Може ли някой да ми даде параметри за FM антена?

Техника и технология
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 12 Апр 2005, 20:58

Може ли да ми дадете параметри за FM антена? Ще съм ви много благодарен, защото да се приемат радиа в Троян ти трябва нещо повече от някаква жичка, а за сега никой не може да ми даде конкретни данни. Благодаря предварително! :)
Аватар
iliyan
500+
500+

Re: Може ли някой да ми даде параметри за FM антена?

Мнениеот iliyan » 12 Апр 2005, 23:04

Като не стане с жичка, пробвай с кабел! Дължината и сечениео имат значение!

А, сега видях, че не ти върши работа. Пробвай с някакъв антенен усилвател за UHF/FM. Не знам точно, не ми се е налагало чак такива действия да предприемам.
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Re: Може ли някой да ми даде параметри за FM антена?

Мнениеот ogibo » 14 Апр 2005, 00:45

[quote=""ico_pol""]Може ли да ми дадете параметри за FM антена? Ще съм ви много благодарен, защото да се приемат радиа в Троян ти трябва нещо повече от някаква жичка, а за сега никой не може да ми даде конкретни данни. Благодаря предварително! :)[/quote]
Взимаш стаината антена от телевизоро и я изпъваш.Едната пръчка да гледа земята другятя към дедяти госпот.Има зночени коя пръчка на къде гледа но ще прабваш.Само антената едвали ще ти риши проблема трябвати и дабър приемник.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 14 Апр 2005, 17:10

Мерси много на всички! :) Това за стайната антена не съм се замислял в смисъл, за това да насоча едната пръчка надоло, а другата на горе. Самоче...като се замисля, пък стайната на телевизора ми е само с една пръчка и...поне на цифровия тунер на уредбата ми не върши кой знае каква работа. Но, иначе има логика едната пръчка да сочи нагоре, а другата към земята. Преди време един приятел ми беше пратил някаква рисунка на нещо такова. Въпросната антена беше с 4 пръчки. Едната сочи нагоре, а другите 3 са под 45 градуса спрамо нея, сочейки към земята. За жалост нямах никакви параметри. Пишеше само, че ми трябвало някакво стандартно гнездо, което...върви му разбери размерите. Занм също, че оплетката на коаксиалния кабел се свързва със долните 3 пръчки, а сърцевината с единичната. Ако имате на идея какво е това и можете да ми помогнете...супер ще сте! :) Такъв вид антена съм виждал по заводите, ако мога да ви подсетя.
Колкото до радиото, мисля, че е повече от добро. То е много стара Hi - Fi стереосистема Scnieder. Мисля, че е добра, защото и бях вързал около 5 метра линеен кабел и хващаше слабо Фреш, а през ноща и Дарик, на стерео. Е, поне индикатора светеше стерео. Също и едно румънско радио (да не повярваш), което се лови учудващо добре за Троян. Така обаче се приема само от някои краища на стаята. Ако се премести кабела се губи сигнала.Със старите линейни кабели от покрива обаче не се подобрява нищо, което ме навежда на мисълта, че трябва антена, а не някакво кабелче. :)
Аватар
iliyan
500+
500+

Мнениеот iliyan » 14 Апр 2005, 18:17

[quote=""ico_pol""]Мисля, че е добра, защото и бях вързал около 5 метра линеен кабел и хващаше слабо Фреш, а през ноща и Дарик, на стерео. Е, поне индикатора светеше стерео. Също и едно румънско радио (да не повярваш), което се лови учудващо добре за Троян.[/quote]

За Фреш и Дарик се учудвам, а за румънското радио го вярвам напълно да се хваща добре!
ахнах си половинката от подписа. Но вие си знаете за въпросните. Не искам да се занимавам с тях и аз не искам същото от тях. ДОБРИЯТ ТОН НАД ВСИЧКО!!!Изображение
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 14 Апр 2005, 21:01

Въпросната антена с 4 пръчки се използва предимно за радио връзка примерно от таксита и се свързва към майката. Има голямо значение размера на самите пръчки за различните MHz. За стайната антена, ако нямаш размерите са пръчка 80 см. разстояние между двете пръчки 5см. оплетката на кабела се хваща на пръчката, която гледа надолу. Има и по сложни антени, които ловят и по добре, но са с остра насоченост. Представляват като ТВ антени за метровия обхват, но са доста по-големите елементи и също са насочени нагори. Ако те интересуват ще потърся схеми за тях.
П.С. Щях да забравя. Слабия сигнал се търси с ходене. У нас в едната стая хващам едни в другата други радия.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 14 Апр 2005, 23:05

