Помощ за ТВ антена

Техника и технология

Помощ за ТВ антена

Мнениеот kele6 » 11 Апр 2008, 17:42

Здравейте!

Имам следният проблем: старата антена се скапа и сега търся да си купя нова, но каква :Hmmm . Живея в гр. Сливница (30 км западно от София), в един от крайните квартали , като се има предвид ,че точно където съм аз има гора, която заглушава сигнала. Та въпросът ми е какво ще ми препоръчате да взема, за да може спокойно да хващам ефирните канали ( Канал 1 , Btv, Nova) ? Антената ще се монтира на един прът около 3-4 метра. Окачквам вашите идеи...

Мерси предварително на отзовалите се :Horray
kele6
Нов
Нов

Re: Помощ за ТВ антена

Мнениеот ogibo » 11 Апр 2008, 18:03

Гората едва ли може да ти заглуши сигнала. Ако си доволен от старата потърси същият модел, ако ли не гледай да не е от тези китайските с моторче, че не са много стабилни. Едно врабче да ти кацни и се разпада.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 11 Апр 2008, 20:52

kele6 написа:Здравейте!

Имам следният проблем: старата антена се скапа и сега търся да си купя нова, но каква :Hmmm . Живея в гр. Сливница (30 км западно от София), в един от крайните квартали , като се има предвид ,че точно където съм аз има гора, която заглушава сигнала. Та въпросът ми е какво ще ми препоръчате да взема, за да може спокойно да хващам ефирните канали ( Канал 1 , Btv, Nova) ? Антената ще се монтира на един прът около 3-4 метра. Окачквам вашите идеи...

Мерси предварително на отзовалите се :Horray

От къде приемаш сигнала? На кои канали?
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот kele6 » 11 Апр 2008, 21:38

Еми, би трябвало да е от РРС Сливница (приема от РРТС Копитото) :-\ Иначе за каналите си нямам на идея...
kele6
Нов
Нов

Мнениеот Мишо » 11 Апр 2008, 23:36

ogibo написа:Гората едва ли може да ти заглуши сигнала. Ако си доволен от старата потърси същият модел, ако ли не гледай да не е от тези китайските с моторче, че не са много стабилни. Едно врабче да ти кацни и се разпада.

Много правилно си го написал. Моята за няма и две години се разпадна напълно... Иначе преди да сложа китайската,ползвах една турска антена,от тези с чинията и честно казано нямах никзкви проблеми.
Мишо
Нов
Нов

Мнениеот Lupus » 12 Апр 2008, 08:03

kele6 написа:Еми, би трябвало да е от РРС Сливница (приема от РРТС Копитото) :-\ Иначе за каналите си нямам на идея...

Най-вероятно К1 е в метровия диапазон, а другите са в дециметровия. Трябва ти антена, която да покрива и двата. Последно виждах такива да се продават в Технополис. За да е добър сигнала, антената трябва да е добре насочена и свързана с приемника с качествен кабел и елементи. Понякога се налага ползване на усилвател, ако сигнала е слаб или кабела от антената до телевизора е твърде дълъг.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Логопериодична антена

Мнениеот Пипката » 27 Апр 2008, 06:51

Имай предвид, че съвсем скоро в България ще бъде въведено цифрово разпръскване (всъщност отдавна трябваше да се е случило) на съвсем други честоти. За да ти бъде полезна антената още много години ти препоръчвам логопериодична антена. Нужно е честотната лента на антената да покрива изцяло следните телевизионни обхвати: III, IV и V. Добре е да предвидиш като перспектива при закрепването възможност за обръщането и на вертикална поляризация. Свързването на антената става със симетриращо устройство - някои антени си го имат вградено. Антената трябва да бъде заземена - обикновено си има заземителна клема.

