Как се прави антена за FM радио?

Техника и технология
InfoSiS

FM

Мнениеот InfoSiS » 19 Мар 2006, 23:23

обикновенна телевизионна антена за 5 канал върши чудна работа за УКВ радио
tonkostz
Нов
Нов

Мнениеот tonkostz » 23 Мар 2006, 17:32

Мен ме интересува има ли някъде схема на тия антени дето ги ползват радиостанциите с два или три дипола едно над друго.Как се свързват диполите?На какво разстояние са един0 от друг?Каде се слага така наречения "balun"?
KaBaPHaBoy

Предавател

Мнениеот KaBaPHaBoy » 29 Мар 2006, 15:43

Някой може ли да ми каже как мога да си направя предавател с които да предавам радио в блока, който живея?Освен предавател ще трябва ли нещо друго?ако някой може да помогне да пише във форума или на [email protected] :)
Anonymous

Мнениеот Anonymous » 29 Мар 2006, 16:23

НЕ Е МНОГО ЛЕСНО А И НЕ Е ЗА ДЕТСКА ИГРА
Anonymous

Мнениеот Anonymous » 13 Сеп 2006, 01:32

по въпроса за антените
всяка антена която приема може и да предава на съответната честота !
Има една книга на чичко Ротхамел тоз въпрос е разгледан преди много години.
А който иска наистина нещо да види и да научи изтеглете от Краснодарският саит програмата за моделиране на антени тя се казва
MMANA
приятно моделиране и внимавайте -глобите са много големи!
D-666

ANTENA

Мнениеот D-666 » 09 Окт 2006, 16:18

AZ IMAM ANTENA ZAPREDAVANE I VURSHI MN DOBRA RABOTA .ZA POVE4E INFORMACIA [email protected]
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Re: Как се прави антена за FM радио?

Мнениеот mita6ki » 27 Фев 2007, 16:11

еи MIRORUSE можеш ли да погледнеш от кой брой на "направи си сам" е това, защото аз имам доста броеве на тоя вестник  :)
mitkov
Нов
Нов

Проблемът ти не е в антената!

Мнениеот mitkov » 14 Мар 2007, 12:14

Anonymous написа:kak se pravi antena za radio  niakoi moje li da pomogne trudno li e ?
iskam antena s koiato da predavam radio ama ne6to neznam kak se pravi
a stava li s niakva druga antena primerno da go varja kam antena za kola ili niakva antena za tv
kajete ako niakoi znae

Де да беше проблемът ти само в антената!!!...

Познавам много такива като тебе, които си мислят, че радиотехниката е просто нещо.

Да, ама не! Само невежите хора си мислят, че всичко е просто - като тях!!!  :Chair

Като се научиш как се прави антена, после ще има да се чудиш как се прави предавател. После ще има да се питаш как се настройва и така нататък, и така нататък.

И ако все пак си поумнял поне малко и след като ти свършат парите, ще разбереш, че тези неща не стават само с ентусиазъм. Дори не стават само с много знания.

И ако все пак се намери, кой да подкрепи шантавите ти идеи с пари и специалисти, дано да си поумнял поне малко, за да си зададеш въпроса: "И за какво ми е всичко това? - За да показвам на света, че съществувам!?! Или нещо друго?"
Аватар
the_heaven
500+
500+

Мнениеот the_heaven » 14 Мар 2007, 13:01

Някой май е станал с д. си нагоре днес?!  >:D
Кой както си го направи живота! На който не му харесва - да се изнася!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 05 Апр 2007, 18:58

MIRORUSE написа:
mita6ki написа:еи MIRORUSE можеш ли да погледнеш от кой брой на "направи си сам" е това, защото аз имам доста броеве на тоя вестник  :)
Mиташки  антената е публикувана във вестник Направи Сам  броят от 02.1989 . Ако го нямаш този брой , аз намерих моят - мога да го сканирам и да ти го пратя , ако искаш
Благодарско за антената. При първа възможност ще я пробвам. :Drinks
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 07 Апр 2007, 18:09

Ако някой сканира и качи някъде въпросната страница от вестника ще съм му много благодарен  :da:
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!

www.dxing.org - Форумът на България за DX-маниаци!
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 11 Апр 2007, 19:33

ех, имам 30тина броя и от 89 ги има всичките точно без 2
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 09 Сеп 2007, 18:23

MIRO_RUSE, зачетох се в форума и ми стана интересно за тази SWAN антена която казваш че ползваш от оня стар вестник, аз навремето я бях правил, не знам дали е същата, с онзи четворен дипол свързан кръстосано и сложното съгласуване на която даваха сериозно усилване но уви това което даваха изобщо не успях да го постигна. Тя имаше тясна лента на пропускане но за усилване изобщо я нямаше, не повече от 4-5 децибела. Бях я правил за 43-ти канал на Сръбската телевизия, изпълнението ми беше перфектно, с медни пръчки запоени на гетинаксова платка, абе изпипано по размери но ефекта никакъв. Не знам за ниски честоти дали не е било по рационално. Допусках че поради високите честоти и 5 милиметровите пръчки е било възможно да се е стеснила много честотната лента на пропускане или да е избягала в страни от канала, доста си пойграх с нея на терасата на приемане на 39 канал от Шумен но нищо съществено. Така че ти вероятно получаваш насочване и предполагам усилване но правил ли си съпоставка с обикновен дипол на слаб далечен сигнал за да си сигурен в усилването?! Иначе признавам за насоченост не бях виждал по добър ефект, малко в страни и всичко изчезва.  :Wave
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 09 Сеп 2007, 19:36