Напълно съм съгласен за слабия сигнал. В съседната на моята стая хващам с един VEF 221 с неговата антена Фреш и то...е, има доста смущения, но се разбира за какво иде реч и каква музика се пуска. :) Със същия приемник във моята стая се хваща, но още по - слабо, а като го повдигна на половин метър от тавана (стаите са ни доста високи, над 3 метра)и хваща по - чисто. Та...това ме навежда на мисълта, че ми трябва по - скопосна антена, от някакъв кабел, свързан както и да е с каквото и да е(в смисъл, подобие на антена). :)Та, затова е цялата тази тема. Според мен доста голямо влияние оказва и това, че покривът на къщата ми е покрит с керемиди, които са на циментова основа (незнам дали са газобетон или някаква бетонна смеск), защото това отразява доста голяма част от сигнала, и като се има в предвид, че по - голямата част от вълните на по - далечните радиа ми идват по - скоро отгоре, а не както на тези, които излъчват локално...незнам, но мисля, че и това оказва влияние и затова ми трябва антена. :)
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 14 Апр 2005, 23:10

Ще пречи ли, ако пръчките са закпрепени към стената? А, ако можеш да намериш параметри и на други антени ще съм ти наистина благодарен. :)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Апр 2005, 12:23

[quote=""ico_pol""]Ще пречи ли, ако пръчките са закпрепени към стената? А, ако можеш да намериш параметри и на други антени ще съм ти наистина благодарен. :)[/quote]
Не знам знаеш ли устройството на ТВ антената, затова обяснявам накратко. Отпред се разполагат директорите-служат за усилване на сигнала следва вибратора и най отпред е отразителят. Директорите могат да са 3 или 1. Първата антена е с по един директор вибратор и отразител. Размери междо елементите директора - 320мм. - вибратор - 460мм – отразител. Размерите на отделните елементи директор1260мм отразител 1720мм. Вибратор дължина 1450мм извиваш и разстоянието трябва да е 80мм.
Ако тази не ти върши работа другата е по-мощна с 3 директора. Разстояние Директор 1 - 390мм – директор 2 – 370мм – директор 3 – 400мм – вибратор – 650мм – отразител. Размери на елементите директор 1 - 1250мм директор 2 – 1280мм директор 3 – 1300мм вибраторът е като на предната антена отразител 1650мм.
Дано успееш да разбереш схемите. Елементите трябва да гледат нагоре както при стайната антена. А по първата час от въпроса няма проблем да е закрепена на стената, но е добре да е отвън.
P.S. Свързването на кабела трябва да се съгласува U с коляно от коаксиален кабел дълго 1030мм. Трите оплетки се свързват заедно и се заземяват. Двата средни кабела се свързват към вибратора.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 15 Апр 2005, 12:49

Ами...виждал съм ТВ антени, но не претендирам, че разбирам нещо. Баща ми е спецът и той ми дава препоръките, но той е малко от старата школа и не е много в час с УКВ 87.5 - 108MHz. По принцип унас той е правил всички антени за телевизора, но... според него би трябвало да има някаква разлика между тази за ТВ и УКВ, защото второто работи на по - ниска честота. Та... да видим дали съм разбрал: предполагам, че под директор разбираш пръчките, които седят най - отпред на антената (баща ми им вика ребра), вибратора(пак според баща ми: дипол) е извита пръчка под много тясна елипса(макар, че не е точно елипса),а отразителя е пръчка, подобна на ребрата, която седи зад вибратора. Ако ме разбираш и това си се опитал да ми обясниш... това е много добре. Все пак ще се консултирам с експерта удома. Предполагам, че ще ми каже същото, каквото си се опитал да ми обясниш. Само не мога да разбера, какво имаш в предвид да гледат елементите нагоре!?:) Ако тази антена е като тези по покривите...не трябва ли самата конструкция да е в хоризонтално положение и да е насочена в посока сигнала? Все пак много ти благодаря за информацията. Най - накрая някой да ми даде нещо по - конкретно. Дано тези данни ми свършат работа! :)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Апр 2005, 13:18

Правилно си разбрал за устройството. Значи антената се насочва към предавателя, но елементите неса хоризонтално, а вертикално. А разликата между ТВ и УКВ антена е в размера. Отразителят е дълъг почети 2м. Доста са обемисти тези антени. Не знам видели ми PS, че го писах малко по-късно.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 15 Апр 2005, 15:05