Успех! :)
Пипката
Нов
Нов

Re: Логопериодична антена

Мнениеот Lupus » 27 Апр 2008, 11:25

Пипката написа:Имай предвид, че съвсем скоро в България ще бъде въведено цифрово разпръскване (всъщност отдавна трябваше да се е случило) на съвсем други честоти. За да ти бъде полезна антената още много години ти препоръчвам логопериодична антена. Нужно е честотната лента на антената да покрива изцяло следните телевизионни обхвати: III, IV и V. Добре е да предвидиш като перспектива при закрепването възможност за обръщането и на вертикална поляризация. Свързването на антената става със симетриращо устройство - някои антени си го имат вградено. Антената трябва да бъде заземена - обикновено си има заземителна клема.

Успех! :)

Логопериодичната антена в неговия случай е добро решение, но има проблем - ще трябва да си я изработи. Не съм виждал поне аз скоро да се продават такива на пазара. И защо му е симетриращо устройство, когато коаксиалния кабел свързан там, където са най-късите елементи (предния край на антената) и подведен успоредно на двете носещи шини играе ролята на съгласуване?
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Пипката » 27 Апр 2008, 21:01

Lupus написа:Логопериодичната антена в неговия случай е добро решение, но има проблем - ще трябва да си я изработи. Не съм виждал поне аз скоро да се продават такива на пазара. И защо му е симетриращо устройство, когато коаксиалния кабел свързан там, където са най-късите елементи (предния край на антената) и подведен успоредно на двете носещи шини играе ролята на съгласуване?

Играе ролята на съгласуване, но не е. Това е същото, все едно да свържеш оплетката на коаксиален кабел към единия извод на сгънат или класически дипол, а жилото - към другия извод. Импедансът на логопериодичната антена е колкото на полувълнов вибратор - 73 ома симетричен, а на кабела - 75 ома несиметричен. Самата логопериодична антена конструктивно представлява паралелна фидерна линия, на която са поставени полувълнови вибратори така, че всеки за част от честотната лента е в резонанс, а по-дългите играят ролята на пасивни елементи - рефлектори. Вълновото съпротивление на линията е избрано равно на това на полувълнов вибратор за да има съгласуване с елементите. Електромагнитната енергия се разпространява само в посока от по-дългите към по-късите елементи, поради което единият край на паралелната линия, където е най-късия вибратор е извода на антената, а другият край се дава на късо и се заземява (там е най-дългия вибратор, който играе единствено ролята на рефлектор). За симетриращо устройство е удобно да се ползва балун-трансформатор. Може да се ползва балун-трансформатор от адаптер 300/75 ома, като се преаранжират изводите му.
Пипката
Нов
Нов

Мнениеот martintzvetomirov » 27 Апр 2008, 21:10

Пипката написа:(...) дипол (...) Импедансът (...) логопериодичната (...) полувълнов вибратор (...) фидерна линия (...) полувълнови вибратори (...) пасивни елементи - рефлектори (...) Вълновото съпротивление на линията (...) съгласуване с елементите (...) паралелната линия (...) най-късия вибратор (...) на късо и се заземява (...) симетриращо (...) балун-трансформатор (...) преаранжират (...)

Леле горкият човечец... Той просто попита каква антена да си сложи ???
Изображение
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 27 Апр 2008, 21:49

@Пипката,
Тия сложнотии за обикновен телевизор са напълно излишни! И как ще преаранжираш изводите на балуна за да съгласува от 73 ома на 75 ома???
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Пипката » 27 Апр 2008, 22:55

Lupus написа:@Пипката,
Тия сложнотии за обикновен телевизор са напълно излишни! И как ще преаранжираш изводите на балуна за да съгласува от 73 ома на 75 ома???

