Регионални и местни радиостанции - Обща тема

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Re: Регионални и местни радиостанции - Обща тема

Мнениеот hot_fan » 24 Мар 2021, 18:49

В случая съм и съгласен, и не съм. Факт е, че СЕМ всячески от години мачкат местните станции, но е факт и че голяма част от тях не успяват да бъдат привлекателни за аудиторията. Примерите са много: кофти покритие, кофти звук и много ниско качество на предлагагания краен продукт. За региона на Банско мога да спомена Бумераг, чиято програма, съдържание и покритие е под всякаква критика и никой не си дава зор това по някакъв начин да се промени. От другата страна са Катра ФМ, Пауър и т.н. станции, които са добре форматирани и звучат на ниво. Тук вече не говорим за пари, а за идеи и реализацията им. За съжаление местните станции се самоубиха поради липсата на второто. :)
Аватар
Meloman № 1
500+
500+

Мнениеот Meloman № 1 » 25 Мар 2021, 10:05

Липсата на идеи може да се породи от липса на пари дори и когато има добри идеи, ама не ми обръщайте внимание, драскам си в темата просто. ;D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 25 Мар 2021, 10:59

hot_fan написа: От другата страна са Катра ФМ, Пауър и т.н. станции, които са добре форматирани и звучат на ниво. Тук вече не говорим за пари, а за идеи и реализацията им. За съжаление местните станции се самоубиха поради липсата на второто. :)

Точно ! :Drunk

Кои други регионални и местни радиостанции звучат на ниво ?
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 25 Мар 2021, 11:06

GIF написа:Кои други регионални и местни радиостанции звучат на ниво ?

Примери много - Мая, Вега+, Микс, Фолк сега сигурно ще ме критикувате, но - Добружда :)

Добруджа напоследък има лош онлайн звук, но ефирно положението е чудесно. Да, то е с общ профил - но като ефирен звук, програма е супер. Покритието е много добро - достатъчно е да кажа, че в област Разград редовно се слуша чисто с RDS, това лято с RDS го имаше на 2-3км от гр. Разград директно срещу градската кула...

Ако говорим за конкретен тип музика, форматирани радиостанции - Микс, Фолк, Вега+ и Мая....
Ултра също стабилно държи формат, разнообразие, качество на звук и покритие....

Разбира се има и радиостанции, които са много зле също като челна позиция държи Радио Дулово заедно с Радио Резонанс :D
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)
FM/MW/LW/SW/AIR Receiver: XHDATA-D808
DAB/DAB+ Receiver: Panasonic RF-D10, Sony XDR-P1DBP
TV: Leadstar D10

Представител от -> Район - Североизточен !
Аватар
nvr
1000+
1000+

Мнениеот nvr » 01 Юни 2021, 15:50

BigBrother написа:От няколко дни Енерджи е налично и в Банско. Може да добавите в сайта :)

На мястото на Белла ли?
Подкрепям стартирането на DAB+ излъчването в България
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 01 Юни 2021, 17:06

@nvr
Да, за жалост :'(
За пореден път национална верига със своята постна продукция зазвуча на честотата на дългогодишно регионално радио (Белла в случая), чието съществуване е под въпрос. Може би 28 май не е ден за радост, а денят в който Банско остана без доказалото се регионално Радио Белла, което поне е с общ профил и регионални новини (Енерджи само излъчва една национална прогноза за времето)...

Няма какво да му се честити (един месец ще го слушат в Банско, ще им наизустят плейлистата и ще почнат да търсят Белла) - поредната верига превзела доказал се с години местен лидер (въпроса е по какъв начин се е стигнало до покупката на честотата).....

@zlosten
Именно - трябва да има. Ефира ни в момента е пълна каша, а най-големият проблем в целия случай е музикалния вкус на слушателите. Те нямат претенции, не обичат новини, искат само да могат всеки ден да си поръчат любимото музикално парче (колкото и да им е омръзнало на другите слушатели) и т.н. То всъщност това е описанието на Енерджи - младежи, които не искат да слушат новини (не искат да се чува местното), а само искат да си поръчат любимото чуждо парче всяка вечер и да бъде различно от българската продукция....

