БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Всичко за българските радиостанции - УКВ честоти и покритие, водещи и музикални редактори, сутрешни, следобедни блокове и нощни блокове и други ефирни емоции
Публикувай отговор
GIF
1000+
1000+
Мнения: 2798
Регистриран на: 11 Мар 2009, 13:33
Местоположение: Пловдив - Пазарджик
Been thanked: 98 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от GIF »

R1B1 написа: 01 Авг 2025, 10:54 Фокус е на 89.9? 300 вата?
Има местни предаватели по 50 вата, по 100 вата.
БНР Пловдив го дават 3000 вата, ама едва ли е повече от 500 вата.
Няма ли да увеличат мощностите на БНР Пловдив и БНР Христо Ботев на 92.2?
Предавателят на Радио Фокус в Пазарджик е с мощност 76 W на 95.9 MHz.
Данните са от картата на "Предавател" и всеки може да ги види.
По-интересно е кой какво приема реално ! :Drunk
GIF
1000+
1000+
Мнения: 2798
Регистриран на: 11 Мар 2009, 13:33
Местоположение: Пловдив - Пазарджик
Been thanked: 98 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от GIF »

Stani написа: 01 Авг 2025, 11:04 100.9 и 92.2 от вр.Ботев са по 10 kW, във Варна обаче има предавател също на 100.9 на Хоризонт и е възможно той да се приема на места и за това да е по-силен сигнала в някой източни части на страната.
Варненският предавател на 100.9 MHz e с 5 kW. Технически възможно ли е да се включат няколко предавателя с 5 или 10 kW на една честота без да си пречат, като се покрие с нормален сигнал цялата страна.
Аватар
Stani
1000+
1000+
Мнения: 3890
Регистриран на: 07 Сеп 2013, 14:20
Местоположение: Самоков
Has thanked: 233 times
Been thanked: 186 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от Stani »

GIF написа: 01 Авг 2025, 12:09
Stani написа: 01 Авг 2025, 11:04 100.9 и 92.2 от вр.Ботев са по 10 kW, във Варна обаче има предавател също на 100.9 на Хоризонт и е възможно той да се приема на места и за това да е по-силен сигнала в някой източни части на страната.
Варненският предавател на 100.9 MHz e с 5 kW. Технически възможно ли е да се включат няколко предавателя с 5 или 10 kW на една честота без да си пречат, като се покрие с нормален сигнал цялата страна.
Не!
R1B1
500+
500+
Мнения: 754
Регистриран на: 27 Апр 2023, 18:24
Has thanked: 50 times
Been thanked: 127 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от R1B1 »

Stani написа: 01 Авг 2025, 12:52 Не!

Може да се използва Single Frequency Network.
В Софийска област така работи и цифровата ефирна на канал 40. Там имате предаватели Виден, Боровец и София.
viliqnkopetkov
100+
100+
Мнения: 292
Регистриран на: 29 Апр 2021, 21:28
Has thanked: 15 times
Been thanked: 68 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от viliqnkopetkov »

В момента двете честоти на БНР от връх Ботев се приемат в София чрез dxbg.fm с приблизително еднакво ниво на индикатор - между 30 и 33. За сравнение сигналът от Копитото на БНР Христо Ботев (92.9 MHz, 10 kW) е 74, на БНР Радио София (94.5 MHz, 1 kW) е 68, а на БНР Хоризонт (103.0 MHz, 10 kW) е 63. На Дарик (105.0 MHz, 2 kW) индикаторът пък отчита 66, а на Вероника (96,7 MHz, 330 W) - 61. Сигналът на БНР Хоризонт от Петрохан (101,4 MHz, 10 kW) достига 53.
Измерванията са отчетени на този сайт, като според него предавателите от Копитото са на 4 км от приемателната техника, а от алея Яворов - 5 км.
https://sof1.dxbg.fm/
Нямам радиоприемник, който да отчита силата на сигнал и затова споделям линка за проверка.
GIF
1000+
1000+
Мнения: 2798
Регистриран на: 11 Мар 2009, 13:33
Местоположение: Пловдив - Пазарджик
Been thanked: 98 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от GIF »