От простотии (това като антоним на "сложнотии" ;) ) има много случаи когато някой си купува антена, свързва я "хей така" и после пише по форумите какъв "боклук" е. И аз като бях още дете си бях свързал логопериодичната антена директно (някой "умник" го беше написал и в упътването) и я бях изкривил от въртене без да постигна задоволително качество на сигнала. Чак като се пообразовах малко ми хрумна, че резултата може да е от липса на съгласуване. Сега е с балун-трансформатор и разликата от преди е забележима (преди беше видимо по-зле, отколкото с вътрешна антена :-[ ). Изводите на балуна се преаранжират така:
От страната 300 ома двете 150-омови линии, с които е навит ферита са свързани последователно, а средната точка е заземена. Това свързване трябва да се преправи на паралелно без да се заземява, като е много важно да се спази полярността. Входният импеданс и от двете страни на получения трансформатор е 75 ома, но от едната страна можем да свържем симетричния извод на антената, а от другата страна - несиметричния кабел, т.е. имаме симетриращо устройство. Съпротивлението на антената 73 ома пък идеално се вписва в обхвата на толеранса на съпротивлението както на коаксиален кабел 75 ома, така и на двата паралелно свързани симетрични кабела, с които е навит балуна.
Пипката
Нов
Нов

Мнениеот Lupus » 27 Апр 2008, 23:08

Пипката написа:

От простотии (това като антоним на "сложнотии" ;) )
......................

Къде виждаш простотията? Човека пита от къде да си купи антена, за да гледа телевизия в гр. Сливница, ти му развиваш теории надълго и широко... Нямам възражения относно познанията ти, но твоето е да обясняваш на гладен човек как се готвят трюфели... Очаквам сега да постнеш теорията как се изчислява тази антена за да покрие III, IV и V обхват и как да си я изработи.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Пипката » 28 Апр 2008, 00:03

Lupus написа:Къде виждаш простотията? Човека пита от къде да си купи антена, за да гледа телевизия в гр. Сливница, ти му развиваш теории надълго и широко... Нямам възражения относно познанията ти, но твоето е да обясняваш на гладен човек как се готвят трюфели...

Странно ми се вижда как следните две неща могат да бъдат написани от един и същи човек:
Lupus написа:За да е добър сигнала, антената трябва да е добре насочена и свързана с приемника с качествен кабел и елементи. Понякога се налага ползване на усилвател, ако сигнала е слаб или кабела от антената до телевизора е твърде дълъг.

Т.е. караш човека да купува усилвател преди да си оправи съгласуването, откъдето излизат няколко децибела отгоре.
А теориите ги развивам на теб. ;)
Пипката
Нов
Нов

Мнениеот bubic » 28 Апр 2008, 03:10

Пипка,можеш ли да поясниш как се разпространява индуктираната енергия озад-напред,т.е.,от по-дългите елементи,към по-късите.Но извън въпроса,аз мисля,че логопериодичната антена е спо-слаби качества от Яги-антените,особено теснолентовите,особено при далечно приемане.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 28 Апр 2008, 07:55

Пипката написа:
Lupus написа:Къде виждаш простотията? Човека пита от къде да си купи антена, за да гледа телевизия в гр. Сливница, ти му развиваш теории надълго и широко... Нямам възражения относно познанията ти, но твоето е да обясняваш на гладен човек как се готвят трюфели...

Странно ми се вижда как следните две неща могат да бъдат написани от един и същи човек:
Lupus написа:За да е добър сигнала, антената трябва да е добре насочена и свързана с приемника с качествен кабел и елементи. Понякога се налага ползване на усилвател, ако сигнала е слаб или кабела от антената до телевизора е твърде дълъг.

