Радио Витоша

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Студио UQ
Нов
Нов

Re: Радио Витоша

Мнениеот Студио UQ » 20 Юли 2021, 20:27

Станало е радио за по-бавни песни, копира западните радиостанции.

Докато Радио Енерджи е уникално, защото никой друг не се придържа към класически ДЕНС саунд.

Ако знаете какво е денс музика въобще и на теория и на практика.

RnB, Hip Hop не е денс музика.

За мен Витоша деградира, а не се развива. Лично мнение.
Аватар
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 20 Юли 2021, 20:42

hot_fan написа:Първо, Витоша винаги, или поне през последните години, винаги е било Hot AC станция, като в момента продължава да бъде такава.

В презентации пише, че е тръгнало като Hot AC. На сайта им има това:
https://www.radiovitosha.com/page/za-nas
От 1999 г. Радио Витоша излъчва самостоятелна 24-часова програма и се утвърждава като лидер в музикалния формат CHR. На 5 декември 1999 г. стартира сутрешното шоу „Тройка на разсъмване“.

На 16 април 2004 г. Радио Витоша започва излъчване и извън столицата - Бургас 96.7 MHz, Варна 92.6 MHz, Добрич 96.6 MHz, Плевен 106.1 MHz, Пловдив 97.0 MHz, Благоевград 93.6 Mhz.

През 2005 г. Радио Витоша става част от европейската медийна компания „SBS Broadcasting Group“. Форматът на „Новото Радио Витоша“ продължава да е Mainstream CHR с „Музиката, която те кара да се раздвижиш“, „Винаги хитове и нова музика“, „Най-добрата музика сега“.

Според публичния регистър на СЕМ е Hot AC, но самото радио се представя като CHR години наред, малко съм объркан. Освен да си е сменило курса в последните години. Били Хлапето и Демо съм ги чувал по Витоша, също и Salty на Рут Колева, нямам усещането нещо кой знае колко да е спестено. Това за разликата в типовете аудитория на двете радиа е вярно, Енерджи се цели в хората на маса и на по чашка, като по малко странен начин се опитва да си отмъкне от Веселина, докато Витоша се цели в който дойде, без да е много ясно дефинирано. В Google търсих и ми се показа дори това: "Радио Витоша е HOT AC станция - формат, който излъчва най-горещите хитове и хитовете от последните 15 години." Сити не прави нещо по-различно, само че то е CHR...

@hot_fan, музикална култура се възпитава в училище, а там не знам да се изучават в учебниците по музика Били Хлапето и Демо, Махмут Орхан или старите трансчета от преди 20 години. Музикалният вкус вече е различен от музикалната култура, защото може да не ти харесват само стандарти, той е функция на средата, в която попадаш, и музиката, която се слуша в нея. Музикалният вкус не е музикална култура и когато редящият плейлистата го кефи нещо, това не означава, че ме възпитава на музикална култура. Ама не ми обръщайте внимание, драскам си глупости и туй то. :Bounce
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 20 Юли 2021, 20:45

Какво значи копира западните станции?
Пуска се това, което е актуално и се харесва в момента.
Това, че някой в Енерджи, което за съжаление има твърде много честоти в България, живее някъде в миналото, си е негов проблем.
Има си формати и е хубаво да се следват. Денс радиата ги няма вече и няма да ги има вече, поне в България, защото няма пазар за тях. Едно време и Фреш беше различно, но вече е като всички останали, та и по-зле. Времената се променят, променя се и вкуса на масовата аудитория. Аз продължавам да твърдя, че в момнета Витоша е единствената HOT AC станция, която наистина звучи по начин, по който трябва да звучи едно такова радио.
Студио UQ
Нов
Нов

Мнениеот Студио UQ » 20 Юли 2021, 20:47

Възразявам относно репликата за "старите трансчета".

Това са легендарни, класически песни като Tiesto - Just Be или Delerium - Silence.

