DAB и DAB+ в България

Цифровото радиоразпръскване - скоро и в България
Публикувай отговор
Аватар
Студио UQ
500+
500+
Been thanked: 16 times

Re: DAB и DAB+ в България

Мнение от Студио UQ »

nradkov написа: 20 Авг 2022, 06:29 Не знам какво ще тръгне, като все още няма нито един издаден лиценз за излъчване и нито една одобрена радиостанция от СЕМ.

След някоя и друга година може* и да тръгне, но няма да е тази година.

А положението с ефирното радио излъчване е просто трагично. Ефирът е разпределен за няколко радиостанции, и няма никакъв избор и развитие.
Това трябва да се промени със сериозни законодателни промени, а корумпираните да бъдат подведени под отговорност!
Ние винаги избираме себе си. Когато казваме, че няма кого да изберем, ние дефакто се самоотричаме.
ShukiBG
1000+
1000+
Has thanked: 43 times
Been thanked: 18 times
Обратна връзка:

Мнение от ShukiBG »

Oт проекта на дневен ред на СЕМ за утре намираме следната информация:

б) писмо от Комисията за регулиране на съобщенията във връзка с открита процедура за
издаване на разрешения за наземно цифрово радиоразпръскване;

https://www.cem.bg/activitybg/2233

До няколко дена се очаква да бъде качен и протоколът, включващ подробностите от заседанието, което ще се проведе утре :)
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)
FM/MW/LW/SW/AIR Receiver: XHDATA-D808
DAB/DAB+ Receiver: Panasonic RF-D10, Sony XDR-P1DBP
TV: Leadstar D10

Представител от -> Район - Североизточен !
az
1000+
1000+
Has thanked: 2 times

Мнение от az »

PavelEkimov написа: 02 Юли 2022, 16:13 :) 1-ви септември
Днес е 1 Септември. В ефира няма никой.
fan_radio
100+
100+

Мнение от fan_radio »

Годината не е уточнена...
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

Коя година ще стартира? Защо не пуснат тестово излъчване в Софийска област поне?

Днес отново сканирах и ми изкарва 0 намерени станции :o
Ние винаги избираме себе си. Когато казваме, че няма кого да изберем, ние дефакто се самоотричаме.
Аватар
tatarina
500+
500+
Been thanked: 2 times

Мнение от tatarina »

Здавейте,
за мое и всеобщо съжаление DAB / DAB+ и каквато и да е друга цифрова ефирна радио платформа/стандарт няма да тръгне.
И аз си купих апарат, сканирам и чакам. но това чудо тук няма да го има. Не пропагандирам нищо, не обиждам никого. Знам че това чудо няма да тръгне никога.
даже от Брюксел или Москва да ни наложат, глоба да ни чака, пак нито управници, нито собственици на FM радиостанции няма да си мръднат пръста и да купят предаватели и да започнат излъчване.

Забравете!
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

Няма да съм чак толкова краен, че никога. Но наистина има опасност да не се случи в близките години, а по-скоро след 2030 г.

Промяна рано или късно ще има, защото всички ще преминат към Цифрово ефирно излъчване. И какво, сами ли ще сме непреклонен и врaждебен остров на FM?
ShukiBG
1000+
1000+
Has thanked: 43 times
Been thanked: 18 times
Обратна връзка:

Мнение от ShukiBG »

Те и да го пуснат какво ще му слушате на този DAB+ ? Огромна част от софийските вериги са едни скучни пеещи компютри с музика, която няма нищо общо с България. А претендиращите за въвеждане на цифровото радио в България - ще си пуснат пеещите компютри музикални, няколко METRO-та + още някой клубен плюс. Няма да свирнат хубави програми като Зорана, Белла, Фокус, Фолк Айтос или изобщо нещо ново и различно от пеещ компютър със световна музика. В Сърбия си пуснаха DAB+ мукса, но хвърлете едно око на какво ниво са радиостанциите в мукса им - вижте да видим свирят, ли пеещи компютри, каквито са заложени в проекта за първото постоянно DAB+ излъчване в България. Сега мърморите, че няма DAB+ - след това, когато ви пуснат програмите с нисък битрейт - пак ще мърморите. Насладете се и на малкото ни, но все пак разнообразие от ефирни програми FM - защото, ако ни задължат да спрем FM и да преминем изцяло на DAB - ще усетите липсата на разнообразие, качествени местни програми и хубав звук, който се предлага на някои FM честоти (защото техниката и настройката са добри)….

Не разбирате, ли - няма как всичко, което се е развило “там”, да се получи на същото ниво и при нас.

Не насилвайте нещата - все някога ще има DAB+, но какво ще му е хубавото, след като това, което излъчва НЕ е радио, а един пеещ музикален компютър ?
Студио UQ написа: 02 Сеп 2022, 16:25 И какво, сами ли ще сме непреклонен и врaждебен остров на FM?
Еми да, веднага ти давам пример - цифровата телевизия. Почти всички държави в нашия район (наши съседи) и Европа са на цифрова ефирна ТВ по стандарт DVB-T2 - а ние горкичките с Република Северна Македония “си кретаме” на DVB-T..

