Re: Университетски радиостанции

Какво прави (и не прави) администрацията?
rado86

Университетски радиостанции

Мнениеот rado86 » 10 Юни 2007, 14:13

Някой може ли да ми кажа какви са процедурите по създаването на ефирно университетско радио? Има ли някакви преференции или всичко е по реда, по който кандидатстват и частните радиостанции? Става въпрос за държавен университет.
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 10 Юни 2007, 14:25

да бе гледам Алма матер и сега в бургас ще се прави някакво ноео университетско радио на Бургаски свободен сигурно да има и още някаде
rado86

Мнениеот rado86 » 10 Юни 2007, 21:01

Създаването на университетско радио от самия университет ли зависи? За Алма Матер не знам, но мен ме интересува може ли Шуменския университет да пусне най-накрая студиото си като действаща радиостанция.
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 10 Юни 2007, 23:22

ами не знам пораспитай натам насам
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Мнениеот predavatel » 11 Юни 2007, 21:09

Няма никакви преференции за университетски радиостанции. По закон, радиостанции, излъчващи програма с обществен характер би трябвало да получават пари от събираните радио-ТВ такси, но държавата още не е измислила начин как точно да събира такива такси. Затова в България все още не съществуват обществени радио или телевизионни програми - държавните станции се финансират директно от държавния бюджет, а търговските оператори се издържат от реклама. За ефирна честота по принцип се кандидатства в СЕМ (http://www.cem.bg), които организират конкурс при заявен интерес и наличие на свободна УКВ честота. В Шумен и региона, предстои в следващите няколко месеца да се освободят няколко честоти, след като бъде спрян един стар ТВ предавател, засега пречещ на радиоефира. Така, че ако искате да правите ефирно университетско радио, сега му е времето да подготвите добър проект и да подадете заявление в СЕМ с желание за организиране на конкурс.
Аватар
rado86
Нов
Нов

Мнениеот rado86 » 26 Авг 2007, 11:28

Би ли се състояла някаква форма на конкурс ако има само един кандидат за ефир?
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 26 Авг 2007, 20:04

С тези университетски и училищни радия е супер тъпо. Трябва наистина да имат преференции. Айде добре за FM ще си платят няма как, но поне да става по някаква по-бърза процедура. Казвате, че като обществена медия на тях трябва да им се плаща - това едва ли ще стане в България. По-добре като обществена медия да не плащат пари за лиценз на музиката. Пък и то като се замислиш това си е чиста реклама и за авторите. Едва ли някой изпълнител ще има нещо против да му се въртят песните по някоя медия, която не си е платила примерно, защото те и без това не им плащат от ПРФОН и Music Autor.
Аватар
djpapy
100+
100+

Мнениеот djpapy » 04 Окт 2007, 17:27

Mi neznam.. struva mi se che za 1 malak grad trqbva nemoje da se iskat gramadni i sumari pari. a i v kraina smetka uchilishtnite i uneversitetskite radiq .. ne pehelqt nishto ....  nerazbiram shto za vsi4kov  taq smotana bg iskat kinti .. da mu e*b mai*ta. Kfo tolkova ?  Te ne poehelqt , sledovatelno  nqkoi trqbva da se brakne za seriozna suma ot sobstveniq si djob za da plati na prfoncite i unez drugite... Ili da se nameri nqkoi sponsor... Wsi`ko w tazi Bg e taka omatono che nqnam dumi!  :da:
www.tvoetoradio.net
The Best Dance Music From The 90's And Today!
World Server:
www.online.tvoetoradio.net
World Serve 64kbps:
www.mobile.tvoetoradio.net
BG Server: http://79.98.108.173:8010/radio.m3u
БНР
Нов
Нов

Мнениеот БНР » 06 Окт 2007, 15:48

само мога да вметна, че радио Аура преди да стане университетско радио (на амер.университет) беше едно от най-добрите в БГ през 90-те години. Беше!
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 07 Окт 2007, 00:47

БНР написа:само мога да вметна, че радио Аура преди да стане университетско радио (на амер.университет) беше едно от най-добрите в БГ през 90-те години. Беше!

През май месец бях в Благоевград и ми направи впечатление, че честотата на Аура си дремеше на носеща, а от време на време се чуваше насичащ сигнал. Те имат ли изобщо предавнаия, защото в кратките моменти, когато сигналът беше ОК, не чувах никакъв човешки говор?
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 07 Окт 2007, 00:50

rado86 написа:Би ли се състояла някаква форма на конкурс ако има само един кандидат за ефир?