Хората мечтаят това да върви сега по радиото всеки ден.
TodorMiliev
Нов
Нов

Мнениеот TodorMiliev » 20 Юли 2021, 20:54

Къде пише, че Витоша е денс радио?

Студио UQ написа:Станало е радио за по-бавни песни, копира западните радиостанции.

Докато Радио Енерджи е уникално, защото никой друг не се придържа към класически ДЕНС саунд.

Ако знаете какво е денс музика въобще и на теория и на практика.

RnB, Hip Hop не е денс музика.

За мен Витоша деградира, а не се развива. Лично мнение.
Студио UQ
Нов
Нов

Мнениеот Студио UQ » 20 Юли 2021, 20:54

Ами това казвам - беше :D Вече не е :D
TodorMiliev
Нов
Нов

Мнениеот TodorMiliev » 20 Юли 2021, 20:56

Не сме искали да бъде.

Студио UQ написа:Ами това казвам - беше :D Вече не е :D
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 20 Юли 2021, 20:58

Meloman № 1 написа:
hot_fan написа:Първо, Витоша винаги, или поне през последните години, винаги е било Hot AC станция, като в момента продължава да бъде такава.

В презентации пише, че е тръгнало като Hot AC. На сайта им има това:
https://www.radiovitosha.com/page/za-nas
От 1999 г. Радио Витоша излъчва самостоятелна 24-часова програма и се утвърждава като лидер в музикалния формат CHR. На 5 декември 1999 г. стартира сутрешното шоу „Тройка на разсъмване“.

На 16 април 2004 г. Радио Витоша започва излъчване и извън столицата - Бургас 96.7 MHz, Варна 92.6 MHz, Добрич 96.6 MHz, Плевен 106.1 MHz, Пловдив 97.0 MHz, Благоевград 93.6 Mhz.

През 2005 г. Радио Витоша става част от европейската медийна компания „SBS Broadcasting Group“. Форматът на „Новото Радио Витоша“ продължава да е Mainstream CHR с „Музиката, която те кара да се раздвижиш“, „Винаги хитове и нова музика“, „Най-добрата музика сега“.

Според публичния регистър на СЕМ е Hot AC, но самото радио се представя като CHR години наред, малко съм объркан. Освен да си е сменило курса в последните години. Били Хлапето и Демо съм ги чувал по Витоша, също и Salty на Рут Колева, нямам усещането нещо кой знае колко да е спестено. Това за разликата в типовете аудитория на двете радиа е вярно, Енерджи се цели в хората на маса и на по чашка, като по малко странен начин се опитва да си отмъкне от Веселина, докато Витоша се цели в който дойде, без да е много ясно дефинирано. В Google търсих и ми се показа дори това: "Радио Витоша е HOT AC станция - формат, който излъчва най-горещите хитове и хитовете от последните 15 години." Сити не прави нещо по-различно, само че то е CHR...

@hot_fan, музикална култура се възпитава в училище, а там не знам да се изучават в учебниците по музика Били Хлапето и Демо, Махмут Орхан или старите трансчета от преди 20 години. Музикалният вкус вече е различен от музикалната култура, защото може да не ти харесват само стандарти, той е функция на средата, в която попадаш, и музиката, която се слуша в нея. Музикалният вкус не е музикална култура и когато редящият плейлистата го кефи нещо, това не означава, че ме възпитава на музикална култура. Ама не ми обръщайте внимание, драскам си глупости и туй то. :Bounce

Иронията в момента не мисля, че е уместна. Нека почнем едно по едно:

Важно е, не какво пише в сайта, а какво звучи в ефир, нали така? А и при СЕМ е така.

Никъде не съм казал, че по Витоша няма българска музика, а че тя е редуцирана до минимум, което за мен, като антифен на всичките им простотии, ми допада.

Разликата между Витоша и Сити е огромна, така че не приемам написаното за сериозно.

