А какви са правилата?

Ефирът на България и съседните страни - за радиоприемането вкъщи и в колата, със сложни антени или с радиото на телефона, феноменални далечни приеми и изненадващи пробиви над Стара планина
Аватар
Xemyc
100+
100+

А какви са правилата?

Мнениеот Xemyc » 19 Мар 2006, 20:22

Искам да ви питам нещо?!
Какво разбирате под понятието радиото Х се приема или не се приема в града У? Говоря разбира се за радиа които не се излъчват от същото населено място, а от друго. Примерно: Добре се приема с обикновен тунер в стайни условия със стайна антена или в кола като се движи човек из града е добре с леки шумове или на едно място в грда излиза идеално в друг квартал въобще няма сигнал или нещо друго....
Какво мислите вие? :unknown:
Или какво е общоприетото?
Аватар
ogibo
1000+
1000+

А какви са правилата?

Мнениеот ogibo » 20 Мар 2006, 12:50

Ами аз ги описвам според това, което хващам в колата и около централния час на града, понеже местото е по-ниско. С две думи възможно най-лошото място за приемане.
Аватар
Xemyc
100+
100+

А какви са правилата?

Мнениеот Xemyc » 20 Мар 2006, 23:31

Оставам с впечатлението, че повечето мнения дадени тук са субективни. Нормално е при положение, че повечето от нас не разполагат със специализирана апаратура за да може да се измери поне интензитета на полето. Където я има такава нещата са ясни.
Отдавна разглеждам форума, от скоро се регистрирах. Готов съм да дам данни за град Ямбол и на юг от него по-различни от това което са дадено от админа. Ясно е, че и аз ще съм субективен, но до колко?
Е аз това ви питам - кой как дава оценките, та и аз да зная как да дам моите?
ico_pol
1000+
1000+

А какви са правилата?

Мнениеот ico_pol » 20 Мар 2006, 23:37

Ами аз ги давам, според това, дали има съскания на стерео, дали има стерео въобще, има ли смушения на моно и т.н.
Иначе, според мен това с кар аудио да се засича какво къде се приема според мен не е много коректно, защото въпросните приемници са с пъти по - добри от стационарните.
Аватар
Георги
1000+
1000+

А какви са правилата?

Мнениеот Георги » 22 Мар 2006, 10:05

[quote=""ico_pol""]
Иначе, според мен това с кар аудио да се засича какво къде се приема според мен не е много коректно, защото въпросните приемници са с пъти по - добри от стационарните.[/quote]

Значи - не е 'коректно' да има по-добри приемници? :shock:
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
predavatel
1000+
1000+

А какви са правилата?

Мнениеот predavatel » 22 Мар 2006, 10:31

[quote=""Xemyc""]Какво разбирате под понятието радиото Х се приема или не се приема в града У?[/quote]
Обикновено хората тук обясняват къде, с какъв приемник и с какво качество се хваща. Общо правило няма, но за обикновения слушател (който не търси радио от 100-200км) важи нещо такова: радиото да се приема стерео или просто стабилно качество в по-голяма част от населеното място със чрез най-обикновено портативно радио.
Естествено, DX-форумци сканират с високочуствителни приемници, специални антени, усилватели или на места като Черни връх, но това наистина е друго, нали?
ico_pol
1000+
1000+

А какви са правилата?

Мнениеот ico_pol » 22 Мар 2006, 10:37

[quote=""Георги""][quote=""ico_pol""]
Иначе, според мен това с кар аудио да се засича какво къде се приема според мен не е много коректно, защото въпросните приемници са с пъти по - добри от стационарните.[/quote]

Значи - не е 'коректно' да има по-добри приемници? :shock:[/quote]
Не е коректно да се изнася информация за радиа, приемани с такива приемници и да не се упоменава това. Защото в Троян може и да се приемат 2-3 радиа с кар аудио, но ако застана до теб с портативния си китайски приемник освен Хоризонт, Христо Ботев и Лиани друго няма да мога да хвана. А, все пак това е справочна информация. Колкото и да е на добра воля, все пак няма да е зле да се уточнават няко неща.
Аватар
Георги
1000+
1000+

А какви са правилата?

Мнениеот Георги » 22 Мар 2006, 20:27

А, сега разбирам - не са виновни по-добрите приемнци, а техните собственици, които не ги споменават. :psycho:
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
tonkostz
Нов
Нов

А какви са правилата?

Мнениеот tonkostz » 21 Апр 2006, 07:33

Кар аудио приемниците не са от най-добрите.
Anonymous

А какви са правилата?

Мнениеот Anonymous » 24 Апр 2006, 22:06

Ако изключим професионалните те са едни от най-чувствителните. А с добре настроена антена нещата стават още по-добре. А и лесно можеш да видиш какво се приема на различни места.... :da:
Аватар
M-SAT
Нов
Нов

А какви са правилата?

Мнениеот M-SAT » 25 Апр 2006, 22:21

има ли ТОЛКОВА голямо значение ?

аз съм тествал всички станции в моя град указани от този сайт и всички се хващат добра (някой не толкова,но това е нормално),и не съм хващал други в колата или в стационарно положение.
Телекомуникационен специалист
ВЕНЦИ

А какви са правилата?

Мнениеот ВЕНЦИ » 07 Май 2006, 12:52

Според мен трябва да се даде пояснение - под "хващане" на радиостанция би трябвало да се разбира постоянното й приемане /например в кола/. Останалите сигнали, които са много слаби и са най-интересни, би трябвало да се опишат, че могат да се засекат, но временно и трудно. Иначе, така, както се описват радиостанциите,някои, ако няма представа за ефира на София, например, би си помислил, че тук се приемат нормално радиостанции от всички съседни страни, както от Копитото, едва ли не.

Назад към