Т.е. караш човека да купува усилвател преди да си оправи съгласуването, откъдето излизат няколко децибела отгоре.
А теориите ги развивам на теб. ;)

Странно ти се вижда, защото не се опитваш да вникнеш в основната идея на постовете ми. А тя е човека да си купи необходимите елементи - антена, кабел, ако се наложи и усилвател за да гледа телевизия.
Ти му говориш за съгласуване, за вълнови съпротивления и прочие термини, от които той може и да няма никаква представа. Той просто иска да гледа телевизия, а не да си изработва антени, да ги съгласува, да ги симетрира и да им мери параметрите. Погледни на нещата от тази страна и ще разбереш смисъла на написаното от мен. ;D
@bubic,
В конкретния случай логопериодичната антена е по-доброто решение именно поради своята широколентност. Иначе трябва да слага две или три Яги антени, да изравнява и смесва сигнала.... Абе "Дявол на магаре" :D
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот deni » 27 Апр 2009, 23:10

Пипката написа:... Сега е с балун-трансформатор и разликата от преди е забележима (преди беше видимо по-зле, отколкото с вътрешна антена :-[ ). Изводите на балуна се преаранжират така:
От страната 300 ома двете 150-омови линии, с които е навит ферита са свързани последователно, а средната точка е заземена. Това свързване трябва да се преправи на паралелно без да се заземява, като е много важно да се спази полярността. Входният импеданс и от двете страни на получения трансформатор е 75 ома, но от едната страна можем да свържем симетричния извод на антената, а от другата страна - несиметричния кабел, т.е. имаме симетриращо устройство. Съпротивлението на антената 73 ома пък идеално се вписва в обхвата на толеранса на съпротивлението както на коаксиален кабел 75 ома, така и на двата паралелно свързани симетрични кабела, с които е навит балуна.

Балун трансформатора не е ли само за метрови вълни???
Двете жички, които са свързани към обща точка и към нея е свързана оплетката на коаксиалния кабел какво ще ги правим?
Какво ще рече да се свърже паралелно? Едната жичка от входа да мине през ферита и да се свърже към точката срещу нея, без да минава през другата дупка на ферита или нещо друго?

Пипката написа:Играе ролята на съгласуване, но не е. Това е същото, все едно да свържеш оплетката на коаксиален кабел към единия извод на сгънат или класически дипол, а жилото - към другия извод. Импедансът на логопериодичната антена е колкото на полувълнов вибратор - 73 ома симетричен, а на кабела - 75 ома несиметричен. Самата логопериодична антена конструктивно представлява паралелна фидерна линия, на която са поставени полувълнови вибратори така, че всеки за част от честотната лента е в резонанс, а по-дългите играят ролята на пасивни елементи - рефлектори. Вълновото съпротивление на линията е избрано равно на това на полувълнов вибратор за да има съгласуване с елементите. Електромагнитната енергия се разпространява само в посока от по-дългите към по-късите елементи, поради което единият край на паралелната линия, където е най-късия вибратор е извода на антената, а другият край се дава на късо и се заземява (там е най-дългия вибратор, който играе единствено ролята на рефлектор). За симетриращо устройство е удобно да се ползва балун-трансформатор. Може да се ползва балун-трансформатор от адаптер 300/75 ома, като се преаранжират изводите му.

Това означава ли, че на първият най-къс елемент трябва да свържа единият извод на балун-трансформатора, а на последният най-дълъг елемент-другият извод на балун-трансформатора?
Написано е, че другият край се дава на късо и се заземява. А какво правим с извода за заземяване, който е разположен някъде по средата на моята логопериодична антена и на две места ли трябва да се заземява?
Изображение
deni
500+
500+

Мнениеот Lupus » 28 Апр 2009, 08:25

@deni,
Не му се връзвай на глупостите на Пипката! Ако ти се чете за Балун трансформаторите - влез тук: http://www.educypedia.be/electronics/transformertypesrf.htm и чети на воля. А ако ме послушаш, за свързване на логопериодична антена не ти трябва Балун трансформатор.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 29 Апр 2009, 04:35