По темата за музикална култура или вкус, както искаш го наричай - училището няма никаква роля. Роля, поне за мен, имаше радиото. В началото Вива и FM+, след това Hot FM, Витоша, Практика FM, Радио Да, Сити, Фреш и т.н.
TodorMiliev
Нов
Нов

Мнениеот TodorMiliev » 20 Юли 2021, 21:15

Хора...
Вместо да обсъждаме покритие, DAB или препоръки...
Този форум се превърна в "чух една песен, която не ме кефи и смятам, че всичко се скапа" или "ама те трябва да пускат това или онова"

Жалко.
Студио UQ
Нов
Нов

Мнениеот Студио UQ » 20 Юли 2021, 21:57

Препоръки ли?
Ами Сити в момента, Фреш в петък вечер и Радио Нова са далеч по-добри избори от това, което предлага Витоша.

Жалко за Витоша :(
TodorMiliev
Нов
Нов

Мнениеот TodorMiliev » 20 Юли 2021, 22:12

Дам, разбрах, че не сме 24 часа трансчета...
Просто сме с друг формат от години.
Хубаво е, че има толкова много станции, които ти харесват :)

Благодаря за мнението.

Студио UQ написа:Препоръки ли?

Ами Сити в момента, Фреш в петък вечер и Радио Нова са далеч по-добри избори от това, което предлага Витоша.

Жалко за Витоша :(
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 20 Юли 2021, 22:31

Радио Витоша (поне според мен) звучи чудесно и много по-добре сред повечето си конкуренти по профил :)

Да, трябва да се обсъжда DAB+ развитието в България. За мен е изненада, че толкова добре подсигурената финансово United Group не инвестира в DAB+, а подчертавам че не иска, а не че няма финансовия ресурс за тази цел. Точно въпросните български радиостанции от тази медийна група се нуждаят от такова покритие в София, просто защото не са разположените хубаво две точки на Копитото....

Друг въпрос е, че Веселина е прекалено вървежна, а покритието на Дъ Войс толкова слабо, че една инвестиция в DAB+ не им би коствала много - щом цяла радиоверига във финансова криза може да поддържа цели 60 предавателя, то и Юнайтед могат това - всичките им 4 радиостанции са общо с по-малко от 100 предавателя, за разлика от съпоставената по-горе национална радиоверига...

Съвсем друг въпрос е с какво ще компенсират от Витоша неуспешния си опит за откриване на конкурс в Русе - на изток/югоизток от този град все още чакат свободни честоти, които не се вижда дали някога ще бъдат използвани, ако се въведе DAB+...

Тъжно е, че качествена (в музикално отношение) радиопрограма Витоша за толкова години съществуване, все още не е успяла да запълни голямата си единствена останала дупка в Североизточна България...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)
FM/MW/LW/SW/AIR Receiver: XHDATA-D808
DAB/DAB+ Receiver: Panasonic RF-D10, Sony XDR-P1DBP
TV: Leadstar D10

Представител от -> Район - Североизточен !
TodorMiliev
Нов
Нов

Мнениеот TodorMiliev » 20 Юли 2021, 22:36

Проблем с инвестицията не мисля, че има. Трябва си разрешения, а те както знаем са на ниво тест и до там.
Имам два приемника с DAB и все се надявам някога да ги ползвам не само за ФМ...

ShukiBG написа:Радио Витоша (поне според мен) звучи чудесно и много по-добре сред повечето си конкуренти по профил :)

Да, трябва да се обсъжда DAB+ развитието в България. За мен е изненада, че толкова добре подсигурената финансово United Group не инвестира в DAB+, а подчертавам че не иска, а не че няма финансовия ресурс за тази цел. Точно въпросните български радиостанции от тази медийна група се нуждаят от такова покритие в София, просто защото не са разположените хубаво две точки на Копитото....

Друг въпрос е, че Веселина е прекалено вървежна, а покритието на Дъ Войс толкова слабо, че една инвестиция в DAB+ не им би коствала много - щом цяла радиоверига във финансова криза може да поддържа цели 60 предавателя, то и Юнайтед могат това - всичките им 4 радиостанции са общо с по-малко от 100 предавателя, за разлика от съпоставената по-горе национална радиоверига...

