DAB и DAB+ в България

Цифровото радиоразпръскване - скоро и в България
Публикувай отговор
elman22
1000+
1000+

Re: DAB и DAB+ в България

Мнение от elman22 »

Чудя се как не са ни изпреварили с това. ;)
Аватар
Студио UQ
500+
500+
Been thanked: 17 times

Мнение от Студио UQ »

Солун, Атина и Цариград имат DAB+:

Изображение
https://radiomap.eu/gr/thessaloniki

Изображение
https://radiomap.eu/gr/athina
Ние винаги избираме себе си. Когато казваме, че няма кого да изберем, ние дефакто се самоотричаме.
Аватар
Stani
1000+
1000+
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Мнение от Stani »

Студио UQ написа:
Stani написа: Ккаво му е на RDS-са на FM-ма? Всяка станция си решава какъв да е той! Относно ДАБ-а, когато той стане факт, ще слушате само БНР и още една, две бози наречни хитови станции тъй, че се радвайте на FM-ма докато го има!
Stani написа: Ми аз казах, че станциите си решават дали да го използуват напълно, технически пречки затова няма...
Слушателите решават дали са доволни от качеството на предоставената услуга. Не става въпрос какво искат радиата, а какво искат слушателите.
Съгласен съм, ама всичко опира до финансови възможности на медиите..
Аватар
popovp
1000+
1000+
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Мнение от popovp »

nowobranec написа:Здравейте,

Извинявам се, че ще намеся в темата с малко новобрански въпрос.
Прочетох последните няколко страници и до колкото разбирам, все още няма DAB+ станции в България.
Пред дилема съм дали да си купя DAB+ приемник за автомобилът, но до колкото разбирам - няма смисъл, защото няма да хващам никакви станции?
Моля, някой да сподели дали на този етап има смисъл да се купува подобно нещо и възможно ли е да се хванат някакви станции.

Благодаря!
Добре дошъл във форума!
Купи хибриден( DAB+ / FM) приемник и ще слушаш каквото има в ефира на съответното място. FM в България и много други страни ще има още много години, да сме живи и здрави!

P.S. Турския DAB+ е в тестов режим от няколко години, последно сигнал съм приел преди 2 месеца(пост от 15.11.2021, DX раздела/ Какво се приема във Варна), но може да видиш и по-ранни приеми предимно при добрите условия през лятото - примерно на стр.48/ пост 30.06.2021 и по-ранни.
Най ми допадат от ДАБ-а Rаdyo3, oт FM-107.4MHz/VOYAGE - https://youtu.be/nvkeNTVQK7g
Последно промяна от popovp на 17 Яну 2022, 21:37, променено общо 4 пъти.
Аватар
ogibo
1000+
1000+
Been thanked: 3 times

Мнение от ogibo »

Студио UQ написа:Солун, Атина и Цариград имат DAB+:
Ша ма разбиеш направо. Смяташ ли че един обикновен потребител ще разпъва антени като на подслушвателна станция!?! За тези от Истанбул колегата popovp може, а и вече е писал как се ловят. Едно радио не се ли лови в движение, за мен не съществува независимо DAB+ или FM. Аз съм се оборудвал с това от линка и чакам елените да пуснат техният DAB.
https://aliexpress.ru/item/400009557615 ... 68f0s5DOD8
nowobranec
Нов
Нов

Мнение от nowobranec »

Здравейте,

Благодаря за отговорите! Поизясниха ми се нещата.
Реално искам да пусна DAB+, защото съм сменил оригиналната навигация на колата с андроид и сигналът ми идва по оптика. Не знам как, но оригиналната навигация през канбус управляваше сигналът и имах ФМ радио, в момента нямам, въпреки че андроидът пак има управление по канбус.
Кабелът на антената е в багажника и не ми е много ясно, с какъв кабел точно мога да прокарам кабелът до навигацията без да губя сигнал или да го смущавам. Също така не знам точно каква е буксата на антената, възможно ли е да я одрежа и да вържа нужният кабел и в другия му край факра за мултимедията или ще се получат смущения?
Не искам да връзвам друга антена за мултимедията, защото оригиналната има доста добър обхват и до колкото съм виждал в багажника има някакъв усилвател към който е вързана.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнение от ogibo »

Нещо не разбрах какъв сигнал ти идва по оптика. Можеш ли да дадеш линк за каква мултимедия става въпрос? И оригиналната на коя марка автомобил е?
Аватар
yuliqn
500+
500+
Been thanked: 1 time

Мнение от yuliqn »

Да питам коя марка са най чувствителни dab + радия и каква им е цената :Hmmm
минстрел
100+
100+

Мнение от минстрел »

ogibo написа:
Ша ма разбиеш направо. Смяташ ли че един обикновен потребител ще разпъва антени като на подслушвателна станция!?! За тези от Истанбул колегата popovp може, а и вече е писал как се ловят. Едно радио не се ли лови в движение, за мен не съществува независимо DAB+ или FM. Аз съм се оборудвал с това от линка и чакам елените да пуснат техният DAB.
С тази приставка ще слушаш ДАБ, но с качеството на ФМ. Пременил се Алия, погледнал се - пак в тия.
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.
минстрел
100+
100+

Мнение от минстрел »

Все пак ако пътуваш в Норвегия или Швейцария ще ти свърши работа. Там изоставиха напълно ФМ.
Аватар
Stani
1000+
1000+
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Мнение от Stani »

минстрел написа:
ogibo написа:
С тази приставка ще слушаш ДАБ, но с качеството на ФМ. Пременил се Алия, погледнал се - пак в тия.
Това е един трансмитер на fm транслиращ сигнал от DAB, качеството на звукът няма да е много добро, но да дрънка нещо в колата става само, че няма още DAB, освен в Сърбия да ходиш да слушаш ;)
nowobranec
Нов
Нов