От личен опит мога да ви препоръчам китайските ТВ антени с вграден усилвател които се въртят с моторче.За ТВ сигнали не мога да се похваля с някакъв сериозен ефект -усилените отразени сигнали не правят картината по добра, но за УКВ ефекта бе поразяващ-хванах отдалечени на 200-250 км предаватели и то с много добро качество. :Horray
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 09 Сеп 2007, 23:06

Нямам пълна представа какви са тези антени но предполагам са като тези с паничките отзад и са широколентови което мисля няма да ги прави подходящи. Разсъждавайки, с идеята да усилва голям диапазон, като антена едва ли има голямо усилване, а всичко вероятно е съсредоточено в усилвателя след нея, в смисъл че тя не усилва полезен сигнал преди да го поеме усилвателната част. Предимството при нея е че се пренебрегват загубите по кабела и ако на този усилвател се постави обаче ДОБРА антена ефекта ще е изненадващ щом сега си доволен. Ти приемаш далечни сигнали които вероятно ще приемеш по същия начин ако включиш тунера непосредствено за антената а може и по добре ако тунера ти е с по малошумящо входно стъпало. Не знам дали ме разбираш, много е важно да се усили полезен сигнал преди да се подаде на каквото и да е после устройство а това вече е до антена която в случая липсва. И има едно НО, такова решение е добро в район без силни сигнали, в смисъл че ако има близки мощни предаватели всичко може да се обърка. Но ме заинтересува най вече моторчето за въртене и ако можеш да ми дадеш ориентация къде ги има тези антени защото съм си мислил да си търся някакво такова устройство? И ако желаеш кажи ми къде живееш и от къде приемаш тези далечни предаватели за които споменаваш?  :Wave
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 10 Сеп 2007, 15:30

Прекалено са нежни тези китайчета. Видях с очите си как се срути една такава антена под тежестта на два гълъба.Ето нещо по-сериозно, стига да го намериш де.
http://www.pctinternational.com/channel ... tator.html
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 11 Сеп 2007, 00:16

Интересно приятелю, но по-тънките пръчи значи още по тясна лента! А и това което ти си получил като ефект значи че нищо различно от мен, тая антена нямаше почвече от 5 до 7 децибела усилване. А що се отнася до станиола бая шоколади съм изял, използването му само може да изолира дадена честота, в смисъл ако искаш да отрежеш нещо което пречи но не подобряваш общото усилване, или честота която те интересува, то като не идва от антената станиола няма от къде да ти го докара.  :da:
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 12 Сеп 2007, 09:53

Ами антената за 43-ти канал беше тази която ти е на картинката която си сканирал с четворния вибратор и 5 ли 6 директора, не помня. Ти пък как хващаш почти целия дециметров е едноканална антена? Да нямаш скица на такава за целия децимертов, тя пък интересно какво усилване ще има?! Я я обърни за проба на запад и кажи дали ще ти излезе 43-ти от Дели Йован Сърбия!? Преи години с Суона сутрин ми излизаше добре.
От Русе, забрави ли  :Wave
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 12 Сеп 2007, 13:38

Те разликите в размерите не са големи но с промяната им постепенно резонансните качества се изместват. Всяка антена лови всяка честота но въпроса е какво усилва на нея. Може да си уцелил на късмет с тези антени, аз не успях да докарам усилване, само насоченост.
Белград 2 би трябвало да си го хванал на 23-ти канал от Дели Йован, той върви комплект с 43-ти и е единствения възможен най нисък в тази част на България, ако не са пуснали нещо друго разбира се но се съмнявам. За 21-ви нямам информация, мисля че само в София се гледа на такъв нисък канал. На 25-ти Б2 идва с по голямо ниво от Тупижница но нали пишеш че има вече някакъв Румънски на него канал. Наскоро засякох 25-ти доста добре в село Езерче с антена към Ботев, 30 градуса разлика. Аз съм хващал Сръбски UHF предаватели на 23, 25, 27 и 43-ти. И като правиш проби обади се да се включвам и аз  :up
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 12 Сеп 2007, 18:43

Какви усилватели ползваш, аз на времето толкова много търсих но нищо интересно, купих си един дециметров тунер за телевизор Електрон и го направих на двустъпален усилвател и го сложих горе до антената, появи се по едно време един Румънско производство но само един приятел успя да се сдобие с него, да призная обаче моя тунер май по добре се справяше с слабия сигнал. На мен Сърбите ми бяха интересни защото всъщност бяха единственото интересно в ефира :da: Когато ги приемах Румънците имаха телевизия по 2 часа само вечерта, нашата първа бе от 10 до 13 и после от 17 до 24 часа а втора от 18 до 23 часа. Като се сетя колко филми и музика съм зяпал нощем направо започва да ми липсва онова време, сега не гледам толкова  :up  Към 90-те нощем започнаха да излъчват MTV когато никой тук не знаеше че такава програма съществува, явно си по малък от мен и късно си започнал по покривите иначе много щяха да те блазнят  :da:

Назад към