Съвсем друг въпрос е с какво ще компенсират от Витоша неуспешния си опит за откриване на конкурс в Русе - на изток/югоизток от този град все още чакат свободни честоти, които не се вижда дали някога ще бъдат използвани, ако се въведе DAB+...

Тъжно е, че качествена (в музикално отношение) радиопрограма Витоша за толкова години съществуване, все още не е успяла да запълни голямата си единствена останала дупка в Североизточна България...
Аватар
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 20 Юли 2021, 22:40

Почваме да се завъртаме в омагьосания кръг "каквото кажа аз, това е вярно". Аз не смятам, че съм непременно прав, но пък имам някакви наблюдения и се старая да ги представям тук с обективни факти. @hot_fan, надявам се да правиш разлика между периодиката на CHR и на Hot AC формата, защото при втория определено максимумът не е 15 години. Периодиката не означава самите парчета в плейлиста, има разлика. Аз ти копирах нещо, което открих в представянето на приложението на Витоша за смартфони. Когато едно радио само се идентифицира пред слушателите нееднозначно, това проблем ли е или не? Ти се занимаваш с радио, ти кажи. От това, което звучи в ефир, на мен ми е трудно да се ориентирам какво слушам, има неща от 90-те само в някои от часовете, има някакви неща от 2000 до 2010, които преобладават особено в Club ClassiX, което между другото е морално остаряла идея, защото радиото в новата медийна среда вече няма толкова голямо влияние сред потребителите, че да си позволи такива програмни експерименти. Аз си мисля, че е малко е опасно да заявиш, че училището няма роля във формирането на музикалната ти култура или вкус (за мен са различни понятия), лично аз не бих написал подобно нещо.
TodorMiliev написа:Този форум се превърна в "чух една песен, която не ме кефи и смятам, че всичко се скапа" или "ама те трябва да пускат това или онова"
Да се лепне етикет на целия форум заради гледната точка на един потребител е типично явление, с което можем (ако искаме) да си обясним защо се случват определени недобри практики и причините за тях в радиобизнеса и не само. Като например някои парчета и изпълнители да се въртят заради един-двама изявени фенчета и от това да се правят изводи за тенденции (за щастие при Витоша няма такъв подход в момента). Птичка пролет не прави, потребител форум също. Ако Ви е угодно, нека да обсъждаме теми, които не касаят Витоша, защото няма да се дават препоръки (които Вие, уважаеми корифеи на професионализма, винаги приемате като нападки, критики, лошо отношение), тогава ще си представим, че всичко е розово, всеки си е заслужил парите и можем спокойно да си бъбрим за неща, които няма да се случат в близките 5-10 години, като DAB, например. Може би за Вас препоръка е някой единствено да ви нахвали. Е, имам новина, монетата е с две страни, някои неща са окей при вас, като например (според мен) джинглите и постпродукцията, други, които обсъждаме в момента, не са. В момента, в който започнем да си говорим сериозно за радиото, в което работите, вие за пореден път ще офейкате от дискусията, защото трябва да защитавате доброто име на работодателя и това го има в Кодекса на труда, напълно е разбираемо. На слушател, който не само се е поинтересувал какво звучи в ефир, но дори е отделил от ценното си време да сподели мнението си, не е добре да се казва колко не разбира от радио, а поне едно благодаря, че изобщо е слушал и е забелязал някои недостатъци. Разбира се, никой не Ви пречи да си развивате теорията как всеки трябва да се прехласва по радиото Ви, така че успех в това начинание.
TodorMiliev
Нов
Нов