За жалост слушателите с вкус са малко и не могат да надделеят - хубаво щеше да е най-голямата регионална верига в Югозападна България да се завърне с предавател в района, но явно един важен фактор е повлиял при вземането на решение от страна на сегашния собственик на Радио Белла...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

zlosten
100+
100+

Мнениеот zlosten » 01 Юни 2021, 17:17

Задължително трябва да има условие по региони да има едно местно радио, с определени задължения за местни новини. Радиата компютър ни омръзнаха.
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 01 Юни 2021, 17:54

Уважаеми, нали си давате сметка, че това с местните радиа е на доизживелица в България. И малкото останали такива рано или късно ще бъдат погълнати от големите вериги, защото им измъкват рекламодателите един по един. На мен също не ми допада, но е факт и продължава да се случва. Логичен ход на Фреш Медиа е да търси начин да разшири покритието на другата си най-слушана станция след Радио 1 в региона. В случая, проблем на Белла е, че освен програма с ниско качество не предлага и добро покритие. Радиото дори и в Банско се хващаше зле и със смущения. Очаквам съвсем скоро и недоразумението Бумеранг да бъде заменено от нещо добре познато, но и далеч по-качествено като звук и формат, защото в момента е неслушаемо.
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 01 Юни 2021, 19:18

Цялата работа според мен е въпрос на вкус. Аз лично бих предпочел да си слушам Белла на 95.8MHz, колкото и да не е добре положението, най-малкото заради местните новини. Определено Енерджи не е достоен заместник на Белла, което е с общ профил и като музика вечерта звучи добре (за мен). Енерджи е със специална насоченост към младите, докато Белла предполагам се е слушала от доста по-широка аудитория, заради местните новини и фолк музиката вечерта....

Качествен звук и формат - еми то тук всичко с качествен звук си е едно компютърче с една и съща плейлиста. Кой достоен ще цъфне на мястото на Бумеранг - пак верига с втръснала плейлиста...

Определено за малките градчета в България (въпреки че и областни центрове има на същото дередже) с ,,ограничен” честотен ресурс, трябва да имат едно местно радио с общ профил, което да обслужва възможно най-много аудитория в района. За Банско това беше Белла и си замина, за Бумеранг нямам впечатления, но май там дори е по-зле..
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Мнениеот BestRadio » 01 Юни 2021, 20:27

ShukiBG написа:@nvr
Може би 28 май не е ден за радост, а денят в който Банско остана без местна радиостанция, без всякакви новини, камо ли местни

Ами Бумеранг Банско не е ли местно?!
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 01 Юни 2021, 20:29

@BestRadio
Maкар и студиото да е в Банско - реално предавателят си е в Разлог (и радиото се води от Разлог) и според информацията на колегата @hot_fan - като покритие е доста зле - като новини не съм запознат, какво се представя...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 01 Юни 2021, 21:19

ShukiBG написа:Цялата работа според мен е въпрос на вкус. Аз лично бих предпочел да си слушам Белла на 95.8MHz, колкото и да не е добре положението, най-малкото заради местните новини. Определено Енерджи не е достоен заместник на Белла, което е с общ профил и като музика вечерта звучи добре (за мен). Енерджи е със специална насоченост към младите, докато Белла предполагам се е слушала от доста по-широка аудитория, заради местните новини и фолк музиката вечерта....

Качествен звук и формат - еми то тук всичко с качествен звук си е едно компютърче с една и съща плейлиста. Кой достоен ще цъфне на мястото на Бумеранг - пак верига с втръснала плейлиста...

Определено за малките градчета в България (въпреки че и областни центрове има на същото дередже) с ,,ограничен” честотен ресурс, трябва да имат едно местно радио с общ профил, което да обслужва възможно най-много аудитория в района. За Банско това беше Белла и си замина, за Бумеранг нямам впечатления, но май там дори е по-зле..

