Антена, монтирана на покрив

Предаватели, приемници, антени, радио-софтуер
georgi-iliev
Нов
Нов
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Антена, монтирана на покрив

Мнение от georgi-iliev »

Здравейте,

Възникна въпрос, относно който искам да се допитам до хора, които имат по-голям опит и знания, и реших да питам тук. Ситуацията е следната - обхватът на мобилният оператор не е достатъчно силен в моето село, поради което се наложи да поставя 4G LTE антена, за да има адекватна връзка на домашния интернет, който ми бива предоставен. След няколко проби, най-добрa връзка се получи на известна височина над най-близкото място за монтиране без мачта, така че се наложи използването на метална тръба. Прикачвам снимки, за да добиете представа. Въпросът ми е има ли повишена опасност от светкавици и последвал пожар, вследствие на монтираната антена? До колкото разбрах от прочетеното в интернет, желязната тръба не превлича гръмотевиците, но ако по случайност светкавица удари точно нея, заряда няма да има къде да продължи пътя си и би минал през дървената челна дъска и след това не е сигурно какво би последвало, също така разбрах, че по-голям проблем е, ако мачтата надхвърля височината на най-издадената част от покрива, като случаят не е такъв. Прочетох, че по принцип мачтата трябва да е заземена, но би било твърде сложно и неизгодно. От снимката, може да видите, че съседната къща също има антена монтирана на метална мачта, но по различен начин.

В крайна сметка моля за съвет дали да оставя антената в сегашния ѝ вид или да мисля други варианти. Благодаря предварително!
IMG_20220713_171551.jpg
IMG_20220713_171527.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
nradkov
500+
500+
Has thanked: 4 times

Re: Антена, монтирана на покрив

Мнение от nradkov »

Така си е идеално, още повече самата антена е в пластмасова кутия и е защитена.
Аватар
Stani
1000+
1000+
Has thanked: 22 times
Been thanked: 24 times

Мнение от Stani »

Според мен няма проблем!
georgi-iliev
Нов
Нов
Has thanked: 2 times

Мнение от georgi-iliev »

Благодаря Ви много за изказаните мнения, бъдете живи и здрави!
Публикувай отговор