Мнениеот TodorMiliev » 20 Юли 2021, 23:05

Първо не "офейквам'
Второ няма проблем да обсъждаме каквото и да е.
Трето не се "прехласвам" и е моя грешката за това, че правя изводи от вкуса на един потребител за целия форум.
Влизам тук като човек, който се занимава с радио и харесвам да чета различни неща за предаватели, кое къде се хваща с какво и т.н. НЕ влизам като представител на фирма и както виждаш влизам с истинското си име и не крия къде работя. Ако "трябваше" да защитавам някой не е ли по-лесно да съм с измислен ник и да пиша във всяка тема ние сме велики?
Нямам проблем да обсъждам каквото и да е. Единственото, което не си позволявам е да критикувам други станции, защото знам какво е да работиш в радио и какво се изисква от теб.
Всички допускаме грешки и се радвам на съвети.
Музика от 90-2013 звучи всеки час, просто така са направени категориите на десетилетие. Музиката не звъчки еднакво от 1990 до 1999г.
Club ClassiX се излъчва след 22ч., защото не оказва влиение върху слушането в активните часове... Ако си забелязъл повечето DJ сетове са в този пояс точно поради тази причина.. Според рейтингите има слушаемост.

" Разбира се, никой не Ви пречи да си развивате теорията как всеки трябва да се прехласва по радиото Ви, така че успех в това начинание"
Смятам, че не съм Ви обидил с нещо, нито съм Ви казал, че не разбирате и нямате право на мнение.

quote="Meloman № 1"]Почваме да се завъртаме в омагьосания кръг "каквото кажа аз, това е вярно". Аз не смятам, че съм непременно прав, но пък имам някакви наблюдения и се старая да ги представям тук с обективни факти. @hot_fan, надявам се да правиш разлика между периодиката на CHR и на Hot AC формата, защото при втория определено максимумът не е 15 години. Периодиката не означава самите парчета в плейлиста, има разлика. Аз ти копирах нещо, което открих в представянето на приложението на Витоша за смартфони. Когато едно радио само се идентифицира пред слушателите нееднозначно, това проблем ли е или не? Ти се занимаваш с радио, ти кажи. От това, което звучи в ефир, на мен ми е трудно да се ориентирам какво слушам, има неща от 90-те само в някои от часовете, има някакви неща от 2000 до 2010, които преобладават особено в Club ClassiX, което между другото е морално остаряла идея, защото радиото в новата медийна среда вече няма толкова голямо влияние сред потребителите, че да си позволи такива програмни експерименти. Аз си мисля, че е малко е опасно да заявиш, че училището няма роля във формирането на музикалната ти култура или вкус (за мен са различни понятия), лично аз не бих написал подобно нещо.
TodorMiliev написа:Този форум се превърна в "чух една песен, която не ме кефи и смятам, че всичко се скапа" или "ама те трябва да пускат това или онова"
Да се лепне етикет на целия форум заради гледната точка на един потребител е типично явление, с което можем (ако искаме) да си обясним защо се случват определени недобри практики и причините за тях в радиобизнеса и не само. Като например някои парчета и изпълнители да се въртят заради един-двама изявени фенчета и от това да се правят изводи за тенденции (за щастие при Витоша няма такъв подход в момента). Птичка пролет не прави, потребител форум също. Ако Ви е угодно, нека да обсъждаме теми, които не касаят Витоша, защото няма да се дават препоръки (които Вие, уважаеми корифеи на професионализма, винаги приемате като нападки, критики, лошо отношение), тогава ще си представим, че всичко е розово, всеки си е заслужил парите и можем спокойно да си бъбрим за неща, които няма да се случат в близките 5-10 години, като DAB, например. Може би за Вас препоръка е някой единствено да ви нахвали. Е, имам новина, монетата е с две страни, някои неща са окей при вас, като например (според мен) джинглите и постпродукцията, други, които обсъждаме в момента, не са. В момента, в който започнем да си говорим сериозно за радиото, в което работите, вие за пореден път ще офейкате от дискусията, защото трябва да защитавате доброто име на работодателя и това го има в Кодекса на труда, напълно е разбираемо. На слушател, който не само се е поинтересувал какво звучи в ефир, но дори е отделил от ценното си време да сподели мнението си, не е добре да се казва колко не разбира от радио, а поне едно благодаря, че изобщо е слушал и е забелязал някои недостатъци. Разбира се, никой не Ви пречи да си развивате теорията как всеки трябва да се прехласва по радиото Ви, така че успех в това начинание.[/quote]
Студио UQ
Нов
Нов

Мнениеот Студио UQ » 20 Юли 2021, 23:07

Vitosha Club Classics е може би най-добрата част на радиото.
В останалото време звучи като копие на MTV/MTV Base/MTV Hits... И на меинстрийм немските/австрийските радиостанции.