Не си мисли, че ако се обяви конкурс, вие ще сте единствените кандидати за Шумен. Една голяма част от т. нар. "национални" радиовериги ще проявят интерес за излъчване и в твоя град.
Аватар
georgi bancov
1000+
1000+

Мнениеот georgi bancov » 22 Дек 2007, 17:06

MIRORUSE написа:
rado86 написа:Някой може ли да ми кажа какви са процедурите по създаването на ефирно университетско радио? Има ли някакви преференции или всичко е по реда, по който кандидатстват и частните радиостанции? Става въпрос за държавен университет.

Събирате се група ентусиасти , изръчквате малко кинти от без това празният студентски джоб , за да си спретнете едно предавателче и скоквате в ефира на FM като пирати :Pirate
Друго какво да ви кажа ! То държава няма - ние институции искаме , че сме и нагли да ги караме да работят ! Не ни е срам !!!

Смешно нали!
В САЩ абсолютно всеки университет и колеж си има радиостанция на ФМ и СВ.
:)
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 23 Дек 2007, 14:51

Да, но ние все пак живеем в България. Честито :D
Аватар
georgi bancov
1000+
1000+

Мнениеот georgi bancov » 02 Фев 2008, 18:05

chebaev написа:Да, но ние все пак живеем в България. Честито :D

Е прав си chebaev! :D
Dano uspee da si naprawi университетско радио :dirol :da: , дори и да е пиратско! :Pirate :scare
rado_shumen
Нов
Нов

Мнениеот rado_shumen » 30 Май 2008, 19:24

Нали мога да ви се похваля? От този Понеделник (02.06.2008), от 14 часа в програмата на интернет младежко радио ORV ще звучи продукция на Шуменския университет. Ще си имаме собствена програма :)

Засега не можем да звучим в ефира, но благодарение на ORV ще звучим в нета :Clap
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 30 Май 2008, 20:49

UGLY_BOY написа:
БНР написа:само мога да вметна, че радио Аура преди да стане университетско радио (на амер.университет) беше едно от най-добрите в БГ през 90-те години. Беше!

През май месец бях в Благоевград и ми направи впечатление, че честотата на Аура си дремеше на носеща, а от време на време се чуваше насичащ сигнал. Те имат ли изобщо предавнаия, защото в кратките моменти, когато сигналът беше ОК, не чувах никакъв човешки говор?

Забрави го това радио. Нищо не става от него. В интерес на истината от време на време излъчва по нещо, но кога точно никой не знае. А няма да се учудя ако съвсем е спряло.
rado_shumen
Нов
Нов

Мнениеот rado_shumen » 30 Май 2008, 22:43

MIRORUSE, ние си имаме студентско предаване по Радио Шумен :) Вече 9 месеца го водим! Но явно това не ни стига :Beee и решихме да си направим собствена програма, от собственото студио на Унито и така... Пък и ще мога да се изявявам зад пулта ;D
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 31 Май 2008, 11:34

В общи линии всяко уважаващо себе си радио би заделило седмично по 2-3 часа за студентско или ученическо предаване, както е в Радио Шумен, но едва ли биха могли да отделят всеки ден по 3 часа примерно студентски блок или нещо подобно за да могат да се изявят повече студенти.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 31 Май 2008, 19:09

chebaev написа:В общи линии всяко уважаващо себе си радио би заделило седмично по 2-3 часа за студентско или ученическо предаване

Това пък откъде следва?!?
Аватар
chebaev
500+
500+

Мнениеот chebaev » 01 Юни 2008, 02:06

Adv написа:
chebaev написа:В общи линии всяко уважаващо себе си радио би заделило седмично по 2-3 часа за студентско или ученическо предаване

Това пък откъде следва?!?

Ами следва от там, че се обръща малко внимание на студентите според мен.
Ще попитам така, по колко радиа съобщават кога и къде има студентски партита? Има инициативи и кампании които се организират от студенти, а не им се дава гласност според мен достатъчно. Ето за това трябва да има и предавания за такива неща, да не говорим, че в другите държави си имат цели студентски радиа. То и тук има, но не съм убеден дали функционират правилно.

Назад към