Мисля, че в днешни дни, ние от България и Румъния много можем да завиждаме на Турция, която не си спря аналоговата телевизия до ден днешен и едва сега започва цифровизацията на телевизията и радиоефира там. Не мислите, ли - дали няма да дойде ден, в който наши съседи да ни завиждат, че все още имаме FM и не сме се предали изцяло на DAB+ ?
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)
FM/MW/LW/SW/AIR Receiver: XHDATA-D808
DAB/DAB+ Receiver: Panasonic RF-D10, Sony XDR-P1DBP
TV: Leadstar D10

Представител от -> Район - Североизточен !
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

Ще се радвам да тръгне БГ Радио с национално покритие.

DAB+ се прави за да се решат проблемите на FM - интерференция на честоти и ниско ниво на предлагане.
В много региони на страната няма локални ефирни радиостанции, така че няма какво да губим, за да се вайкаме за FM.
Аз се моля по-бързо FM да стане история. На мен нищо не ми предлага.
Аватар
Stani
1000+
1000+
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Мнение от Stani »

Там е работата, че при ДАБ локалните хептен ще изчезнат, много скъпо е това удоволствие за тях!
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

Напротив, DAB+ е по-евтин и затова цяла Европа преминава към него.
България е корумпирана държава и трябва да се борим със спекулативното ценообразуване!
az
1000+
1000+
Has thanked: 2 times

Мнение от az »

ShukiBG написа: 02 Сеп 2022, 16:30 ...и хубав звук, който се предлага на някои FM честоти (защото техниката и настройката са добри)….
Ти т'ва сериозно ли? Аз досега по наша FM станция не съм чул качествен звук. Като сравня например със FM станциите от Истанбул и разликата е между земята и небето. Та толкоз за прехваления ни FM звук. :D
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнение от Stani »

az написа: 03 Сеп 2022, 20:11
ShukiBG написа: 02 Сеп 2022, 16:30 ...и хубав звук, който се предлага на някои FM честоти (защото техниката и настройката са добри)….
Ти т'ва сериозно ли? Аз досега по наша FM станция не съм чул качествен звук. Като сравня например със FM станциите от Истанбул и разликата е между земята и небето. Та толкоз за прехваления ни FM звук. :D
Не съм много съгласен с това, Радио 1 има доста качествен звук, БНР "Хоризонт" също макар, че при тях има престараване в процесинга, Фреш също не е лош от към звук, от чалгарските най добър звук има Радио Ултра следвано от Вероника и накрая е Веселина. За некачествен трябва цял роман да напиша :D
Аватар
veniotr
100+
100+
Has thanked: 1 time

Мнение от veniotr »

Аз се надявах че ако тръгне ДАБ, в малките градове може да се чуе нещо по различно от БНР.но няма да е скоро явно. :Ne
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнение от Stani »

Сметам да пуснем пиратски DAB+ !
tekotien
500+
500+
Has thanked: 15 times
Been thanked: 4 times

Мнение от tekotien »

По-добре да няма даб+,вместо това да засилят мощностите на ФМ радио станциите , особенно по граничните райони , че тия 2 дни във Варна едвам намирах Българско радио ,особенно на аналогов радио тунер.и се чудя защо почти всички станции излъчват от 2 места , а не ги съсредоточът в един предавател с по-силен сигнал и по-добро покритие !
Ако приемате съвет ,подписвайте договор с оператор само за 1 година, никога не обединявайте различните оферти в 1 оферта, когато имате опция ползвайте предплатена услуга !
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

Лол! В пограничните райони има единствено правилно решение и това е изключване на всички FM честоти и стартиране на DAB+ излъчване!
За да няма мазало, каша и интерференции.

С мощност не можеш да биеш комшиите. Те винаги ще те надцакат, защото са по-мощна държава и организация имат.
минстрел
100+
100+

Мнение от минстрел »

"Трудно е да хванеш черна котка в тъмна стая, особено ако в стаята въобще няма котка." Конфуций
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

tatarina написа: 02 Сеп 2022, 14:40 Здавейте,
за мое и всеобщо съжаление DAB / DAB+ и каквато и да е друга цифрова ефирна радио платформа/стандарт няма да тръгне.
И аз си купих апарат, сканирам и чакам. но това чудо тук няма да го има. Не пропагандирам нищо, не обиждам никого. Знам че това чудо няма да тръгне никога.
даже от Брюксел или Москва да ни наложат, глоба да ни чака, пак нито управници, нито собственици на FM радиостанции няма да си мръднат пръста и да купят предаватели и да започнат излъчване.

Забравете!

Няма свобода на медиите, а сегашните групи са в някакво съглашение да не се конкурират помежду си.
Страната се управлява директно от Вашингтон и докато те не се махнат, забравете за развитие на каквото и да е.

Жалкото е, че в другите европейски държави може, а тук не.
Аватар
Atlantique
100+
100+
Has thanked: 16 times
Обратна връзка:

Мнение от Atlantique »

Е, след като и за другите европейски страни се говори, че " се управляват директно от Вашингтон" - защо там да може, а у нас не може ?!

Явно въпроса не е във "Вашингтон" , а си е тукашен, на място в "София".

(Прави впечатление, че повечето страни съюзници на "Вашингтон" в технологично отношение са значително изпреварили повечето страни съюзници на "Москва" например. Дори страните съюзници на "Пекин" не блестят с особени технологични постижения, въпреки, че самият Китай, за последните 30 години постигна в това отношение несравнимо повече от това което направи съседна Русия за същите 30-ина години ... )
Публикувай отговор