А има румънски за пример, radio sunshine live в Германия, радио нова в България и т.н.

Какъв е смисълът да се биете със Сити, Фреш, Енджой и Дъ Войс за едни и същи слушатели с един и същи типаж музика?
TodorMiliev
Нов
Нов

Мнениеот TodorMiliev » 20 Юли 2021, 23:14

Ехееее не мога да повярвам, че ти харесва нещо :))
Това е музиката, която е... мойта музика и ще се радвам на препоръки за нея.
Еми все пак сме комерсиално радио. Кажи ми как да обесниш, че радио като sunshine Германия ще има успех тук? Ще ти кажа веднага отговора от всеки рекламен отдел: Това няма да се продава, клубовете не харчат пари за реклама, супермаркетите не ги интересува тази аудитория... и т.н

Студио UQ написа:Vitosha Club Classics е може би най-добрата част на радиото.
В останалото време звучи като копие на MTV/MTV Base/MTV Hits... И на меинстрийм немските/австрийските радиостанции.

А има румънски за пример, radio sunshine live в Германия, радио нова в България и т.н.

Какъв е смисълът да се биете със Сити, Фреш, Енджой и Дъ Войс за едни и същи слушатели с един и същи типаж музика?
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 21 Юли 2021, 17:49

Meloman № 1 написа:Почваме да се завъртаме в омагьосания кръг "каквото кажа аз, това е вярно". Аз не смятам, че съм непременно прав, но пък имам някакви наблюдения и се старая да ги представям тук с обективни факти. @hot_fan, надявам се да правиш разлика между периодиката на CHR и на Hot AC формата, защото при втория определено максимумът не е 15 години. Периодиката не означава самите парчета в плейлиста, има разлика. Аз ти копирах нещо, което открих в представянето на приложението на Витоша за смартфони. Когато едно радио само се идентифицира пред слушателите нееднозначно, това проблем ли е или не? Ти се занимаваш с радио, ти кажи. От това, което звучи в ефир, на мен ми е трудно да се ориентирам какво слушам, има неща от 90-те само в някои от часовете, има някакви неща от 2000 до 2010, които преобладават особено в Club ClassiX, което между другото е морално остаряла идея, защото радиото в новата медийна среда вече няма толкова голямо влияние сред потребителите, че да си позволи такива програмни експерименти. Аз си мисля, че е малко е опасно да заявиш, че училището няма роля във формирането на музикалната ти култура или вкус (за мен са различни понятия), лично аз не бих написал подобно нещо.

Не смятам, че влизаме в някакъв омагьосан кръг, както и никой от нас не претендира, че е прав, а другите не. Водим дискусия, каквато е и идеята на форума (сигурно го казвам за стотен път). Няма ниищо лошо в това всеки да има различна гледна точка и аргументирано да я защитава. Това прави темите тук привлекателни и провокативни, както и се случи, защото от много време не се е появявал някой, който работи в станция, която е тема на дискусия.
Твърдя, че съм запознат с форматирането на станциите, но "размиването" на форматите с цел привличане на по-голяма аудитория е друга тема, която в някакъв момент също можем да обсъдим. В този ред на мисли: Колко хора, според теб, четат описанието в сайтовете на радиата? Всеки си пуска нещо, слуша го и или му харесва, или не.

В случая с клубните класики не виждам проблем, поне от моя гледна точка, като слушател и като такъв, който също е сепарирал тематични блокове по станциите, чиито плейлисти редя. Нещата се случват във време, в което по-голямата част от активната аудитория не слуша толкова, така че т. нар. "екперимент" за мен е успешен.

