Лош ефирен звук на радиостанциите

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Stani
1000+
1000+

Re: Лош ефирен звук на радиостанциите.

Мнениеот Stani » 26 Мар 2016, 12:53

tufata написа:Ако искате и те да звучат така вярно, не пишете глупости ами действате.

Това няма как да стане,докато не се въведе стандарт на излъчване и когато дадена медия не отговаря да се спира от ефир. Това обаче няма да стане защото в цял свят е разрешено на медиите да излъчват технически както искат така че подобни изказвания всяват само смях. Моля те спри вече!
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 26 Мар 2016, 13:15

Stani написа:
tufata написа:Ако искате и те да звучат така вярно, не пишете глупости ами действате.

Това няма как да стане,докато не се въведе стандарт на излъчване и когато дадена медия не отговаря да се спира от ефир. Това обаче няма да стане защото в цял свят е разрешено на медиите да излъчват технически както искат така че подобни изказвания всяват само смях. Моля те спри вече!

Това може да стане, ако достатъчно голям брой хора намразят дадена станция и избегнат да я слушат.
Няма да спра да искам нещо което е добро!
Казах го, който го мързи, пита защо аз, или е против доброто - моля да не пише!
Философ пълен!
BoskoIgic
100+
100+

Мнениеот BoskoIgic » 26 Мар 2016, 18:54

tufata написа:Да тука микрофона е много зле, точно така звучи като цяло Н-джой когато пускат музика.

Проблем не е в микрофона, но в АУДИО ПРОЦЕСИНГ, като он компресира звук и глас и така звучи неестествено. Но аудио процесинг е чисто естетски въпрос и само низка слушаемост ще направи радиостаниция да смени процесинг.

Stani написа:Това няма как да стане,докато не се въведе стандарт на излъчване и когато дадена медия не отговаря да се спира от ефир. Това обаче няма да стане защото в цял свят е разрешено на медиите да излъчват технически както искат така че подобни изказвания всяват само смях. Моля те спри вече!

Изображение
Единствен технически стандарт кои може да направи едно радио да се спира от ефир е максимална девиация от 75 килохерца. Останалото зависи от сама радиостаниция, включително и качество на звука и процесинг.
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 26 Мар 2016, 20:22

Е това казах, че микрофона не звучи добре, но не съм казал защо. То е ясно, че вероятно е от корекции, просот казах като крайно какво се чува.
Айде майната му на микрофона, говорим поне музиката да е на ниво. Все пак не е редно да променят съществено и то в лошо звученето. Хората търсят песни с макс качество само и само с някой друг Кхц по-нагоре както и по-реално до записа в оригинал, те тия дигнали да режат.
Както каза, по малко слушаемост и повече лошо критики. Само това би ги оправило!
Философ пълен!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 26 Мар 2016, 22:18

тцтцтцтц :o :o :o :o :o Туфа за теб жени няма ли бе човек ,вместо да ръсиш глупости
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 26 Мар 2016, 22:47

Остава само да решим кой ще казва коя музика звучи "вярно " и коя не! :D
Това е като да кажеш коя картина е нарисувана "вярно " и коя не? :o
Мисля. че примера на Туфата с онлайн техно радиата не беше много коректен - не можем да търсим "чистота" в музика създадена от компютър.
Всъщност и музиката изпълнена от хора вече не е никак "истинска ".!
Който иска да понаучи малко повече за това е достатъчно да напише в youtube " Loadness war", и ще има възможност да чуе доста лекции от знайни и незнайни хора за това как се обработват и компресират песните в последните 20-30 години. Хубавото е, че е пълно с нагледни примери за това как звучат песните преди и след обработка.
Който не им вярва, може да си свали от нета някой Dynamic Range Meter и да си направи труда да провери какъв е динамичниа диапазон на любимите му песни. Ще се учудите, че парчета, които ви харесват и звучат много добре, всъщност имат динамичен диапазон 7-8 dB, а повечето са с диапазон около 10dB. И това са песните който влизат на входа на студийния миксер, след това е аудиопроцесора, пренос на сигнала до предавателите, лимитери на входа на предавателите...
Този процес също е регламентиран с директива ITU-R SM.1268-1, 2,3 и е въведен параметър MPX Power който онагледява как се "помпи" сигнала при излъчване.
Не искам да обидя никого с "назидателния си тон", а искам да кажа, че процеса на излъчване на радиосигнала е достатъчно ясно регламентиран, и в общи линии се спазва. Просто тези неща са известни в подробности единствено на хората които работят активно в бранша - около 15-20 човека в страната.
Единствено не е регламентирано кой в студиото колко да вдига ниските или високите, и кой на какви уредби и колони да ги слуша.
И слава богу! :Devil
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 27 Мар 2016, 10:46

Точно понеже са ми ясни на мен, и може би аз съм един от тези малкото в страната, го твърдя.
Не говорим за Хай-Енд звучене през ФМ модулатори, говорим за съвсем нормални изисквания.
Както каза ти, те не само по честоти се разминават с оригинална а и по динамика.
Излишно е да пускам записи и ди ги гледам със софтуер. Всичко е толкова проблемно, че се чува перфектно колко и къде е зле.
Философ пълен!
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 29 Мар 2016, 10:53

Туфи,

Изглежда че не си излизал от Плевен. Има и станции, които си отговарят на >99% на всички ITU вкл. stokkemask, който е задължителен само в Холандия, но с него звука и обхвата се подобряват значително за сметка на някой и друг децибел надолу в интензитета. И се хващат чудесно в твоя град с радио за левче. Лично го проверих вчера. И не говорим за станциите, излъчващи от града ти - там всичко е мега зле.