viliqnkopetkov написа: 01 Авг 2025, 18:12 В момента двете честоти на БНР от връх Ботев се приемат в София чрез dxbg.fm с приблизително еднакво ниво на индикатор - между 30 и 33. За сравнение сигналът от Копитото на БНР Христо Ботев (92.9 MHz, 10 kW) е 74, на БНР Радио София (94.5 MHz, 1 kW) е 68, а на БНР Хоризонт (103.0 MHz, 10 kW) е 63. На Дарик (105.0 MHz, 2 kW) индикаторът пък отчита 66, а на Вероника (96,7 MHz, 330 W) - 61. Сигналът на БНР Хоризонт от Петрохан (101,4 MHz, 10 kW) достига 53.
Измерванията са отчетени на този сайт, като според него предавателите от Копитото са на 4 км от приемателната техника, а от алея Яворов - 5 км.
https://sof1.dxbg.fm/
Нямам радиоприемник, който да отчита силата на сигнал и затова споделям линка за проверка.
https://sof1.dxbg.fm/ Радио Пловдив на 94 MHz с 3 kW се приема с около 32 dB.
Има ли още някой да твърди, че Радио Пловдив излъчва с 500 W ? :)

R1B1 написа: ↑01 Авг 2025, 10:54
БНР Пловдив го дават 3000 вата, ама едва ли е повече от 500 вата. :Drunk
R1B1
500+
500+
Мнения: 754
Регистриран на: 27 Апр 2023, 18:24
Has thanked: 50 times
Been thanked: 127 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от R1B1 »

Изображение
https://www.predavatel.com/bg/1/sofia

Изображение

Не знам кой е пуснал този сайт, ама е хубаво да се проверят фалшивите му "данни".
Показва 105.6 МХц от Витоша, а то е от Яворов.
Аватар
Stani
1000+
1000+
Мнения: 3890
Регистриран на: 07 Сеп 2013, 14:20
Местоположение: Самоков
Has thanked: 233 times
Been thanked: 186 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от Stani »

R1B1 написа: 01 Авг 2025, 17:12
Stani написа: 01 Авг 2025, 12:52 Не!

Може да се използва Single Frequency Network.
В Софийска област така работи и цифровата ефирна на канал 40. Там имате предаватели Виден, Боровец и София.
При цифров сигнал да, при аналога няма как да стане, ще има интерференция изразяваща се в цвърчене в такт със звука поради честотната модулация на предавателите.
R1B1
500+
500+
Мнения: 754
Регистриран на: 27 Апр 2023, 18:24
Has thanked: 50 times
Been thanked: 127 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от R1B1 »

SFN при FM работи и се използва в редица държави.

Изображение

https://bg.fmradiobroadcast.com/article ... -list.html
Аватар
radiator
1000+
1000+
Мнения: 2672
Регистриран на: 22 Мар 2005, 16:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 80 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от radiator »

Само някой, който няма абсолютно никаква представа от честотното планиране и териториалните принципи на раздаване на лиценцзии в дадена държава (в случая България) - местен, регионален и национален, принцип може да постне линк към измислена преводна статия, която не казва нищо конкретно, не дава case studies и не обяснява реалното приложение не само техонологично, но и в правната рамка.

https://tech.ebu.ch/docs/techreports/tr016.pdf

Предлагам на туристите да прочетат ето този материал (специално секцията Constraints), в която се крие отговорът защо в България и много други европейски държави не се изграждат single-frequency networks. :Drunk
Аватар
Stani
1000+
1000+
Мнения: 3890
Регистриран на: 07 Сеп 2013, 14:20
Местоположение: Самоков
Has thanked: 233 times
Been thanked: 186 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от Stani »

И според мен тази синхронизация няма да работи ефективно, а пък и това изисква препланиране на честотния диапазон, което няма как да стане в България, пък и тази технология вече е на изживяване и все някога ще се премине към цифров сигнал!
Аватар
BestRadio
1000+
1000+
Мнения: 3959
Регистриран на: 30 Мар 2005, 15:12
Местоположение: България
Has thanked: 392 times
Been thanked: 265 times
Обратна връзка:

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от BestRadio »

След направен анализ от страна на КРС във връзка със запитването на СЕМ е установено, че вследствие на настъпили промени в УКВ диапазона за изминалия седемгодишен период, към настоящия момент - 14.06.2013 г. не би могъл да се потвърди предоставения с Решение № 759/20.04.2006 г. на КРС честотен ресурс, нито да се предостави нов за град Чирпан.
И след още 12 години изведнъж цели две честоти! Явно все още засекретени като данни са честотите на носещия сигнал на предавателите на звука...
viliqnkopetkov
100+
100+
Мнения: 292
Регистриран на: 29 Апр 2021, 21:28
Has thanked: 15 times
Been thanked: 68 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от viliqnkopetkov »

Тази сутрин, за няколко минути всички програми на БНР, приемани ефирно в София, "зациклиха" на УКВ и на СВ. Проблемът е от сателитния сигнал на Виваком, тъй като това забелязах при мен, приемайки 13E. В интернет нямаше проблеми. По време на осведомителния бюлетин от студиото на "Хоризонт" в 07:00 ч., дори в ефира на регионалните не се забелязваше зациклянето.
Проблем имаше и с Дарик. Всички останали станции се приемаха без никакви проблеми.
Не можаха ли да ползват релейните или оптичните линии, те са по-надеждни от сателита?
fan_radio
100+
100+
Мнения: 260
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от fan_radio »

Наистина ми се стори странно, дори обвиних незаслужено звукооператора в студиото, защото още между 6 и 7 започнаха зациклянията по време на песни. Защо не включиха резервните варианти?
radiodj
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран на: 15 Яну 2022, 11:25
Been thanked: 13 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от radiodj »

Вероятно правят нещо на Копитото в почивния ден, профилактика? Други станции също прекъсват ефирно, напр. ФМ+.
viliqnkopetkov
100+
100+
Мнения: 292
Регистриран на: 29 Апр 2021, 21:28
Has thanked: 15 times
Been thanked: 68 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от viliqnkopetkov »

radiodj написа: 08 Сеп 2025, 10:19 Вероятно правят нещо на Копитото в почивния ден, профилактика? Други станции също прекъсват ефирно, напр. ФМ+.
Прекъсването беше на предавателите в страната, приети от 13E, не е от Копитото. Не вярвам да има профилактика в почивен ден, на Копитото се очаква да е през октомври.
radioMW
500+
500+
Мнения: 716
Регистриран на: 20 Авг 2015, 19:39
Местоположение: на село
Been thanked: 1 time

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от radioMW »

А българските тв и радио, дори националните, са тъмни. Благодарение на виваком.
fan_radio
100+
100+
Мнения: 260
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от fan_radio »

Официално съобщение, публикувано чак в късния следобед днес на сайта на БНР
Nedyalko
500+
500+
Мнения: 557
Регистриран на: 27 Авг 2023, 19:33
Has thanked: 66 times
Been thanked: 88 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от Nedyalko »

БНР спря излъчването на три от програмите си тази сутрин за близо час. Причината - авария на кабел към подстанцията, която захранва радиото. Несработване на системите, които осигуряват ток от генераторите, е попречило да бъде възстановено незабавно излъчването на програмите "Хоризонт", "Христо Ботев" и Радио София.

През нощта на 10 февруари във времевия диапазон от 3:45 часа до 6:45 часа е установено последователно прекъсване на електрозахранването, съпроводено от токови удари към сградата на Българското национално радио.

Информация за случилото се веднага е била публикувана на сайта на БНР, предаде БТА. Проблемът е бил своевременно отстранен.
fan_radio
100+
100+
Мнения: 260
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: БНР - Oбщи дискусии (програмите Хоризонт, Хр. Ботев и т.н.)

Мнение от fan_radio »

Това говори много за състоянието на резервните системи на БНР в случай на война или бедствие. DAB + излъчване ли?..... :(
Публикувай отговор