Позволи отново да не се съглася, че радиото отстъпва позиции в "новата медийна среда". Да, има ги хората, които си пускат флашката или си "закачат" телефона, защото никой не пуска тяхната музика, но те са малцинство. Радиото е най-достъпната медия и много хора все още го предпочитат като музикален фон в офиса и колата, като достоверен източник на информация навсякъде и по всяко време. Имаше някакво проучване по време на пандемията, което доказва моята теза.

За училището и музикалната култура: Аз съм от поколението на 90-те и училището по никакъв начин не спомогна за формирането на такава (може би съм попаднал на кофти преподаватели).
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 21 Юли 2021, 20:10

Чете печка, чете и не вярва на реотаните си!

Какви "периодики" във форматирането? Какви са тези новоизобретени стандарти, дефиниции. Откъде тази нова академичност, на основата на какво, с какъв опит от практиката.

Общите формати, CHR, Hot AC, AC (неспециализирани) нямат нищо общо със стиловете, по дефиниция. Имат единствено и то отчасти в САЩ, където основната разделителна линия е линията на расата (за съжаление САЩ е все още една много расистка държава). Там имате поп радио и останалите, като по правило поп радиото се доминира от бели артисти, ърбън радиото се доминира от чернокожи артисти. Съответно все още там е валиден терминът "крос" от един формат в друг, като обикновено това се случва с breakthrough артисти от ърбън жанровете.

В останалата част от света дефиницията идва единствено от демографията. Модерното (contemporary) радио е музикалният мейнстрийм на деня. Ако тази демография днес слуша предимно поп-рок, това е твоят CHR - пример - времето на Nickelback и подобни. Тогава CHR беше пълен с такива парчета. Hot AC е на разделителната линия - тези които са все още млади, но не толкова, както и онези ,които не са млади, но се чувстват такива. Голяма част от eдна Hot AC кошница се припокрива с тази на мейнстрийм CHR, разликите са по перифенията.

"Перидики" няма, особено днес. Ако говорим за моделните времена с ТикТок и вайръл аудио и видеото, нещо може да се "върне" от нищото. Разбира се, че има разумни граници, в които можеш да се върнеш, но всички водещи радиостанции в CHR формата, а и в Hot AC комфортно слизат едни 15 години, дори 20 назад. В някои случаи и 25 години. Това е в сила и във Великобритания, и в Нидерландия, и във Франция. Това идва от националните и регионални особености на аудиторията, какво излиза на фокус-групи и т.н.

И стигаме до казуса с Витоша. Club Classics било морално остаряла идея! Уау, или да се изразим по български - ВЪЙ! Програмен експеримент?!? Сериозно?! Радиостаници, които отделят милиони за изследвания на аудиторни нагласи и притежават стрийминг услуги наблягат на формулата Club Classics и то в ежедневните си програми и има обективни причини това да е така. Експеримент? Хммм.

Хубаво е да се пише наизуст, приятно е да се използват термини от сорта "медийната среда" и т.н., но е много важно наистина да се познава материята, а и човек да е напреднал с времето, да е научил нещо ново, да си сверява постоянно часовника.

Училището няма роля във формирането на музикалния вкус, защото музика почти не се изучава в училище. Изучава се твърде повърхностно, поне така беше по мое време. Вкусът и музикалната култура се формира в семейството от най-ранна възраст, от средата на индивида и заобикалящите фактори - exposure на определени музикални стилове, течения и т.н. Опитай да "културизираш" в училище към класическата музика (чрез часовете по музика) дете, което е изложено на хеви метъл или народна музика, а и обратното. Осъзнаването и откриването (не преоткриването) на по-академичните стилове става в по-напреднала възраст, когато човек има по-отворен мироглед (ако изобщо се стигне до такова нещо).

По мое мнение, Витоша си вършат професионално работата, като се взимат предвид особеностите на регионите, които конкретно ги интересяват. Плейлистата, по това което чувам е балансирана, отразява не само международни тенденции, които ми се струва, че Витоша желае да прокара в България, но се търси и баланс с чисто регионалните особености и търсения на аудиторията.