С цялото ми уважение към теб и предпочитанията ти, но нали осъзнаваш, че една местна станция все пак трябва и да се издържа по някакъв начин, за да предлага качествена програма. Отделно трябват и хора с идеи, които в случая липсват. Банско е курорт и нека не забравяме това, което значи че местните новини не биха били толкова интересни на потенциалните слушатели, колкото музиката, докато си търсят хотела, например. В този случай Енерджи, Радио 1 и Енджой предлагат това, което масата търси - добра (според предпочитанията) програма и добро покритие, а всичко останало се слуша от някакви ентуасиасти, които все още вярват в бъдещето на локалните програми в България, колкото и тъжно да звучи това :Drunk
Аватар
shoshko
1000+
1000+

Мнениеот shoshko » 01 Юни 2021, 21:30

Здравейте и от мен!
Моето мнение е, че закриха всички стойностни местни радиостанции (например Алматеа, НРТ и др.) и останаха в ефир най-тъпите бози, които са толкова неприятни за слушане, че чак ти иде никога повече да не си включиш радиото. Пример за това е безумното Радио Белла, което така или иначе повече държи на Петрич и региона.
В музикално отношение също е абсолютен шит, пускат всичко и накрая програмата завършва с гръцка музика и македонски хора. На това ли му казваме стойностна местна програма ?
Абсолютен буламач, без абсолютно никаква идея и концепция... а и да не забравя гадния и съскащ звук, които подлудява (като на Зорана).
В Банско преди време ставаше за слушане единствено Радио Дъга, което предлагаше добра програма (в малкото време, в което успявах да го слушам).
Радио Енерджи също не ми е сред фаворитите, но си е безспорен лидер и смятам, че ще бъде прието добре в района. Дано само да му оправят сигнала, че Белла излъчваше от някакъв хотел в града .. и съответно се приема много зле.
Изображение
БайСашо
Нов
Нов

Мнениеот БайСашо » 01 Юни 2021, 21:56

@hot_fan, не бих се съгласил напълно с Вас. Има нужда от местни станции, които да задоволяват потребностите на аудиторията, а и така местният бизнес има възможност да бъде рекламиран. Радиото е може би най-достъпният източник на информация. Какъв по-лесен начин жителите на определен град или село да научат за случващото се в техния район? Много грубо звучиш с обобщения тип някакви си ентусиасти да търсят местни новини, видиш ли на другите им трябва само музика, докато стигнат до хотела. Колкото до случая с въпросната станция, явно трудно издържат на конкуренцията и пандемията също може да ги е ударила сериозно. Вероятно са искали да се развиват, но да не са разполагали с нужните финансови средства. Колко вериги се появиха само в Петрич и Банско последните години... Пандемията също мисля, че е оказала голямо влияние - Банско си е ски столица все пак, толкова туристи има през зимния сезон. А миналия сезон втората вълна, затварянето...
Shuki, вярно ли е, че Белла може да спре излъчване даже и в Петрич? Браво, че толкова дълго се задържаха в ефир - дори и след като основателят на радиото е починал, радиото още излъчва. Аз не мисля, че синът му с лека ръка ще се откаже от него. Той вече 20 години е и на софийския пазар и със сигурност много добрепознава бранша и знае кое колко ще му струва.
Лека вечер! Бъдете здрави!
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 01 Юни 2021, 22:07

@БайСашо
Нямам сигурна информация, но щом Банско 95.8MHz си замина, нищо чудно скоро и в Петрич на 90.2MHz след време да засвири нещо на Фреш Медиа (там също няма Радио Енерджи, Радио 1, дори и Сити) - надявам се да имам грешна прогноза.....

Ти сам го казваш - собственика си е отишъл, немалко примери имаме такива в българския ефир и виждаме какво се случва с тези радиостанции (Фокус, Браво, дори и Веселина). Синът му, ако не се интересува от радио - може да кажем, че след месеци може да има нещо друго и в Петрич на 90.2MHz :(
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
nvr
1000+
1000+

Мнениеот nvr » 04 Юни 2021, 20:31

През август 2019 г. бях на почивка в с.Баня(община Разлог) и приемах радио Белла много зле.Както от телефон със слушалки,така и с радиоприемник.Явно мощността на предавателя е била 100 вата,а може и по-малко.Радио Белла освен в Банско се излъчва и в Петрич там ще продължи да се излъчва.За съжаление радиото излъчва и чалга,слушал съм го като ходех на Почивка в Банско и Сандански също и онлайн.
Подкрепям стартирането на DAB+ излъчването в България
zlosten
100+
100+

Мнениеот zlosten » 24 Юни 2021, 08:31

Радио Антена с нов собственик
https://money.bg/deals/web-media-group- ... ntena.html
alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 25 Юли 2021, 03:41

За радио Добруджа ми е интересно толкова години как никой нищо не е казал за ефирния звук... Нищо против радиото , но сме 2021г , а излъчения саунд в ефира е потресаващ.

Назад към