят учител по обща култура в ТУ (училището за прикачвачи към тракторния техникум :G) когато нещо измериш точно - значи си в грешка, когато го мериш относително - значи си на прав път!
  :Tease
  (А Ротхамел си го имам като библия - и старото издание на бг, и последното му издание на deu! ::)

На практика с уред не може да се установи колко е ERP-то. Може да се измери напрегнатостта на полето в дадена точка, но и това е относително. Може би задават параметъра ERP чисто теоретично.
URN OFF THE SERVERS
Аватар
arhimed_bg
Нов
Нов

Мнениеот arhimed_bg » 13 Апр 2007, 10:40

Е това ми трябваше! Уикипедията е велико нещо - има си за всичко отговор - ама кой да се сети - една глава  не стига за всичко :Clap.
Благодаря на Радиатора ( :Old)за усилията да ми оправи общата култура - все пак успя! :Laugh.
На geno vatanas - вярно, мерят напрегнатост на полето - във и извън зоната на покритие според радиопроекта, позовавайки се на изчисления на база именно EPR, т.е. мощността на изхода на предавателя по усилването на антената (dBd!)
Еиии и аз да разбера нещо бе!
Благодаря Ви за усилията - и да се готвите пак - аз съм любознателен кретен с голяма (но недостатъчна) обща култура!
  Весел уикенд! :Drinks :up

Назад към