Но и пак ти казвам - няма как да стане номера със стандартизирането по този начин по който ти искаш. И аз искам всички радиа да ползват минимум Omnia.9 настроена лично от създателя ѝ - Leif Claesson ама не може.

Следиш ли ми мисълта?
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 29 Мар 2016, 15:04

Omnia 9 = 8500евро най изгодно .. за една точка .. Верно Омниата е перфектна .. и е много бърза за работа.. но не е за стандарта в България ! Витоша са с Омниа 7 и само за София ! сега като въведат ДАБ+ всички омни и щуротии падат !
BoskoIgic
100+
100+

Мнениеот BoskoIgic » 29 Мар 2016, 16:22

Има и Omnia.9sg стерео генератор със Omnia.9 "140% аудио в 100% модулация" лимитер за исползване на предавателни точки след Omnia.9 или друг процесор, с цена от ~4000 евра. https://www.youtube.com/watch?v=xJmTgFMgrks
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 29 Мар 2016, 16:33

m3gab0y написа:Туфи,

Изглежда че не си излизал от Плевен. Има и станции, които си отговарят на >99% на всички ITU вкл. stokkemask, който е задължителен само в Холандия, но с него звука и обхвата се подобряват значително за сметка на някой и друг децибел надолу в интензитета. И се хващат чудесно в твоя град с радио за левче. Лично го проверих вчера. И не говорим за станциите, излъчващи от града ти - там всичко е мега зле.

Но и пак ти казвам - няма как да стане номера със стандартизирането по този начин по който ти искаш. И аз искам всички радиа да ползват минимум Omnia.9 настроена лично от създателя ѝ - Leif Claesson ама не може.

Следиш ли ми мисълта?

Колега, говорим за национален ефир в България. Не говорим защо за Плевен или Ловеч.
Казвам как е въпроса във всички градове в странта, които ползват сигнала през сателит какво правят въпросните радиа.
Н-джой няма как да има звук където и да било на ниво, понеже просто от студиото не излиза такъв.
При повече други радиа, пак е такъв проблем.
Преди дни колега даде пример с картина, мисля че е много правилен.
Философ пълен!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 29 Мар 2016, 18:43

Туфа още веднъж кажи че на Н джой не му излиза звука и ще поискам да те баннат за един месец ! Радиото звучи перфектно !
tv-fen
100+
100+

Мнениеот tv-fen » 29 Мар 2016, 18:43

Съгласен съм
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 29 Мар 2016, 18:47

ЖОРО написа:Туфа още веднъж кажи че на Н джой не му излиза звука и ще поискам да те баннат за един месец ! Радиото звучи перфектно !

Може да го поискаш от когото искаш!
Не си ти този който да определя кой кога ще има бан и за колко, не разбра ли!!!
Казах ти, гледа като ме стигнеш или поне научил основни термини след това и измервания в аудиото тогава пиши. А за оцениш кое и дал звучи добре, имаш много години практика.

Радио Н-джой, звучи супер ЗЛЕ!
Философ пълен!
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 29 Мар 2016, 18:50

tv-fen написа:Съгласен съм

Ако даваш мнение и подкрепяш някой, няма лошо. Обаче ако не можеш да оправдаеш и докажеш това което трудиш, значи просто говориш нещо което сам не знаеш.
Философ пълен!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 29 Мар 2016, 18:50

Туфаниии май си глух или имаш някакви психически отклонения, радиото звучи перфектно с 256 Kbps стрийм !!!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 29 Мар 2016, 18:53

Туфата била Аудио инжинер.. а стига бе .. ама вие верно ли ??? :D :D :D :D :D
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 29 Мар 2016, 18:58

ЖОРО написа:Туфаниии май си глух или имаш някакви психически отклонения, радиото звучи перфектно с 256 Kbps стрийм !!!

Леко с тона, защото за това вече което каза, може да имаш ти бан! Не забравяй, че не е трудно да те направя и аз тука на нищо от обиди, но явно знам къде е границата, както знам кое е наказуемо.
Аз мога да ти направя flac файл, който да звучи като 64kbps.
Ако гледаш само компресията като водещ фактор, то показва колко си невеж областта.
Прочети това което ти писах по-горе. Ако искаш нещо да разбереш, научиш не е това начина.

Туфа е той, не тя! Да аудио инженер и професор е.
Философ пълен!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 29 Мар 2016, 19:12

Изхвърляш се много инжинере.. ако беше кадърен нямаше да си в Плевен !!! и да киснеш по цял ден по форумите .. :D :D :D :D
tv-fen
100+
100+

Мнениеот tv-fen » 29 Мар 2016, 19:23

tufata написа:
tv-fen написа:Съгласен съм

Ако даваш мнение и подкрепяш някой, няма лошо. Обаче ако не можеш да оправдаеш и докажеш това което трудиш, значи просто говориш нещо което сам не знаеш.

Послушай малко NJOY и в други градове освен Ловеч и ще разбереш , че не е с лош звук. Пример Пловдив, Велинград, до някъде София , Карлово, Априлци ... още да изброявам ли?
Последна промяна 1 на tv-fen, променена общо 29 пъти

Назад към