И другият изключително важен момент, както TodorMiliev много точно казва е рекламният пазар. Може много да се разсъждава, може да сме много академични и фестивални за "медийната среда", да сме големи форматни гурута. В края на дебелите краища трябва да обслужиш конкретна търсена аудитория и да се пребориш за по-голям дял о нея, за да може рекламите да влязат, което да ти позволи в дългосрочен план евентуално да моделираш вкусове.

Принципът в радиото е много прост - на който не му харесва - има копче.

Това мисли печка и няма намерения да пише още едни 10-12 години.

Интересно е да се чете, забавно. Проблемът е, че за много от разсъждаващите календарът май още показва 2005-та - 2010-та, а всъщност е 2021-ва.
Аватар
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 21 Юли 2021, 21:18

Привет, radiator, след толкова години... Ако принципът трябва да е "на когото не му харесва - има копче", има станции, на които не малка част от целевата аудитория (част от нея се състои от фенове, които вдигат показателя TSL сериозно) има възражения относно определени музикални и дори програмни сегменти. Когато нечия друга аудитория ти казва, че има проблем при твоя подход, може би ще си затвориш очите, но дали трябва да се случва това, ако най-запалените ти слушатели те критикуват за съдържанието? Hot AC се припокрива със CHR донякъде, но колкото повече години се връщаш назад, толкова по-голям аудиторен дял ще имаш. Това е предимството на първия формат. Защо обаче да делим форматите, ако всички се връщат 20-30 години назад, разликите са точно в това. Не приемай периодика прекалено буквално, защото съм се опитал да си въведа една дума, заместваща "връщането назад", никой не е казал, че е правилен термин. Тикток няма нищо общо с радиото, няма и да има. Парчетата, които са viral там, не са радио хитовете и няма да бъдат, защото ако радиото ще се бори за своята част от пая, то трябва да не залита към социалните медии, с които просто не може да се сравнява нито като бързина, нито като качество, защото при радиото принципът е да има подбор на съдържанието, нещо, което в интернет платформите отсъства. Надявам се да си слушал Club Classics, защото там звучи сериозно количество музика (около 80% програмно време) от буквално 2 категории (ако послушаш по-внимателно, ще откриеш, че са от или преди 2011). Такива блокове се правят, когато имаш достатъчно голям аудиторен дял, критерий, на който отговарят изброените (макар и негласно) от теб радиа. Тоест, влиятелен медиен продукт, с който да си позволиш тези експерименти. Фреш имаше добри резултати през 2011 и вкара такъв модул в програмата си, но не по точно този начин. Ако Витоша беше направило това през 2008, щеше да работи, тогава беше лидер на пазара, но сега времената са други. Радвам се, че поне за това:
radiator написа:Проблемът е, че за много от разсъждаващите календарът май още показва 2005-та - 2010-та, а всъщност е 2021-ва.
сме съгласни. Радиото в третото десетилетие на 21-ви век се връща към корените си, но не и към своята версия от преди 10 години. Има разлика, може би. Вкусът е функция на средата, но културата е част от мисията на образователната система. Типично българският подход е вечният скептицизъм. Понеже аз уважавам мнението на всеки един, аз не смятам, че някой пише наизуст, а че има индивидуален опит в наблюдението на радиобизнеса. Рекламният пазар ще продължава да инвестира, защото отвъд неустойчивото представяне на радиото (освен в принципно силния за него летен сезон), това е и един от най-сигурните типове медия, защото има утвърдени марки, каквато е Витоша с всичките си метаморфози през годините. Витоша се слуша не толкова заради музиката, а защото е Витоша, Фреш се слуша не заради музиката, а защото е Фреш, и т.н. Форматът, музиката и водещите са изработили добрата слава на радиото само в първите му години, оттам нататък дори не се изисква кой знае каква поддръжка, защото всички знаят кой си и това е достатъчно.

Назад към