Вълчо,в други ден ще ти изпратя едно съгласуващо устройство с молбата да го разглобиш и анализираш на публиката,разбира се ще пуснеш и снимки,интересно е според мен. Много е малко,компактно и ако прецениш,че е качествено,ще купя още. А докато го получиш(човека пристига в петък),дай съвет какво да направя,като на един лампов приемник,на малките честоти,в началото на диапазона Средни вълни,ми излизат последните станции от визоките честоти(края на диалазона). Дали не са въртени ТКръгове. Дибра идея ли е първо да сменя лампите,благодаря.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот BoskoIgic » 19 Авг 2009, 11:19

Korisnik pod nickom MiskoBor vam preporu?uje:
http://www.rotoantenna.com/indexsr.html
ROTO ANTENA je vi?estruko jeftinije od do sada poznatih re?enja za prijem TV signala iz vi?e razli?itih pravaca.

ROTO ANTENA je namenjena za prijem VHF i UHF TV signala. Antena poseduje malo?umni poja?ava? proizveden u SMD tehnologiji. Poja?anje antene od 15dB na VHF i 20-25 dB na UHF podru?ju, obezbedjuje kvalitetan prijem u urbanim sredinama sa jakim poljem kao i u onim udaljenim od predajnika.

ROTO ANTENA je pravo re?enje za prijem TV signala u dolinama ili na objektima ni?im od okoline, gde se ?esto moramo zadovoljiti prijemom ne direktnog ve? reflektovanog signala.

ROTO ANTENA ima ugao prijema TV signala cca: 330°, ?to je sa drugim antenama te?ko ostvariti. Ovaj ugao prijema omogu?ava rotator antene koji se nalazi u setu i ima brzinu 4-5 obr/min. Napajanje antenskog poja?iva?a i motora rotatora obavlja se preko koaksijalnog kabla. Rotator antene se pokre?e pritiskom, a zaustavlja otpu?tanjem tastera daljinske komande. Motor ima ugradjen grani?nik koji po dostizanju navedenog ugla rotacije (cca: 330°), ili nailaska na fizi?ku prepereku automatski menja smer obrtanja antene. Komfor u upravljanju antenom omogu?ava kabl du?ine 10m, koji povezuje komandni taster sa napajanjem motora rotatora. Prvo se na prijemniku izabere ?eljeni, unapred memorisani kanal, potom pritiskom na taster vr?imo rotaciju antene do najboljeg prijema. Ako po prebacivanju na slede?i kanal imamo dobar kvalitet prijema nije potrebno rotirati antenu. Kod rotiranja antene pri jakom signalu dolazi do smene dobrog i ne?to slabijeg prijema, dok kod slabih signala mo?e do?i do nestanka prijema. Tada ne menjaju?i kanal treba nastaviti sa rotacijom antene sve do ponovnog prijema ?eljenog kanala. Ovo je postignuto posebno projektovanim parametrima antene (ugao prijema, odnos napred/nazad).

ROTO ANTENA se vrlo lako montira na vrh ve? postavljenog antenskog stuba uz pomo? dvostruke obujmice. Setu pripada i 15m koaksijalnog kabla kojim se povezuje antenski poja?iva? sa napajanjem.

TEHNI?KE KARAKTERISTIKE
Tip: EY 1000. Du?ina antene: 745 mm. Boja: ?uta. Napajanje:
Poja?ava?:
12-15 V.DC
(100 mA)
Rotator:
12-15 V.AC
(250 mA).
Frekvencija: 45-860 MHz. Ugao rotacije: 330°.
Poja?anje: VHF~15 dB, UHF~20-25 dB. Brzina rotiranja: 4-5 obrtaja/min.
Br. Elemenata: 10. Potro?nja: 3 W.
Odnos napred/nazad: 15-23 dB. Napajanje rotatora: Preko koaksijalnog kabla.
Ugao prijema H 35-45° V 45-55°. Daljinska kontrola: Preko kabla.

Sa tom antenom ?e? verovatno primiti i PRO.BG na 55. kanalu, a mo?da i TV7 na 53. kanalu, i GTV na 41. kanalu.
BoskoIgic
100+
100+

Назад към Предаватели, приемници, антени