Мнение от nowobranec »

ogibo написа:Нещо не разбрах какъв сигнал ти идва по оптика. Можеш ли да дадеш линк за каква мултимедия става въпрос? И оригиналната на коя марка автомобил е?
Автомобилът е MB W211, има усилвател в багажникът който получава сигнал по оптика от медията. Аз съм взел допълнително оптичен декодер който за изход има RCA което вкарвам в медията в момента. По този начин си запазвам качеството на звукът и не ползвам вграденият процесор в медията.
Иначе медията която съм взел е тази.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнение от ogibo »

минстрел написа:
ogibo написа:
Много добре знам с какво качество ще слушам ДАБ, Навремето си купих телевизор с DVB-T с MPEG2 като очаквах да пуснат цифровата. Сега седи не използваем в един шкаф. Докато пуснат ДАБ сигнала знам ли какво ще им щукни на акъла. С това устройство преслушвам от време на време ефира, дали гърците не са пуснали нещо. Ти ако имаш време да се драпаш по баирите и излишни пари си купувай какво душа ти сака. Така че твоята забележка в края на постати ми се струва доста не уместна.
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

КРС проведе работна среща за перспективите за въвеждане на наземно цифрово радиоразпръскване
19.01.2022
Комисията за регулиране на съобщенията организира днес широка и полезна работна среща за обсъждане на въпросите на цифровото наземно радиоразпръскване на радиопрограми. Участници в срещата бяха КРС, Съветът за електронни медии, представители на Министерството на културата, Министерство на транспорта и съобщенията, представители на радио-индустрията – Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори – АБРО, Генералният директор на Българското национално радио и други участници.

На проведената дискусия радио индустрията постави въпроса за необходими промени в Закона за радиото и телевизията във връзка с липсващите правомощия на СЕМ да издава програмни лицензии за радио- дейност. При действащите разпоредби на ЗРТ, липсва законово основание за решение на СЕМ, което ще доведе до постановяване на нищожни административни актове при издаване на цифрови радио- лицензии.

АБРО отправи предложение да се изработи пътна карта, която да осигури ефективното и ефикасно използване на спектъра и която да включва стъпките и сроковете за предоставяне на честоти за наземно цифрово излъчване на радиопрограми, да изследва потенциала на аудиторията. Асоциацията предложи да предостави примери за добри практики по въвеждането на DAB+, да сподели повече от 20 годишния си опит в радио индустрията. АБРО е член на световната неправителствена организация WorldDab.

Комисията за регулиране на съобщенията, представителите на министерствата и Съветът за електронни медии изразиха отворена за дискусии, позитивна позиция. Участниците на срещата се обединиха около необходимостта за законодателни промени, както и за формирането на ясна и последователна държавна политика при издаването на цифрови лицензии, за развитие на сектора. Представителят на МТС изрази мнение, че КРС и СЕМ имат необходимите правомощия за разработването на стратегия или пътна карта. Министерството на културата демонстрира дълбоко познаване на радио и телевизионната творчески индустрии, на правната и икономическа рамка на радио- дейността. Г-жа Аксения Бонева – отдел „Международно сътрудничество“ и г-н Мехти Меликов – директор на Дирекция „Авторско право и сродните му права“ взеха участие в дискусията от страна на МК. Членовете на КРС – инж. Христозов и медийният експерт г-жа Анна Хаджиева поставиха рамките на открита и ползотворна дискусия за правната рамка и практическите проблеми за издаване на разрешение, без възможност за разпространение на програми, за конкурентната среда, потенциалната аудиторията и съдържанието на пътната карта за развитие на DAB+.

Като следващи стъпки АБРО изрази готовност да предостави правни и практически предложения и информация за добрите практики в Европа и света.
https://www.abbro-bg.org/2022/01/19/%d0 ... %ba%d1%82/
Ние винаги избираме себе си. Когато казваме, че няма кого да изберем, ние дефакто се самоотричаме.
Аватар
popovp
1000+
1000+
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Мнение от popovp »

nowobranec написа:
ogibo написа:Нещо не разбрах какъв сигнал ти идва по оптика. Можеш ли да дадеш линк за каква мултимедия става въпрос? И оригиналната на коя марка автомобил е?
Автомобилът е MB W211, има усилвател в багажникът който получава сигнал по оптика от медията. Аз съм взел допълнително оптичен декодер който за изход има RCA което вкарвам в медията в момента. По този начин си запазвам качеството на звукът и не ползвам вграденият процесор в медията.
Иначе медията която съм взел е тази.
В описанието предлагат възможност за включване DAB+ USB стик с активна антенка към предното стъкло. Има подобни предложения в и-нета, примерно: https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 7284addc-0
Аватар
tatarina
500+
500+
Been thanked: 2 times

Мнение от tatarina »

Колеги, има подобна информация и тук в сайта. Важно е да тръгне в София и България. Важно е да има дата за началото, а не празни тестове с 0 Mb.
Надявам се скоро на дата и то през настоящата 2022 година.
Успешен ден!
Аватар
Студио UQ
500+
500+

Мнение от Студио UQ »

Не е задължително първо да е София. София да е на всяка манджа мерудия. Ай, сиктир!

България не е София, а е един от по-западналите градове на страната!
минстрел
100+
100+

Мнение от минстрел »

yuliqn написа:Да питам коя марка са най чувствителни dab + радия и каква им е цената :Hmmm
https://www.kathrein-ds.com/produkte/da ... mate?c=203
минстрел
100+
100+

Мнение от минстрел »

минстрел
100+
100+

Мнение от минстрел »

Публикувай отговор