Да, видях това за У - коляното. Мисля, че то ще ми свърши най - добра работа на първо време, защото унас имам един голям дипол, който е, за УКВ(за жалост само него имам) и който ми се струва, че е голям коклото ти ми казваш(макар баща ми да твърди, че е са старото УКВ). А У - коляното върши доста добар работа. Унас, като си купихме (най - накрая) нов телевизор и зор видяхме с антената, защото стария Електрон и с медна жица хващаше, а този Филипс, който си взехме беше супер капризен. Та, баща ми направи У - коляно с едно парче коаксиален кабел и картината светна. :)А, иначе виждал съм такива антени, като тази с единия директор, но така и не се намери човек, който да ми каже как да си направя:). Наистина са доста големички спрямо тези за ТВ. Просто няма място за сравнение. На нашата антена за ТВ дипола (вибратора) е поне с 10 - 15 см по - къс от този дипол, който имам за радио. :)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Апр 2005, 18:40

За другото УКВ 64-74 МНz размера на дипола е 2020 мм. а у коляното е 1415мм. Не знам предавали някое радио там и затова не ти давам размерите за него.Сега забелязах, че не съм дал сечението на алуминиевите тръбички. 10 – 20 мм.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 15 Апр 2005, 21:22

1 сантиметър! Не е ли малко много! Поне тези антени унас са...някъде около 4-5мм. Незнам, но...дали има някъде да се продават такива тръбички?
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 16 Апр 2005, 01:30

В книгата, от която гледам схемата пише “диаметърът на тръбите е 10 – 20 мм.” Лично не съм пробвал антената и да ти кажа и на мен ми се вижда голям диаметъра. :roll:
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 17 Апр 2005, 20:38

Да ти подосажам още малко. Въпреки, че си ми дал повече от изчерпателна информация, били ми дал малко информация за тази книга. Ще ми се да знам коя е и да се опитам да я намеря. :)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 18 Апр 2005, 11:01

[quote=""ico_pol""]Да ти подосажам още малко. Въпреки, че си ми дал повече от изчерпателна информация, били ми дал малко информация за тази книга. Ще ми се да знам коя е и да се опитам да я намеря. :)[/quote]
Книгите всъщност са две. “Стерео декодери” Живко Желязков издателство Техника от 1983 г. Тук е схемата на антената, но явно коаксиалния кабел още го е нямало, та за У коляното намерих в “най-доброто от вестник направи сам”2 на същото издателство от 1989 г.
И пиши как е хваща ли и за една Троянска сливова изкарахме ли?
:D :D
M

Мнениеот M » 18 Апр 2005, 13:40

Po princip s diameryra e svurzan edin drug faktor nare4en koeficient na skysqvane i toi ne e samo mehani4en, no v tvoq slu4ai tova edva li 6te e ot sy6testveno zna4enie. Taka 4e sys sy6tiq uspeh moje da polzva6 i trybi s diametyr da re4em 8 mm
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 19 Апр 2005, 18:07

[quote=""ogibo""][quote=""ico_pol""]Да ти подосажам още малко. Въпреки, че си ми дал повече от изчерпателна информация, били ми дал малко информация за тази книга. Ще ми се да знам коя е и да се опитам да я намеря. :)[/quote]
Книгите всъщност са две. “Стерео декодери” Живко Желязков издателство Техника от 1983 г. Тук е схемата на антената, но явно коаксиалния кабел още го е нямало, та за У коляното намерих в “най-доброто от вестник направи сам”2 на същото издателство от 1989 г.
И пиши как е хваща ли и за една Троянска сливова изкарахме ли?
:D :D[/quote]
Mnogo mersi! :) 6tom konstruiram ne6to 6te dam raport za rezultatite! :) Pyk...moje da ima i za cqla damadjana rakiq:P
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 09 Май 2005, 12:48

Малко обратна информация! 8) Значи...тази антена с двата елемента (единия, дето гледа надолу, а другия нагоре) не ми свърши работа. Е, твърде е вероятно и аз да не съм направил нещо както трябва, но...поне за пръчките съм 100% сигурен, че съм им докарал размерите (80 см). Иначе, нямах коаксиален кабел и я вързах с линеен (2-3 лева са сериозна сума за моята фирма :) ). Колкото до разстоянието...може би е с 2-3мм по - малко между пръчките, но...незнам. Как ли не я въртях не става! А, в прочен с нея доста добре почнаха да се приемат румънските радиа, но пък Фреш изчезна тотално. Иначе като вържа един дипол за въпросния кабел и го изнеса извън стаята (закачам го на най - високото черчеве на прозореца ми, като го отворя) почва да се приема Фреш, ама не ми говори как. Та, това е! За жалост големите антени не съм се опитвал да конструирам, защото нямах коаксиален кабел и предпочетох да събера пари първо за него и после да правя антената. А, и да питам още нещо. Под размера на дипола, нали се разбира неговата ширина след огъването. Или се има в предвид дължината на самата пръчка преди да се огъне? Според мен е първото, но... да попитам за всеки случай. :)

Назад към